Bir Kelebek Öyküsü - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Bir Kelebek Öyküsü

mozsarac
Üye

Toplam 419 yazı
06/10/2006 :  23:09:42   Yazarın websitesini ziyaret et Website  Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Bu bir alıntıdır.
"Bir varmış bir yokmuş günün birinde bir adam ağaç dalında kımıl kımıl oynayan bir kelebek kozası görmüş.Bütün dikkatini kozaya doğru yöneltince anlamış ki içinde bir kelebek, kozasından dışarı çıkmak için debeleniyormuş ..Adam bu durumu bir süre izlemiş ama bir türlü kelebek bu işi başaramıyormuş. Derhal ona yardım etmeye karar vermiş ve hiç zaman kaybetmeden bu küçük kelebeğin kozasını kırıp onun bu yorucu mücadelesine son vermiş. Kelebeği özenle eline almış ve ağacın yaprağına yavaşça bırakmış.Ne olduğunu anlayamayan kelebek, kanatlarını açmasına engel olan
kozadan kurtulduğunu farketmiş. Sevinçten ve içgüdüsel olarak hemen uçmaya kalkmış.

Ama o da ne !!? Uçmak için kanat çırpmış çırpmış ama kanatlar kendisini bir türlü kaldırmıyormuş.Ö nce yere düşmüş , bir daha denemiş olmuyor bir daha denemiş ama nafile…

Özgürlüğün kanatlarına sahip olan o güzel mağrur kelebek tüm denemelerine karşın hiçbir zaman uçamamış.

Bu öykü biraz hüzünlü bitiyor .Sevmiyorum böyle hüzünlü biten öyküleri ben…Sizce sonunu neşeyle bağlayabilmek nasıl mümkün olur bu öykünün?Ben diyorum ki biraz kulak kabartalım şu öykü kahramanlarına ve o sırada neler düşündüklerini neler hissettiklerini anlamaya çalışalım . Ne dersiniz? Kelebek içinden şöyle söyleniyordu :

- Tanrım onca zaman bu küçücük yerde şekilden şekile girdim günler geçsin ve büyüyeyim diye bekledim.Sabrettim direndim o rengarenk kanatlarımı çırpıp gökyüzüne doğru uçmak ve özgürlüğün tadına varmak benim en çok arzu ettiğim
şeydi.Kanatları m çıksın diye dualar ettim .Güzel görünmek ve herkesin hayranlığını kazanmak benim tek dileğimdi. Doğadaki tüm çiçeklerin tadına bakacaktım. Ama artık yoruldum. Bütün istediklerim oldu. Benim renkli kanatlarım var, özgürce uçabilmek için. Onları görebiliyorum, hissedebiliyorum içerisi karanlık da olsa . Hiçbirşey işe yaramıyor işte . Debeleniyorum, şu kendi ördüğüm kozayı ittiriyorum ama, buradan kurtulamıyorum. Gücüm kalmadı artık.Ben kendi oluşturduğum bu sarmalda hapis kalacağım. Anlıyorum.

TanrımLütfen lütfen bana yardım et. Biri üzerimdeki bu korkunç engeli kaldırsın.Bir bilsen ben o zaman nasıl güzel uçarım… Off Off yeter artık bıktım kurtarın beni imdaaaat.

Yukarıdaki kelebeğin yakarışları size tanıdık geliyor mu?
Kendinizi hiç bu şekilde umutsuz ve çaresiz hissettiğiniz oldu mu? Tanrıya yalvarıp içinde bulunduğunuz durumdan kurtulmak için yardım talep ettiğiniz? Evet diye yanıt verdiğinizi biliyorum.Nereden mi? Kendimden tabii .Ben de
pek çok kez aynı şekilde yalvardım Tanrıya çünkü . (Laf aramızda iyiki sesimi duymamış.)

Doğanın kanunu gereği hiçbirşey nedensiz değil elbet. Kelebeğin kozadan
çıkması için o mücadeleyi vermesi şarttı. Mücadele edecekti ki dışarı
çıkmadan kanatları güçlensin.O eşsiz özgürlüğü ve güzelliği hak etsin. Bu
mücadele tabii ki belli bir zaman alacaktır. Zamanı gelmeden ve gereken tecrübeyi edinmeden sonuç elde etmek bizi bu
öyküdeki gibi hüsrana uğratacaktır. İsterseniz bir de hikayedeki şu yardımsever adama dönelim:

Adam : Ah zavallı kelebek çok uğraşıyor hay allah aslında bu kadar
uğraşmasına gerek yok ben onun üzerindeki bu minik örtüyü kaldırıp ona
yardım edebilirim.Bö ylece o da bu zorluktan kurtulur.Hııh İşte böyle hadi uç
bakalım güzel kelebek

- AAA niçin uçamıyor hay allah ne beceriksiz kelebekmiş bu ?

Bu örnekteki yardımsever adamın kimi zaman iş hayatındaki yöneticiler özel yaşantıda ise anne ve babaları temsil edebileceğini düşünüyorum. Beceri geliştirme işi mutlaka belli bir süre ve emek ister. Yöneticilerin çalışanlarına gereken tecrübeyi kazanmasına fırsat tanımadan verdiği sorumluluklar ve sonuçları. Çoğu zaman ebeveynlerin kendi çocuklarına yardım ettiklerini zannederek verdikleri zararları bir düşünün. Öyleyse bu hikayeyi hep akılda tutmakta yarar var. Öyküdeki o adam iseniz, Tabii ki onlar için gereken tüm koşulları önceden sağlamak belki sizin göreviniz.. Ama uygun olmayan zamanda ve yerde müdahale etmek yerine, onları takip edin ve fırsat verin .Göreceksiniz ki zamanı geldiğinde çalışanlarınız veya çocuklarınız o güzel kanatlarını çırparak gezecekler ve siz de onların başarılarını keyif ve gururla seyredeceksiniz.Kelebek olmak isteyenler ise ;

Yeni bir iş ararken ya da çalıştığınız iş ortamında veya özel yaşamınızda, mücadele ederken kendinizi ne zaman ümitsiz ve bitkin hissediyorsanız bilin ki kanatlarınız güçleniyor.

Sabredin ve daha fazla mücadele edin. Daha fazla mücadele edebilmenin yolu ise Kelebek olup uçmaya olan o büyük
istektir.Elde etmek istediğiniz sonuca yürekten adanmanız gerekir. İşte o zaman ilahi bir güç devreye girer ve siz başarırsınız."

Yerleşim : Türkiye / Gaziantep  |  Meslek : Muhasebe
serene
Yeni Üye

Toplam 30 yazı
09/10/2006 :  00:12:52  Alıntı
bu hkayeyi başka bir yerdede okumuştum fakat altına ekledğiniz yorum mükemmel olmuş elinize sağlık başarılar

Yerleşim : Türkiye / İzmir
tristapena
Editör

Toplam 498 yazı
09/10/2006 :  01:08:04  Alıntı
Hikaye bildik ama yorum nefis
Ali GÜLCÜ

Yerleşim : Türkiye / Tekirdağ  |  Meslek : Diğer
eylülteran
Editör

Toplam 392 yazı
16/11/2006 :  00:30:55  Alıntı

Bana da emaille başka bir versiyonu gelmişti, şöyle bitiyor ondaki;

Alıntı Yapılan Metin:
Bazen yaşamda tam olarak ihtiyaç duyduğumuz şey çabalardır. Eğer yaşamda herhangi bir çaba olmadan ilerlemenize izin verilseydi, o zaman bir anlamda sakat kalırdık. O zaman olabileceğimiz kadar güçlenemezdik. Asla uçamazdık.

Ama ben sizin gönderdiğinizi daha çok beğendim.

Alıntı Yapılan Metin:
Öyküdeki o adam iseniz, Tabii ki onlar için gereken tüm koşulları önceden
sağlamak belki sizin göreviniz.. Ama uygun olmayan zamanda ve yerde müdahale
etmek yerine, onları takip edin ve fırsat verin .Göreceksiniz ki zamanı
geldiğinde çalışanlarınız veya çocuklarınız o güzel kanatlarını çırparak
gezecekler ve siz de onların başarılarını keyif ve gururla seyredeceksiniz.
Kelebek olmak isteyenler ise ;
Yeni bir iş ararken ya da çalıştığınız iş ortamında veya özel yaşamınızda,
mücadele ederken kendinizi ne zaman ümitsiz ve bitkin hissediyorsanı z bilin
ki kanatlarınız güçleniyor.
Sabredin ve daha fazla mücadele edin .
Daha fazla mücadele edebilmenin yolu ise Kelebek olup uçmaya olan o büyük
istektir.
Elde etmek istediğiniz sonuca yürekten adanmanız gerekir. İşte o zaman ilahi
bir güç devreye girer ve siz başarırsınız.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Ticaret

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

2.43 saniye.
11:18:04, 10 Mayıs 2024, Cuma

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım