Liderlik Üzerine - 1 - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Liderlik Üzerine - 1

ugurzel
Üye

Toplam 26 yazı
08/06/2001 :  19:37:19   Yazarın websitesini ziyaret et Website  Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

HERKESE SELAM,

BUYUK BIR SORUMLULUK OLARAK GORDUGUM ICIN AKLIMDAN GECMESINE RAGMEN UZUN SUREDIR OTURUM ACMAYI ASKIYA ALMISTIM. SONUNDA ARKADASLARIN DA TAKVIYESIYLE(!) BOYLE BIR OTURUMU ACTIK. UMARIM HEPIMIZE BIR KATKI SAGLAR.
YAKLASIK 9 YILDIR ORGUTSEL DAVRANIS KONUSUYLA HASIR NESIR DURUMDAYIM. LIDERLIK KONUSUNA OZEL BIR ILGI DUYDUM, ARASTIRMALAR YAPTIM. "INSAN DAVRANISLARINA YON VEREN ETKILERIN NELER OLDUGU" SORUSUNA CEVAP ARA**** BASLADIM. NEDEN BEN BU SEKILDE DAVRANIYORUM DA DIGERI BASKA SEKILDE DAVRANIYOR...BENIM TEPKIM DIGER ARKADASIMDAN NEDEN BU DENLI FARKLI...GIBI SORULARA CEVAP ARAMAK MAKSADIYLA OKYANUSA YAVAS YAVAS GIRDIM. HALA BIR YERLERDE KULAC ATIYORUM FAKAT ITIRAF ETMELIYIM HENUZ OKYANUSU KESFETMEYE MUKTEDIR OLAMADIM. BUGUNE KADAR BU KONULARA OMRUNU ADAMIS BILIM ADAMLARININ DA KITAP VEYA MAKALELERINDE KULLANDIKLARI CUMLELER SU SEKILDE: ...INSAN BIR KAPALI KUTU VE BIZLER BU KUTUNUN KAPAGINI ARALAYIP ICINDE NELER OLDUGUNU KESFETMEYE CALISIYORUZ. BAZEN BULDUKLARIMIZ BIZI YENI BILINMEYENLERE SURUKLUYOR VE BULDUKCA DAHA DA KAYBOLUYORUZ...
BIRAZ PESIMIST BIR YAKLASIM OLSA DA BEN DE ONLAR GIBI DUSUNUYORUM.
FREUD, BERN, JUNG GIBI TEORISYENLERIN KITAPLARINI OKUDUKCA KENDINIZI YAVAS YAVAS COZMEYE BASLIYORSUNUZ. ZATEN YUNUSUN DEDIGI GIBI "BIR BEN VARDIR BENDE BENDEN ICERI"...YANI INSAN ANCAK KENDINI KESFEDERSE DIGER INSANLARI ANLAYABILIR. BURADAN YOLA CIKARAK DIGER INSANLARI ANLAYAMADAN "LIDER" OLABILMEK MUMKUN DEGIL DIYEBILIRIM.
SIZLERE LIDERLIK TEORILERININ GELISIMINDEN BIRAZ BAHSETMEK ISTIYORUM.
LIDERLIK KONUSUNDAKI ILK ARASTIRMALAR 19.YY SONLARINDA BASLAMIS. ILK DONEME VERILEN ISIM; OZELLIKLER YAKLASIMI. BU DONEMDEKI ARASTIRMACILAR, LIDERI DIGER INSANLARDAN AYIRAN OZELLIKLERI KESFETMEYE CALISMISLAR. YUZLERCE OZELLIK INCELENMIS VE BUNLARDAN BAZILARININ LIDER OLARAK KABUL ETTIGIMIZ KISILERDE ORTAK OLARAK GORULDUGUNU TESPIT ETMISLER. ORNEGIN, DURUSTLUK, GELECEGI GORMEK(VIZYON), YETENEKLI OLMAK,TESVIK EDICI OLMAK, IKNA KABILIYETI YUKSEK OLMAK, ADALETLI OLMAK, ACIK SOZLU OLMAK VB. BU DONEMDE KABUL EDILEN SLOGAN: "LIDER OLUNMAZ, DOGULUR". YANI BASKA BIR IFADEYLE "KARIZMA" OLMAZSA LIDER OLUNAMAZ. KARIZMA YUNANCA BIR KELIME. ANLAMI "TANRISAL HEDIYE" DEMEK. ZAMAN ICINDE 1930'LU YILLARA GELINDIGINDE, SADECE LIDERLERIN OZELLIKLERININ INCELENMESININ YETERLI OLAMAYACAGI VARGISIYLA LIDERLERIN "DAVRANIS"LARININ INCELENMESI GEREKTIGINE KARAR VERMISLER VE DONEMIN BASARILI LIDERLERININ NE TUR DAVRANISLAR SERGILEDIGINI INCELEMISLER. BU DONEMDE DISE DOKUNUR BULGULAR MEVCUT. "INSANA YONELIM" VE "GOREVE YONELIM" EKSENLERI UZERINDE 4-5 TARZ UZERINDE YOGUNLASMA OLMUS. HER DURUM ICIN GECERLI BIR LIDERLIK TARZI OLMADIGINI ANLAYINCA DA 1960'LARDA BASLAYAN UCUNCU DONEMDE "DURUMSALLIK YAKLASIMI" GELISTIRILMIS. BU DONEMDEKI ARASTIRMACILARIN IDDIASINA GORE: "HER DURUM ICIN GECERLI TEK BIR LIDERLIK DAVRANISI(TARZI) OLAMAZ. HER DURUM ICIN DEGISIK LIDERLIK DAVRANISLARI SERGILENMESI GEREKIR". YANI LIDERLERIN BUKALEMUN GIBI BULUNDUKLARI ORTAMA UYMALARI GEREK. DONUSUMCU(TRANSFORMATIONAL) LIDERLIK, KARIZMATIK(CHARISMATIC) LIDERLIK, ISE YONELIK(TRANSACTIONAL) LIDERLIK GIBI TEORILER USTU YAKLASIMLAR DA MEVCUT. BUNLARI BIRBIRINDEN BICAKLA AYIRIR GIBI AYIRMAMIZ MUMKUN DEGIL. HEPSI GIRIFT BIR SEKILDE LIDERLIK BUTUNUNU OLUSTURUYOR.
SIMDILIK GENEL BIR GIRIS YAPARAK BITIRIYORUM. ASLINDA YAZACAK COK SEY VAR ANCAK MALESEF ZAMAN EN BUYUK PROBLEM.
BENIM NIYETIM ZAMAN ZAMAN SIZLERE LIDERLIKLE ILGILI EVRENSEL KABUL GORMUS TEORILERI SUNMAK VE TARTISMAYA ACMAK.
"BILGI PAYLASILDIKCA BUYUR" ANLAYISIYLA BILGIMI SIZINLE PAYLASMAK ISTIYORUM.
HEPINIZE SEVGI VE SAYGILARIMI SUNUYORUM.

UGUR ZEL

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : Öğretim görevlisi / Asistan
Akın Arslan
Üye

Toplam 320 yazı
09/06/2001 :  03:26:20 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
MERHABA,

Öncelikle size "Liderlik" gibi böylesine zor bir konuda forum yöneticiliğini üstlendiğiniz için teşekkür etmek isterim.

Katkılarınız ve yönlendirmeleriniz, katılımcıların düşünce ve katkılarıyla birleştiğinde sanırım zamanla kafamızdaki birçok soru açığa kavuşacaktır. Belki de bu girişim, zamanla daha da genişleyerek çok önemli bir bilimsel çalışmaya zemin hazırlayacaktır. Çünkü liderlik davranışlarına yönelik dünyadaki birçok ülkenin mevcut yapılarına göre genellemeler yapılabiliyor olmasına rağmen ülkemizde çok farklı kutuplarda görüntüler olabilmektedir.

Özellikle değişimin çok süratli olduğu günümüzde liderin ve kurumlardaki kurumsallaşmış liderliğin önemi daha da artmıştır.

Liderlik konusunda son derece önemli çalışmaları olan WARREN BENNIS şöyle diyor:

alinti:
BEN İNSANIN KENDİSİNİ yeniden oluşturabileceğine inanırım. İnsanın kendisi olması demek, kişinin kendi kaderini yazması, doğuştan sahip olduğu yeteneklerini keşfedip onları en iyi şekilde kullanarak yaşaması, toplumsal kültürün ya da bir başka otoritenin dayattığı rolü oynamayı reddetmesidir.

İş yaşamında etkili olan liderlerin çoğu, toplumumuzdaki hareketli, karmaşık, çalkantılı, belirsiz, sürprizlerle dolu, esnek değişimlere tepki vererek kendi kendilerinde önemli değişiklikler yaratmayı başarmış olanlardır.

"Kendimiz olmayı başardığımız ve zamana daha iyi uyum sağladığımız ölçüde değişim sürecinde daha iyi liderlik yapabiliriz."

Değişimi uzun vadede yönetmek için iyi bir yönetici olmak yetmeyecektir. lider olmak zorundayız.

AKIN

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Danışmanlık

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

1.88 saniye.
03:23:34, 4 Mayıs 2024, Cumartesi

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım