İş Kurmak İsteyen Tüm Arkadaşlara Duyuru - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

İş Kurmak İsteyen Tüm Arkadaşlara Duyuru

jaeros
Yeni Üye

Toplam 31 yazı
12/08/2007 :  23:14:24 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

BİR GELECEK SENARYOSU

Arkadaşlar,internet artık iş yapma, iletişim biçimlerimizi değiştirdi.Bugün firmalar internette yer almaya internette satış hacimlerini arttırmaya başladılar.bazıları ise sadece net ortamında doğdu.(amazon, gittigidiyor gibi).

Benim görüşüm ilerde bayilik,toptancılık, aracılık gibi yapılan işler tamamen bitecek. çünkü artık bayiden öte ana üreticiye ulaşabiliyorsunuz. bugün daha küçük illerde örneğin bilgisayar alınacağı zaman adam kendi şehrindeki bilgisayar dükkanından değilde internetten almaya başladı. neden çünkü ana dağıtıcıya erişebiliyor çünkü o daha ucuz. mağazacılık ise azalır ama bitmez tabi çünkü internet her ne kadar yaygınlaşsa bile mağazadan alışveriş yapmanın alışveriş merkezine gitmenin ayrıca bir keyfi var bazılarına göre.

eğer uzun vadeli bir iş yapma niyetindeyseniz internet faktörünüde düşünerek işinize karar vermenizi tavsiye ederim. yani bayilikten çok, kendi özgün ürünlerinizi yada fikirlerinizi işleyip satabileceğiniz daha fazla niş alanlar tercih etmelisiniz.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Bilgisayar-Bilişim
dt_turan
Girişimci Editör

Toplam 544 yazı
13/08/2007 :  09:23:09  Alıntı
Güzel bir konu.

Senin dediğin gibi siteler var, üretici malını doğrudan müşterisine satıyor, yani müşteri de doğrudan üreticiden alıyor. Altınsay falan var böyle bildiğim. Ama hepsiburada.com vb. siteleri karıştırmamak lazım, bunlar sıfır stokla bir nevi aracı görevi görüyor, talepi alıyor sonra anlaşma tedarikçilerinden edinip müşteriye gönderiyor.

İsmail Kırtıllı'nın bir yazısında vardı, bence bu üretici açısından da büyük avantaj, üretici doğrudan müşterisini dinleyebilir, satın alma alışkanlıklarını ölçebilir, müşterilerinin beklentilerine göre aksiyon alabilir.

jaeros
Yeni Üye

Toplam 31 yazı
13/08/2007 :  17:58:59  Alıntı
evet dt_turan, ama benim söylemek istediğim gelecekte aracı olan kurumların iş yapamayacağı şeklinde.çünkü zaten ana üreticiye ulaşabiliyorsunuz. ben bakmadım ama sizinde dediğiniz altınsay misal.
ben şimdi doğrudan altınsaydan alma imkanım varsa neden yerel bir yerdeki bayisinden alayımki?.
direkt ana üreticiden almak her zaman caziptir. tabi şu anda internetten alışverişte güven problemi var ama türkiyede yerel ödeme sistemleri oluşmaya başladıkça (paypal gibi) o zaman dediklerim bence gerçek olacak.

dt_turan
Girişimci Editör

Toplam 544 yazı
13/08/2007 :  18:03:13  Alıntı

dostum yanlış anlama sakın, senin ilk mesajında söylediklerine katılıyorum. Zamanla aracılar tamamen ortdan kalkacaktır.

Ismail KIRTILLI

Yazar

Toplam 997 yazı
13/08/2007 :  18:08:59 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Madem konu e-ticaret, az önce e-ticaret sitesi ile ilgili fikrimi soran bir arkadaşa yazdığım maili sizlerle paylaşayım: (arkadaşa yazıldığı için özensiz olabilir, kusura bakmayın:) )

Alıntı Yapılan Metin:
XXXcim merhaba, yeni isiniz hayirli olsun.

Online satisla ilgili ilk aklima gelenler;

1- Uygulamanin kendisi (e-ticaret sitesi)
2- Lojistik, kargo
3- Stoklama
4- Fiyatlandirma

1. Bununla ilgili ücretli ve ücretsiz pek çok yazilim var. Eger kredi karti ile satis ta planliyorsaniz, devreye banka ve POS ta girecektir. Bunu ödeme istemleri olarak arastirabilirsin, pek çok banka bu hizmeti veriyor.

2. Bir kargo sirketi ile anlasmazsaniz, sattiginiz ürünün maliyeti alici açisindan ziyadesiyle artacaktir.

3. Sanal stok mu gerçek stok mu tutacaksiniz. Gerçek stok sitede elinizde var olan ürünleri göstermek, sanal stok ise ürünü her halükarda gösterip satis oldugunda bunu tedarikcilerden temin etmek seklinde olacaktir. Bu kücük bir detay gibi gözükse de bütün is akisinizi buna göre düzenlemeniz gerekebilir.

4. Internette fiyat seffafligi var. Insanlar bir kitabi 10 ayri sitede aratip en uygun fiyati bulabiliyorlar. O yüzden fiyat konusunda rekabet edebilir bir noktada olmaniz gerekir.

İlk aklıma gelenler bunlar...

Iyi calismalar,
İs.

jaeros
Yeni Üye

Toplam 31 yazı
13/08/2007 :  18:10:56  Alıntı
bence web 3.0 ile birlikte e-ticaret büyük bir devrim oluşturacak

Ismail KIRTILLI

Yazar

Toplam 997 yazı
13/08/2007 :  18:25:43 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - jaeros
bence web 3.0 ile birlikte e-ticaret büyük bir devrim oluşturacak

Ben x.0 tarzı pazarlamacı yakıştırmalarını pek ciddiye almıyorum, nedenini
http://www.ismailk.net/e/messages.asp?message=284 yazımda kısaca anlatmıştım...

Web 3.0 ile kastettiğin semantik web ise ( Anlamlı web: http://www.ismailk.net/e/messages.asp?message=288 ) bugün hayali bile zor bir alışveriş deneyimi olacağı kesin, sabırsızlıkla bekliyoruz :)

jaeros
Yeni Üye

Toplam 31 yazı
13/08/2007 :  18:34:26  Alıntı
evet semantik webti kastettiğim

saverne
Yeni Üye

Toplam 71 yazı
10/09/2007 :  14:39:55  Alıntı
arkadasim uzulerek actigin konuya katilmiyorum desem kabalik mi yapmis olurum

basindan gecen olay olay da degilde tuketici ana uretici dialogu

1.5 ay once HP france sitesine girip bir pc siparisi verdigimde bana en yakin HP satan elektronik firmasina yonledirdiler. Ve dedigin gelecek senoryosu su anda pek uygun gozukmuyor ki o da HP

senin ki sadece bir teori saygim var belkide ilerde olabilir
Buyuk balik kucuk baligi yutar lafina kil oluyorum

Yerleşim : Fransa / Strasbourg  |  Meslek : Esnaf
Ismail KIRTILLI

Yazar

Toplam 997 yazı
10/09/2007 :  18:19:02 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - saverne
arkadasim uzulerek actigin konuya katilmiyorum desem kabalik mi yapmis olurum

basindan gecen olay olay da degilde tuketici ana uretici dialogu

1.5 ay once HP france sitesine girip bir pc siparisi verdigimde bana en yakin HP satan elektronik firmasina yonledirdiler. Ve dedigin gelecek senoryosu su anda pek uygun gozukmuyor ki o da HP

senin ki sadece bir teori saygim var belkide ilerde olabilir

Yukarıda bahsedilen ideal senaryo, daha o noktaya gelmemiz için aşılması gereken bir hayli engeller var. Ancak iletişim teknolojilerinin gelişmesi aracıların yada ara görevlerin azalması imkanını doğurdu.

Bu hem organizasyonlar, hem tedarik zincirlerinde hem de hizmet zincirlerinde iyileştirmelere imkan verdi.

Bu açıdan yukarıda bahsedilenleri mevcut bir durum olarak değil, gelecek senaryoları olarak ele almak daha doğru olur. (zaten büyük harflerle gelecek senaryosu olduğu belirtilmiş :) )

jaeros
Yeni Üye

Toplam 31 yazı
11/09/2007 :  12:51:17  Alıntı
ama olması muhtemel bir gelecek senaryosu:)

jaeros
Yeni Üye

Toplam 31 yazı
11/09/2007 :  12:58:22  Alıntı
şimdi benim yukardaki gelecek senaryosundan kastım, gelecekte tüm geleneksel pazarlama ve ticaret modelleri ölecek yerine tamamen internet odaklı bir ticaret modeli hakim olacak şeklinde değildi. internet
bugün dünyadaki tüm ülkeler, kurumlar ve bireyler için eşi görülmemiş nitelikte imkanlar yaratan bir platformdur.internet'in doğduğu ilk günden bu zamana kadar gelişen süreçte teknolojinin sürekli evrilmesiyle birlikte, internet daha şimdiden geleneksel modeldeki rakipleriyle rekabet edebilir hale geldi. Bugün nakliyattan alışverişe, iletişimden eğitime kadar birçok alanda başarılı web uygulamalarına tanık olmaktayız.

internet, etkisi global olan bir platformdur.öyleki bir çok süreci etkilemektedir.bugün tüm dünyada, kurumlar ayakta kalabilmek için internet üzerinde varolmaya çalışmakta ve bu varlığı daha belirgin hale getirmeye gayret göstermektedirler. kurumlar bu yeni süreçte rekabet edebilmek ve ayakta kalabilmek için teknolojinin ve özellikle de internetin gücünden olabildiğince yararlanmaya ihtiyaçları vardır.

Ismail KIRTILLI

Yazar

Toplam 997 yazı
11/09/2007 :  14:06:44 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
jaeros çok güzel söylemiş.

Buna ek olarak, aslında internet dendiğinde pek çok kişinin aklına sadece web sayfaları geliyor, onun yerine birbirine bağlı bir dünya düşünmek yerinde olur.

IPv6 ile buzdolabından fırına, otomobillere kadar herşeye IP verme imkanının doğması planlanıyor. Yani önümüzdeki yıllarda hiç olmadığı kadar bağlı ve çevrimiçi olacağız. Buzdolabında süt bittiğinde, buzdolabınız otomatik olarak marketten yeni süt isteyebilecek demek bu.

goldsmith
Yeni Üye

Toplam 13 yazı
15/09/2007 :  14:40:41  Alıntı
valla çoğunuz doğru söylemişsiniz. gittigidiyor.com, shoppingtv felan hep sanal olarak ürünü satıyorlar. ama burda bişey daha var mesela benim annem hiçbir zaman dokunmadığı giysiyi almaz, kaçta kaçı pamuk felan hep bakar sonrada dener üstünde. ama mesela shopping tvde satıyorlar; giysi, ayakkabı, hatta don bile satıyorlar ama insan bilemezki kendisine yakışıp yakışmadığını. ondan bence internet hiçbir zaman bayilikleri bitiremiycek.
zaten buraya yazanların çoğu şanslı, evlerinde işlerinde internet var fakat fakir insanlar ne yapsın? alcağı bi 5 ytl lik şey için internet cafeye mi gitsin.
yalnız şunuda söliyim internet satışlar için her zaman önemlidir. bazı kozmatik firmalar yüzde 90ını internet üzerinden satıyorlar. ama yinede internet bir numaralı satış olamaz
saygılarla...

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : Öğrenci
PeaceB
Üye

Toplam 130 yazı
18/09/2007 :  11:13:54  Alıntı
Bugun nasıl haftasonu gazetelerının eklerı arasında bazı firmaların urun katalogları elimize ulaşıyor yarın sadece internet üzerinden satış yapan firmaların katologlarıda aynı sekilde bize ulaşacak, uygun fiyatları ve kampanyalarıylada bizi internet üzerinden alışverişe teşvik edecektir.
Bu dahil bütün genellemeler yanlıştır.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Otomotiv

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

6.56 saniye.
04:33:51, 20 Nisan 2024, Cumartesi

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım