İlerlemek İçin Bir Adım Geri Gitmeye Hazır Mısın? - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

İlerlemek İçin Bir Adım Geri Gitmeye Hazır Mısın?

bdilek
Kişisel Gelişim Editörü

Toplam 98 yazı
21/06/2009 :  16:29:13 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Mesele kariyerde ilerlemeye gelince, bazen ileri doğru bir adım atmanın en iyi yolu, bir adım geri at­maktır. Birçok insan için terfi, duraksamış bir kariyerin en iyi tedavisidir. Bir işte öğrenebilecekleri her şeyi öğrenmiş ve yapabilecekleri her şeyi yapmışlardır, böylece de kendileri­ne daha büyük kişisel ve parasal ödüller sunacağını, umduk­ları bir sonraki basamağı hedeflerler. Ama küçük bir azınlık daha riskli bir strateji izlemektedir.

Bunlar yukarı doğru çıkmak yerine, kendilerine yeni yetenek­ler ve tecrübeler kazandıran daha alt seviyede işler üstlen­mektedir. Kazandıkları yeni bilgi ve tecrübelerin yol üzerinde kendilerine daha iyi bir iş sağlayacağı iddiasıyla, kısa vadeli gelir ve prestij kaybını kabullenmeye hazırdırlar.

İnancın Sıçraması
Bildik rota: Birçok yönetici, terfiyi duraksayan bir kariyer için tedavi olarak görmektedir. Bir işte öğrenebilecekleri her şeyi öğrendiklerinde, adımlarını, yeni meydan okumalar ve ödüller sunan daha iyi bir işe göre ayarlarlar.

Riskli yol: Bazı yöneticiler yukarı doğru hareket etmek yeri­ne, yan yollara sapar, hatta kariyerinde geriye gider. Bu işler kısa vadede daha düşük maaş ve konum anlamına gelebilir. Ancak uzun vadede değerli yetenekler ekleyebilir ve daha iyi konumlar için sıçrama taşı görevini görür.

Yol haritası: Yöneticiler, mantık dışı bir hareket yaparken, akılda tutulması gereken bazı hayati uyarılar olduğunu söyle­mektedir. Örneğin; tam olarak hangi özellikleri edinme peşinde olduğunuzu bilin ve geçtiğiniz işle ilgili olarak tutkulu olun. Geriye giderek ilerlemenin en iyi yolunu belirlemek için, ters kariyer hareketleri yapmış başarılı yöneticilerle görüştük. Bunların öykülerinde birkaç ortak tema ortaya çıktı. Bunlar­dan birisini belirtmek gerekirse, yöneticiler geriye doğru adım ararken tam olarak neye girişmekte olduklarını bildik­lerini söylüyor. Yeni işte hangi özellikleri kazanmayı umduk­larını biliyorlardı ve akıllarında daha kapsamlı bir kariyer pla­nı olduğu için de, buna ulaşmak amacıyla daha düşük bir üc­rete ve aşağı bir konuma hazırlıklılardı.

Üstelik tutkuyla bağlı oldukları bir amacın peşindeydiler; mevcut işlerindeki sorunlar ya da tatminsizlik yüzünden kaçı­yor değillerdi. Gerilemeleri mevcut işlerindeki başarı üzerinde zemin buluyordu; bu da onlara güven ve genellikle de baş­ka bir yerde fayda peşinde koşmalarını sağlayan finansal bir destek sağlıyordu. Son olarak da, güvenli bir finansal güce sa­hip olarak, emekliliğe ramak kalmış olsa bile, kariyerlerinin herhangi bir aşamasında geri adım atacak güvene sahiplerdi.

Elbette bu strateji, herkes için uygun değildir ve uygula­yan herkesi de otomatik olarak başarıya ulaştırmaz. Ama kari­yerlerini birkaç adım öteye taşımayı planlamaya ve bir amacı gerçekleştirmek için risk almaya istekli olanlar için, ödüllen diren bir strateji olabilir.

Hangi eksik yanlarınızı tamamlamaya çalıştığınızı bilin: Başarılı kari­yer geçişleri, şirketin başka bir bölümünde -örneğin finans bölümünden işletmeye geçiş ya da başka bir sektörde yeni bir yetenek ya da tecrübe kazanma arzusu üstünde yükselir. De­ğişimi başarıyla yönetenler, bu hamleyi yapmakla neyin peşin­de olduğunu tam olarak bilenlerdi.

Diğer sıfatlarının yanı sıra bir aracı kurumda kıdemli da­nışman da olan Alan J. Lacy, 1980’lerin sonunda yaptığı stra­tejik bir kariyer hamlesini hatırlıyor. Lacy, Dart & Kraft’taki ­şimdi Kraft Foods Inc. veznedarlık görevinden, şirket içi bir bölümün finans kısmına geçerek bir ’gelişme hamlesi’ yaptı. Üç yıl sonra kurumsal ölçekte bir konuma geldiğinde, vezne­darlık konumunun ömür boyu sürebilecek bir iş olduğunu fark etti; bu şahıs bu titri 20 yıldan fazla taşıdı.

Tartışmaya katılın: Geriye doğru bir çekilme uzun vadede ka­riyer yolunuzda sizi daha da ileriye taşıyabilir mi? Bu ayın Bu­siness Insight raporunda, yazar William J. White, daha iyi işle­re ulaşmak için geçici ücret ve prestij kayıpları yaşamış birkaç yöneticiyi ele alıyor.

Olumsuz bir şeyden korkmaktan ziyade olumlu bir şeyin ardından koşun: Geriye doğru bir kariyer hamlesi, fantezilerin peşinden koşmak için bir kaçış planı değildir; ormanda bir kulübe sa­hibi olup şiir yazmak ya da botlarını verip, kanat sahibi olmak için sabah 9, akşam 5 mesaili bir işi bırakmak gibi. Sorumluluklardan, kişisel sorunlardan ya da tamamlanmamış işlerden kaçmak da değil. Bunlar bireyi aynı meydan okumalarla ama farklı koşullarda karşılaşmaya ve başarısızlığa iten hamleler­dir. Bunun yerine hamle, söz konusu işle ilgili güçlü bir arzudan kaynaklanmalıdır. Bir tutkuyu yeniden keşfetmek ya da sadakatle bağlanılmış bir amaca ulaşmak için mesleki bir genişlik yaratmak gibi.

Yerleşik ödülleri benimseyin: Kariyer yollarında ani sapma­lar yapan yöneticiler, ücret kesintilerini ve daha az presti­ji kabullenmeye isteklilerdi. Yeni meydan okumanın ödülleriyle kıyaslandığında, geçici kayıpların çok önemli olmadığını biliyorlardı, öğrenme yetenekleri ve uzun süredir kurulan bir düşün gerçekleş­tirilmesi gibi. Meslektaşların inanmaz yüzleri karşısında bu ödülleri akılda tutmak hayati önem taşır.

Bir emniyet ağına sahip olun: Başarı ba­şarıyı doğurur. Bir alanda amaçlarına ulaşmış, kabul görmüş ve başarıları­nın ödüllerini almış olan yöneticiler, geri hamlelerin psikolojik meydan okumalarını daha rahat göğüslemiş­lerdir. Aslında görüşülen yöneticilerin çoğu kariyerlerinde bir­den fazla geri hamle yapmıştı; önceki taktik kayışların başarı­sı, onlara gelecek hamleler için gerekli güveni ve tecrübeyi kazandırmıştı. Önceki başarılara yaslanmak ’aynı zamanda farklı tür bir emniyet ağı da sağlar, en azından geçici olarak; maaş ya da primlerde bir kayba karşı finansal bir koruma.

Duygusal nedenlerle hareket etmeyin: Ters yönde hamleler duy­gusal ödüller de içerebilir, ama bu hamlelere duygusallık yol açmamalıdır. Bir şefe, ya da terfi kaybına duyulan öfkeye bağ­lı ani, radikal değişiklikler ya da başka negatif katalizörler na­diren başarılı ve sağlam bir değişimle sonuçlanmaktadır. Ge­nellikle, başarılı ve kararlı bir hamle yapmış olan insanlar, bir sonraki kariyer adımlarını değerlendirmek için büyük zaman harcayanlardır. Bu da onların, fırsatları değerlendirmesini sağlamaktadır.

Geçiş için asla çok geç değildir: Konuşulan yöneticilerin çoğu, kariyerlerinin erken ya da orta aşamalarında bir ya da iki ge­ri hamle yaptığını söyledi. 20’lerin sonları ve 40’ların başları arasında kariyer değişiklikleri ve ters hamleler yapmak daha kolaydır ya daha doğrudur. Ama kariyerin herhangi bir aşa­masında da geçişler açıkça mümkündür söz konusu kişi ye­terli psikoloji ve finansal güce sahip olduğu sürece.

Kaynak: William J. White

Yerleşim : Türkiye / İzmir  |  Meslek : Halkla ilişkiler

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

2 saniye.
22:56:07, 2 Mayıs 2024, Perşembe

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım