İş Hayatından İlginç Oranlar. Referans'tan Alıntı - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

İş Hayatından İlginç Oranlar. Referans'tan Alıntı

mozsarac
Üye

Toplam 419 yazı
26/01/2006 :  12:59:00   Yazarın websitesini ziyaret et Website  Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

İş hayatından ilginç Oran ve formüller

Kalitesiz ürünün yüksek maliyeti
Araştırmalara göre, satın aldığı bir ürünü beğenen bir tüketici memnuniyetini ortalama 4 kişiye anlatıyor.
Üründen memnun olmayan kişi ise ortalama 13 kişiye yakınıyor. Övgüyü dinleyen kişilerin de başkalarına anlatmaları durumunda ikinci aşamada 16, üçüncü aşamada ise 64 kişi ürünün olumlu yönleri hakkında bilgi sahibi oluyor. Şikayet durumunda ise bu sayı ikinci aşamada 169’a, üçüncü aşamada ise 2 bin 197’ye tırmanıyor. Dördüncü aşamada ise 256 ile 28 bin 561 arasındaki fark bir uçuruma dönüşmüş oluyor...
Koleksiyonlar için başarı reçetesi
Louis Vuitton, Shiseido ve Charles Jourdan gibi ünlü moda firmalarına danışmanlık yapan Jean Jacques Picart’ın bir koleksiyondaki başarı reçetesi şöyle:
Marka kimliği ve felsefesi: Yüzde 35.
Yeni fikirler: Yüzde 40
Bir sonraki koleksiyon hakkında gizli mesajlar: Yüzde 15.
İnsanları şoke eden, çarpan ve baştan çıkaran dizaynlar : Yüzde 10
Yeni ürün için öneri zenginliği şart
* Bir şirkette 1 yılda, kağıda dökülmemiş 3 bin ham öneri ve iş fikrinden ancak 300’ü yönetim kademelerine iletiliyor.
* Bunların 125’i bir “mini proje” haline geliyor.
* Projelerin dokuzu hayata geçiriliyor.
* Sürecin sonunda ise ancak “1 yeni ürün” geliştiriliyor.,
Bu sayılar, işyerinde herkesin işin ve ürünlerin gelişmesine katkıda bulunmasının zorunlu olduğunu gösteriyor. Yöneticilerin de tabandan gelen yeni önerileri, dudak bükmeden ve küçümsemeden ciddiye almaları gerekiyor.
Binde 1’lik hataya hoşgörünün sonuçları
Bir işte yüzde 99.9’luk (binde 999) oranında hatasız mal üretmek büyük bir başarı olarak görülür. Oysa binde 1 oranında yanlış ve hatalı iş yapılması bile aşağıda görüldüğü gibi bizi büyük sıkıntılarla karşı karşıya bırakabilir:
* Binde 1’lik bir motor denetim ve hava trafik kontrol hatasına tolerans gösterdiğimizde, her dört günde bir herhangi bir uçak, iniş veya kalkışta önemli sorunlar yaşayabilir.
* Binde 1 oranındaki hatayı hoş görmek, bir gündeki 3 bin 500 doğumun dördünde, bir yıldaki 500 bin sünnetin 500’ünde yapılan vahim hataları normal karşılama anlamına gelir.
* ”Binde 1 hatadan ne çıkar “ dersek, 25 sayfalık bir gazetede her gün 470 kelime yanlış yazılabilir. .
Yaptığımız her işte “sıfır hata”yı hedefledeğimiz takdirde hataların oranı asgari düzeye iner ve böylece başkalarının hayatına ve tercihlerine saygımızı kanıtlamış oluruz.
Einstein’ın başarı formülü
Ünlü fizik bilgini Albert Einstein’a göre hayatta başarıyı aşağıdaki formül getiriyor:
A = x + y + z
Burada “A” harfi, hayatta başarıyı, “x” çalışmayı, “y” oyunu ve “z” ise “Dilini tut” öğüdünü tanımlıyor...

Yerleşim : Türkiye / Gaziantep  |  Meslek : Muhasebe

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

1.02 saniye.
05:31:56, 25 Nisan 2024, Perşembe

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım