Krediyle Kapattığın Borç Yüzünü Güldürmesin - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Krediyle Kapattığın Borç Yüzünü Güldürmesin

bestenaz
Yeni Üye

Toplam 79 yazı
23/11/2007 :  11:45:41 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

evet cekler senetler gunu gelmıs borclar hatta gunu gcen kredı kartları borcları buyuk bır batagın ıcındesın degılmı??tabıı tabıı hemen banklara saldırıp kredı cekelım hemde aldıgımız uc lıraya bes lıra daha ekleyıp borclanarak ...bankaların kredı faız oranlarını ıncelıyorum sadece yılda bır trılyon cırosu olan bır sırkete nerdeyse 500,000 ytl fazı odedtıyorlar ... yuksek mevlalı kredılere aaa sız yuksek bır kredı kullanıyosunuz bankamızda en ıyı musterısısınız sıze faız oranımız 1,50 'dır tabı bu sadece soz ?????bır musterım
ısyerı edındırme kredısı cektı ....evraklara baktım musterımde benım gozume ne yapayım ıhtıyacım var dedı... banka100,000 ytllık dukkana 200,000 ytl ıpotek koymus ve 150,000 ytlde faizi var ve faızıyle beraber o adama dukkan 350,000 ytlye geldı ...acaba tefecı kım dersınız ...
tugba

Yerleşim : Türkiye / Antalya  |  Meslek : Ticaret
ckaltun
Üye

Toplam 254 yazı
23/11/2007 :  16:14:48  Alıntı
bestenaz hanım anladığım kadarıyla ticarette başarılısınız. Aklımda Antalyada yapmak istediğim bir iş var. bu konuda fikrinizi öğrenmek isterim. can_kaltun@hotmail.com

Yerleşim : İran / Kerman  |  Meslek : Ticaret
acantilsim
Üye

Toplam 158 yazı
24/11/2007 :  12:39:08  Alıntı
bestenaz hn.,

çok doğru bir noktaya parmak basmışsınız, bu konuyu özellikle ATo, ve Sinan Aygün sıklıkla dile getiriyor.

Türkiye'de bankalar tam bir tefeci gibi çalışıyorlar, yabancı bankaların Türkiye'ye girmek için takla atmalarına şaşırmamak lazım.

Yüksek aidatlar, kredi kartı faizleri, ücretleri, işlem ücretleri, yüksek faiz, adaletsiz kredi sözleşmeleri, ne ararsanız var.
ali can

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Öğrenci
bestenaz
Yeni Üye

Toplam 79 yazı
24/11/2007 :  16:49:40  Alıntı

YORUMUN ICIN TESKKURLER...BU KONULARA ILGILI ARKADASLARIN OLMASI BENI SEVINDIRDI
tugba

nellsanell
Üye

Toplam 347 yazı
26/11/2007 :  12:12:38  Alıntı
BİZ MİLLET OLARAK BORÇ BATAĞINDA YÜZMEYE ALIŞMIŞIK.BANKALARDA FIRSAT BU FIRSAT DEYİP YÜKLENDİKCE YÜKLENİYOR.

Yerleşim : Türkiye / Eskişehir  |  Meslek : Satış / Pazarlama
bestenaz
Yeni Üye

Toplam 79 yazı
27/11/2007 :  21:45:08  Alıntı
biz borç batagında yuzmeye alısmadık bız suratımza atılan her yumrugun sonunda patlayan agzımızın kanını yutmaya alıştık......
tugba

hcandemir
Yeni Üye

Toplam 6 yazı
28/11/2007 :  12:49:21  Alıntı
tebrik ediyorum sizi bestenaz hanım bende antalyada yaşıyorum ve bu şehirde bu kadar iyi ticaret yapan zeki bir bayansınız.

uğraştığınız ticari alanların neler olduğunu öğrenebilirmiyim belki daha kapsamlı konuşacaklarım olabilir.

saygılarımla
Halis CandemiR

halis_81@hotmail.com
HcandemiR

Yerleşim : Türkiye / Antalya  |  Meslek : Danışmanlık
seyyah3
Yeni Üye

Toplam 5 yazı
28/11/2007 :  15:09:00  Alıntı

Haklı olmamanı dilerdim, ama ne yazıkki haklısın arkadaş. Biliyormusunuz sadece İSTANBULDA günde yaklaşık 150 & 200 kşi ekonomik suçtan cezaevine giriyor,bunlarında yarısı işleri bozulan esnaf ve tiçaret adamı ne yazıkki. Hepimize kolaygelsin.
Hiç birşey ayağınıza gelmez; en azındaniyi olan hiçbirşey. Herşeyi gidip almanız gerekir.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Ticaret
dkocak
Üye

Toplam 161 yazı
28/11/2007 :  20:54:32  Alıntı
bugün rastladığım bir haber

Kredi krizi kapıda
Uzmanlar uyarıyor: Yeni bir kriz kapıda. Böyle giderse yine kredi faciaları yaşanacak

28.11.2007 10:31

Türkiye, 2001'de kredi kartı kriziyle sarsıldı. İntiharlar yaşandı, ocaklar söndü. Milyonlarca insan kara listeye düştü. Aradan yıllar geçti. 'Borç yiyen kesesinden yer' atasözü unutuldu. Geçim derdi çeken vatandaş, biraz mecburiyetten biraz da hesapsızlıktan yine karta ve kredilere yüklendi.

'Facialar yaşanabilir'
Alışverişini kredi kartına 'çek'tirerek yaptı. Üstelik bunu abarttı. Yılbaşından bu yana borç yükü, 20.1 milyar dolar arttı. Halkın kredi kartı ve kredilere olan borcu 91.7 milyar YTL'ye çıktı. Uzmanlar tehlikeye dikkat çekti: Yeni bir kriz geliyor. Böyle giderse yine kredi faciaları yaşanacak.

Krediyle harcadık, borçlar 91.7 milyar YTL'ye dayandı

Türk halkı, yılbaşından bu yana tüketici kredileri ve kartla 20.1 milyar YTL daha borçlandı Toplam borç, 91 milyar 670 milyon YTL'ye ulaşarak 2008 yılı bütçesinin yarısına yaklaştı.

Vatandaşların, bankalar, katılım bankaları ve finansman şirketlerinden kullandıkları tüketici kredileri ile kredi kartı harcamalarından oluşan toplam hane halkı borç yükü, 16 Kasım itibarıyla 91 milyar 670 milyon YTL'ye ulaştı. Böylece, borç yükü 222 milyar YTL'lik 2008 bütçesinin yarısına yaklaşmış oldu. Söz konusu borç yükü, yılbaşından bu yana, 20 milyar 104.7 milyon YTL artış gösterdi.

Karta 25.3 Milyar YTL
Hane halkı borcunun en ağırlıklı bölümünü, 29.5 milyar YTL ile, mevduat bankalarından kullanılmış konut kredileri oluşturuyor. Mevduat bankalarından kullanılmış konut, ihtiyaç ve taşıt kredilerinin toplam bakiyesi, 56 milyar 944 milyon YTL'ye ulaştı. Mevduat bankalarının verdiği kredi kartlarıyla yapılan harcamalar ise, 16 Kasım itibarıyla 25 milyar 339 milyon YTL olarak belirlendi. Söz konusu kart borçları yılbaşından bu yana yüzde 16.8 artış gösterdi.

2006'da da hızlı arttı
Hanelerin, faizsiz bankacılık esasına göre çalışan katılım bankalarından kullandıkları konut, taşıt ve ihtiyaç kredilerinin toplam bakiyesi, 239 milyon YTL artarak 1 milyar 819 milyon YTL'ye ulaştı. Tüketici finansman şirketlerinden kullanılan taşıt kredileri ve diğer kredilerin bakiyesi de aynı dönemde 258.2 milyon YTL artarak 2 milyar 530 milyon YTL oldu. 2005 yılı sonunda 48 milyar 560 milyon YTL düzeyinde bulunan hane halkının borç yükü, 2006 yılı sonunda yüzde 47.4 oranında, 23 milyar 5.4 milyon YTL artarak, 71 milyar 565 milyon YTL'ye çıkmıştı.

Konut ilk sıraya yerleşti

Hane halkı borcunun en ağırlıklı bölümünü, mevduat bankalarından kullanılmış konut kredileri oluşturuyor. Konut kredilerinin bakiyesi, yılbaşından bu yana yüzde 33.5 oranında, 7 milyar 413.6 milyon YTL artarak 29 milyar 527 milyon YTL'ye ulaştı. Aynı dönemde ihtiyaç kredileri de yüzde 52.3 artarak 26 milyar 773 milyon YTL oldu. Taşıt kredileri ise yüzde 10.2 azalarak 5 milyar 682 milyon YTL'ye geriledi.

'Sıkıntı yaşanacaktır'

Kazım Yılmaz (Takvim yazarı):
Önemli olan borcun ne kadar olduğundan çok, borcu ödeyebilme gücüdür. Borçta artış olurken, aynı oranda gelirde de artış varsa sorun yok. Ama borçtaki artış gelirdeki artıştan fazla ise kötüye gidiş var demektir. Gördüğüm kadarıyla, gelirde borçtaki kadar bir artış yok. Orta dönemde sıkıntılı bir süreç yaşanacaktır. Yine kredi mağdurları ortaya çıkacaktır.

'Yakında hacizler başlar'

Bülent Deniz (Tüketiciler Birliği Başkanı):
Tüketici özellikle kredi kartına asgari ödeme bile yapsa, yüksek faizlerle bir yılını ipotek altına aldırıyor. Bugün milyonlarca çalışan maaşını alır almaz gidip asgari ödemeyi yapıyor ve bir ay yine kredi kartıyla yaşıyor. Yakında yine kredi kartı faciaları ile karşılaşırız. Yüzbinlerce eve haciz memurları yine gider. Enflasyon hedefi yüzde 7 ama kart faizi aylık yüzde 5.7 açıklanıyor. Kamu bankaları faizi düşürüp rekabet oluşturmalı.

'Fay hattında gidiyoruz'

Sinan Aygün (Ankara Ticaret Odası Başkanı):
BDDK rakamlarına göre 2003'te borçlar 6 milyar YTL idi. 5 yılda yüzde bin 500 artış var. Fay hattında gidiyoruz. Bu gidiş iyi değil. İnsanlar geleceğini satmış durumdalar. 2004'te 100 YTL maaşın 4 YTL'sini borca veriyorduk, bu yıl 25 YTL'si borca gider oldu. Bu tablo yaşanan vehameti ortaya koyuyor.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Turizm
bestenaz
Yeni Üye

Toplam 79 yazı
29/11/2007 :  16:26:23  Alıntı
acıklamalarınız ıcın cok teskkurler ıs kurmaya calısan arkadaslarımıza buyuk yarmımız oluyor dur umarım saygılar
tugba

gercekdusunur
Yeni Üye

Toplam 12 yazı
05/12/2007 :  16:11:30  Alıntı
bestenaz hanım aslında tüm türkiyenin kanayan yarasına parmak basmış.benimde senelerce ticaret ile uğraşan biri olarak gördüğüm en önemli sorun piyasaların sürekli dalgalanması sonucu oluşan ekonomik krizler oldu.krizler krizleri doğurdu.bir çok iş yeri battı,ayakta kalabilenler büyük kayıp verdiler.benim düşüncem olarak nedenine gelince türkiye’de 1985 sonrası öyle hızlı bir büyüme yaşamaya başladık ki hiç bilmediğimiz tanımadığımız ürünler hayatımıza son sürat girdi.aslına bakarsanız temelinde yine gelişim sırasında ne satıcının ne alıcının arz talep işine egemen olamaması parasal dengelerin gün be gün değişmesi ticareti çok etkiledi.çek ve senet ile dönen ticari hayat riski azaltmak için banka kredilerini can simidi olarak gördü.normalde can simidi olması da gerekir.ama ne yazık ki kredi gelişimi öyle ağır ve öyle hızlı oldu ki toplum olarak hepimiz aman ne olacak ki 3 yada 5 kuruş bankaya kalır gerisi bizim mantığıyla çılgınca kredi kullanımı hatasına düştük.dünyanın bütün bankaları gözünü memleketimize dikti.banka satın aldılar.neden mi çünkü kendi ülkelerinde %1 ile %5 faiz oranlarını ülkemizde %20 %30 seviyelerinde gerçekleştiriyorlar.nasıl mı?aynen bestenaz hanımın dediği gibi.hiç bir zaman ayağımızı yorganımıza göre uzatamadık çünkü çok hızlı geliştik ve gelişiyoruz.gelişiyoruz ama çok ağır kayıplar vererek.üretimimiz yok,tüketimimiz insanı dehşete düşürüyor.çevrenize bakın en önemli örneği cep telefonları.bir örnek vereyim abd vatandaşı olan orada restaurantlar zinciri olan aylık kazancı 150.000$ olan (tüm vergileri çıktıktan sonra) yakın tanıştığım bir aile var 4 kişiler.4 kişilik aile sadece 1 adet cep telefonu kullanıyor ve bizim insanlarımızın bir lafı vardır takoz gibi telefon derler aynen o cinsten.bu aile cep telefonuna verdiği paraya acıyor kayıp olarak niteliyor.inanması güç ama abd halkının büyük çoğunluğu bu bilinç içinde yaşıyor.onların ürettikleri telefonları biz burada deliler gibi tüketiyoruz.tüketici bilincini oturtmadan bu durumları aşmamız imkansız.krediyi ve kredi kartlarını önce bilinçlenip kullanacağımıza, önce kullanıp sonra bilinçlenmeye başladık.bu günleri de aşarız.ülkemizin gelişimine bizler bilinçli yaklaşarak geleceğimizi çok daha iyi yapabiliriz…

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : Bilgisayar-Bilişim
bestenaz
Yeni Üye

Toplam 79 yazı
05/12/2007 :  16:57:06  Alıntı
bızler hep yenı hep yenı yı ısteyen bır ulkeyız ve bu ulkemızın vatandasları yanı bızler en ıyısı bızde olsun derız bır ev alırız ha kredıyle aldım taksıt taksıt odenıyor bızı zorlamıyor denır hep ... ama bu kredıyı alan vatandasımız hıc dusunmez turkıyenın sureklı 5 yıla bır nerdeyse ıkı yıl suren krıze gırdıgını bu sefer bu krız donemınde odeme yapamaz bankaya zaten faızle aldıgı paraya bıraaz daha faız ekler ve en sonunda buyuk kredı batakılıgı olusur . bı daha kredı mı???? der ardından, eee tabı sutten agzı yanan yogurdu uflyerek yer....
tugba

barışş
Yeni Üye

Toplam 8 yazı
14/12/2007 :  12:03:08 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
güzel bir konu acılmış tamda kredı cekmeyı ben düşünürken borcum harcım yok dersem yalan olur ama ucucu bır sey degıl kendı cabamla kapata bılırım ama atılım yapmak için malesef nakıt para olması gerek li ben Akbank 1.50 - 346,77 ipotek 10 yıl geri ödemelı olarak böyle bir kredi cekmek ıstıyorum ana para 17mılyarFaiz : 20.509,13 YTL kesıntıler vesaireToplam Tutar : 41.612,40 YTL ytl yapıyor ayda 346 ytl öderim ondan şüphem yok fakat bu piyasanın bu ülkenin gidişi biraz değişik oldugu için karar veremıyorum ikilem içindeyim sizce mantıklısı nedır arkadslar bir oto yıkama yada cafe gıbı bır yer kurmak ıstıyorum bır yerden tam anlamı ile gelir getiren bir iş olmak zorunda yorumlarınız için şimdiden tşk.
gecen hergün kaybedılen bır servettır

A.E.O

Yerleşim : Türkiye / İzmir  |  Meslek : Serbest meslek
bestenaz
Yeni Üye

Toplam 79 yazı
17/12/2007 :  13:56:56  Alıntı
aslında bosa moral bozmaya grk yok cunku barıs by sızın ıcın bu odme kolay olur gıbıme gelıyor hanı ayda 300.00 ytl odmnemeycewk bır krdı olmaz ama bn 17 yada 20.000 ytl yı on yıla bolewcek bır bnka tanımıyorum ne yazıkkı sızd olsanız aynısını yaparsın kım parasını 10 yıla verırkı hmd cuzı bır tutar ...kredı kullanan bır arkd sm var ama 300,000 ytl cektı ve on yıla boldurdu . suan vakıfbankın ısyerı dındırm krdısı var ondan faydalanabılırsınız ...10 yıla kadar boldurdu ...mınım sızewde yardımcı olurlar ... saygılar
tugba

gursoybalo
Üye

Toplam 639 yazı
17/12/2007 :  14:14:09  Alıntı
ÖZÜR DİLEYEREK ARANIZA KATILMAK ZORUNDA KALIYORUM.
BU FAİZ KONUSU BENİ HEP TEDİRGİN ETMİŞTİR.
''FAİZ ALANDA VERENDE CEHENNEMİN EN DİBİNDEDİR''DİYE BİR HADİS VAR ONU HATIRLATMAK İSTEDİM.
FAİZE BULAŞMADIĞIMIZ NE KALDI Kİ ACABA?
RAHATSIZ ETTİĞİM İÇİN ÖZÜR DİLERİM.
gursoybalo
ya tozu dumana katarsın,yada tozu dumanı yutarsın.

Yerleşim : Türkiye / Manisa  |  Meslek : Serbest meslek
n/a
silindi

Toplam 36 yazı
21/01/2008 :  11:08:48  Alıntı
gursoybalo arkadaşım ALLAH SENDEN RAZI OLSUN bu hadis-i şerif i pek çok insan bilmekde ayrıca Peygamber Efendimiz(s.a.v) veda hutbesinde özellikle bu konuyu bildirmiştir.Elhamdülillah müslüman bir ülkede yaşıyoruz ama maalesef şartlar insanlarımızı özellikle bankalara yönlendiriyor zaman geliyor ekmeğimizi bile kredi kartıyla alıyoruz ve geç ödendiği zaman onu bile faizle yemiş oluyoruz ama arkadaşlar söz meclisden dışarı kaç kişi var etrafında bırakın yabancıları kendi en yakınlarının bile durumunu bilen ilgilenen aç mıdır tok mudur diye düşünen yine Efendimiz(S.A.V)bir hadisinde komşusu aç iken tok uyuyan bizden değildir diyor konu biraz dağıldı ama en yakınlarımızdan bile borç istemeye çekinir olduk çareyi kefil bile istemeyen bankalardan para çekmekde bulduk bunun da sonu işde böyle cinnetlere cinayetlere boşanmalara........gider insanlarımız biraz daha tamahkar olsa ille para diye fazla hırsa kapılmadan elindekiyle yetinebilmeyi öğrense daha iyi olmaz mı başarılar

Yerleşim :
n/a
silindi

Toplam 36 yazı
21/01/2008 :  11:10:59  Alıntı
bestenaz kusura bakma arkadaşım sayfanı biraz karıştıdım başarılar dilerim herşey gönlünce olsun

Yerleşim :
bestenaz
Yeni Üye

Toplam 79 yazı
21/01/2008 :  12:11:27  Alıntı
hıc onemlı degıl dusuncelerın ıcın teskur ederım sglsın
tugba

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

8.31 saniye.
05:37:51, 5 Mayıs 2024, Pazar

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım