Dünyanın En Güçlü 8'inci Kadını: Güler Sabancı - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Dünyanın En Güçlü 8'inci Kadını: Güler Sabancı

bdilek
Kişisel Gelişim Editörü

Toplam 98 yazı
03/10/2007 :  08:11:40 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Fortune dergisince hazırlanan Dünyanın En Güçlü Kadınları listesinde bu yıl ilk kez ilk 10’a girdi. 2005 yılında 18’inci sırada yer alan Güler Sabancı, geçen yıl da 11’inciliğe terfi etmişti. Sabancı, bu yıl ise listede 8’inci sırada yer aldı.

Bu yıl listeye 11 yeni isim eklenirken, kadınların erkek egemen sektörler olarak bilinen nükleer enerji, madencilik ve petrol alanındaki yükselişlerinin de altı çizildi.

Listede birinci sırada yer alan Cynthia Carroll, Dünyanın En Güçlü Kadınları arasına ilk kez bu yıl katıldı. Dünyanın en büyük madencilik şirketi (2006 gelirleri 33 milyar dolar) olarak gösterilen İngiltere merkezli AngloAmerican’ın CEO’luk koltuğuna 2007 Mart ayında oturan Carroll, 50 yaşında bir ABD’li jeolojist. Listede ikinci sırada yer alan Anne Lauvergeon, Fransız nükleer enerji şirketi Areva’nın CEO’su. Üçüncü sırada da İngiliz bir firma olan Pearson’un CEO’su Marjorie Scardino var.

Barmanbek de listede

50 kadından oluşan listede 8’inci sırada yer alan Güler Sabancı şu sözlerle tanıtılıyor: “52 yaşındaki Sabancı, Türkiye’nin en büyük endüstri ve finans güç odaklarından biri olan holdinginin başında çok yoğun bir yıl geçirdi. Gelirleri yüzde 14 artışla 12 milyar dolara yükseldi. Sabancı’nın halka açık 13 şirketinden biri olan Akbank’ın yüzde 20’lik hissesini Citigroup’a 3 milyar dolara sattı. Şimdi elektrik üretimi ve perakendede yeni varlıklar edinme peşinde.” Dünyanın En Güçlü Kadınları listesinde yer alan diğer Türk kadın ise Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili İmre Barmanbek. Barmanbek, listede 43’üncü sırada yer alıyor.

Güler Sabancı 3 sıra birden atladı

Adı Şirketi

1-Cynthia Carroll AngloAmerican

2-Anne Lauvergeon Areva

3-Marjorie Scardino Pearson

4-Patricia Russo Alcatel-Lucent

5-Linda Cook Shell

6-Anne-Marie Idrac SNCF

7-Marina Berlusconi Fininvest

8-Güler Sabancı Sabancı

9-Ana Patricia Botin Banesto

10-Nancy Mckinstry Wolters Kluwer

Yerleşim : Türkiye / İzmir  |  Meslek : Halkla ilişkiler

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

0.94 saniye.
22:19:18, 9 Mayıs 2024, Perşembe

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım