Bir Yöneticinin Özel Hayatı Ne Kadar Özeldir? - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla


    Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım          

Bir Yöneticinin Özel Hayatı Ne Kadar Özeldir?


dt_turan
Girişimci Editör

Toplam 544 yazı
12/06/2009 :  08:43:44 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı


‘İşime öylesine sıkı sıkıya bağlıyım ki, iş hayatım aynı zamanda özel hayatımdır...’ ‘Kişilerin özel yaşamları asla iş hayatlarına yansımamalıdır...’ ‘Özel yaşamınızla iş hayatınızı ayırt etmelisiniz…’ ‘Profesyonellerin başarısında özel yaşamlarındaki düzen büyük önem taşır’ gibi söylem ve yazıları sıklıkla duyar veya okuruz.

Gerçekte böyle bir ayırım yapmak mümkün mü? Kişiler bu ayırımı yapmakta ne kadar başarılı olabiliyor? Yıllardır kamuoyunun yakından tanıdığı siyasetçiler, sanatçılar, işadamları veya üst düzey yöneticiler özel yaşamlarındaki skandallarla gündem yaratıyor, eleştiriliyor, mevkilerini kaybediyor veya aile hayatları sarsılıyor.

Profesyonel yaşamda liderlik görevini üstlenmiş olanların özel hayatlarında da şeffaf ve topluma örnek olacak nitelikte olması beklenir. Gerçek öylesine acımasızdır ki, bir kez toplumun sizden beklentilerinin dışında bir şey yaparsanız, tüm başarınız, topluma katkılarınız unutulacak, yargılanacak ve başarıyı elde etmek için tırnaklarınızla kazı**** çıktığınız zirveden hemen indirilivereceksiniz. Lider olabilmenin ne kadar ayrıcalıklı olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu kişilerdeki karizma, vizyon ve kişilik çarpıcı bir karışımı sergiler. Bu sayede de ait oldukları toplumda kolaylıkla izleyici bulup, onları peşlerinden sürükleyebilirler. Lider, sahip olduğu değerlerin bilinciyle çevresindekilerden fark yaratarak zirveye tırmanırken, etik davranışların da önemini kavramış olarak da yaşamını şekillendirmelidir. Çünkü artık topluma mal olmuş, söylemiyle, inancıyla, üslubu ve yöntemleriyle toplumda örnek oluşturan, izleyicileri tarafından rol model olarak benimsenen bir simge olmuştur.

Bu dönüşüm lidere çok büyük sorumluluklar yükler. Gerçekte de sorumluluk bilinci yeterince gelişmediğinden, karizması, zekası ve bilgisine rağmen tökezlenen, çevresinde yeterli hayranlığı kazanamayan kişiler tanırız. ‘Hakkımı yediler’, ‘Komploya kurban gittim’, ‘İftiraya uğradım’ gibi açıklamalar yapanların nedenlerini incelediğinizde, toplumun bu kişilerden beklediği değerleri sergilemekte “sorumsuzca” diyebileceğimiz davranışların kendilerini daha ileriye taşımadığını görmüşüzdür.

Yukarıda değindiğimiz gibi, bir lideri “lider” yapan kişisel ve etik değerlerin tümünü sosyal sorumluluk olarak da tanımlayabiliriz. Bu bakış açısıyla, profesyonel ve özel yaşam birbirinden ayrılamayacak bir bütün teşkil eder ve toplum tarafından da bir bütün olarak değerlendirilir.

Kaynak: Bu yazı, Kolay İletişim tarafından, KobiFinans için, Kaynak Dergisi’nden derlenmiştir.

baltas-baltas.com

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Bilgisayar-Bilişim

0.98 saniye.
22:16:55, 13 Mayıs 2021, Perşembe

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2021 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım