Krizden Çıkış İçin Yerli Malı Kullan - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Krizden Çıkış İçin Yerli Malı Kullan

huyhuyhuy
Üye

Toplam 2981 yazı
27/08/2009 :  01:25:10   Yazarın websitesini ziyaret et Website  Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Dünyada Yeni Bir Trend: Milliyetçi Tüketim

Son zamanlarda, dünyanın dört bir yanında yaşanan bazı gelişmeleri yan yana yerleştirdiğimizde, karşımıza tüketim konusunda tanıdık ama, uzunca bir süredir karşılaşmadığımız yepyeni bir olgu çıkıyor: Milliyetçi tüketim... Önce Fransa'nın fazla özgüvenli Cumhurbaşkanı, ülkenin otomotiv endüstrisini kurtarmak için, devletin yapacağı yardımlarla birlikte Fransızların artık Fransız otomobilleri kullanmaları çağrısını yaptı.

Bu açıklamaya paralel bir zamanda, tanınmış İngiliz iş adamı Sir Alan Sugar, İngiliz ekonomisini kurtarmak için herkesi İngiliz ürünleri satın almaya çağırdı. Ardından ABD’de çöken ekonomiyi tamir etmek için uygulamaya konan 787 milyar dolarlık harcama paketinin ana motivasyonlarından birinin de, Amerikan orijinli ürünlerin satın alınması olduğu ortaya çıktı. Yeni paketin önemli bir kısmını oluşturan devasa kamu inşaatlarında, yalnızca “Amerikan malı” demir, çelik ve inşaat malzemesi kullanılması şartı aranıyor. Son olarak Türkiye'de internette “Türkiyeli, Türkiye Malı Kullanır” kampanyası başladı.

ismail karagülle

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : İmalat
huyhuyhuy
Üye

Toplam 2981 yazı
01/09/2009 :  17:59:41 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Televizyonda , kirizden çıkmak için tüketim yapın. Alışveriş yapın . Diye ünlülerin oynadığı , bir reklam var .

Bu reklam da tüketin ve tüketirken Yerli malı tüketin ki , global sermayeden önce yerli ticareti kurtaralım dese daha iyi olmaz mı?
ismail karagülle

astana
Üye

Toplam 305 yazı
02/09/2009 :  12:11:21  Alıntı
Olaya birazda farkli bakalim...

ben ilk okuldayken yerlimali haftasi vardi,simdi varmi hala bilmiyorum..

bize bütün dünyayi besleyecek ürünlerin Türkiyede ,dünyanin en zengin yeralti madenlerinin bizde,en zeki insanlarin bizde,en caliskan milletin biz oldugu,bir Türkün dünyaya bedel oldugu,en cok petrolun bizde ama amerikalilarin acilan kuyulari kapatip mühürledigi vs.vs. ögretildi..

Hic bir zaman gercekten dünya konjuktürünün neresindeyiz,neye sahip oldugumuz neye sahip olmadigimiz ögretilmedi,tabiki bunlar yillar öncesinde olanlar.

Ama bugün gercekler ortada,her kes herseyi görüyor biliyor.

Piyasa denge unsuru ekonominin kuralidir.

Mikro ekonomide amac optimum (fiyat) dengenin, arz talebe dayali egreltilerin kesistigi noktada gercek piyasada olusmasidir.

Amac piyasada en uygun fiyatta arzedilenlerden en iyi mali satin almaktir .
atiyorum,Ithal edilen en kaliteli bugdayi tonu 200 $ almak varken neden kalitesi düsük yerli bugdayi 400$ alayim?
yada 100 km de 100 litre Diesel yakan yerli üretim Kamyonu 80.000$ mi alirsiniz yoksa 100km de 25 litre yakan modern,dayanikli daha iyi kalitedeki kamyonu 100.000$ mi alirsiniz? cevap burada saklidir.

Global ekonomide her Ülke en iyi ürettigi mali dünya pazarina optimum fiyatta sunar,bunun karsiliginda ihtiyaci olan en iyi mali en ucuza satin almaya bakar.

Bizde olmayan ama Ihtiyacimiz olan seyi disardan almak zorundayiz,ama ayni sekilde baskalarinin ihtiyaci olanida onlara satariz,Petrol alip ve Findik satmak gibi,Yüksek teknoloji alip ve Bor satmak gibi,ucuz hammadde alip ve turizm satmak gibi vs.

Bugünde yapilan budur,ama insanlar harcamalarinda kisitlamaya gidebilir yada öteler,bu insanlarin kendi tasarruflarinda olan seylerdir.

Yerli mali kullanmak iyidir,ama bana ekonomik olarak en yüksek faydayi sagliyorsa !!!!!!...

Yerleşim : ALMANYA / Münster  |  Meslek : Serbest meslek
huyhuyhuy
Üye

Toplam 2981 yazı
02/09/2009 :  13:03:03 Yazarın websitesine git Website   Alıntı

Yerli malı kullanmayla ilgili , Eskiden bizim yapmaya çalıştığımız . Ama okullarda bize okutulan bilgilerle , bireysel faydayı ön plana alan, ekonomik izahlarla vaz geçirildiğimiz şeyi . Yani yerli malı kullanmayı teşvik etmeyi , bize öğretilenlerin teorilerini yazan ve bize belleten , Kapitalist ekonominin önde gelen ülkeleri yapıyor.başlıkta ki ,yazı da o anlatılıyor. Fransa , İngiltere, şimdi de Amerika yerli malı kullanmayı teşvik ediyor . Bizede bireysel faydan nerede ise onu al diyorlar hala .

Pekiyi toplam, toplumsal fayda ????

Çok basit bir örnek , Çocuğunuz bir konfeksiyon dükkanı açsa , Siz bireysel fayda hesabı ile elbiseyi gidip başka , hatta rakip dükkandan alırmısınız.
Ekonomi , Sadece rakkamlarla ifade edilemez. Rakkamlar ekonomiyi daha iyi tahlile yardımcı olur . Ama tek tahlil aracı olarak kullanıldığında , bazen yanlış analizlere getirebilir .

Kapitalist ekonominin bellettiği , bir şey daha var. Maksimum fayda temini için bazen biz markalı ürün alıp daha fazla öderiz . ''Elbise sadece örtünme için değildir'' . Kapitalist düzen böyle derken , bazı ilkel veya dinsel topluluklarda sadece örtünme içindir. De diyebilir. Ve böyle yaparak daha iyi yaptığını zannedebilir.

O zaman fransa , İngiltere, Amerika Vatandaşına ucuza , olduğu için daha iyi olduğu için değil .Yerli malı olduğu için al . Diyor . Zira böyle yapmakla, toplumsal toplam faydamız daha fazladır diyor.
ismail karagülle

masal06
Üye

Toplam 2659 yazı
07/10/2009 :  11:53:42  Alıntı
"BEDAVA PEYNİR SADECE FARE KAPANINDA OLUR"

"Zirvelerde Kartallar da bulunur, Yılanlar da. Ancak birisi oraya süzülerek, diğeri ise sürünerek gelmiştir. Önemli olan nereye gelmiş olduğunuzdan çok, nereden ve nasıl geldiğinizdir."

ßeLki Sandığınız Kadar Ukala,
ßeLkide Tahmin Edemeyeceğiniz Kadar Mütevaziyim
ßiraz SakLıyım ßazen YasakLıyım Kimseyi Örnek ALmam
Kimseye Örnek OLmam Arkama ßakmam 'AsLa' Demem
'Keşke'Leri Sevmem !!
ELeştiri DinLerim Nasihat DinLemem

Şüpheciyim ama kuruntu yapmam Kendimle çelişebilirim ama kafama takmam Dalga geçerim ama kırmam Ciddiye alırım ama kapılmam Huzur veririm ama söz vermem Sahip olurum ama ait olmam....

Yerleşim : Türkiye / Samsun  |  Meslek : Satış / Pazarlama
masal06
Üye

Toplam 2659 yazı
07/10/2009 :  11:58:30  Alıntı

"Zirvelerde Kartallar da bulunur, Yılanlar da. Ancak birisi oraya süzülerek, diğeri ise sürünerek gelmiştir. Önemli olan nereye gelmiş olduğunuzdan çok, nereden ve nasıl geldiğinizdir."

'Keşke'Leri Sevmem !!

Şüpheciyim ama kuruntu yapmam Kendimle çelişebilirim ama kafama takmam Dalga geçerim ama kırmam Ciddiye alırım ama kapılmam Huzur veririm ama söz vermem Sahip olurum ama ait olmam....

huyhuyhuy
Üye

Toplam 2981 yazı
07/10/2009 :  18:54:17 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Masal altı çok güzel . gördükçe içim açıldı .Belkide özlediğim içindir .Bahs ettiğim işte tam da bu .Yani televizyonlarda dönen reklamların bunlar gibi olması , yerli üretime ve bizim krize katkı sağlar. Tüketeceksin , bari Yerli malı olsun
ismail karagülle

huyhuyhuy
Üye

Toplam 2981 yazı
07/10/2009 :  18:59:12 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
birkaç yıl önce doktora gittim . Doktor sordu sigara içiyormusun ? Diye

içiyorum dedim .
Ne kadar içiyorsun dedi .
günde üç paket dedim .

Doktor , öyle ise YERLİ SİGARA İÇ dedi .

Dedim doktor daha mı az zararlı ?

Doktor gayet sakin ve emin , yok dedi .Nasılsa sigara yüzünden öleceksin .Hiç değilse yerli tütün içte kendine faydan dokunmamış , Ülkene faydan dokunur . Diye dalgasını geçti .

Her doktor ve diğer meslek sahipleri de öyle davransa belki faydası dokunur.
ismail karagülle

huyhuyhuy
Üye

Toplam 2981 yazı
07/10/2009 :  19:01:57 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
((: Düşünebiliyormusunuz. Hoca hutbeden vaaz veriyor . ve

İçki haramdır içerseniz cehennemde yanacaksınız .

Ama madem yanacaksınız bari içerken yerli , içkileri içinde ülke ekonomisine faydanız dokunsun der miş..(:
ismail karagülle

huyhuyhuy
Üye

Toplam 2981 yazı
07/10/2009 :  19:04:19 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Konu ciddi , ama latife ile de ciddi konular, anlatılabilir. Belkide daha sempatik bile gelebilir.
ismail karagülle

Kafkaskartalı
Yeni Üye

Toplam 70 yazı
12/10/2013 :  19:15:41  Alıntı
Hanımlar yerli temizlik ürünlerini tercih etmedikçe düzelmez,onların dediği oluyor çünkü

Yerleşim : Türkiye / Samsun  |  Meslek : Öğretmen
masal06
Üye

Toplam 2659 yazı
12/10/2013 :  20:33:44  Alıntı

'Keşke'Leri Sevmem !!

masal06
Üye

Toplam 2659 yazı
12/01/2014 :  15:35:23  Alıntı
Yerli malından kasıt nedir ? Üretimin ülke sınırları içinde yapılmasımı? Sermayedarların yerli olması mı? Üretilen ve Tüketicinin belleğine kazılan markanın yerli olmasımı?

Örneğin halka açık ve 72 milletten ortağı olan apple'ın bir parçası tayvan'da bir parçası kore'de bir parçası almanya'da vs vs üretilen iphone'u ne kadar amerikan malıdır mesela?

'Keşke'Leri Sevmem !!

masal06
Üye

Toplam 2659 yazı
13/01/2014 :  23:07:20  Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - mall
Masalmısın nesin. her oto bka yorum yapmak marfiet değil. Hızlı tüketim konusu açıyoruz getirip içine teknolojiyi sokuyorsun. Kendince zekisin fakat yazdıkların çok gereksiz.

Sevgili MALL
Bu ne şiddet Bu ne Celall :)

Böyle SİVRİ çıkışın nedenini anlayamadım :) Yerli Malı sedece hızlı Tüketimdemi geçerli
Sen yerli malı kavramını sanırım ilkokulda annenin yaptığı börek çörekten ibaret sanmışsın :) :) Sadece sen değil birçoğu böyle sanıyor aslında :)

Hızlı tüketim diye süslemene gerek yok :) Fazlada polimik yaratma canımın içi

'Keşke'Leri Sevmem !!

tahaca
Yeni Üye

Toplam 12 yazı
03/01/2015 :  20:34:19  Alıntı
•Nano teknoloji Çok huzmeli kuru tip
•Nano teknoloji aerojel izalasyon kaplı
•360° döner kapak
•Nano teknoloji Antimikrobiyel gövde
•5 dijit m3 ve 4 dairesel skala litre göstergeli
•Nano teknoloji nemden etkilenmez
•Opsiyonel çekvalf özelliği
•Nano teknoloji-55°soğuga dayanıklı
•Nano teknoloji yeni nesil su sayacı
•R160'a varan Ölçüm hassasiyeti
•Nano teknoloji iç hazne krom kaplı
•Opsiyonel pulse, vana, radyo frekans uyumlu
•Nano teknoloji hafif
•Nano teknoloji güneş ışınlarına karşı ultraviyole koruma
•Dahili filtre
•Dıştan ayar imkanlı
•Tamamı Nano hammde dış gövde
•50 °C'e kadar su sıcaklıklarında kullanılır
www.rtsakinmaz.com %100 yerli malı
0025

mkypmühendislik

Yeni Üye

Toplam 96 yazı
28/02/2015 :  03:01:06 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Merhaba ;

Mkyp mühendislik olarak Teknik ve İdari süreç gelişimlerinde İş kurulum süreçlerinde Sermaye sahibi kişilerin en büyük problemi doğru tanımlama ile üretim sahalarını organize edememek-Yüksek işçilik-Yüksek fire ve kalitesizlik-Personel sayısının fazla olması gibi nedenlerden dolayısıyla daha ilk kurulduğu dönemlerde bocalamakta,pazar payı elde edememekte ,sermayede kısıtlı ise ilk yıllarında/Kriz dönemlerinde kapanmaktadırlar.
Küçük kobi tarzı işletmeler Dalında ve konusunda uzmanlarıda firmalarında barındıracak bütçeye sahip olamamaktadırlar.Bu kapsamda sizler ile hizmet oratklığı kapsamında geçici süreli proje bazlı çalışmalarınıza destek oluyoruz.Hizmetlerimizi sizinle paylaşmak istiyoruz.Sizleri sahanızda ziyaret etmekten ve kendimizi tanıtmaktan büyük memnuniyet duyarız.

“MKYP ;Yalın yönetim ve proje-metod/mühendislik hizmetleri konularında ,Süreç geliştirme ve uygulama hizmetleri vermek üzere kurulmuştur.15 yılın üzerinde otomotivin İmalat kollarında gelişmiş bilgi ve yöneticilik-Türkiyenin en büyük plastik tesislerinin kurulum ve işletim tecrübesine sahip bir ekipten oluşmaktadır. Marmara bölgesinde otomotiv sektörü dahil türlü firmalara hizmetlerimiz halen gerçekleşmektedir.Türkiyenin her bölgesine belirli süreli hizmetlerimizi sunabilmekteyiz.

Bu kapsamda :

Danışmanlık hizmetlerimiz :
-Yalın Yönetim felsefesi ile yönetim süreçlerinin reorganizasyonu,
-Yalın Enstrüman (hoshin politikaları ) ve araçlarının iş yapış ve organizasyonel şekli (5s-kanban-kaizen-Smed vb.) olarak tüm sisteme entegrasyonu,
-Ana üretim hatlarında üretim akışlarının hızlandırılması ,Çevrim süreleri optimizasyonu,Alan ve saha kazanımları,
-Kalite süreçlerinin iyileştirilmesi,
-İnsan kaynakları organizasyonunda mevcut yapının Yalın Yönetim ile birleştirilmesi,
-Girdi-Çıktı arasındaki tüm kayıpların minimize edilmesine yönelik üretim sahasının izlenmesi ve gelişiminin takibi,
-Stokların ve mamül stoklarının yönetimi ve azaltılması ,
-Smed çalışmaları ile müşteri taleplerine hızlı reaksiyon ,
-Toplam verimli bakım ve 5S uygulamaları ile üretim duruş ve verimsizliklerinin
-Kurulu insan gücünün aktif saha çalışmalarına (verimlilik-kalite-maliyet düşürülmesi) katılımının organizasyonu ve takım çalışmaları
Faaliyetleri kurgulanarak bir plan dahilinde entegrasyonu yapılmaktadır.

Bu amaçla Eğitim, Proje-Saha yönetim Danışmanlığı aracılığıyla Yalın Yönetim düşünce felsefesini çalıştığı firmalara aktarmakta ve uygulama faaliyetlerinde Danışmanlıktan ziyade direkt olarak uygulamalarda Firma Çalışanı gibi görev alabilmektedir .
Konusunda sanayi deneyimi olan uzman kadrosuyla firma vizyonunuza ulaşmanız için takım arkadaşı olmaya hazırdır.
Teknik hizmetlerimiz ise :
Fabrika kurulum ve metod çalışmalarınıza destek,
Doğru akış ile saha faaliyetlerinin organizasyonu,
İşletme güvenliği-işçi sağlıgı ve güvenliği için saha optimizasyonu ve havalandırma / projelendirme hizmetleri,
Endüstriyel tip çelik taşıyıcılı atölye ve bina oluşumları,
Gıda endüstrileri için cleanroom atölyelerinin projelendirilmesi ve kurulumu
Boyahane dizaynı/projelendirilmesi/danışmanlığı
hizmetlerimiz içersindedir.
www.mkyp.com.tr
Enerji Kimlik Belgelendirme com

Yerleşim : Türkiye / Bursa  |  Meslek : Mühendis
fikret.avsar34
Yeni Üye

Toplam 8 yazı
25/09/2017 :  17:10:06  Alıntı
https://morfikirler.com/parktel-arac-numaratoru-ile-sizde-para-kazanabilirsiniz/

Yerleşim : Türkiye / İstanbul

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

7.95 saniye.
18:38:47, 26 Nisan 2024, Cuma

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım