Kredi Sorununa Garantili Çözüm - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Kredi Sorununa Garantili Çözüm

dt_turan
Girişimci Editör

Toplam 544 yazı
21/06/2009 :  21:45:38 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

AB’nin KOBİ politikalarında “kredi garantisi ile destek” büyük önem taşıyor. Türkiye’de de KGF, AB’nin bu programından KOBİ’lerin faydalanması için çalışıyor.

Büyük işletmelerin bankalardan kredi almak konusunda KOBİ’lere nispetle daha avantajlı olduğu yadsınamaz bir gerçek… Yeni iş kurmak, var olan işletmesini büyütmek, teknoloji yatırımı yapmak, ithalat ya da ihracat için finansman bulmak ya da ürünlerinin kalitesini ve yaygınlığını arttırmak isteyen KOBİ’ler için bir çözüm yolu yok mu?

Türkiye’de, KOBİ’lere krediler konusunda destek olmak için oluşturulan bir sistem var: Kredi Garanti Fonu İşletme ve Araştırma A.Ş. (KGF). Başarı vadeden genç ve yaratıcı girişimcilerle, KOBİ’lerin büyüme ve gelişmelerine destek olmak için çalışan KGF, iyi iş fikirlerinin önündeki teminat yetersizliği engelini ortadan kaldırıyor. Kredi olanaklarına büyük işletmeler kadar kolay ulaşamayan KOBİ’lere kefil oluyor. Bu sayede KOBİ’lerin kredi kullanma imkânı artmış ve kolaylaşmış oluyor.

Türkiye’de yeterince tanınmayan KGF’nin tarihi ise yeni değil. 1991 yılında organizasyonun kuruluşunda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK), Mesleki Eğitim ve Küçük Sanayi Destekleme Vakfı (MEKSA) ve Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler, Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı (TOSYÖV) kurucu ortaklar olarak yer aldı. Ardından, Türkiye Halk Bankası ve Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) da bu ortaklığa katıldı.

Dünyada Kredi Garanti Uygulamaları
AB’nin KOBİ politikaları içerisinde, kredi garantisi ile küçük girişimlerin desteklenmesi büyük önem taşıyor. Bu kapsamda Avrupa Yatırım Fonu (AYF), AB’ye üye ve aday ülkelerdeki kredi garanti programlarına da destek veriyor. KGF’nin amacı da AB’nin bu destek programından Türkiye’deki KOBİ’lerin en üst düzeyde faydalanmasını sağlamak.

Avrupa’da bu endüstrinin toplam iş hacmi yaklaşık 40 milyar euro. İtalya, İspanya, Fransa ve -Türkiye’nin model aldığı- Almanya’da köklü bir garanti sistemi varlığını sürdürürken, aralarında eski Doğu Bloğu ülkelerinin de bulunduğu birçok ülkede kredi garanti kuruluşları kuruldu ve kurulmaya devam ediyor. Gerek kendi devletleri, gerekse de AB tarafından bu kuruluşlar destekleniyor. Örneğin Yunanistan’da 200 milyon euro sermaye ile bir kredi garanti fonu kuruldu ve faaliyete geçti. Öte yandan Uzakdoğu’da, özellikle Japonya, Tayvan ve Güney Kore’de, çok büyük kredi garanti uygulamaları bulunuyor. Bu ülkelerde garanti hacminin milli gelire oranı sırasıyla yüzde 7,5–5 ve 3,3.

KGF’nin Kefalet Şartları
KGF’nin en önemli özelliği, yalnızca KOBİ’lere hizmet veriyor olması. KGF’de, toplam çalışan sayısı 250’den az olan işletmeler “KOBİ” olarak kabul ediliyor. KGF’nin kefaletinden yararlanabilmek konusunda Türkiye sınırları içerisinde herhangi bir kısıtlama yok. Ülkenin dört bir yanındaki KOBİ’ler, uygun şartları yerine getirdiği sürece KGF’nin kefaletine sahip olabilir.

İşletmenin ihtiyacına yönelik her türlü kredi için garanti verilebiliyor. KOBİ’ler, KGF’ye uzun vadeli bir yatırım kredisi için başvurabilecekleri gibi, borçlu cari hesap şeklinde nakdi bir kredi ya da akreditif ve teminat mektubu gibi gayri nakdi bir kredi için başvuruda bulunabilir.

Riskin paylaşımı ilkesine göre çalışan KGF, kredinin en çok yüzde 80’ine kadar kefalet veriyor. KGF’nin belirlediği azami nispet; 200.000 euro’yu aşan taleplerde, yüzde 70. KGF’nin bir KOBİ’nin kullanımına sunacağı kefaletin toplamı için belirlediği üst sınır ise; 400.000 euro ya da muadili.

KGF’nin Öncelikleri Ve Değerlendirme Süreci
Başvurularda öncelikle projelerin “yapılabilirliğine” ve kredinin “geri ödenebilirliğine” bakılıyor. Bu noktada projenin “karlı” olması büyük önem taşıyor. Bunun yanında yönetim yeterliliği ile firmanın ve ortakların liyakati ve moralitesi de değerlendirme sürecinin öncelikli maddeleri arasında yer alıyor. Ayrıca işletmede ve projede uygun bir öz kaynak katkısı da aranıyor.

KGF’ye işletmeler doğrudan başvuruda bulunamıyor. Bankadan talepte bulunulan kredi miktarı karşılığında işletme, istenilen teminatı gösteremezse, işletmenin de onayıyla banka tarafından KGF’ye başvuru yapılıyor. Başvurunun ardından bir KGF uzmanı işletmeyi inceliyor ve rapor hazırlıyor. Onay komisyonuna sunulan rapor onaylandığı takdirde, kefalet kararı uygulanıyor. Bütün bu süreç yaklaşık 2–3 hafta kadar sürüyor.

KGF Bugüne Kadar Ne Kadar Kefalet Verdi?
KGF’nin, faaliyete başladığı günden bugüne kullandırdığı kefaletler, 1956 adette toplam 116 milyon YTL’ye (97 milyon euro) ulaşmı#254; durumda. Bu kefaletlerle 1100 firma, 138 milyon euro tutarında kredi kullanma imkânı buldu.

Spot
Başarı vadeden genç ve yaratıcı girişimcilerle, KOBİ’lerin büyüme ve gelişmelerine destek olmak için çalışan KGF, iyi iş fikirlerinin önündeki teminat yetersizliği engelini ortadan kaldırıyor. Kredi olanaklarına büyük işletmeler kadar kolay ulaşamayan KOBİ’lere, KGF kefil oluyor.

KGF’de işletmenin ihtiyacına yönelik her türlü kredi için garanti mevcut. Riskin paylaşımı ilkesine göre çalışan KGF, kredinin en çok yüzde 80’ine kadar kefalet veriyor.

KGF’ye Nasıl Ulaşırsınız?

Ankara Bürosu:
Adakale Sok. No:28/1 Yenişehir/Ankara
Tel: 312 435 64 26
Faks: 312 434 48 89/90

İstanbul Avrupa Bürosu:
Zeytinlik Mah. Fahri Korutürk Cad. No: 11 Bakırköy/İstanbul
Tel: 212 543 77 12
Faks: 212 571 90 73

İzmir Bürosu:
Cumhuriyet Bulvarı No: 58 Kat:2 Konak/İzmir
Tel: 232 441 37 70
Faks: 232 425 56 73

İstanbul Anadolu Bürosu:
Söğütlüçeşme Cad. No: 11 Kat: 3 Rıhtım Kadıköy/İstanbul
Tel: 216 550 49 32
Faks: 216 550 49 33

KGF’NİN KREDİLERİNE KEFALET VERDİĞİ BANKALAR
Halkbank ile başlayan kefalet faaliyetleri, bugün 10 banka (Finansbank, Halkbank, Garanti Bankası, Vakıflar Bankası, Şekerbank, Yapı ve Kredi Bankası, Tekstilbank, TEB, Albaraka Türk, Asya Finans, Garanti Leasing, Halk Leasing, Denizbank ) ve 2 finansal kiralama şirketinin KOBİ kredilerini kapsayacak duruma geldi. Sayı her geçen gün artmaya devam ediyor. Girişimciler aşağıdaki kuruluşlardan kullanacakları krediler için KGF’nin kefaletini kullanabilir.

Kaynak: KobiFinans

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Bilgisayar-Bilişim
aslangiray
Yeni Üye

Toplam 2 yazı
04/07/2009 :  14:47:40  Alıntı
yeni işe başlayacak birinin teminatı olması halinde KGF ye ne gerek var.
mag

Yerleşim : Türkiye / Kütahya
eticaret.
Yeni Üye

Toplam 23 yazı
07/10/2009 :  02:30:33  Alıntı
Aslangiray teminat veremediği durumlarda kgf devreye giriyor yukarıdada belirtilmiş bir durumdur kredi dosyanıza kgf ye gidecek bir dosya daha ekliyorlar banka ben bu krediyi vereceğim kefilmisin diye kredi garanti fonuna soruyor onlarda incelemelerini yapıp onay veriyor yada vermiyor.ancak ben bunu yeni araştırmış ve banka kgf arası kaçkez gidip geldiğimi bilmeyen bir insan haline dönüştüm hiçbir banka bu krediyi vermiyor halkbankası hariç oda diyor ki: işletme yapacağın yerle ilgili belgen yoksa 5 bin belgen varsa 15bin liraya kadar kredi başvurusunda bulunabiliyorsun kgf belgeden söz etmiyor ama bankaya bu belgeyi vermessen 5bin üstü başvuruda yapılmıyor ve düşündüğüm yer ile ilgili bir belgeyi veren yer henuz biyer bulamadım sebebi ise belgesiz işletilebilir bir yer olması bu noktada ben ve diğer bayan grişimci arkadaşlarım tıkandık açıklama yapanda yok belgeyi veren de =)
Sevilay K.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Ticaret
canerkus
Üye

Toplam 281 yazı
07/10/2009 :  12:28:20  Alıntı

Yani sonuç olarak bunların hepsi hikaye , genç girişimi yada kadın girişimini destekleriz derler ama sonra bir sonuç çıkmaz . Büyük şirketler haricinde bireysel girişimcilerin bu krediyi alabilmesi imkansız gibi geliyor bana.

Yerleşim : Türkiye / Konya  |  Meslek : Diğer
selcuk43
Yeni Üye

Toplam 75 yazı
28/01/2015 :  11:36:29  Alıntı
22 yasındayım ailemden kalan ve işletmedikleri süt ürünleri fabrikasını işletmeye karar verdim.Kosgebden iş planım onaylandı tabi bundan önce bankalara gittim kefil bulamam sermayem yetersiz diye kgf var ab fonu var alırsın dediler.Neyse işletmeyi açtık bağkur vs harcamalar oldu bankaya gittik öyle bişi yok dedi çıktı.Halk banka gidiyorum vergi levhan boş diyor kgf kefil istiyor diyor kgf araştırıyorum kefil istemiyorum kefil oluyor.Bu yasımda okulumu 2.plana atıp riske girdim en az 10 kişi istihdam sağlıyacak bir işletme kurayım diyorum 50 bin tl açığım var ama görüyorum ki devlet ve banka işbirliğinin oyunuyla karsılasıyorum bu yazdıklarımı aynen bimere de yazdım cevap bekliyorum.Hadi özel bankalar oynuyor nasıl oluyor da devlet bankası da seni kazıklamaya kalkıyor hayret devlet tv lerde bankalar sitelerinde reklamların da girişimcileri bekliyoruz falan falan yalanları atıyorlar gidiyoruz tamam işletmeyi kurun kosgeb onaylasın %90 alırsın sen krediyi fabrika var makinelerin bi kısmı var hemde gençsin her türlü alırsın diyorlar gidiyorum alamazsın ziraat ab fonu var gelince ben sana haber vereyim 1 yıl içerisinde 3 kere gittim hala gelmemiş halk bankasına gidiyorum kgf ye basvurucam diye %80 kefil oluyor onlar %20 sen kefil bulcan diyor tamam diyorum bulurum ama vergi levhan boş diyor.Ne yapmak lazım ? Benim bağkur borcum ile devlet zengin mi olucak ? Zengin olucaksa borcu 2 ile çarpın onu da ödiyim sorun değil öyle destekler var yok değil Ab fonu,kgf vs var ama napıyorlar işletmesi olan ve yerel konumda güçlü işletmelere gidiyor benden söylemesi tv de çıkanlar var ya hani işimi kurdum şu kadar cirom var diyenler de zaten yıllardır işletmesi olan insanlar oyunculuk yapıyorlar

Yerleşim : Türkiye / Kütahya  |  Meslek : Gıda
hakantuncer34
Yeni Üye

Toplam 1 yazı
29/01/2015 :  13:59:52  Alıntı
Ben şu anda imkansız dediğiniz krediden yararlanıyorum.
50.000TL FinansBankasından çektim.
30.000TL'de Deniz Bankasından.

Hiçbir sorunla karşılaşmadım.

Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - canerkus
Yani sonuç olarak bunların hepsi hikaye , genç girişimi yada kadın girişimini destekleriz derler ama sonra bir sonuç çıkmaz . Büyük şirketler haricinde bireysel girişimcilerin bu krediyi alabilmesi imkansız gibi geliyor bana.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Elektrik / Elektronik
selcuk43
Yeni Üye

Toplam 75 yazı
13/02/2015 :  11:22:35  Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - hakantuncer34
Ben şu anda imkansız dediğiniz krediden yararlanıyorum.
50.000TL FinansBankasından çektim.
30.000TL'de Deniz Bankasından.

Hiçbir sorunla karşılaşmadım.

Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - canerkus

Nasıl çektiniz ? Ne dedinizde başvurdunuz ? Kefil(memur yada geliri iyi bir esnaf) mı kullandınız ? Yoksa ipotek mi yaptırdınız ? Ben bimere şikayetler ediyorum oradan da cevaplar gelmiyor kaçıyorlar resmen eğer vermiyecekseniz para hazır kurulu fabrikanın anahtarlarını vereyim siz işletin diyorum adamlara.Yani ne adı altında aldınız bu paraları ? Ziraat bankasına 3 kere gittim evet var girişimci desteği ab destekli dedi tamam başvuralım dedim daha gelmedi diyor 1 senedir oyalıyor.4. gidişimde bankayı başlarına yıkacağım müdüre kadar gideceğim.Kosgebe başvurmadan önce hedeflerim vardı 2 3 sene aralıksız babamın yanında destekle çalışıp paramı biriktiricektim.17 yasında basladım 12 bin lira para biriktirdik ve makine aldım kosgebi tavsiye ettiler oraya başvurunca hayatım karardı bunların aynısını yazıyorum bimere ama susuyorlar kurumların üstüne atıp duruyorlar durumu.Eğer nasıl aldığınızı açıklarsanız çok sevaba girersiniz simdiden teşekkürler

Yerleşim : Türkiye / Kütahya  |  Meslek : Gıda

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

3.45 saniye.
12:10:04, 28 Mart 2024, Perşembe

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım