Balıkçı - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Balıkçı

hascence
Üye

Toplam 1122 yazı
15/12/2005 :  08:40:56   Yazarın websitesini ziyaret et Website  Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

BALIKÇI...

Amerikali bir zengin, is seyahati sirasinda Meksika'nin küçük bir kiyi kasabasina ugramis...
Limanda gezerken, bakmis agzina kadar balik dolu bir tekne ve içinde keyifli bir balikçi...

"Merhaba balikçi" diye seslenmis, "... Bu baliklari kaç zamanda tuttun?" "Bir iki saatimi aldi" demis balikçi... Istahlanmis bizim isadami;

"E, niye biraz daha kalip daha fazla tutmadin?" diye sormus. "Bu kadari bize yetiyor da ondan" diye omuz silkmis balikçi. Sasmis balikçinin bu kanaatkarligina isadami;

"Kalan zamanini nasil geçiriyorsun peki" diye üstelemis. Balikçi, özetlemis bir gününü: "Sabahlari açilir, biraz balik tutarim. Sonra çocuklarimla oynarim. Ögleyin karimla biraz siesta yaparim. Aksamlari amigolarla beraber gitar çalip sarap içer, geç vakte kadar egleniriz. Oldukça mesgul sayilirim senyor".

Gerinmis Amerikali: "Bak" demis "... ben sana yardimci olabilirim.. Bu ise daha çok zaman ayirmalisin. Daha büyük bir tekne bulup daha çok balik tutmalisin. Oradan elde edecegin gelirle daha büyük tekneler alirsin. Kisa sürede tuttugun baliklari dogrudan isletme tesislerine satarsin. Hatta zamanla kendi balik fabrikani bile kurabilirsin. Kisa zamanda balikçilik sektöründe bir numara olursun".

Balikçi merakla "Bunlari yapmak kaç sene alir sinyor" demis:"15-20 yilda halledersin" demis Amerikali, "Ama sonrasi daha parlak: Zamani gelince sirketini halka açarsin, hisselerini iyi paraya satarsin, kisa zamanda zengin olup milyonlar kazanirsin."

"Milyonlar ha..." diye tekrarlamis balikçi... "Eeee... sonra?" "Sonra emekli olursun. Küçük bir balikçi kasabasina yerlesirsin. Istersen zevk için balik tutarsin. Çocuklarinla oynar, karinla keyfince siesta yaparsin.
Aksamlari da arkadaslarinla sarap içip gece yarisina kadar gitar çalarsin.
Nasil...? Mükemmel degil mi? "

Balikçi cevap vermis,"Ben zaten su anda o isi yapiyorum,bu kadar telasa ne gerek var...
" Bir an olsun durup düsünseniz;
"Bütün bu telas ne için...?" Arada denize açilip, çocuklarinizla oynasmayacak, dostlarinizla gitar çalip sarap içemeyecek olduktan sonra onca kosturmanin ne anlami var?

Hirsla örülü onca yilin vaat ettigi final, halen yani basimizda duran mutluluksa, bu yarisa ne gerek var?

CAN DÜNDAR

Yerleşim : Kuzey Kıbrıs TC / Güzelyurt  |  Meslek : Bankacılık-Finans
tristapena
Editör

Toplam 498 yazı
15/12/2005 :  10:07:31  Alıntı
İŞİ eğlence haline getirmemiz ve ne için çalıştığımızı gözden geçirmemiz için nefir bir hikaye,nedense bu tür öykülerin kahramanları hep yabancı oluyor,o adam bir türk balıkçısı olsaydı ne yapacaktı,tuttuğu balıkla asla yetinmeyecek,her gün bir önceki günden daha fazla balık tutmak için uğraş vericek,sonunda hiç balık yakalıyamaz hale gelecek....,şu an balıkçılığımızında geldiği nokta bu.Bir palamut patlaması yaşadık havai fişek gösterisi gibiydi,kısa sürdü bitti..
Ali GÜLCÜ

Yerleşim : Türkiye / Tekirdağ  |  Meslek : Diğer
hascence
Üye

Toplam 1122 yazı
15/12/2005 :  10:15:48 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Maalesef öyle, bugünü yaşıyoruz, ilerisi içinde biraz ayırmıyoruz. Heryerde herkes öyle bütün değerli ve kıt bulunan tabiatın bişe sunduklarını har vurup harman savuruyoruz. Bitirdiğimizde de aklımız başımıza gelecek. İş işten geçmiş olduktan sonra, ne kadar fayda ederse işte.

Kenan Kablan
Üye

Toplam 1236 yazı
15/12/2005 :  10:56:35 Yazarın websitesine git Website   Alıntı

HİKAYEDEKİ BALIKÇI ŞU ANDA GENÇ VE GÜNDE 1-2 SAATLİK ÇALIŞMA İLE HAYATINI DEVAM ETTİREBİLİYOR. PEKİ AMERİKALI ZENGİNİN DEDİĞİ GİBİ BALIKÇININ 15-20 SENE SONRAKİ HALİ NE OLACAK? İHTİYAR, GÜÇSÜZ VE HASTA OLDUĞUNDA BALIK TUTMAYA ÇIKABİLECEK Mİ? AĞUSTOS BÖCEĞİ GİBİ GÜNÜNÜ GÜN EDEN BALIKÇI HAYATININ KIŞINDA KİMLERİN KAPISINDA DİLENECEK SİZCE? BÜYÜK İHTİMALLE O BEĞENMEDİĞİNİZ AMERİKALI ZENGİNE YALVARACAKTIR ÜÇ BEŞ KURUŞ İÇİN...

BU DA BİR BAŞKA BAKIŞ AÇISI İSTER BEĞENİN İSTER BEĞENMEYİN.. :)
Zann ile yakin zail olmaz. - Mecelle'den

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Danışmanlık
hascence
Üye

Toplam 1122 yazı
15/12/2005 :  11:04:00 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
E tabiki orası öyle. İnsan kendinide biraz garantiye almalı. Bana sorarsanız bir kariyer, başarı çok önemli şeyler. Sounda başa dönecek olsam bile. Ancak şu var ki, Herkes aldığıyla yetinse nasıl kalkınacağız? Basit bir balıkçı olarak ölmek var birde birçok insana intihdam sağlamış, ülkesine büyük katkıda bulunmuş biri olarak ölmek var?
Ben bu yazıyı büyük hedefleri olasnlar için yollamadım. Ufak tefek şeyler için ailesini, mutluğuğunu yarım bırakanlar için yolladım.

Harpacı
Üye

Toplam 285 yazı
15/12/2005 :  13:44:50  Alıntı
Sayın doğu1971, fikre fikirle karşılık verilir.
Fikire, küfürle karşılık veriliyorsa verecek fikri karşılık olmadığındandır.

Ettiğin küfür ve hakaretler ABD yi hiç etkilemediği gibi burada (doğru veya yanlış) samimi fikirlerini aktaran bir arkadaşakarşı da çok çok ayıp olacak niteliktedir.

Sadece sen değil, milyarlarca insan kahrolsun ABD diyor, ama kahrolan yok.
Tam tesine küfür ederken bile ABD çıkar ve menfaaatlerine yardım ediyor ve koruyorsun.!!?

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Bilgisayar-Bilişim
tristapena
Editör

Toplam 498 yazı
15/12/2005 :  16:42:08  Alıntı
Saygıyı yitirirsek,elimizde hiç bir şey kalmaz,
Tartışmanın karşıt fikirleri savunmanın,edebi,adabı var...
Eleştirmeninde,
Koniksimiz sanırım çok geniş,kimseye dar gelmez..
Kazakmı bu...
Öpüşün barışın bence,yasemince sende türk kahramanların hikayelerini yaz....
Ne işimiz var bizim meksikalı balıkçıyla,
Hikayene kardenizli bir balıkçı olmadı,trakyalı bir balıkçı diye başlayacaksın,yazıyı CAN DÜNDAR yazmış olabilir,
Sorun değil sen siteye koyarken değiştireceksin,Sonra benim kafamın takıldığı bir konu daha var,bu ülkesi lazım değil balıkçının tuttuğu balıkların cinsi ne bakalım...Onu neden yazmadın sen,
Ayrıca KENAN BEYEDE bir çift lafım olacak,
Balıkçının özel sağlık sigortası olduğu gibi bağ kuru var,takır takırda vergi ödüyor,bağ kurluyum diyor özel hastanelere sevk ediliyor,özel hastenelerde ssk lı ve bağkurludan nezle için dünyanın tahlilini istiyorlarsada neyse,bu ayrı bir tartışma konusu...
Birikimleride var,ileri için zengine muhtaç olmasın diye parada birikitiriyor ama çok ketum adam kimseye çaktırmıyor....:)
Ali GÜLCÜ

Kenan Kablan
Üye

Toplam 1236 yazı
15/12/2005 :  18:33:37 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
vay maşşallah derim ben ona, uyanık balıkçııı :)
Zann ile yakin zail olmaz. - Mecelle'den

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Danışmanlık
hascence
Üye

Toplam 1122 yazı
16/12/2005 :  10:46:33 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Sayın Tristapena Balıkçı hikayesinin ana konusunu sanırım farkedemediniz. Amerika yla hiç bir alakası yok. Ayrıca bana göre bir insanın yazdığı bir şeyi başka bir isimle yayınlamak veyahutta değiştirip kendine maletmek büyük bir haksızlık ve *****liktir.

bolathan
Yeni Üye

Toplam 58 yazı
16/12/2005 :  11:22:15 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Öncelikle gerek ekonmomiyle ilgili gerekse toplumu ilgilendiren bir çok konuyla ilgili çok değerli yazıların yazıldığı böylesine saygın bir sitedeki bazı arkadaşlarımızın birbirlerini üzmeleri kırmaları hiç hoş değil.Herhangi bir konuda bazı görüş ayrılıkları olabilir ama meselelerimizi birbirimize atıp tutarak değil oturup güzelce konuşarak halletmemiz gerekir,eğer bunun dışında gayr-i ahlaki yöntemlere başvuracaksak bu sitede ne işimiz var? birbirlerinin msn adreslerini alsınlar msn de tartışsınlar bu sitede değil..! Neyse konuyu dağıtmadan BALIKÇI adlı yazının yorumuna geçeyim.Yasemin hanım günümüzde bir çok insanı bilhassa iş dünyasını ilgilendiren güzel bir konuya değindi.Bu gün bir çok iş adamı ve patron hırsına yenilip bazı şeyleri ihmal ediyor.Yaptıkları iş yani daha çok kazanma ve işinde başarılı olma isteği çok güzel bir istek,iş dünyasındaki herkes bunu kendine gaye edinmeli.Çevremize baktığımız zaman iş dünyasındaki bir çok kişi başta kendini olmak üzere ailesini ve çevresindekileri ihmal ediyor belki zamanları çok kısıtlı olabilir ancak bazen çok küçük gibi görünen şeyler bile bir insanı mutlu olabilir;işleri çok yoğun bir insanın küçük çocuğu babasına gelip "babacığım bak resim yaptım nasıl güzel olmuş mu?" diye soruyor ve baba kızım şimdi çok işim var ya da çok yorgunum sonra bakarım diyerek o küçük çocuğu buruk bırakıyor halbuki hiç zamanı olmasa bile bir iki dakika bakıp aferin benim çocuğuma ne güzel yapmış dese çocuk çok sevinecek...Bu örnek basit gibi görünebilir ama toplumun en temel yapısının aile olduğunu düşünürsek önemli bir şey olduğunu anlarız.İşlerimiz ne kadar yoğun olursa olsun mutlaka ailemize ve çevremizdeki insanlara zaman ayırmalıyız zira işinde başarılı olmanın yolu mutlu bir aile yapısından geçer...

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Öğrenci
hascence
Üye

Toplam 1122 yazı
16/12/2005 :  12:15:26 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Benim kimseyle kişisel olarak atıştığım yok, yöneticiler haklaretle ilgilendi diğer kimseleride bu olaylar ilgilendirmez. Konuya katılıp akıl vererek sizde bulaşmaya çalışıyorsunuz. Sonra yaptığınızı baştan yazarak daha gerçekçi olursunuz? Burda kimin ne işi olduğunuda herkes iyi biliyor. Herkesin sadece baştaki konuyla ilgilenip uzatmamalarını rica ederim.

tristapena
Editör

Toplam 498 yazı
16/12/2005 :  15:51:32  Alıntı
Hasta ne konuşuyor, ne de söylenenleri anlıyor. Bazen saatlerce anlaşılmaz şeyler geveliyor. Zaman, yer ya da kişi kavramı yok.Yalnız, nasıl oluyorsa, kendi adı söylendiğinde tepki veriyor.Son altı aydır onun yanındayım, ne görünüşü için bir çaba sarf ediyor ne de bakım yapılırken yardımcı oluyor. Onu hep başkaları besliyor, yıkıyor ve giydiriyor.Dişleri yok, yiyeceklerin püre halinde verilmesi gerekiyor. Gömleği salyalarından dolayı sürekli leke içinde.Yürümüyor.Uykusu sürekli düzensiz. Gece yarısı uyanıp çığlıklarıyla herkesi uyandırıyor. Çoğu zaman mutlu ve sevecen, fakat bazen ortada bir sebep yokken sinirleniyor. Biri gelip onu yatıştırana kadar da feryat figan bağırıyor.
"Bu olayı okuduktan sonra, Ruskin öğrencilerine böyle birinin bakımını üstlenmek isteyip istemediklerini sorar. Öğrenciler bunu yapamayacaklarını söylerler. Ruskin, kendisinin bunu büyük bir zevkle yaptığını ve onların da Yapması gerektiğini söyleyince öğrenciler şaşırırlar. Daha sonra Ruskin hastanın fotoğrafını dolaştırmaya başlar.Fotoğraftaki doktorun altı aylık kızıdır...

Dr.Ruskin, Amerikan Tıp Birliği Dergisindeki makalesinde, (günümüzde çok yaşandığı gibi ) gülünç bir yanlış anlamanın insana nasıl tamamen farklı bir perspektif kazandıracağını anlatmaktadır.

Allen Klein

Ali GÜLCÜ

bolathan
Yeni Üye

Toplam 58 yazı
18/12/2005 :  11:54:07 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Galiba yorumum yasemin hanımı rahatsız etti,evet kişilerin tartışmaları bizi ilgilendirmez ama hassas konuları tartışmaya açarak tüm herkesi tedirgin etmenin anlamı yoktur.İnsan olan insan gibi yazar insan olmayan da saçmalar durur...Umarım anlayan anlamıştır.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Öğrenci
hascence
Üye

Toplam 1122 yazı
18/12/2005 :  13:30:28 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Tartışılan konu hakkında yoruym yapılırsa yapılır o zaman. Şahısları eleştirmek kimsenin haddi değildir.

hascence
Üye

Toplam 1122 yazı
18/12/2005 :  23:06:59 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
BIR HIKAYE (PATATES TARLASI)

Nebraska'da yasli bir adam yasardi. Patates ekimi icin
bahceyi bellemesi gerekiyordu, lakin bu cok zor bir isti.
Tek oglu olan David ona yardim edebilirdi, fakat o da hapisteydi.
Yasli adam ogluna bir mektup yazdi ve müskülatini izah etti.

Sevgili David,
Patates bahcemi belleyemeyecegimden, kendimi cok kötü
hissediyorum. Bahceyi kazmak icin oldukca yaslanmis sayilirim.
Burada olsan bütün derdim bitecekti. Biliyorum ki sen bahceyi
benim icin hallederdin.
Sevgiler Baban

Bir kac gün sonra oglundan bir mektup aldi.

Babacigim,
Babacigim Allah askina bahceyi kazma, ben oraya
cesetleri gömmüstüm.
Sevgiler David

Ertesi gün sabaha karsi saat 04:00'de FBI ve yerel polis
cika geldi ve tüm sahayi kazdilar, lakin hic bir cesede
rastlamadilar.
Yasli adamdan özür dileyerek gittiler.

Ayni gün yasli adam oglundan bir mektup daha aldi.

Babacigim,
Simdi patatesleri ekebilirsin. Bu sartlarda
yapabilecegimin en iyisini yaptim.
Sevgiler David

BIR GÜCLÜKLE KARSILASTIGINIZDA,
KENDINIZE BIR KACIS YOLU DEGIL, BIR CIKIS YOLU ARAYIN.
D.L. Weatherford

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

7.03 saniye.
19:21:26, 28 Nisan 2024, Pazar

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım