Kampanya Sonuçları - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Kampanya Sonuçları

suat7804
Yeni Üye

Toplam 92 yazı
15/08/2005 :  15:25:08   Yazarın websitesini ziyaret et Website  Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Herkese iyi günler;
Ben anadolu da yaşayan pazarlama konusunda kampanyalar hazırlayan biriyim.
Burada bir firma için hazırladığım kampanya sonuçlarını tahmin etmenizi ve bu konudaki yorumlarınızı almak istiyorum.
Kampanya damacana su sektöründe 14 adet rakibin bulunduğu mevcut damacana su pazarının %40 ına sahip bir firmaya yönelik yaz başlangıcında yapılmıştır.
Kampanya hedefi olarak; diğer 14 rakip firmanın kampanyalarına direnç göstermek(mevcut müşteri portföyünü korumak)ayrıca yeni müşteri grupları oluşturmak.
Mevcut müşteri portföyünü korumak için ;Üç damacana kapağı getirene bir (üzerinde marka nakışlı) mutfak havlusu hediye vermek
yeni müşteri oluşturmak için ise;
1-Damacana+pompa+2 adet ücretsiz su değişim kuponu vermek(normalde 19.50 ytl iken 15 ytl verildi)
2-19 Mayıs gençlik ve spor bayramında stadyum girişinde şapka ve tşört (firma reklamlı) stand elemanları yardımıyla ücretsiz su tattırma ve kampanya tanıtım bröşürü dağıtımı
3-yerel radyo ve tv lerde kampanya tanıtımlarının yapılması
4-su servisi yapılırken kampanya tanıtım buroşürleri elden dağıtıldı
Bu konuda fikri olan arkadaşlardan sonuçları tahmin etmelerini ..........

dert bizde
derman sende

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : Yöneticilik
hascence
Üye

Toplam 1122 yazı
15/08/2005 :  17:14:09 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Su firmanız yerel mi acaba ilk önce onu cevaplarsanız sevinirim. Ayrıca diğer firmalara da bu tür promosyonlar yaptılar mı? Suyunuz gerçekten kaliteli mi? Temizlik ve tad olayı nasıl? Su dağıtım elemanlarınız ve telefon başında duran elemanınlarınız yeteri kadar özverili çalışıyor mu? Sizi rakip firmalardan üstün tutan şeyler nelerdir? Bunların siz cevabını vermeden cevap vermem gerçekten güç.

Yerleşim : Kuzey Kıbrıs TC / Güzelyurt  |  Meslek : Bankacılık-Finans
suat7804
Yeni Üye

Toplam 92 yazı
15/08/2005 :  17:27:38 Yazarın websitesine git Website   Alıntı

su üreten firma yerel dolayısıyla lojistik avantajları var,diğer firmalar ulusal damacana+pompa+5 su değişimini 20 ytl karşılğı verdiler,su gerçekten kaliteli,elemanlarımız çok kötü sayılamaz,uzun yıllardır tüplü gaz satışı yapan bir firma
dert bizde
derman sende

Kenan Kablan
Üye

Toplam 1236 yazı
15/08/2005 :  18:09:44 Yazarın websitesine git Website   Alıntı

ÜRÜNÜNÜZÜN DİĞER MARKALARA GÖRE ÜSTÜN VE ZAYIF YÖNLERİNİ BELİRLEMEDEN KAMPANYA YAPMAK VE BU KAMPANYAYI DEĞERLENDİRMEK ÇOK DOĞRU DEĞİL GİBİ.

BANA GÖRE SUSAMIŞ BİR İNSANA VERİLEN BİR BARDAK SU BÜYÜK BİR MİNNETTARLIK OLUŞTURUR. TÜM SU FİRMALARININ GÖZARDI ETTİĞİ HUSUS BU BANA KALIRSA. YANİ ÜRÜN MARKA OLARAK DEĞİL KENDİ CİNSİ, NİTELİĞİ YÖNÜNDEN KORKUNÇ BİR AVANTAJA SAHİP.

İNSANLARIN ÇOK SUSADIĞI VE SU BULMAKTA ZORLANDIĞI (ÇÖL DEĞİL:)) YERLERDE DEGUTASYON OLDUKÇA BAŞARILI SONUÇLAR GETİRİR DÜŞÜNCESİNDEYİM. BU ARADA MARKAYI DA HEDEFİN GÖZÜNE SOKMAKTA FAYDA VAR.
Zann ile yakin zail olmaz. - Mecelle'den

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Danışmanlık
muszey
Yeni Üye

Toplam 62 yazı
15/08/2005 :  22:44:37 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
UFAK PET ŞİŞE SULARINDA YAŞANAN REKABET TÜKETİCİ ÜZERİNDE OLMAKTAN DAHA ZİYADE SATIŞ NOKTASINDA OLMAKTA YANİ PENETRASYON ORANINI SATIŞ NOKTALARINDA ARTIRDIĞINIZ ORANDA YÜKSEK BİR SATIŞ GRAFİĞİ YAKALAMANIZA RAĞMEN DAMACANA SULARDA REKABET MÜŞTERİ ÜZERİNDE YOĞUNLAŞMAKTADIR. DAMACANA DİĞER PET ŞİŞE SULARDA OLDUĞU GİBİ ANLIK BİR SUSUZLUK İHTİYACINI KARŞILAMAYA YÖNELİK ÜRÜNLER DEĞİLDİR , BİR SÜREKLİLİĞİ VARDIR VE EVİNDE ÜCRETSİZ DENEBİLECEK SU YERİNE DAMACANA SU TERCİH EDEN MÜŞTERİ BİLİNÇLİ, HİZMET BEKLENTİSİ YÜKSEK,MARKA BİLİNCİ OLAN,HİZMETTE STANDART BEKLEYEN VE KANAATİMCE FİYAT İNDİRİMLERİ VE PROMOSYONLARLA MARKASINI DEĞİŞTİRECEK VEYA BU AVANTAJLARDAN DOLAYI YEREL BİR MARKAYA YÖNELECEK BİR KESİM DEĞİLDİR.HATTA BU KESİMİN BİRİNCİ ÖNCELİĞİ HİJYEN , KALİTE GİBİ ÖZELLİKLER OLDUĞUNDAN FİYATA YÖNELİK İNDİRİMLER BU KESİM TARAFINDAN BU ÖZELLİKLERİNDEN TAVİZ VERİLMİŞ VE MALİYET DÜŞÜRÜLMÜŞ ŞEKLİNDE ALGILANARAK NEGATİF BİR İMAJ İLETEBİLİR.BİLİYORUZ Kİ SAĞLIK GİBİ ALANLARDA FİYAT İNDİRİMİNE GİDEREK SATIŞLARI ARTIRMAYA ÇALIŞMAK RİSKLİDİR.SÖYLEMİŞ OLDUĞUNUZ BÖLGEDEKİ DAĞITIM AĞI ÜSTÜNLÜĞÜNÜZÜN DE ÇOK GEÇERLİ OLDUĞUNU SANMIYORUM ÇÜNKÜ ULUSAL MARKALAR ARTIK HER BÖLGEDE GENİŞ BİR DAĞITIM AĞI , BAYİİLİK SİSTEMİ KURDULAR VE BAYİİLİK SÖZLEŞMESİ İMZALARKEN KOYDUKLARI STANDART,ALTYAPI,ARAÇ-GEREÇ VE KURALLARLA HİZMET STANDARTINI TUTTURMUŞ DURUMDALAR , MARKA BİLİNCİ YÜKSEK BU TÜKETİCİ KESİMİNE KARŞI DAHA AVANTAJLIDIR.

------İÇECEK SEKTÖRÜNDE 2 YILLIK DENEYİMİ OLAN ESKİ BİR SATIŞ YÖNETİCİSİ

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : Satış / Pazarlama
hascence
Üye

Toplam 1122 yazı
15/08/2005 :  23:11:20 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Muzsey'e katılıyorum. Ben şahsen yerel sular yarı fiyatına olduğu halde ulusal bir su kullanıyorum. Daha fazla para ödüyorum ama güvenerek içiyorum. Sizin öncelikli olarak hijyen konusunda müşteri kitlesini ikna etmeniz gerekir. TSE belgenizi gözlerinin içine sokun reklamlarınızla vs ile. Çalışanlar çok önemli. Çok temiz giyinmiş, taşıma araçları çok temiz gözükmeli, şişeleriniz parlamalı ve çok aşırı promosyanada kaçmamalısınız. Bu bazen ters etki yapar. Zannedersem 120 firma içerisinde 80 firma kirli su sunuyordu halka. Bunu anımsıyorum. Bu güvenirliği sağlayabilecek misiniz?

suat7804
Yeni Üye

Toplam 92 yazı
16/08/2005 :  08:59:49 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
tüm anlattıklarınız normal şartlar altında doğru olabilir.Ancak ortalama müşteri hedef kitlesinin gelir durumu sosyal boyutu,yaşadığı çevre önemli değil mi?Zaten sularda belirli bir standartı tutturmanız gerekiyor yoksa zaten size ne bayilik veriliyor,ne de sağlık il müdürlüğü izin veriyor?Burada damacana su sektöründe yeni bir genelgeyle bunu standarta oturtulmuş zaten!
Bir de şunu vurgulamak istiyorum Bu kampanya yapıldı Ben sonuçları hakkında fikir yürütmenizi arzu ediyorum.....
dert bizde
derman sende

hascence
Üye

Toplam 1122 yazı
16/08/2005 :  10:47:41 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Şartlar belliyse firmanızda zaten büyük paya sahipse, başarılı olmuştur diyorum.

muszey
Yeni Üye

Toplam 62 yazı
16/08/2005 :  11:16:05 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
SAĞLIK İL MÜDÜRLÜĞÜ,TSE GİBİ KAMU BAĞLANTILI DENETLEME KURULUŞLARININ TÜKETİCİ GÖZÜNDEKİ İMAJI TERCİH YAPARKEN REFERANS OLARAK DEĞERLENDİRECEKLERİ KADAR OLUMLU DEĞİL.DOLAYISIYLA YASAL BİR PROSEDÜRÜN ÖTESİNDE BİR ANLAM İFADE ETMİYOR.BURADA TÜKETİCİ BİR OTOKONTROL SİSTEMİ OLUŞTURMUŞ DURUMDA VE BU OTOKONTROL SİSTEMİ MARKA,BİLİNİRLİK GİBİ NOKTALAR ÜZERİNDEN ÇALIŞIYOR.BURADA SU HAYATTIR(SA) , YAŞAM PINARINIZ GİBİ KURUMSAL FİRMA DESTEKLİ BİR İMAJA KARŞI SAĞLIK İL MÜDÜRLÜĞÜNÜN İZNİ ZAYIF KALIYOR.

KONU AÇILMIŞKEN GÖZLEMLEDİĞİM BİR OLAYI AKTARMAK İSTİYORUM: YANILMIYORSAM YIL 97. HAYAT SU ADANA/POZANTI YOLUNDA BİR TESİS AÇIYOR SESSİZ SEDASIZ.NE TESADÜFTÜR Kİ 1 HAFTA SONRA TÜRKİYEDE SU ÜRETİMİYLE UĞRAŞAN KOBİ TÜRÜ ORTA ÖLÇEKLİ ÜRETİCİLERE MEDYA EŞLİĞİNDE SAĞLIK BAKANLIĞI YETKİLİLERİ BASKIN DÜZENLİYOR.SONRA MANŞETLER :HALKIN SAĞLIĞI İLE OYNUYORLAR...
İŞTE İNSANLARIN KAFASINDA KALAN BU.

suat7804
Yeni Üye

Toplam 92 yazı
16/08/2005 :  11:23:08 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
% 40 pazara sahip iken bu kampanyadan sonra ne olmuştur sizce?
dert bizde
derman sende

hascence
Üye

Toplam 1122 yazı
16/08/2005 :  12:09:44 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Pazar payınız %60'a çıkmıştır.

suat7804
Yeni Üye

Toplam 92 yazı
16/08/2005 :  14:01:28 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
doğru tahmin edemediniz.!
dert bizde
derman sende

muszey
Yeni Üye

Toplam 62 yazı
16/08/2005 :  16:07:44 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
NE YANİ %70 Mİ? 14 FİRMANIN YARIŞTIĞI BİR PAZARDA LOKAL BİR ÜRÜN %70 LERDE BİR PAZAR ORANI YAKALIYORSA BUNUN BÖLGEDEKİ TÜKETİM HACMİ YETERSİZLİĞİNDEN DOLAYI ULUSAL MARKALARIN ÇOK FAZLA YATIRIM YAPMAMALARI, ÇEŞİTLİ NEDENLERDEN DOLAYI DÖNEMSEL BİR TÜKETİM ARTIŞI GİBİ NEDENLERİ OLABİLİR.BEN ÇALIŞTIĞIM DÖNEMDE ULUSAL BİR MARKA OLMAMIZA RAĞMEN HİÇBİR BÖLGEDE %70 LİK BİR PAZAR PAYI YAKALAYAMAMIŞTIK.

DAMACANA SULAR ÜRÜN SU OLMASINA RAĞMEN BİRİNCİ DEĞİL İKİNCİ TÜR İHTİYAÇLARA GİRER.PROMOSYONLAR PAZARI GENİŞLETMEZ SADECE PAYINI ARTIRIR Kİ BU ORAN DA ÇOK DÜŞÜKTÜR ,DÖNEMSEL YÜKSELİŞLER DİK BİR GRAFİK DEĞİL ZİKZAKLI BİR ÇİZGİ OLUŞTURUR.
BENCE YAPTIĞINIZ PROMOSYONLAR ÇOK AKILLICA , %60 DAN YUKARI OLAN ORAN YANILTICI OLSADA UZUN VADEDE BİR YÜKSELİŞ GRAFİĞİ DEVAMLILIĞA BAĞLI OLARAK TUTTURULABİLİR.

hascence
Üye

Toplam 1122 yazı
16/08/2005 :  17:12:46 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Peki ne kadar oldu çok çocuksu bir soru değil mi sizin ki? Bize süpriz mi yapacaksınız. Açıkca söylemeliyim ki hiç heyecanlanmadım.

ekinoks
Yeni Üye

Toplam 1 yazı
31/08/2005 :  15:56:29  Alıntı
Bence % 40 pazar payı, 14 firmanın bulunduğu su pazarında zaten korunacak bir oran değil. Diğer firmalar ancak çamurlu su satarlarsa bu oran korunabilir. Yapılan kampanya ne olursa olsun bu firmanın pazar payı düşecektir. Diğer firmalar gerek fiyat, gerek promosyon silahları çekerek pazar paylarını az çok artıracaklarına göre bu bizim firmanın pazar payının aşağı gideceğini gösterir.
SAygılar

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Yöneticilik
tristapena
Editör

Toplam 498 yazı
01/09/2005 :  13:41:09  Alıntı
Bence de çocuksu bi soru bu konu ile ilgili yorum yapabilmek için,bizim rakipleri iyi tanımamız,sektörü bilmemiz,pazarpaylarını öğrenmemiz ......Sonra %60-%70 PAZAR PAYI LOKAL OLARAK BİLE BU KADAR KOLAY ALINABİLSEYDİ....
Ali GÜLCÜ

Yerleşim : Türkiye / Tekirdağ  |  Meslek : Diğer
suat7804
Yeni Üye

Toplam 92 yazı
27/10/2005 :  12:41:36 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Pazar payı düştü .Nedenini bilmediğim bir şekilde dersem ne dersiniz.% 30 A
dert bizde
derman sende

tristapena
Editör

Toplam 498 yazı
27/10/2005 :  14:30:27  Alıntı
En büyük zaafımız acele etmemiz,çok fazla emek harcamadan büyük başarılar elde etmeye çalışıyoruz sn suatın yaptığı promosyanları hemen hemen tüm firmalar yapıyor,önemli olan farklı birşeyler bulmakta.Zaman tüm kilitlerin anahtarı yapılan işleri zamana yayıp yeni çeri adımlarıyla ilerlemek gerekiyor...
Ali GÜLCÜ

Yerleşim : Türkiye / Tekirdağ  |  Meslek : Diğer
suat7804
Yeni Üye

Toplam 92 yazı
28/10/2005 :  12:38:55 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
öneriniz var mı?kazan-kazan yapabiliriz.
dert bizde
derman sende

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

7.98 saniye.
15:31:35, 20 Nisan 2024, Cumartesi

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım