Babam Emekli Olup İşi Bana Bırakmaz - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Babam Emekli Olup İşi Bana Bırakmaz

umut sengul
Üye

Toplam 2356 yazı
09/09/2009 :  17:55:45   Yazarın websitesini ziyaret et Website  Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

150 ülkede 5 bin mağazayla 2 milyar Euro ciroya ulaşan United Colors of Benetton, 021 Benetton, Sisley markalarının sahibi Benetton Group’un Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Alessondro Benetton, "Türkiye’nin geleceği parlak" dedi. Alessandro Benetton, geçen yıl emekliliğini açıklayan babası Luciano Benetton için, "Babamın emekliliği pek yakın sayılmaz" diye konuştu.

Türkiye’ye 21 yıl önce giren ilk yabancı hazır giyim markası olan Benetton’un Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Alessondro Benetton, önemli bir ülke dediği Türkiye’nin geleceğinin parlak olduğunu söyledi. Türkiye’nin pekçok şirket için çevresindeki ülkelere ulaşmada bir köprü, bir platform olabileceğini dile getiren Benetton, Avrupa’ya yakınlığın önemli bir avantaj olduğunu belirtti.

Benetton’un desteklediği Senegalli şarkıcı Youssou N’Dour’un kurduğu Birima kredi kurumu ve Senegalli küçük girişimcilere mikro kredi verilmesini sağlayan Africa Works (Afrika Çalışıyor) kampanyasıyla ilgili Senegal’in başkenti Dakar’da düzenlenen etkinlikte Benetton’un Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Alessondro Benetton ile Benetton’u ve Birima’yı konuştuk.

Türkiye’deki gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
Türkiye önemli bir ülke. Genç, dinamik nüfus, hızlı pazar dikkat çekici. İstanbul’da yakında önemli büyük bir mağaza açacağız. Türkiye tüketim açısından çok şey vadediyor. Avrupa’ya yakınlık önemli bir özellik. İtalyanlar, Türkiye’ye karşı sıcak duygular içinde. Türkiye pek çok şirket için çevresindeki ülkelere ulaşmada kesinlikle bir köprü, bir platform olabilir. Yüksek eğitim seviyesi, sofistike tüketim anlayışı etkileyici.

Yönetimde ikinci jenerasyonu temsil ediyorsunuz. İlk jenerasyonla aranızdaki farklar neler?
Hem benzerlik hem de farklılıklar var. Biz geleneklerimize ve markamıza saygılıyız. Ulaşılabilir fiyata kalite markamızın özü. İnsanların hayatlarına dokunuyoruz. Bunu asla kaybetmek istemiyoruz. Yeni yollar arıyoruz. Sadece Benetton için değil, herkes için yeni yollar... Bu şirketin bir DNA’sı var. Tarihimizi taşıyoruz ama markette artık daha hızlıyız. Hızlandık ama bu sadece jenerasyon farkıyla açıklanacak bir şey değil, doğal gelişimler de söz konusu.

150 ülkede 5 bin mağaza, 2 milyar euro ciro... Büyüme sürecek mi?
Yeni pazarlar ve bulunduğumuz pazarlarda büyüme planlarımız var. Hayatta kalmak isteyen bütün şirketler büyüme potansiyeline bakar. Rusya ve Güney Amerika büyümeye odaklandığımız pazarlar. İyimseriz. Daha sofistike oluyoruz. Uluslararasıyız ama yerel pazarlardaki duyguları da yakalamaya çalışıyoruz.

Benetton’un kurucusu Luciano Benetton, 2007’de 40. yıl kutlamalarında emekli olacağını, işleri size bırakacağını açıklamıştı.
Babam geçen yıl emekli olacağını ve işleri bana bırakacağını açıkladı ama bunun çok yakın bir zamanda gerçekleşeceğini sanmıyorum. Babam Benetton için çok büyük bir değer. Onun varlığı kesinlikle şirkete ve markaya büyük değer katıyor.

Moda markalarının özel yatırım fonlarına satılmaları ya da halka açılmaları çok konuşuluyor. Burada herhangi bir tehlike var mı?
Tehlike dürtülerinizi kaybetmek olabilir. Güçlü yönetim ekibi tüm şirketler için hangi sektörden olurlarsa olsunlar önemli. Özel yatırım fonu tecrübesi bazı şirketler için çok gerekli olabilir çünkü disiplin ve yönetim yapısı getiriyor. Avrupalı orta büyüklükteki pek çok şirket için verimliği artırıcı bir etki sağlayabilir. Halka açık şirketlerde de değer, iyi yönetim ve verimlilik daha iyi seviyelere getirilebilir. Buradaki olumsuzluk ise şirketleri kısa vadeli sonuçlara odaklanmaya zorlması olabilir. Kötü yönetim de başka bir risk oluşturuyor.

Fast-fashion (hızlı moda) sizi nasıl etkiliyor?
Hızlı modanın yarattığı ortamda tüketim de hızlı. Alıp sonra kolayca atıyorsunuz. Çünkü ucuz. Benetton’da her üç günde bir yeni ürünün mağazaya giriyor. Kimseden yavaş değiliz.

2000 kilometre yol yaparak kampanyanın fotoğraflarını çeken, Benetton’un iletişim faaliyetlerini üstlenen Fabrica’da çalışan ünlü fotoğrafçı James Mollison, yardımların durumu daha da kötüleştirdiğini belirterek, insanların yoksulluktan ancak çalışarak kurtulabileceklerini söyledi. Mollison, "İnsanlara güç vermek, motive etmek, iş için yüreklendirmek önemli. Birima bunu yapıyor" dedi.

Africa (Afrika Çalışıyor) kampanyasına Benetton’un destek vermesi, markanın geçen yıl Paris’te gerçekleştirilen 40’ıncı yıl kutlamalarında başlamış. Benetton’un kurucusu Luciano Benetton ve Senegalli şarkıcı Youssou N’Dour birlikte farklılık ve farkındalık yaratabileceklerine inanarak işe koyulmuş. N’Dour’un kurduğu Birima kredi kurumu, küçük girişimcilere 1000 Euro’ya kadar kredi veriyor. Uzun yıllar finans sektöründe çalışan Benetton’un Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Alessondro Benetton projeye gönülden inandığını belirterek, şöyle konuştu: "Bu proje ’Balık vereceğine balık tutumayı öğret’ prensibinde buluşuyor. Projeye büyük bir miktar bağış yaparak ve reklam kampanyaları ile tüm iletişimini üstlenerek katkıda bulunuyoruz. İlgi uyandırmak ve dünyada farkındalığı artırmayı amaçlıyoruz. Proje geri vermeye zorluyor. Hibe etmiyor, borç veriyor."

Babam Emekli Olup İşi Bana Bırakmaz
Alessondro BENETTON
Benetton Group Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Kaynak: Hürriyet Gazetesi - hurriyet.com.tr

Yerleşim : Belçika / Limburg  |  Meslek : İthalat / İhracat
akinselcuk
Editör

Toplam 5590 yazı
10/09/2009 :  12:53:35 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Teşekkür ederiz.
tamnland.com

Yerleşim : Türkiye / Türkiye  |  Meslek : Diğer

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

1.8 saniye.
08:36:36, 18 Mayıs 2024, Cumartesi

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım