Türk Şirketleri Çok Olmaya Başladı - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Türk Şirketleri Çok Olmaya Başladı

dt_turan
Girişimci Editör

Toplam 544 yazı
23/12/2007 :  23:07:00 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Türk şirketleri, şimdi de küresel markaları satın alarak dünya liginde zirveye oynuyor.

Türkiye'nin son dönemde yakaladığı ekonomik ve siyasi istikrar ortamı, iş dünyasına da sınıf atlattı. Dünya devi firmalara üst yönetici (CEO) ihraç etmeye başlayan Türkiye, artık yabancı marka satın alan ülke konumuna geçmeye başladı.

Türk şirketlerinin ve yöneticilerinin yakaladığı başarı, Ülker'in, Belçikalı çikolata devi Godiva'yı satın alması ile yeniden gündeme geldi. Yabancı marka satın alan Türk firmaları denince Ülker, Eczacıbaşı, Arçelik, Beko, Zorlu Holding, Borusan, Çalık Grubu, Uzel ve Saruhan Şirketler Grubu akla ilk gelen firmalar olarak dikkat çekiyor.

ÖNCÜ ARÇELİK

Yurtdışında şirket satın alma modasının öncüsü, Koç Grubu'na bağlı Arçelik oldu. Arçelik, Avrupa'da 4 ülkeden 6 markayı satın aldı. Blomberg (Almanya), Bregenz-Tirolia (Avusturya), Leisure- Flavel (İngiltere) ve SCArctic (Romanya) Arçelik'in satın aldığı markalar arasında yer alıyor.

Koç Grubu'na bağlı şirketlerden Beko ise 2004 yılında yüzde 50 hissesi için 40 milyon euro ödediği Grundig'in diğer ortağı İngiliz Alba'nın elindeki yüzde 50 hissesini de geçtiğimiz hafta yaklaşık 40 milyon euroya alarak Alman elektronik markasının tamamını bünyesine katmıştı.

Alman elektronik devi Fakir Hausgerate ve onun sanayi tipi markası olan Nilco'yu da bir Türk firması üretiyor. Alman devi ile stratejik ortaklık kuran Saruhan Şirketler Grubu, Fakir ve Nilco ürünlerini İstanbul'daki 15 bin metrekarelik fabrikasında üretirken, Fakir markasının Türk Cumhuriyetleri, Afrika, Ortadoğu ve Doğu Avrupa bölgelerindeki pazarlamasını yürütüyor.

KRALİÇENİN MARKASI

Fransa'nın 250 yıllık geçmişi olan gipür markası Bel-Air Industries'ı satın alan Zorlu Grubu, İngiltere Kraliçesi'nin markası olarak bilinen Royal Ascot'un Avrupa lisans haklarını almıştı.

Borusan Holding de 2002 yılında İspanyol çelik şirketi Bamesa Aceros'un yüzde 35'ini satın almıştı.

EFSANE URSUS DA TÜRKLERİN

Dünyanın en büyük 10 traktör üreticisinden biri olan Uzel ise Polonya'nın 'efsane” markası olarak tanınan traktör üreticisi Ursus'u, şirketin yüzde 51 hissesini alarak bünyesine kattı. Türkiye, küresel şirketlere üst düzey yönetici de ihraç etmeye başladı. Coca-Cola, Bosch, Roche, Intel, SVP Holding, Aujan Group gibi yabancı firmaların yönetimi artık Türklere emanet.

Ülker'den dev hamle

Ülker, önceki gün lüks çikolata üretimiyle bilinen Belçikalı Godiva'yı 850 milyon dolara satın aldığını açıklamıştı. 80 yıllık geçmişe sahip Godiva, tüm dünyada yaklaşık 450 butik ve 9300 satış noktası ile hizmet veriyor ve yıllık cirosu 500 milyon dolara yaklaşıyor.

Eczacıbaşı, 259 yıllık markayı satın aldı

Eczacıbaşı Holding, yapı gereçleri alanında dünyanın en eski markalarından olan Villeroy & Boch'un karo bölümünün yüzde 51'ini satın alarak, dünyanın en büyük 3 üreticisinden biri olma hedefi doğrultusunda önemli bir adım atmıştı. Eczacıbaşı, yıllık üretim kapasitesini 35 milyon m2'ye yükselterek, Almanya'daki pazar payını yüzde 10'a, Orta Avrupa'da ise yüzde 5'e çıkarmayı hedefliyor.

Albtelekom Çalık'ın oldu

Çalık Enerji ve Türk Telekom Ortaklığı, Arnavutluk'un telekom özelleştirme ihalesi sonunda 'Albtelekom' İşletmesinin yeni sahibi oldu. Hisse devir işlemlerinin tamamlanması sonrasında Albtelecom yönetimi de, Çalık Holding'e geçecek.

Yeni Şafak

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Bilgisayar-Bilişim
zaferbayraktar
Yeni Üye

Toplam 41 yazı
06/01/2008 :  01:42:42 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
yazılarınızı takip ediyorum aklı başında insanlara birşeyler veren birkaçkişiden birisiniz teşekkürler
Zafer BAYRAKTAR

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : İmalat

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

1.67 saniye.
00:53:39, 9 Mayıs 2024, Perşembe

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım