Fatura Ödeme Merkezi - Evlere Servis - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Fatura Ödeme Merkezi - Evlere Servis

elite
Üye

Toplam 317 yazı
07/12/2011 :  05:01:19 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Merhaba,

Gecenlerde fatura ödeme merkezleri hakkında bir kaç yazı okumuştum.
Önceleri fatura başına ek ücret vermediğimizi sanarak "iyi" iş diye düşünmüştüm.(Çalışanlar fatura başına fatura tutarından kazanç sağlıyor gibi düşünmüştüm.)
Ancak öğrendim ki fatura başı ekstra 1Tl ve benzeri ücretler ödeniyormuş.
Büyük şehirler için uygun olabilir ancak orta ve ufak şehirler için, o tip yerlerden para karsılıgı fatura ödemenin çok mantıksız olduğu kanaatindeyim.(İstisnalar dısında.)

ptt nin yanında fatura ödeme merkezi var. ikisindede kuyruk var :) yada ikiside boş :)

hakkıyla para kazanma ve "hizmet karşılığı" daha fazla para kazanılabilir düşüncesinden yola cıkarak bir fikir geldi aklıma..

yeni blog yazmaya başladım zevkli iş :) daha 2 başlık ele aldım biride buydu :)

Alıntı Yapılan Metin:

Merhaba,

Bu yazımda aklıma gelen basit ame etkili bir iş fikrinden bahsediğimcem.

Bildiğiniz gibi, son zamanlarda ortaya çıkan ve hızlı bir şekilde yayılan fatura ödeme merkezleri, kimi insanlar için oldukça kolaylık sağlamakta. Şuan aslında bu merkezlerin ne işe yaradığından ve kimler tarafından kullanıldığı hakkında bilgi vermeyeceğim. (alakadar kişiler düşünerek ve araştırarak sanırım bulur.)

Fatura ödeme merkezleride sonuçta, ptt yada banka gibi sabit bir yerde durmakta.Ve yoğunluğu oldugunda yine faturanızı ödemeniz için sıra beklemeniz gerekir.Veya yine de oraya gidebilmek için ekstra bir yol kat etmeniz gerekebilir.

Ayrıca, bir firma olarak, müşterileriniz, sadece dükkanınızın bulunduğu yerdeki insanlardan oluşacaktır.(yada oradan geçen insanlardan.)

Burada aslında müşterilere bir hizmet sunmak gerekli.

Yazacağım fikir burada devreye giriyor.

Sabit bir noktada fatura ödeme merkeziniz var. Ancak siz bununla yetinmeyeceksiniz.Evlere ve iş yerlerine servis vereceksiniz.

Örneğin 300 konutluk bir siteyle anlaşıp, veya tek tek bi şekilde anlaşıp, fatura son ödemelerine göre evleri ziyaret edip, ödemeleri toplayacaksınız.

Örneğin, bir evin 5 ayrı faturası var.

Su ve ekeltirik faturası ayın 10 nunda, kirası 15inde telefon ve internet faturası ise 20 sinde ödeniyor.

Kendinize bir plan yaparak, her ay belirli bir rut çevresinde, ayın o günü hangi evlerin faturası varsa, o evleri ziyaret ederek kapıda ödeme alacaksınız.

Sempatik elemanlarız olursa, zaten müşterisi olan bir işe daha da müşteri eklememeniz için hiç bir neden olamaz.

Sonuçta fatura basına 1 TL gibi bir ücret ödeniyor. Bunu bir hizmet vererek almalısınız bence.Bu hizmete çoğu kişi 1 lira 2 lira gibi cuzi bir ücret vermekten çekinmez.Ancak orta gelirli aileler için tüm faturalarda 5-6 lira gibi bir ücret çok gelebilir.

Bu konuda kampanyada yapabilirisniz.

Örneğin;

ikisi bizden kanpanyası. (4 ve üstü faturada 2 si bizden. )

1 fatura 1TL

2 Fatura 2TL

3 Fatura 3TL

4 Fatura 2TL

5Fatura 3TL

6 FAtura 4TL

7Fatura 5TL gibi..

Eğer bu yolla büyük sitelerden büyük paylar alırsanız, normal kazancınızın kat ve kat fazlasını kazanacağınızdan eminim.

Unutmadan, Elemanlarınız sivil değil.Resmi giyinmeli. yani firmanızın iş kıyafeti ile gezinmeli.

kısaca yazdıgım buydu. Sizce mantıklı değil mi?
Benim bu iş ile bir alakam yok ancak ...

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Diğer
dortler21
Üye

Toplam 815 yazı
07/12/2011 :  08:51:14 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
hiç mantıklı değil bizde avea ve turkcell bayisiyiz ve komisyon almıyoruz bizim gibi bayilerde fatura ödeme haftaları kuyruk olur bazen neden biliyormusun 1 lirayı ödememek için..

ve yanımızda tedaş noktası var daima 50-60 kiğşi kuyrukta ve çevresinde daima ödeme noktaları açılıyor büyük umutla ve hüsranla çeketlerini alıp çıkıyorlar nedenmi insanlar sabah erken evden cıkıp kuyruga giriyor ve 1 lira ödememek için işi bitince öğlen eve gidiyorlar.. neden mi tabiki hesap kitap meselesi onların bileceği iş..

yok herkes öyle değil düşünüyorsan mesela bizm 5 elektrik 5 cep 4 sabit telefon 4 su faturasını yıllar önce otomatik ödemeye verdik hiç uğraşmıyoruz bile..
dortler

Yerleşim : Türkiye / Diyarbakır  |  Meslek : İletişim
elite
Üye

Toplam 317 yazı
07/12/2011 :  09:27:01  Alıntı
şahsen bizim faturalarda otomatik ödemede.. ayrıca ben o merkezleri kullanmadım kullanmayıda düşünmüyorum.neden mi o 1 lirayı ödememek için..(ayrıca pek güvenmiyorumda)
benim düşüncem bu.
Ancak şu şekilde düşündüm..
Bu merkezleri kullananlar var.1 lirayı düşünmeden verebilen insanlar bunlar.bi şekilde bu dükkanlarda az cok işliyor..ne derece devamlılığı olur bilemem.
Madem dükkan hazır, müşteride var, muhtemel potansiyelde var !
Burada, müşteriyi sadece size gelenlerle sınırlamıyorsunuz.
Ayrıca 1 liraya karşılık olarak hizmet de vermiş oluyorsunuz...

dortler21
Üye

Toplam 815 yazı
07/12/2011 :  10:18:38 Yazarın websitesine git Website   Alıntı

turkcell faturalarının yaklaşık %25 i otoamtik ödemede ve bu sayı gittikçe artmakta ve diğer faturalar içinde geçerli neden diyelim çünkü banakyı arıyorsun otomatik ödeme yapın bilmem ne puanı verelim diye ayrıca adam bankaya gidiyor kredi çekecek otomatik ödeme verin diye gizli baskı yapılıyor..
ayrıca 5 yıldır belki bizim cadde potansiyeli yüksek olmasına ragmen kim açıyor 2 ayda kaçıyor neden mi kurtarmıyorda ondan zamanında güven verilmemiş ondan olmuşta olabilir çünkü bazıları uyduruktan makbuz yapıp
kaşe basıp yatırmayıp kaçtılar bazıları toplu banakya akşamalrı ***ürüp yatırdılar ama bu arada ahttı kapananlar ertesi günü beklediler yani olumsuz durumlardan dolayı güven vermedi..

ayrıca basit bir hesap yapın.

bir liranın 25 kuruşu firmaya 25 kuruşuda size..

kira 400+ elektrik 75 lira+ tek eleman 8lira*30 240 lira yemek+280 lira bağkur+ 59 lira adsl+ 15 lira telefon hattı+aburcubur işler 150 liratoplam eder 1200 kusur lira masraf hadi ödemedin yinede 1000 liran gider..

şimdi geliri hesapla 400 liralık kiraya göre kendini yırtsan en fazla 10-15 fatura gelir ayda 300-450 fatura hadi köy agası olsn 600 tane al sana 600*75 kuruş 450 lira gelirin giderin ise 1000 lira eder..
dortler

elite
Üye

Toplam 317 yazı
07/12/2011 :  10:59:09  Alıntı
dörtler abim, ben ödeme merkezi acılması konusunda teşfik edici herhangi bir brifingde bulunmadım.Öyle bir niyetimde yok..

sadece hali hazırda bu işi yapıyorsan, bu şekilde yaparsan daha çok müşteri elde edebilir ve müşteri tarafından 1 lirayı neden verdiğine dair cevap bulduruyoruz.

normal şartlarda 1 llirayı vermeyen birisi, hizmet karsılıgı bu ücreti verebilir.

tamam otomatik ödeme talimatı verilebilir bankaya ancak..bankayla arası iyi olmayanlar banka üzarinden herhangi bir işlem yapmıyor..(gerçi bu tür Borçlu kişilerin durumunu ayrıca incelemek gerekir ama neyse..)

bu hizmet ile evinizden cıkmadan faturalarınız ödeniyor.Yani ptt de sıra beklememenin dısında, fatura ödeme merkezine kadar da gitmiyorsunuz.

konuyla alakamda yok ama nerden geldiyse aklıma fikri savundum :)
bilinç altı amacım belkide 1 Tl ye karşılık bir değer oluşturmaktı :)

dortler21
Üye

Toplam 815 yazı
07/12/2011 :  11:14:47 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
yok zaten ben bazıları gibi en alt yazıyı oku**** yorum yapmıyorum senin yazıalrını gayet iyi okudum.. sadece bu formülün yurdumuzda tutmayacagını vugulamak istedim
dortler

idemirci
Üye

Toplam 131 yazı
07/12/2011 :  11:37:54  Alıntı
Selamlar,

fatura ödeme merkezleri büyükşehirler dışında çok fazla yaşama imkanına sahip olmayan işletmeler. Bununla birlikte insanların zamanları büyükşehirlerde çok daha değerli olduğu, hizmet sektörü geliştiği ve de insanların gelir durumları görece daha iyi olduğu için fatura ödeme merkezleri uygun yerlerde çalışmaya devam ediyor.

Bu işin yanında yapılan kontör yükleme ve IP phone görüşmeleri gibi ek hizmetler gelir artırıcı hususlar.

Sayın elite'in bahsettiği konu sektör için uzun zamandır düşünülen bir konu. Bu işin ticari ve teknik olarak iki boyutu var. Ticari kısmı ek çalışan, güvenlik ve sitelere giriş için bağlantılar gibi hususları içermekte ve bu zaten malum bir konu.
Teknik kısmında ise sistemin online olarak pos cihazı türü bilgisayarlarla desteklenmesi gerekli. Anında slip basılması ve faturanın online olarak kapatılması bu operasyonun en önemli noktaları. Şu anki altyapıları ödeme merkezlerinin klasik PC ileşimi ile çalışması üzerine kurulu. Yani Genel merkez-bayi gişesi bağlantısı bildiğiniz teknolojide.

Kapıda ödeme yapılabilmesi için sistemin GPRS/3G türü bir bağlantıya, sistemin çoklu bayi desteğini vermesine ve kullanılacak cihazlar için (el bilgisayarı/pos terminali) yazılıma ve sistem entegrasyonuna ihtiyaç var.

Bütün bunlar olmayacak şeyler değil. Buna karşılık bu tür bir sistemin kurulmasının hem bayi hem de fatura ödeme hizmetini sağlayan ana firmaya önemli bir külfeti var. Bu altyapıyı kurduktan sonra ne kadar verimli olacağı bir soru işareti. Yani atılan taş ürkütülen kurbağaya değecek mi sorusunun cevabı çok net değil.

Son bir bilgi: Birden çok fatura ödemesi için kampanya yapmak için her fatura için 1 TL gibi bir kazanç olduğu hesaplanıyor. Bu rakam bir parça yanıltıcı. Çünkü çoğu bayi her fatura için %20 ile %35 arası bir ücreti ana firmaya (oradan da bağlı bankaya) ödemek zorunda.

Kolay gelsin,
İyi çalışmalar.

en büyük kurnazlık dürüstlüktür.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Bilgisayar-Bilişim
AsiSehirli
Yeni Üye

Toplam 85 yazı
07/12/2011 :  14:03:33  Alıntı
Hiç bulaşmamak lazım :) yorumları komple okudum. Ama bi dükkanın olur yine ticaretini yaparsın ayrıca bu işi de yaparsın belki olabilir de sadece bu iş yapılmaz abi :)
Yaptıklarım Yapacaklarımın İmzasıdır.

Yerleşim : Türkiye / Bitlis  |  Meslek : Esnaf
nurayant
Yeni Üye

Toplam 49 yazı
07/12/2011 :  20:06:47  Alıntı
artık bu ödemeler için türk telekomda var normal telefon ve internet ödemeleri için

Yerleşim : Türkiye / Antalya  |  Meslek : Diğer
Desert16
Üye

Toplam 300 yazı
23/12/2011 :  20:02:28  Alıntı
Geçenlerde bizim cadde başında bir fatura ödeme merkezi kurulmuştu. Bİr baktık bugün yerinde yeller esiyor. O değilde, oradan fatura ödeyenler şimdi kara kara düşünüyor, dolandırıldıkmı acaba diye:))
3 Kağıtçılar yüzünden bu iş koluda öldü sanırım... Yazıklar olsun!!
- Kendi işinin patronu/elemanı...
- Bilgi paylaştıkça çoğalır...
- Ticaret beceridir...

Yerleşim : Türkiye / Bursa  |  Meslek : Ticaret
oguzhaneticaret

Yeni Üye

Toplam 5 yazı
01/06/2012 :  01:27:55 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
bende olabilir ama kapıda servis edilen bir işe ek olarak. yani damacana su satıyosunuz, aylardır aynı müşterinin evine suyu getiriyosunuz yada tüp. zamanında ve sağlam çalışıyorsanız zaten müşterininin güvenini kazanmışsınızdır. her su yada tüp ***ürdüğünüzde müşterinize fatura hatırlatması yada bu işi yaptığınızın reklamını yaparsınız. hem ulaşımda masraf olmaz zaten oraya suyu yada tüpü ***ürüyosunuz.

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : Diğer
nihavend
Yeni Üye

Toplam 75 yazı
12/11/2013 :  00:14:28 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
ben bu konuda sadece güven meselesine takıldım. bırak kapıda ödemeyi insanlar ödeme merkezlerine bile güvenmiyorlar.
www.icatyatirim.com
www.shifalab.com

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Yöneticilik
yusuf06_tr
Üye

Toplam 154 yazı
12/11/2013 :  01:12:46 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
ilk defa bir is fikrinin bu kadar olumsuz yorum aldigini gordum , bu arada benim faturalarda otomatik odemede kredi kartimla odeniyor ustelik 100 tl ustu faturalari vade farksiz 3 taksit yapma imkani sagliyor.

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : Serbest meslek
damned25
Yeni Üye

Toplam 8 yazı
17/03/2014 :  11:00:31 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Bencede mantıksız olumsuz yani.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Elektrik / Elektronik

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

6.88 saniye.
09:33:03, 2 Mayıs 2024, Perşembe

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım