Yanmaz Kasa Yapın Konya Haline Satın. - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Yanmaz Kasa Yapın Konya Haline Satın.

akinselcuk
Editör

Toplam 5590 yazı
02/08/2009 :  16:12:21   Yazarın websitesini ziyaret et Website  Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Bu gün 2 Ağustos 2009. Konya halinde yangın çıktı. 3 Sene öncede çıkmıştı. O zaman da halin neredeyse yarısından fazlası yanmadan sönmemişti. Gene aynısı oldu.

Bu sefer orman yangınında kullanılan helikopterler bile su taşıdı. Gene de yarısından fazlası yandı.

Geçmiş olsun ama ben biliyorum burası gene yanacak.

Çünkü tehlikeye karşı etkili önlem almıyorlar. Yeniden yapıp oturuyorlar.

Çalışır vaziyette tutulacak yangın söndürücü boruları önceden döşemiyorlar. İkaz sistemleri yaptırmıyorlar.

Yanan şey tahta kasalar. Eskiden açıkta dururdu yangından sonra kapısı kilitli depolara koydular. Bu sefer deponun içinde yandı.

Bu tahta kasalar çok hararetli yanıyor. Tutuşturması çok kolay. Hepsi kuru tamtakır kasalar. Bu yüzden yanmaya baladımı söndürmesi çok ama çok zor oluyor. Tek yöntem bitişik depodaki kasaları boşaltıp yangının sönüp bitmesini beklemek.

Başlamadan söndürülmesi gereken bir yangın türü, siz itfaiyeyi arayana kadar dev boyutlara ulaşabilen bir yangın.

Depolarda bir sulama sistemi yoktu. Olsaydı yangın alarmları buraya suyu verir en çok bir depoda hasar meydana gelir sönerdi. Ama ben biliyorum böyle bir sistem olsaydı vanasını kapatır anahtarını bekçiye verir yangın çıkınca da bekçiyi bulamazlardı.

Geçmiş olsun. İnşallah bu sefer etkili bir yol bulurlar 3 sene sonra gene yangın çıkmaz.

Ben diyorum ki yanmaz kasa yapın. Tahta kasa kadar ucuz olsun. Basit bir malzemeden. Buraya gelin hal esnafına satın.

Tedbir almaktansa tedbirsizliğe rağmen yanmayan bir kasa burada çok satacaktır.

tamnland.com

Yerleşim : Türkiye / Türkiye  |  Meslek : Diğer
astana
Üye

Toplam 305 yazı
03/08/2009 :  10:27:43  Alıntı
Avrupada Isyerlerinde tahta kasa cok degildir, genelde plastik kasa vardir..

Toptan ürün satan kisi,yeni ürünü getirdiginde,icinde ürün bulunan kasalari birakir,yerine önceki birakmis oldugu kasalari alir gider.

Plastik kasalarin ömrü daha uzundur,pahalida degildir,kirildiginda tekrar geri dönüsüm olarak kullaniliyor...

Yerleşim : ALMANYA / Münster  |  Meslek : Serbest meslek
huyhuyhuy
Üye

Toplam 2981 yazı
03/08/2009 :  14:45:34 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Geçmiş olsun , sayın hocam . Arkadaş plastik derken şaka mı yapıyor? (plastik petrol türevi ve yanma konusunda ağacı aratmaz diye biliyorum ). Ya da yanmayan bir plastik türünü, daha ucuza olanını biliyor . Zira bir ara yanmayan polyester yapıldı diye bir laf duymuştum . Anadol otoların yanma problemine karşı .
O yüzden Avrupadan da bahs ettiğine göre kesin bu Avrupalı yanmaz plastiği bulmuş ve kullanıyor da bizim haberimiz yok her halde . Azıcık açıklarsa bizde öğrenmiş oluruz .
Tekrar geçmiş olsun.
ismail karagülle

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : İmalat
ozdoganmu
Yeni Üye

Toplam 90 yazı
04/08/2009 :  01:21:43  Alıntı

yanmıyan hammadde üstelik ucuz maliyet zor iş üstelik konya esnafı yenilik kabul etmez akın hocam sen daha iyi bilirsin
mozdogan

Yerleşim : Türkiye / Konya  |  Meslek : Gıda
huyhuyhuy
Üye

Toplam 2981 yazı
04/08/2009 :  01:55:49 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - astana
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - akinselcuk
Bu gün 2 Ağustos 2009. Konya halinde yangın çıktı.

....."Bu tahta kasalar çok hararetli yanıyor. Tutuşturması çok kolay. Hepsi kuru tamtakır kasalar. Bu yüzden yanmaya baladımı söndürmesi çok ama çok zor oluyor. Tek yöntem bitişik depodaki kasaları boşaltıp yangının sönüp bitmesini beklemek."....

sayin huyhuyhuy,

dikkat ettiyseniz sayin Akinselcukun yazisina istinaeden yazi yazdim..

Eger bir daha bakarsaniz yaziya hic bir yerinde plastik yanmaz diye bir kelime kullanmadim,burdaki amac sadece agac kasaya alternaf bir fikir söylemekti..
Evet Avrupada cogunlukla Plastik kasa kullanilir,bunu burada Türklerde,almanlarda ,hollandalilarda, diger milletlerde kullanir.

Sizde ticaretin icinde ugrasan biri olarak cok iyi biliyorsunuzki,Türkiyede kasalar genellikle KAVAK agacindan yapilir ve kasalarin yapiminda kullanilan agaclar cok ince kesilmistir,akabinde cok cabuk kururlar ve ates degdigindede CIRA gibi cok cabuk tutusurlar...

Plastik Kasalar ise agac kasalara karsin hem daha dayanikli,hemde hemen alev alacak yapiya sahip degildir,ates aldiginda bile eriyerek yanar...
Ayrica burada benim amacim bilgi vermekti,esnaf zaten kasaya para ödeyerek aliyor ve bunlari genelde 1-2 defa kullaniliyor.

Bir plastik kasanin ömrü yillarca sürüyor,hem kirildigindada tekrar plastik olarak satisi yapilir..

sayin huyhuyhuyhuy alayci yazinizdaki kasiti ben anlayamadim,acaba size karsi bir yanlisim mi oldu,eger olduysa özür dilerim,eger maksadiniz farkliysa söyleyin bende ögreneyim...

Akın selçuk un özeline değil , başlığa yazılmış bir yazı olduğu için, yazı yazdım. ve katiyyen kimseyle alay etmek gibi bir amacım olamaz. Ama hafif espirili bir uslup olduğu doğrudur. ve siz bunu alay ediliyor, gibi anladınızsa düzeltiyorum kimseyle dalga geçmek gibi bir maksadım yoktur.
Fakat , eğer söz konusu yanmaya karşı tetbir ise , buna plastik kasa önermesi doğru değildir . Zira dayanıklı da olsa yanmaya karşı çare plastik değildir . Ama eğer teknolojik gelişmeler o kadar hızlı gelişiyor ki , ciddi olarak acaba yanmayan plastik bulunmuş ve kullanılıyor olabilir mi diye ciddi ciddi sordum . Zira ben 1985/ 87 arası fiber glas imalatlarım esnasında sürekli olarak bu malzamenin yanmaya karşı dayanıklısı yapılsa mükemmel bir malzeme olduğu konuşulurdu. Rivayet olunurdu ki, İngiltere yanmayan fiber glasta kullanılan polyesteri bulmuş. Kendi kullanıyor . Benim konu hakkındaki geçmişe dayanan bu hatIram, acaba yanmayan plastik var. Arkadaş bunu biliyor. Bize de anlatır zannettim . Ama Laflarımı yanlış anlayıp arkadaşımız alınganlık gösterdi .
PARDON
ismail karagülle

huyhuyhuy
Üye

Toplam 2981 yazı
04/08/2009 :  02:06:26 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Akın hocam , Olay sabotajmış . Adamın elinde kelepçe sırıtarak polislerin arasında televizyonda gördüm . Kılık kıyafet yerinde bir tip. Alacağımı vermediler yaktım demiş . Kaç kişiden alacağın vardı . Ki halin tamamına kastettin , yaktın be adam . Bu işin içinde bizim bilmediğimiz başka bir şeyler de var mıdır ?
ismail karagülle

METTİN
Üye

Toplam 2311 yazı
04/08/2009 :  03:14:39  Alıntı
Ben ilk izlerken dedim sabotaj diye büyük ihtimal ya alacak verecek işi yada haraç işi,kurunun yanında yaş yanması gibi,bence yanmaz kasa dan çok akın hocamın dediği gibi buraya ve benzeri yerlere yangın söndürme tertibatı kurulmalı,ve orda ki esnafada kullanma dersi verilmeli öyle biir bekçi ile itfaye gelme ile olmaz,gerçi bu 4 ayrı yerde başlamış zaten hakim olmaya gerek yok sabotaj olduğunu anlamak için...Yinede tüm Konya ya geçmiş olsun,inşallah gereken dersler alınır,en iyi müslüman bir hatayı bir defa yapandır,Hz.Muhammed..

Yerleşim : Türkiye / Antalya  |  Meslek : Satış / Pazarlama
akinselcuk
Editör

Toplam 5590 yazı
04/08/2009 :  15:38:41 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Fakat hocam bu meyve sebze halinde her 2 - 3 yılda bir ''iyi müslüman'' çıkarsa durum pek vahim !

Yanmayacak bir düzenek yapsakda bu aklı evvel irili ufaklı ''iyi müslümanlardan'' bir kurtulsak ? Uzayda uydumuz bile var.

Burda bir kağıt fabrikası var. Deposunda bir zamanlar bu iyi müslümanlardan 2 işci bir iki gazete kağıdını tutuşturmuşlardı. Tavan yerden belki 15 metreden çoktur. Ama yerdeki 2 gazetenin yanmasından çıkan dumana fışkiyeler çalışabilmiş ve en tepedeki 3 - 5 top kağıt rulosu telef olmuştu. Yansaydı bu hal gibi ünlü olurdu zaten ama yanmadı. Haber de olmadı.

Hani diyorum madem düzenli yanıyor burası bu sistemlerden taksalar da yanıp durmasa . . . .

Bu hata sürekli yapıldığına göre zede var demek ki !! Yakanda değilde yanacağını bile bile aynı düzende devam edende . . .

Buranın yanma macerası çoktur. Bu son ikisi ünlü oldu.
tamnland.com

huyhuyhuy
Üye

Toplam 2981 yazı
04/08/2009 :  15:53:46 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Çok doğru , Yakamayacakları önlemi almak , niyete bağlı . Sizin ilgi ve bilgi alanınıza giren bir konu , benim bildiğim kadarı ile dumana , ısıya , aleve vs şeylere duyarlı sensörler ( doğru kelime mi ?) konulabilir ve otamatik olarak tavandan su püskürten, yangın söndürme sistemleri mevcut . Bu koniks yazılarını , Hal yönetiminin okumasını hiç değilse bu bölümünü okumasını sağlasak . Bu iş çözülür . En azından çok biliyorsanız gelin yapın deseler. Bence kundakçılar , tekrar yakmak için biraz kafa yormak zorunda kalırlar. Ve kaçamaz , zor yakar . Mail adresleri varsa bilsem mail atarım .

Yada bulalım mail adreslerini, mail yağmuru ile dürtelim ve ataletten kurtaralım önce . Belki de bizim bilmediğimiz başka nedenleri de vardır . Niyet yangınları önlemekse önlenir . Niyet okuması yapmayalım ama , acaba da mı demeyelim.
ismail karagülle

METTİN
Üye

Toplam 2311 yazı
05/08/2009 :  00:12:18  Alıntı
AKIN HOCAM HER ŞEYE STANDART GETİRİYORLARDA BU SANAYİ, HAL,İŞ HANI,RESTORAN DÜĞÜN SALONU,TİYATRO, SİNEMA, PAZAR ALANLARINA VB GİBİ YERLERE....NİYE GÜVENLİK STANDARTI GETİRİLMEZ Kİ,YA BİZİM UYANIK VATANDAŞ KADARDA MI OLAMIYORLAR,İNTERNETTE GÜVENLİK KAMERASI SATILIYOR AMA SAHTE ,BELKİ CAYDIRICI OLUR DİYE,BİZ HALA İNŞALLAH LA UĞRAŞIYORUZ,DEDİĞİNİZ GİBİ İLK DEVEYİ BAĞLAYACAN SONRA TEVEKKÜLÜ ALLAHA BIRAKACAN,BİZ BU KAFAYLA DAHA ÇOK DEVE KAYBEDERİZ......

Yerleşim : Türkiye / Antalya  |  Meslek : Satış / Pazarlama
akinselcuk
Editör

Toplam 5590 yazı
23/02/2015 :  15:29:20 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Olmuş 2015 Konya halinde bu sürede hic yangın çıkmadı. Oysa eskiden ikide bir yanardı. 5,5 hatta 6 yıl gecmiş. Demek ki olmuş bir gelişme. Utandırdılar bizi aferin bu gelişmeyi sağlayanlara . . .
tamnland.com

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

6.08 saniye.
03:40:54, 14 Mayıs 2024, Salı

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım