Yeni Şirketler İçin İlk 2 Yıl Çok Kritik - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Yeni Şirketler İçin İlk 2 Yıl Çok Kritik

dt_turan
Girişimci Editör

Toplam 544 yazı
12/10/2007 :  08:06:38 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Girişimcilik, bir ülkenin en önemli lokomotifi... Bunu bütün yazı ve konuşmalarında belirtiyorum. O nedenle yeni şirket kuruluşlarına ait rakamları izliyor, sayılarının artması gerektiğini vurguluyorum. Ancak, yeni şirket kurmak, onu yaşatmaktan çok daha zor. Özellikle de rekabetin arttığı ülkelerde. Türkiye, henüz rekabet ortamının tam içinde değil. Açılmakta olduğu kesin. Fakat, hala bazı sektörlerde az sayıda oyuncu var. Penetrasyon oranı da düşük olduğu için, şirketler arasında müthiş acımasız rekabet yaşanmıyor.

Girişimcilik, bir ülkenin en önemli lokomotifi... Bunu bütün yazı ve konuşmalarında belirtiyorum. O nedenle yeni şirket kuruluşlarına ait rakamları izliyor, sayılarının artması gerektiğini vurguluyorum. Ancak, yeni şirket kurmak, onu yaşatmaktan çok daha zor. Özellikle de rekabetin arttığı ülkelerde. Türkiye, henüz rekabet ortamının tam içinde değil. Açılmakta olduğu kesin. Fakat, hala bazı sektörlerde az sayıda oyuncu var. Penetrasyon oranı da düşük olduğu için, şirketler arasında müthiş acımasız rekabet yaşanmıyor.
O nedenle yılda 50 bin şirket kuruluşuna karşılık 5-6 bin kapanış oluyor. Oysa, hepimizin girişimciliğini hayranla izlediğimiz Amerika'da işler öyle değil. Rakamlar olayı açıkça ortaya koyuyor. 2005 yılında 671 bin 800 yeni küçük işyeri açılmış. Bu iyi haber. Gerçekten etkileyici bir rakam. Ancak, kötü haber en az onun kadar etkileyici. Çünkü, aynı yıl bunların 544 bin 800'ü kapanmak zorunda kalıyormuş.

ABD Küçük İşyerleri İdaresi'nin (Small Business Administration) verilerine göre, yeni kurulan işyerlerinin yüzde 66'sı ilk 2 yıl, yüzde 44'ü ise ilk 4 yıl boyunca ayakta kalabiliyor. Sonradan tarih oluyorlar.
Bir yönetim uzmanından dinlemiştim. Özetle şöyle diyordu: "Yeni kurulan bir şirket için ilk 2-3 yıl çok önemli. Sektörü ya da boyutu önemli değil. Ne olursa olsun. İlk 2 yılı büyüme ya da karlılık içinde geçirebiliyorsa, sonradan işi kolaylaşıyor. Hayatına devam etmesi mümkün hale geliyor. Eğer ilk 2 yıl ne büyüme ne de kar elde edebiliyorsa, ölüm riski de artıyor."

Bu rakamlar ve değerlendirmelerden birkaç önemli ders çıkmalı:

-Türkiye'de rekabet nispeten daha az. O nedenle yeni ya da mevcut şirketlerin hayatta kalma şansı yüksek. İleride bu oran düşecek.

-Girişimciler, ilk 2, bilemedin 3 yılına dikkat etmeli. Evlilik için buna benzer yıllar ortaya atılır. "İlk 3, ilk 7 yıl" gibi. Şirketlerde de böyle bir tarih var.

-Son olarak girişimciler için önümüzdeki yıllarda fırsatlar çok. O nedenle "bu kadar çok şirket batıyor. Tehlike var" düşüncesine kapılmasınlar.

Kaynak: Rauf Ateş, Capital

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Bilgisayar-Bilişim
yamtarhattab
Yeni Üye

Toplam 70 yazı
12/10/2007 :  08:27:17  Alıntı
batmadan cikmanin saadetinin o muazzamiyetini tadamayiz
dimi!!! denemek lazim girisimle batarsak zaten deneyimisatin almis oluruz hepinizinde bildigi gibi iste...
MONA ROZA çoraps
iletişim;5074617665

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Tekstil
eylülteran
Editör

Toplam 392 yazı
13/10/2007 :  13:51:38  Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - yamtarhattab
batmadan cikmanin saadetinin o muazzamiyetini tadamayiz
dimi!!! denemek lazim girisimle batarsak zaten deneyimisatin almis oluruz hepinizinde bildigi gibi iste...

öyle tabi de kolay para kaznaılmılıyor iyi bakıp araştırıp girmek lazım bence.

Reuf Ateş rrkabet yabancı memleketlere göre daha az demiş ama Türkiye'de de vergiler, iflas kanunları, kredi problemleri var, öyle iş kurmak çok ta kolay değil.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Ticaret

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

2.02 saniye.
10:42:22, 29 Mart 2024, Cuma

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım