Dualar Nasıl Kabul Olur...Alıntı öykü - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Dualar Nasıl Kabul Olur...Alıntı öykü

mozsarac
Üye

Toplam 419 yazı
09/10/2006 :  15:34:16   Yazarın websitesini ziyaret et Website  Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

DUALAR NASIL KABUL OLUR?

Apartmandan çıkar çıkmaz soğuk hava yüzüne çarptı, ama onun zihni hala az önce okudukları bir cümleye takılı kalmıştı: ;

"Allah insanların duasını işitir ve onlara cevap verir, onlarla konuşur."

Dalgın bir halde arabasına bindi. Anahtarı kontağa sokmadan önce, soğuğa aldırmadan, birkaç dakika daha bu konuyu düşündü.

Nasıl? bu soru ruhunun derinliklerinden gelip zihnini bir bulut gibi kaplıyordu.

Nasıl?

Onun her şeyi duyabileceğinden zerre kadar şüphesi yoktu, ama yine de dualara nasıl karşılık verdiğini zihni kavrayamıyordu.

Sonunda, cevabi bulmayı zamana bırakmayı düşünüyordu ki, birden içinden bir ses

"Bunu neden bir dua vesilesi yapmıyorsun?" dedi.

Sahi ya, onun elinden gelen dua etmekten başka ne olabilirdi? Yüksek sesle Rabbine seslendi:

"Allahim! Senin her kulunun kalbinden gecen arzulardan bile haberdar olduğunu biliyorum. Benim bu dileğimi de elbette duyuyorsun. Lütfen, duaları nasıl duyduğunu ve onlara nasıl cevap verdiğini bana öğret! "

Arabayı çalıştırdı ve ruhen rahatlamış bir halde evine gitmek üzere yola koyuldu. Ana caddede ilerlerken, birden garip bir duygu doğdu kalbinde. Bu duygu arabayı durdurup bir kutu süt almasını söylüyordu.

Önce kulak asmadı ve arabasını sürmeye devam etti. Ama ayni duygu bu defa daha güçlü bir şekilde benliğini sardı.

Bunun Rabbinden kendisine gönderilmiş bir işaret, bir mesaj olabileceğini düşünerek;

"Pekala Rabbim, sütü alacağım" dedi.

Bu, çok da zor bir sınav gibi görünmüyordu zaten.Arabadan inip bir kutu süt alacaktı o kadar. Öyle de yaptı ve yeniden yola koyuldu. Ana caddeden arabasını sürmeye devam ederken, bir ara sokağın ağzından geçiyordu ki, içindeki ses bu defa ona "O sokağa sap" diye emretti.

Önce sokağı geçti, ama duygu kuvvetlenince Peki diyerek geri donup o sokağa girdi.

Sokaktan ilerledikçe binaların görünümü değişiyor ve iki katli binalar yerlerini tek katli derme-çatma barakalara bırakıyordu. Birkaç ev daha geçtikten sonra, ses durmasını söyledi.

Arabayı sağa çekti ve etrafına bakındı. Burası tam anlamıyla bir gecekondu mahallesiydi. Ve evlerin çoğunun ışığı sönmüştü. Belli ki, sabah erkenden işe gidecek insanlar yataklarına girmişti bile. O bunları düşünürken, yüreğinin sesi bu defa ona su emri verdi:

"Git ve sütü sokağın karsısındaki yeşil evde yasayan insanlara ver."

Genç adam eve baktığında onun pencerelerinden de diğerleri gibi ışık gelmediğini gördü.

Bu anlamsız bir şey diye düşündü bir an kendi kendisine. Bu evin insanları yataklarında uyuyorlar ve onları uyandırdığım takdirde *** durumuna düşeceğim.

Ama o ses "Git ve sütü ver!" dedi yine ona.

Tereddüt etti uzunca zaman. Sonra aynı aksam ettiği duayı hatırladı. Ve bunun Ondan bir işaret olabileceğine kanaat getirdi. Arabasından çıktı. İsterlerse bana *** gözüyle baksınlar.

"Bu Rabb’imden gelen bir emirse eğer ona uyacağım"dedi kararlılıkla.

Sokağın karşısındaki eve gitti ve zili çaldı. İçerden koşuşturmalar, gürültüler geldi.

"Kimsin? Ne istiyorsun?" dedi içerden bir erkek sesi.

Aksanı farklıydı, ama söyledikleri anlaşılabiliyordu.

Genç adam hemen oradan kaçıp uzaklaşmak istedi bir an.

Fakat o bunu gerçekleştiremeden kapı açıldı. Fakir görünümlü bir adam açtı. Yüzünden hüzün okunuyordu, ama kapısında bir yabancıyı görmekten de fazla hoşnut değil gibiydi.

" Buyrun?" diyen ev sahibine sütü uzattı.

" Bunu size getirdim."

Adam sütü aldığı gibi içeri koştu. Daha sonra koridorun öteki ucundaki odadan çıkan bir kadın mutfağa doğru seğirtti hızla. Onu izleyen adamın kucağında ise bir bebek vardı. Ağlayan bir bebek. Adamın gözlerinden sicim halinde gözyaşları dökülüyordu. Yarı ağla**** yarı konuşarak şunları söyledi:

"Şehre geleli iki ay oluyor. Hala iş bulamadım. Dostun ahbabın yardımlarıyla bugüne kadar geldik. Ama bugün bebeğimize süt alacak paramız yoktu.

Sürekli dua ediyordum Allah'a bize süt göndermesi için."

Mutfaktan kadının sesi geldi bu sırada. Onun söylediklerini anlayamadı, çünkü başka bir dil konuşuyordu. Kocası onun sözlerini genç adama tercüme etti:

"Ondan bize bir meleğiyle süt göndermesini istiyordum. Sen bir melek misin yoksa?"

Genç adam cüzdanındaki bütün parayı çıkarıp zorla adamın eline tutuşturdu.

Ve adama bundan sonra onun için hep dua edeceğini, ve bir iş bulabilmesi için elinden geldiğince yardımcı olacağını söyledi.

Kelimeler boğazında düğümlenince, döndü ve arabasına bindi. Bu defa onun gözlerinden yaşlar dökülüyordu...

Artık Allah’ın kullarının dualarını nasıl duyduğunu, onlara nasıl cevap verdiğini daha iyi anlamıştı!

Yerleşim : Türkiye / Gaziantep  |  Meslek : Muhasebe
t.gunay
Yeni Üye

Toplam 16 yazı
04/05/2008 :  15:17:03  Alıntı
gerçekten çok güzel.teşekkür ederim.
t.günay

Yerleşim : Türkiye / Manisa  |  Meslek : İthalat / İhracat
Goldenist
Üye

Toplam 964 yazı
04/05/2008 :  21:12:45 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Yardım etmekten çekinmeyelim, ettiğimiz her yardım, o kulun duasının kabulü demektir.
Büyüklük odur ki, hiç kimseye iltifat etmeyeceksin, hiç kimseyi aldatmayacaksın, memleket için gerçek ülkü neyse onu görecek, o hedefe yürüyeceksin. Herkes senin aleyhinde bulunacaktır. Herkes seni yolundan çevirmeye çalışacaktır. Önüne sayılamayacak güçlükler yığacaklardır, kendini büyük değil küçük, zayıf, vasıtasız, hiç telâkki ederek, kimseden yardım gelmeyeceğine inanarak bu güçlükleri aşacaksın. Ondan sonra sana büyüksün derlerse, bunu diyenlere de güleceksin.( 1908 )

Bir adam ki büyük olmaktan bahseder, benim hoşuma gitmez. Bir adam ki memleketi kurtarmak için evvelâ büyük adam olmak lâzımdır; der ve bunun için bir de örnek seçer, onun gibi olmayınca memleketin kurtulamayacağı inancında bulunur, bu, adam değildir. ( 1908 )

Mustafa Kemal Atatürk

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Satış / Pazarlama
fotograf.ser
Yeni Üye

Toplam 14 yazı
04/05/2008 :  21:27:43  Alıntı

gerçekten çok güzel keşke herkez bu kadar inançlı olsa bu kadar duyarlı olsa o zamn yaşamk daha kolay olacak ama...

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Fotoğrafçı
g.koordinator
Üye

Toplam 295 yazı
08/07/2008 :  15:29:25 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
tek kelimeyle mükemmel etkileyici
Amacınız Baklava Pasta Cafe Sektörün de Lider bir firma kurmaksa
Beşyıldızlı Kurumsal Üretim tesisi ve Mağazalar açmaksa profosyonel bir ekip ve Profosyonel Pazarlama ağı kurmaksa
Veya Var olan firmanızı bu kıstaslara uyarlamaksa lütfen aryın.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Yöneticilik
mozsarac
Üye

Toplam 419 yazı
08/07/2008 :  16:37:18 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Arkadaşlar,
sunduğum yazılara gösterdiğiniz ilgiler için çok teşekkür ederim.

Yerleşim : Türkiye / Gaziantep  |  Meslek : Muhasebe
canerkus
Üye

Toplam 281 yazı
08/07/2008 :  17:03:12  Alıntı
Sanırım "Kalp Gözü " programını biraz fazla seyretmişsiniz.

Yerleşim : Türkiye / Konya  |  Meslek : Diğer
huyhuyhuy
Üye

Toplam 2981 yazı
20/11/2009 :  00:23:06 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Tevratta da bu tür , öyküler çok var.

ve yahudiler , bir çok mucizeler gördükleri halde , önce inandık derler. ama çok az bir zaman geçince gördükleri mucizelere rağmen , yeni mucizeler isterler.

ve tevratın son bölümlerinde israil oğullarını , allah ne ensesi kalın bir milletmişsiniz diye tarif eder.

Dinin her türünde ve yolunda bir çok insanın hislerini galeyana getirecek ,bir çok öykü vardır . Acaba desek bile dinlemesi insanı rahatlatan hikayelerdir.
ismail karagülle

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : İmalat
serkan_s
Üye

Toplam 137 yazı
24/11/2009 :  11:34:32  Alıntı
canerkus herkesin içinde seçiliyosun,herkes teşekkür ederken sen hala bi kulp takmaya çalışıyosun,senin kalbine örümcekler yuva yapmış,Allah hidayet versin başka söze gerek yok

paylaşım için teşekkürler,içimiz aydınlandı,keşke herkes bu şekilkde tam teslimiyet ile Allah a yönelse dünya daha huzurlu ve ferah olurdu

Yerleşim : Türkiye / Bursa  |  Meslek : Tekstil
Troguzhan
Yeni Üye

Toplam 72 yazı
24/11/2009 :  11:43:13  Alıntı
teşekkür ederim.

Yerleşim : Türkiye / Antalya  |  Meslek : Asker
mahir
Yeni Üye

Toplam 11 yazı
22/02/2010 :  22:47:15  Alıntı
Ben de teşekkür etmeden geçemeyeceği. Gözlerim doldu, teşkkürler.
Silginiz kaleminizden önce bitiyorsa yanlışınız çok demektir.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Yöneticilik
HITIT
Yeni Üye

Toplam 27 yazı
05/12/2010 :  00:26:29  Alıntı
Sağolun paylaşım için
Kendiniz için değil, bağlı bulunduğunuz ulus için elbirliği ile çalışınız. Çalışmaların en yükseği budur.
MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Yerleşim : Türkiye / Istanbul  |  Meslek : Diğer
tuccaroglu16
Üye

Toplam 139 yazı
12/12/2010 :  00:15:50 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
gercekten yaşanan olaylar bunlar... rabbim bizi iyilik yapan kullarından eylesin inşallah...
“Kim ayıbı (bulunan bir malı) o (kusuru)nu açıklamadan satarsa, Allah’ın daimi gadabı içinde kalır ve melekler durmadan ona lanet eder”

Yerleşim : Türkiye / İzmir  |  Meslek : İthalat / İhracat
onur652
Üye

Toplam 465 yazı
12/12/2010 :  21:16:39  Alıntı
amin.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Esnaf
carleone
Üye

Toplam 120 yazı
12/12/2010 :  23:21:35  Alıntı
amin cümlemize

Yerleşim : Türkiye / Edirne  |  Meslek : Satış / Pazarlama
salwo
Yeni Üye

Toplam 17 yazı
13/12/2010 :  02:42:08  Alıntı
amin kardeşim

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Öğrenci
KASIRGA3434
Yeni Üye

Toplam 7 yazı
21/04/2011 :  16:13:19  Alıntı
ELHAMDULILLAHIRRABBILALEMİN

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Elektrik / Elektronik
VSL
Üye

Toplam 628 yazı
21/04/2011 :  19:15:39  Alıntı
Çok güzel paylaşım teşekkürler

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : İthalat / İhracat
turi
Üye

Toplam 205 yazı
21/04/2011 :  20:45:20 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
amin cumlemize
bu tür öyküler çok var ..."Öğrendikleriyle amel edene Allâh Teâlâ bilmediklerini öğretir." buyrulmuştur. (Ebû Nuaym, X, 15)

paylaşım güzel , teşekkürler

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Danışmanlık
Bünyamin54
Yeni Üye

Toplam 6 yazı
22/12/2011 :  02:17:03  Alıntı
Ay Güzel ALLAH'ım Sen Tüm Ümmeti Muhammede s.a.v. Yardım eyle Sana Şükürler olsun...

Yerleşim : Türkiye / Sakarya  |  Meslek : Gıda
chatic
Üye

Toplam 144 yazı
22/12/2011 :  10:15:48  Alıntı
Arkadaşım yazın için teşekkürler... Dualarımızla Allah'a yakın oluruz. Sadece başımız sıkışınca değil Rabbimizi her zaman hatırlamalıyız ve hep dua ve şükür etmeliyiz.

Yerleşim : Türkiye / Sinop  |  Meslek : Esnaf
lastottoman
Üye

Toplam 979 yazı
22/12/2011 :  12:41:18 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
buna benzer bır olay benım basımada geldı uzatmadan anlatmak ısterım.(uzun olacagını bılıyorum ama neyse)

memlekette oldugum zamanlardı hem okul hem iş beraber goturuyordum.
genelde gece okulda oldugum ıcın sabah magazayı elemanlar acıyordu bende ortalama saat 9 gıbı evden cıkıyordum . yıne gece eve gec geldıgım bır vakıttı ve oylesıne yatmıstım neyse sabah kalktım yuzumu yıkadım tabı seslerı duyan annem uyandı oglum hayrola bugun erkencısın dedı bende saatın kac olduguna bakmamıstım tabı anneme neden saat kackı dedım annemde 6 cıvarı bır sey soyledı halla halla dedım kendıme oysakı hıc uykumda yoktu neyse dedım bugunde boyle olsun tekrar yatmak ıstemedım annem herzamankı gıbı kahvaltı hazırlamıstı ama kahvaltı yapmadan evden asla cıkmayan ben o gun ne hıkmetse kahvaltı yapmak ıstemedım sabahta erken oldugu ıcın sırkete arabayla degıl yuruyerek gıtmek ıstedım ve arabanın anahtarını eve bıraktım ve asagı ındım (fazla kılolardan dolayı bazen yurumek ıstıyordum aslında:)) neyse asagı ındıgımde balkondan annemın anahtarı unutmussun demesıyle beze sarılı anahtarı balkondan atması bır oldu oysakı arabayla gıtmek ıstemıyordum ama anahtarda elımde olunca tembellık ederek neyse bugun arabayla cıkayım dedım ve arabaya bındım ve sırkete gıden ıkı yol vardı bırı daha uzundu ama o ıstıkamette ısım oldugu zaman tek ordan gecerdım ama o gun ısım olmamasına ragmen zaten sabahın 6sı gıbı bır yerde acık degıl uzun yoldan gıtmek ıstedım tabı ıcımde bır hıste var cunku hersey garıp sekıllenıyordu neyse ılerde ısıklar vardı ve yesıl yanıyordu tam benım gecmeme yakın bırden sarı ve kırmızı yandı (genelde karsıdan araba yoksa kırmızıda yansa gecerdım cahıllık ıste:)) ama o gun ne hıkmetse sabah erken olmasına ve karsıdan araba gelmemesıne karsın asla yapmayacagım bır ıs yaptım ve frene bastım yesılın yanmasını beklıyorum ben ısıklara bakarken bırden tak tak dıye bır ses duydum sagıma bır baktım sıyah eskı bır carsaf ıcınde yası heralde 80 cıvarı belı bukulmus nur yuzlu bır nene hemen camı actım hayrola nenecıgım dedım nene ıse bana aynen şu kelımeyı soyledı ''nerde kaldın evladım senı beklıyorum'' kendı kendıme dedım ruyamı goruyorum arkadas buda neyın nesı sabah sabah:) nene bana bekle dedı hemen gelıyorum kaldırıma koydugu ufak bır poset aldı ve arabaya bındı ben halen ne oldugunu anlayamadım hayrola nene dedım ben senı tanımıyorum sen nerden benım gelecegımı bıldınkı dedım evladım dedı benım kımsem yok bır evım ufak bır bahcem var orda sadece 3-5 tavugum var ve o tavukların yumurtasını alan bır avukat hanım varmıs haftanın belırlı gunlerı o yumurtaları ona goturuyorum paramı alıyorum o paraylada ıhtıyaclarımı karsılamaya calısıyorum dedı normalde kendısını bır komsusunun ıse gıderken bıraktıgını ama o gun komsusunun gelmedıgını ve kaldırımda sabah erkenden bekledıgını havada serın tabıkı usudugunu ve Allaha yarabbı bana bırını gonderde gıdecegım yere bıraksın nevınden dua ettıgını soyledı ve sen geldıgınde o kısının sen oldugunu hıssettım o yuzden camı vurdum dedı o an gercekten duygulandım hatta aglamamak ıcın kendımı zor tuttum ne demek nenecıgım dedım gıdecegın yerede bırakayım gerı evınede bırakayım dedım yok evladım dedı sen benı gıdecegım yere bırak gerı donmeye mevla kerım dedı ısıne bak dedı ve bolca dua ettı neneyı gıdecegı yere bıraktım ve magazaya dogru gıttım tabı normalde park edecek yer yokken heryer bombos bunun keyfını surerek en yakın yere arabayı park ettım ve magazayadogru yurudum pasajın bekcısı benı gorunce hayrola beyım sabah sabah terstenmı kalktın senı bu saatlerde goremezdık dedı bende vallahı haklısın terten kalktım dedım.
velhasılı samımı bır duanın neler yapabıldıgını o gun cok daha net anladım.

bol dualı dıller dılegıyle hoşcakalın.
“Tomurcuk derdinde olmayan ağaç odundur.” (N. F. Kısakürek)

Yerleşim : Bulgaristan / Veliko Tirnova  |  Meslek : İthalat / İhracat
lastottoman
Üye

Toplam 979 yazı
22/12/2011 :  12:47:05 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
bırde neneye gonlumden gecerek yardım etmek ıstedım ama nene yemınle almayacagını soyleyınce ısrar edemedım yanı para pul derdınde olan bırı asla deyıldı zaten ondan sonrada hıc gormedım.
“Tomurcuk derdinde olmayan ağaç odundur.” (N. F. Kısakürek)

Yerleşim : Bulgaristan / Veliko Tirnova  |  Meslek : İthalat / İhracat

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

9.53 saniye.
05:38:35, 20 Nisan 2024, Cumartesi

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım