Stresle Baş Etmenin Yolları! - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Stresle Baş Etmenin Yolları!

FGA
Üye

Toplam 113 yazı
10/05/2010 :  02:45:55 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Psikolog Mustafa Topkara, dua etmenin stresi yok ettiğini belirtiyor.

Psikolog Mustafa Topkara, başkalarına yardım, dua ve sohbet etmenin stresi yok ettiğini belirtiyor.

Topkara, Sevgi ve Sağlık dergisindeki yazısında stresle baş etmenin en iyi yollarından birinin başkalarına yardım etmek olduğunu ifade ediyor.

Topkara´ya göre, dua ve başkalarıyla sohbet etmekte stresle başa çıkmayı kolaylaştırıyor.

Kişiyi zorlayan, kısıtlayan ve engelleyen durumlar ve olaylar karşısında verilen farklı tepkilerin tümüne stres deniliyor.

Stresin zihin karışıklığı, unutkanlık, dalgınlık, uykusuzluk, aşırı yeme, iştahsızlık, ağlama, sinirlilik, öfke, sıkıntı, huzursuzluk belirtileri olduğunu aktaran Topkara, stresle başa çıkılmadığı taktirde kişinin kendisine ve çevresine zarar verebileceğini vurguluyor.

Topkara´ya göre stresle başa çıkamayan kişi anlık çözüm sağlamaya çalışırken uzun vadede sorunu derinleştiren yöntemler kullanıyor, saldırgan tepkiler veriyor. Zihinsel yöntemler arasında yer alan bilişsel çarpıtmalar, savunma mekanizmasını yoğun olarak kullanıyor. Fiziksel yöntemlerde ise ilaç, uyuşturucu ve uyarıcı madde, alkol ve sigaraya başvuruluyor.

Stresle baş etmede iki temel yol olduğunu açıklayan Topkara, bunun ´Durumu değiştirmek ya da duruma gösterilen tepkiyi değiştirmekle´ mümkün olabileceğinin altını çiziyor.

Topkara, stresle baş etmenin yollarını şöyle sıralıyor:

"Stresin sizde oluşturduğu belirtileri tanıyın, yaşam biçiminize bakın, neleri değiştirebileceğinize karar verin

Dua edin

Sohbet edin

Başkalarına yardım edin

Fiziksel aktivitelerinizi artırın

Zamanı iyi yönetin

Sağlıklı beslenin

Yeterli ve kaliteli uyuyun

Sosyal ortamlarda bulunun

Kendinize zaman ayırın

Kızgınlıklarınızdan arınmaya çalışın

Her tartışmayı kazanmaya çalışmaktan vazgeçin

Bir şeyleri yarın bırakın

Tek seferde her şeyi yapmaya çalışmayın

Mükemmel olmaya çalışmayın

Eleştirilerden olumsuz etkilenmeyin

Düşünce tarzınızı olumluya değiştirin

Masaj yaptırın

Hobi edinin

Duygularınızı bastırmamaya, ifade etmeye çalışın

Herkesi olduğu gibi kabullenin

´Hata yaptım benim suçumdu´ kelimelerini çekinmeden kullanın

Yeri geldiğinde gülmeyi bilin

Sizi incitenin olaylar değil, olaylar karşısında kendi tavrınız olduğunu bilin

Daha çok başarı için kendinizi tüketmeyin

Yenilgi ve eksikliklerin sorumluluğunu başkalarına yüklemeyin

Haklı olmak için çabalamayın

Çevrenizde sizi tehdit eden şeyleri görmezden gelmeyin

Gerçekçi hedefler belirleyin

Derin nefes alarak gevşeyin, ağlayın ve en önemlisi gülün"
Ticaret, saygı duyulması gereken bir savaş gibidir Ana strateji doğruysa yapılacak sayısız taktik hata bile başarıyı engelleyemez
Robert E Wood

Bir malı, kusurunu söylemeden satmak, hiç kimseye helal olmaz Malın bu kusurunu bilene de, onu söylememek helal olmaz

Hadis-i Şerif

Yerleşim : Türkiye / Istanbul  |  Meslek : Ticaret

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

1 saniye.
22:49:11, 27 Nisan 2024, Cumartesi

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım