Pazarlama Ve Satışın Nasıl Yapıldığını Bilmiyorum - Sayfa 2 - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Pazarlama Ve Satışın Nasıl Yapıldığını Bilmiyorum
 2 

turnam
Yeni Üye

Toplam 76 yazı
08/08/2011 :  12:25:54 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

merhaba arkadaşlar. Ben konikste daha önce böyle bir konu açtım ama o zmandan bu zamana hiç bir değişim geçirmedim. O zmanda satış yapmasını bilmiyordum şimdi isede bilmiyorum. Pazarlama /satış deyince binlerce bilgi var internette ama bana çare ol değil. Ben göremiyorum olayı denklemi kuramıyorum. Ne nasıl olur nasıl yapılır. Malı veya ürünü satmak için nerden nasıl başlanır. müştere önce sunulur gibi konuları hiç bilmiyorum. Şimdi ben sizden shirli değnek istemiyorum ama bana yol gösterin. Bir kitap tavsiye edin. tecrübelerinizi anlatın ama nasıl olursa olsun ben bu işi öğreniyim. Çünkü benden ne mühendis olur nede kas gücüyle iş yapabilirim.. Bilgilerinizi bekliyorum. İyi günler

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Satış / Pazarlama
musti_900
Üye

Toplam 379 yazı
21/08/2011 :  02:01:10  Alıntı
Satış sonradan öğrenilecek bişey değildir.Tamamen insanın içinden gelen ve cesaret ile birleşen anlık olaydır.ben 5 yıldır dünyanın en büyük firmalarında bölge satış sorumlusu olarak çalıştım ve halen çalışıyorum.Fakat çalıştığım firma haricinde ek olarak 3-4 iş daha internet üzerinden yapıyorum ve gelirimi 3-4 katlıyorum.Fakat bana desenki sana 100.000 usd verecem banada öğret bu işi öğretmem imkansız çünkü içinden gelmelidir.Örneğin Bana şimdi sen domates ver iki günde pazarını kurar satmaya başlarım.çünkü nerden başlayacağını her satışcı çok iyi bilir.pazar araştırması bu ürün kimlere hitap eder aylık ne kadar satabilirim gibi bir sürü sorulara 2 günde 15 müşteriye gitsen hepsini cevaplarsın.o yüzden boşver satışı sen kendine başka bir yol çiz derim.

Yerleşim : Türkiye / Adana  |  Meslek : Yöneticilik
turnam
Yeni Üye

Toplam 76 yazı
22/08/2011 :  09:11:30  Alıntı
bence bu iş çalışmaya çabalamayla oluyor. Sadece iyi gözlemlemek gerekiyor.

turnam
Yeni Üye

Toplam 76 yazı
22/08/2011 :  13:24:15  Alıntı

Yorumlarınızı düşüncelerinizin devamını bekliyorum.

turnam
Yeni Üye

Toplam 76 yazı
24/08/2011 :  16:11:39  Alıntı
yorumlarınız bu kadar mı ?

verhamna
Yeni Üye

Toplam 11 yazı
26/09/2011 :  01:51:38  Alıntı
Güzel kardeşim,turnam.sana yazılanların hepsini okuma şansım olmadı ama senin cevapalrını sanırım hepsini okudum.
Bak güzel kardeşim.Senin problemin şu:

1)SÜREKLİ MAZERET UYDURUYORSUN......
2)Sen her gelen müşteri istiyorsunki satın alsın.Ama sen müşteriyi dinlemiyorsunki.
3)anladık sen sattığın ürünle ilgili detayları biliyorsun.benim umrumda değilki senin detaylı bilgin.Ben zaten oraya gelirken ne istediğimi bilerek geliyorum.dükkan.işimde belli.bana ne senin engin bilginden.Bana satmak isityorsan benimle dost ol kardeşim.Benim yanımda ol.Beni kazıklamaya ve ya mal satacak yolacak kaz gibi görme.İş dışında arkadaşlarınla nasıl iletişim kuruyorsan,onlarla da öyle iletişim kur.Tabi laubali bir şekilde değil.
4)Soru sormayı öğren.
5)soru sorma hakkında kitap okuyabilirsin.Gelen misafirine(müşteri değil)soru sor.sadece nasılsınız iyimisiniz değil.Sen yetkili araç satıcısına gidip te almak istediğin araç konusunda detaylı bilgi vermesini istermisin.merak ettiklerin vardır.Araç hakkında onları sorarsın.Fazla bilgiyi istemezsin.Yoksa vazgeçersin.
6)ne olur gelen kişiyi misafir olarak gör ve satmaya uğraşma.Bırak o satın almak istesin.sen onunla muhabbet et.bunun içinde genel kültür konusunda gelişmelisin.finans,sanat,hayat,gezi,dünya,türkiye,siyaset,spor vs...
7)sohbet esnasında araya serpiştirerek sorularını soru şeklinde olmadan(hani tv.de gizli kamerayla birisine takılıp havadan sudan sohbet ederken birşeyi sorarak adama para kazandırıyorlar ya.onun gibi işte)sor.merak ettiğin cevapları o şekilde al.ve satışı yine aynı şekilde kapat.ödeme,yer temini..neyse...

ama en önemlisi bahane yaratma....
ya yapmak için uğraş.
ya da git pazarda simit sat....daha az çalışırsın.elindekini satarken de sadece kaç tane diye sorarsın.
YANMAZSAN YAKAMAZSIN....

Yerleşim : Türkiye / İzmir  |  Meslek : Satış / Pazarlama
tale
Yeni Üye

Toplam 3 yazı
03/11/2011 :  17:42:44  Alıntı
omerseven e kulak ver

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Ulaşım / Taşımacılık
isguc
Üye

Toplam 292 yazı
08/11/2011 :  02:02:38 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
callcenter cok tutucak gıbı gozukuyor.
www.kadinforum.net

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Grafiker
tevrat
Üye

Toplam 251 yazı
13/11/2011 :  17:22:41 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
saygıdeğer kardeşim ilk önce ne sattığını iyi bil, yararlarını ,cazibesini,özelliklerini,ne gibi güzellikler sunacağını,ileriye dönük neler olacağını,sonra da müşteriyi iyi dinle ,sorularına ,pratik cevaplar sun,soruya soruyla cevap verme,<<kendinden emin ol ve güven(bu en önemlisi)>> onu sıkıcı sorular yerine onu tatmin edici cevap ver,direk satışa girme onun yerine ,eğer bu projeden yararlansa idiniz içeride yada ofisinde ne gibi hayalleri olduğunu öğren ,ona göre konuş alıştıra alıştıra satışa yaklaş yani <kim-nerede -nezaman-kime nasıl>zaten şirketin yeterli reklamı yapıyor müşteri ayağına geliyor ve sen hala satış yapamıyorsun bence bırak işi yada kararlı şekilde satışını yap........................................................
Tevrat FİDAN
wieseel dış ticaret ve pazarlama danışmanlığı
0545 422 87 61

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Danışmanlık
carleone
Üye

Toplam 120 yazı
15/12/2011 :  02:07:44  Alıntı
turnam kardeşim seni cesaretlendirmk açısından bi kitap öenerebilirim
Robin Sharma'nın Ünvansız Lider kitabını oku

Yerleşim : Türkiye / Edirne  |  Meslek : Satış / Pazarlama
vetman996
Üye

Toplam 242 yazı
02/01/2012 :  23:48:25  Alıntı
Kardeş bence siz doğru yoldasınız. Kendinizdeki eksikliği bulup üzerine gidiyorsunuz ya. çok güzel.. yazılanları uygulasanız yeterli olur düşüncesindeyim. başarılar...

Yerleşim : Türkiye / Manisa  |  Meslek : Veteriner
Mehmet Eken
Yeni Üye

Toplam 48 yazı
11/01/2012 :  19:27:39  Alıntı
abicim bende 20 yaşında üniv. pazarlama I öğr. Emin olki yaşım senden küçük ama yararım deyebilirse ne mutlu bana ! pazarla ve satış insanın ruhunda olucak sen ıstersen 10 yıl pazarlama oku bu meslekde tecrübeye sahip olabilmen için oo ruha sahip olabilmen gerekıyor . he ben bu mesleği gerçekden yapmak ıstıyorum bunu yaparak zengın olmayı ve birşeyleri başarmayı hedefleyerek yaşam standartlarımı yükseltmek istiyorum dıyorsan 1 kıtap olarak herşey senınle başlar bunu 1 gece de yada 1 gunde nasıl ıstersen oku kesıntısız ama anla**** okursan emın olkı oo kıtap bıtirip uyudugunda ve sabah kalkdıgında baska bır düşünceye sahip insan modelı olarak kalkacaksın buna emın ol ve üst yorumlar da umudunu kaybetme filminii önerdiler oo elınde bır urunu olup satmaya çalışan fakat bir türlü satamayan ama herşeye rağmen umudunu kaybetmeyen ınsanın yaşamını anlatıyor buda senın için çook yararlı olucakdır buna emınım herşeye rağmen sen umudunu kaybetme ve olumlu dusun ben yapabılırım dıyebılmen önemli hayatta sna basarılar dılerım umarım bu yazdıkklarımın sana yardımı dokunur.
Doğru kişi, doğru hizmet/ürün ve hız yüksek kar getirir.

Yerleşim : Türkiye / Antalya  |  Meslek : Satış / Pazarlama
isguc
Üye

Toplam 292 yazı
13/01/2012 :  00:52:54 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Uretıcı malı uretıp onu satamıyosa o urun anlamı yok . Pazarlama cok onemlı bır hal aldı urun cok satmak zorlastı
www.kadinforum.net

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Grafiker
serhan2503
Yeni Üye

Toplam 9 yazı
06/04/2012 :  21:05:07  Alıntı
Bir yerde başlamak lazım. Tecrübe her şeyden önemlidir. Pazarda terlik sat. Ben çok faydasını gördüm.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Ticaret
masal06
Üye

Toplam 2659 yazı
27/11/2014 :  19:50:38  Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - omerseven
Turnam merhaba. gayrimenkul üzerine iş sahibi olman çok güzel. sevindim.
20 gün içinde hiç satış yapabildin mi ? sabit maaş mı alıyorsun?
İş hakkında ne kadar bilgi sahibi olduğunu öğrenmek isterim.

ve çalıştığın şirket İnşaatı bitmiş konutlar mı satıyor yoksa ileri vade için mi satış yapıyor ?

Diyelim ki ben ev almak istiyorum sizin şirketten.

piyasada sizinle aynı işi yapan bir çok şirket varken çoğu alanında uzman yani örnek Ali Ağaoğlu'ndan almak yerine neden sizden almalıyım.

avantaj olarak neler sunabilirsiniz bana?

evin değeri kadar nakitim yok ise nasıl sizden ev sahibi olabilirim. kredi kullanmak istesem hangisi bana daha cazip gelir. ve en önemlisi sizden aldığım bir evde
mutlu olabilir miyim ? hangi bölgede satışlarınız var. istanbulun ıssız yerlerinden satmıyorsunuzdur sanırım ? eğlence tesisleri var mı? çocuklar için güvenli mi ?
fiyatlarınız nasıl ?

meraklı bir alıcı ile karşı karşıyasınız? istenen cevabı verdiğinizde satış gerçekleşir genelde. bizi bilgilendirseniz bu konuda seviniriz..
iyi günler dilerim.

Öncelikle merhaba derim :)
1-Sorular sorarak basit bir ihtiyaç analizi yaparım :) Örneğin
-Aile bireylerinin kaç kişi olduklarını sorarım (herşeyden önce kişinin ismini sorarım )
-Cebindeki parayla Beklentisi arasında uçurum varmı yokmu anlamaya çalışırım:))
-Sakin biryermi yaşamaktan hoşlanıyor yoksa kalabalık bir mekandamı oturmak istiyor Yoksa amacı sadece yatırımmı ? kısaca tercihlerini sorarım

Not: Bu Aşamada sorulara verilen yanıtları dinlemek ve dinlediğini müşteriye belli etmek önemlidir:))

2- Basit ihtiyaç analizi yaptık ve Müşterinin ailevi ,maddi durumu yeterli Artık müşteri için uygun olabileceğini hissettiğim daireleri göstermeye başlayabilirim
-Öncelikle ürünüm hakkında teknik bilgim iyi olmalı. Çünkü satışı o teknik bilgi üzerine inşaa edeceğim müşterinin satın alma isteğini bu bilgiler uyandıracak :)
- Daire ile ilgili teknik bilgileri verirken Müşteride Satın alma isteği uyandıracak şekilde makyajlarım :)) bir yandan Cevabı evet hayır içermeyecek ucu açık sorular sormaya devam ederim. Müşterinin ilgisini üzerimde tutmalıyım.
- Müşteri ev ile teknik veya başka konularda sorular sorabilir bu doğru yolda olduğumu gösterir. Tabiiki müşterinin sorabileceği sorulara daha önceden hazırlıklı olursam işim daha kolay:)) bu arada satış temsilcisi isem PREZENTABL olmam çok önemli :)) Eee ASLAN YATTIĞI YERDEN BELLİ OLUR:))

3- Ev ile ilgili teknik bilgiyi müşteride satın alma isteği uyandıracak biçimde verdim Müşterinin sorularına da yeterli yanıtlar verdiğime inanıyorum Artık satışı sonlandırmak lazım :)
-Müşteriye evim hakkında neler düşündüğünü sorarım
Gerisi artık anlatılmaz yaşanır:))
"BEDAVA PEYNİR SADECE FARE KAPANINDA OLUR"

"Zirvelerde Kartallar da bulunur, Yılanlar da. Ancak birisi oraya süzülerek, diğeri ise sürünerek gelmiştir. Önemli olan nereye gelmiş olduğunuzdan çok, nereden ve nasıl geldiğinizdir."

ßeLki Sandığınız Kadar Ukala,
ßeLkide Tahmin Edemeyeceğiniz Kadar Mütevaziyim
ßiraz SakLıyım ßazen YasakLıyım Kimseyi Örnek ALmam
Kimseye Örnek OLmam Arkama ßakmam 'AsLa' Demem
'Keşke'Leri Sevmem !!
ELeştiri DinLerim Nasihat DinLemem

Şüpheciyim ama kuruntu yapmam Kendimle çelişebilirim ama kafama takmam Dalga geçerim ama kırmam Ciddiye alırım ama kapılmam Huzur veririm ama söz vermem Sahip olurum ama ait olmam....

Yerleşim : Türkiye / Samsun  |  Meslek : Satış / Pazarlama
teko99
Yeni Üye

Toplam 30 yazı
15/01/2015 :  17:00:08  Alıntı
başarılı satış yapan insan ya çok iyi yalan söyler ya da gerçekleri çok iyi gizler.
sen bu ikisinden birini çok iyi rol yaparak beceremezsen satış yapamazsın!

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Turizm

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

7.68 saniye.
18:13:14, 14 Mayıs 2024, Salı

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım