Afyon'dan Helsinki'ye Bir Başarı Öyküsü - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Afyon'dan Helsinki'ye Bir Başarı Öyküsü

akinselcuk
Editör

Toplam 5590 yazı
25/08/2009 :  15:28:20   Yazarın websitesini ziyaret et Website  Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Ercan ve Serdar Uluturhan, Finlandiya'da ülkemizi başarıyla temsil eden Türk girişimcileri. Afyon'dan Helsinki'ye uzanan başarı öyküsünü Volkan Altıntaş yazdı.

17 Nisan 2008 Perşembe - AFYON'DAN HELSİNKİYE BİR BAŞARI ÖYKÜSÜ: ULUTURHAN KARDEŞLER...
Yurtdışındaki Türk girişimcilerimiz sınır tanımıyorlar. Avrupa'da ve dünyanın bir çok bölgesinde bugüne kadar bir çok başarıya imza atan Türk işadamları, yarattığı istihdam, ekonomik değer ve bölgelerinde ekonomik güç olma yolunda başarıdan başarıya koşuyorlar. İşte bir örnek. Ercan ve Serdar Uluturhan kardeşler. İskandinavların en önemli ülkelerinden Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de başarı ile Türkiye'yi temsil ediyorlar. Hem de tam 12 yıldır. 1990 yıllarındaki girişimlerinin karşılığını 2000'li yılların sonundan itibaren aldıklarını ve bölgenin en önemli girişimcileri içinde yer aldıklarını sohbetimiz sırasında öğreniyorum.

Uluturhan kardeşler Finlandiya genelinde gastronomi ekipmanlarını restoranlar ve diğer büyük yeme-içme işletmeleri ile buluşturan bir ticaret içinde. Sevgili Ercan'ı bu hafta sonu Antalya'da bir iş ziyareti öncesinde yakalıyorum. Anlattıklarını duydukça gururum daha da artıyor. Buz gibi bir ülkede Türk sıcaklığı ve girişimciliği ile örnek başarılarını dinliyorum.

Karides işi ile başladım diyor Ercan. 'Karides Finlandiya için çok önemli idi 1990'lı yıllarda. Hala da lezzete düşkün Finliler açısından önemli bir besin kaynağı'. Yıllarca bu iş içinde kaldığını söyleyen Ercan Uluturhan daha sonra karides ticaretinden gastronomi ekipmanlarına geçişini anlatıyor.

' 1990'lı yıllarda yeme-içme sektörü içinde karides ticareti ile başlamanın çok faydası oldu. Finliler'in neler istediğini çok iyi öğrendim. Artık onlara gastronomi içinde gerekli tüm teknolojiyi transfer ederek, daha lezzetli yemekler yemelerini sağlamayı düşündük. Çok büyük firmalarla çalışıyoruz. Finlandiya'daki sadece Finliler'e değil tüm yeme-içme işiyle uğraşan yabancı girişimcilere de hizmet etmekteyiz. İskandinavlar'dan Avrupa'ya açılan ticari ağımız var. Sadece pizza restoranı olarak 3500 restoran bulunmakta Finlandiya genelinde. Bu nedenle sektörün gelişimi çok parlak. Girişimlerimizi bu anlamda yiyecek-içecek sektörüne kaydırırken bir yandan taşımacılık sektörüyle de uğraşmaya başladık. Finlandiya içinde ve özellikle Helsinki'de yiyecek-içecek taşımacılığında da biz varız' diyor.

Uluturhan kardeşlerin küçüğü olan Ercan Uluturhan bu paylaşımlarını yaparken bir çağrı da da bulunuyor. Eğer Finlandiya pazarına girmek isteyen, gastronomi ekipmanları işinde yeni bir Pazar yaratıp güç birliği yapmak isteyen Türk girişimcileri varsa onları Finlandiya'ya davet eden Ercan Uluturhan, İskandinav ülkelerinde girişimcilerin her zaman desteklendiğini ve bu anlamda sadece İskandinav pazarında değil tüm Avrupa içinde de kolaylıkla yeni pazarlar yaratmanın mümkün olduğunun altını çiziyor.

Türk turizmi açısından gastronominin vazgeçilmez bir tanıtım aracı olması gerektiğini sıklıkla vurgulayan genç girişimci, bu anlamda gastronomi ekipman ve teknolojisinin Türkiye'ye ulaştırılması ve modern makine ve donanımlarla turistlere daha iyi hizmetin önünün açılacağını da belirtti.Bu anlamda bir otelin en önemli bölümlerinden olan yiyecek-içecek bölümüne yapılacak teknolojik destekli yatırımların sonuç itibariyle ülkemize gelen turist memnuniyetini dolaylı da olsa arttırabileceğine dikkat çekiyor.

Türk turizmine hizmet etmenin yollarından biri de ülkemiz dışında ülkemizi en iyi şekilde temsil edebilmektir. Kimilerimiz bunu görevimiz gereği yaparken-akademisyenler, gazeteciler, misyon sahipleri gibi- kimilerimiz de yaptıkları yatırımlarla, yarattıkları istihdam ve bulundukları ülkelerdeki Türk imajına sağladıkları artılarla çok başarılı bir şekilde gerçekleştirebilmektedir.

Ben Uluturhan kardeşlere Türk turizmi adına ve Türkiye adına teşekkür etmek istiyorum. Uzak diyarlardaki her Türk girişimcisinin de aynı başarıyı gösterebilmesini diliyorum. Kendilerine ulaşmak isteyen ve kendileri ile İskandinav ve Avrupa pazarında çeşitli paylaşımlarda/işbirliklerinde bulunmak isteyen Türk girişimcilerine de kendilerinin iletişim bilgilerini vermek istiyorum.

BOSPORI KY ve MIR-TRADING OY şirketleri adı altında iyi ayrı büyük firma olarak Helsinki merkezli çalışan ERCAN-SERDAR ULUTURHAN kardeşlerin iletişim detaylarına şu şekilde:

ERCAN ULUTURHAN
Tel: 00358405367740

SERDAR ULUTURHAN
Tel: 00358442545703

Fax: +358 9 752 04 03

E-mail: mir-trading@wippies.fi

bospori@kebabpizza.fi

uluturhan@hotmail.de

Web: www.kebabpizza.fi

Uzak diyarlardan hep güzel paylaşımlarda bulunmak dileğiyle,

Volkan Altıntaş

www.volkanaltintas.com
Röportaj Kaynak: TURİZMHABERLERİ.COM
tamnland.com

Yerleşim : Türkiye / Türkiye  |  Meslek : Diğer

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

0.98 saniye.
11:08:59, 18 Mayıs 2024, Cumartesi

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım