Doğru Söze Ne Denir? - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Doğru Söze Ne Denir?

dirmil15
Yeni Üye

Toplam 83 yazı
23/05/2009 :  22:16:59 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Meğer ne dertli insanlarımız varmış. Herkese iyilik yaptıkça kötülük görüyoruz düşüncesindeler. Anladım ki pişmanlıkları var arkadaşımızın. Hele bu sözleri duyduğumda “iyilik yap unutulursun” sözleri çok aşina geldi bu sözler.
Böyle insan mı olur dedi arkadaş? Yüz kere iyilik yapacaksın ona (bahsettiği kişi için) bir kere de istemeden veya isteyerek yardımcı olma/ olama hiç iyilik görmemiş gibi davranır dedi.
Dünyada böyle insanların olmasını havsalam almıyor demesin mi? Ne günler görececeğiz dedim içimden. Demek ki insanların birçoğu maalesef böyleymiş, ne dertliler varmış dünya yüzünde kimlerden gördü bu kötülüğü dedim?
Mecbur olmadığınız halde yardımcı olmayı sorumluluk du**** vazife kabul ettiniz diyelim. Hakikaten sahip çıktınız arkadaşınıza. Sonuçta bu durum da ne yapılır elinizden tutan kişiye “teşekkür edilir.”
Olur, mu, ne gerek var deriz çoğu zaman?
Bir kişinin sahip çıkması yeter mi? Yetmez kendisi de toplumun içine girmeden bazı sonuçlar istendiği gibi olmuyor.
Arkadaşını anlatan kişinin sözlerine güveniyorum. Böyle etrafında menfaate dayalı kişilerle yaşamayanlara çok tuhaf gelebilir bu tür sözler. Belki yaşamayanlar bunlarda iyiliği başa kakıyorlar da diyebilirler.
Bununla ilgili birçok anım var. Ama önemsediğim anılarımın birini paylaşmak isterim. İyilerle kötüleri aynı kefeye koymak adalet midir?
Şöyle düşünenlerde doğru düşünüyor mu sizce? İnsan daima iyilik yapmalıdır, karşısındaki hep kötülük yapsa da mı diye sorarsanız “evet” derler?
Aynı soruyu döndürüp sana yapılsa tutumun nasıl olur diye sual tevcih edince, o zaman iş başka deniyor. Niçin çünkü ilk nasihat veriyorsun, sadece konuşuyorsun. Olsa da hoş, olmasa da. Ne zaman ki kendisine hafifçe dokundu mu zararı, o zaman düşünmem gerekiyor derler.
Bana kızdığını söyleyen arkadaşımın biri öfkeyle bana kelam etti sadece dinledim. Kavga mı edeyim değil mi? Sen niçin böyle yapıyorsun diye konuştu.
Bitti mi sözün dedim? Bitti dedi. Emek çektiğiniz, gayret sarf ettiğiniz eseri göz göre göre başkasına teslim eder misiniz? .
Arkadaş çok asabi davrandığı mı söyledi? Tamam dedim gerçekten agresifim ama kime, niçin kızıyorum? Sağlıklı insan düşünerek kızmalıdır, yerine göre tebessüm eder. Bunlardan bigâne değilim.
Kimse kimseye uluorta kızmaz. Kızar mı insan bir başkasına? Ulu orta asla sinirlenmeyiz. İnsan öfkeleniyorsa vardır sebebi diyen görmedim. O hale getiren insanlara tek kelam edilmez ben de bunu anlamadım.
Arkadaşa dedim ki, o kızdığım kişinin hep yanında oldum. En sıkıntılı anında kurtardım. İşlerinde yardımcı oldum. Kendim gibi düşündüm hep. Ama o bunun kıymetini bilme adına hiç yardımcı olmadı.
Şimdi sana soruyorum burada bazı iyilikler anlatıldı. Bunları yaptığınız arkadaşınız sizin lehinize olmayan konulara aleyhte ise sen kızmaz mısın dedim?
Sizin suçunuzun olmadığı güneş kadar aşikârdır.
Elbette kızarım. Hatta hiç affetmem dedi.
Yani sizin zor durumunuzda aslı olmayan mevzulara, katılırcasına aleyhte olma anlamı ilzam eden konumda bulunursa arkadaşınıza gönül koymaz mısınız?
Gönül koyarsınız, insanız hepimizin anatomisinin ana yapısı aynıdır. İnsanlar işleri görülsün görüldükten sonra sen selamet ben zaten selamet.
Dedikleri için hep böyle oluyorlar. Arkadaş yok o kişi haklıdır diyenler gibi olmalıyız.
İşte kişilerin hepsi aynı dediğim budur. İnsanımız üzgünüm ama hiç vefalı değiller.
İlk söze başlayan arkadaşa birçok örnekler verildi. Morali bozulmasın diye. Örnekler çoğalmasın diye dua ettim ama nafile.
Hatta arkadaşın biri dedi ki, menfaat için yön değiştiren o kadar çok ki, zannedersin ki âlemin içi böyle insanlarla doludur.
İnsanlar zahmet olmasa lügatlerinden sildikleri vefa sözcüğünü bir kez daha okusunlar önerisinde bulundular.
Vefa kelimesi lügatimizde bari bulunması bizim için marifettir.

sevgi- saygı- hürmet

Yerleşim : Türkiye / Burdur  |  Meslek : Öğretmen
akinselcuk
Editör

Toplam 5590 yazı
24/05/2009 :  11:09:17 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Güzel yazmışsınız hocam da ; Birinci satırda ilk hissettiğini ben bu yazıyı anladım sayanlara bir faydası dokunmayacak.

Yeni duyduğu bir bilginin, goggle da sadece iki tıklamada ulaştıklarıyla, uzmanı olan bir neslimiz yetişmekte. Bunların bir kısmı bu yüzeyselliğe rağmen ileride genede olgunlaşacak. Fakat büyük bir kısmı bu yüzeysellikle göz boya**** yaşamayı hayatın özü zannederek yeni bir nesil daha yetiştirecek.

Saygılarımla....

Yanılıyorsam, bu yazıyı tamamen okuyanlar özümsediklerini aşağıda yazarlar, yeterince yazan olursa bende ayıp etmişim demekki diye düşünürüm inşallah....
tamnland.com

Yerleşim : Türkiye / Türkiye  |  Meslek : Diğer
kayserili
Üye

Toplam 162 yazı
24/05/2009 :  12:32:46  Alıntı
bende bir örnek vereyim. öncelikle şunu diyim kimse tek internetten yaptıgı araştırmayla yorum yazmaz.
burası bir arayış iş yapma sitesi olarak kurulmuş gördügüm kadarıyla güzel bir site benim için.
yanlız şöyle bir durum var mesala ben bir başlık okuyorum ilgimi çekiyor tabiki araştırma yapacam.
benim araştırmam 5 temel ilkeye dayanır.

1. önce kendim inanacam.
2 .elimin altında oldugu için internetten araştıracam.
3 .kişinin sundugu veriler ve internetten topladıgım bilgiler dogrultusunda bulundugum ilde bu sektörle ilgili iş yapan eş dostla paylaşacam düşüncemi onlarla bir bilgi alış verişi yaparım.
4 .aklıma yattıysa pazar payı araştırması yaparım.
5. karşımdaki iş yapacak kişiyi araştırırım.(şimdiye kadar bu maddeye gelemedim)

bazı işlerde 4. maddede takıldım.çogunu3.maddemde eledim.
tabi bunlar benim kendi düşüncelerim herkezin taktigi ayrıdır bir şey diyemem.

zaten kişinin actıgı başlıkta ufak bir bilgi yanlışlıgı var ise o bilgiyi düzelmek isterim.tabi saglam verilere dayanarak düzeltirim aksini idda ederse hem netten hem telefonla görüştürmekisterim. bu işi en iyi yapan kişiylegörüştürürüm oda benim görevim. zaten konusunadüzeltme yaptıgım kişinin ne oldugu acıkca ortaya çıkıyor.kiminle iş yapacagını bilmiş oluyorsun bence en güzelide bu
bilmem anlatabildim mi?

araştırmam birilerini hoşnut etmesede ilgilendigim konularda araştırmalarıma devam edecem. gerekli dogru bilgiyi sunacam başlık yazan kişilere.kimse araştırmadan bir işe atlamasını istemem, kimse kimseyi dolandırmaya kandırmaya çalışmasın düşüncesindeyim.
okuyan arkadaşlara saygılar.....
BİLGİ PAYLAŞILDIKCA ANLAM KAZANIR.

Yerleşim : Türkiye / Kayseri  |  Meslek : Diğer
METTİN
Üye

Toplam 2311 yazı
15/06/2009 :  03:09:10  Alıntı

DEĞERLİ ARKADAŞLARIM BU ÇOK ÖNEMLİ BİR KONU BENCE,ZİRA SOSYOLOJİK VE PSİKOLOJİK HAYATIMIZI ÇOK ETKİLİYEN BİR MESELE.TABİİ Kİ İŞİMİZE VE HER ŞEYİMİZE YANSIYOR.AMA BAKIYORSUNUZ İŞİN UCU İNSANI İNSAN YAPAN AKILA,BİRDE RUHBANİYETE DAYANIYOR.CAHİLLİK DEMEK DİPLOMALI OLUP OLMAMA İŞİ DEĞİL, HAYATI GÜZELLEŞTİRME VE KOLAYLAŞTIRMADAKİ TENBELLİĞİMİZDİR.DİKKAT EDİN HEP BİRİLERİ VERİR HEP BİRİLERİ ALIR..HAYATTA HER ŞEY MADDİYAT DEĞİLDİR DENİR ,BENCE HAYATTA HER ŞEY KARŞILIKLIDIR,MANEVİYATTA...MAALESEF ALIŞMIŞ KUDURMUŞTAN BETERDİR..100 TAKLANIN 99 UNU ATTIĞINIZDA BİRİNİ ATAMADIĞINIZDA KIYAMET KOPAR,SEBEBİDE BU İŞTE.BİRDE ERDEM DİYE BİR KELİME VAR İŞTE O LÜGATTAN KALKTI,ERDEMLİ İNSANIN DEĞERİNİ ERDEMLİ İNSAN BİLİR.SARRAFIN ALTINLA İLİŞKİSİ GİBİ.BİR GÜNDE ADAM İYİDE OLMAZ KÖTÜDE,BENDE İNSANIM SİNİRİM BOZUK OLABİLİR BİR ŞEYE ÖNCEDEN DOLMUŞUMDUR,VS VS,HER AİLEDE KAVGADA OLUR YANLIŞLARDA,BUNUN ÖNEMLİ OLAN NE KADAR SIKLIKTA OLDUĞUDUR.HEPİMİZ BİR ORTAK YAŞAM PAYLAŞIYORUZ EKSİLERİMİZ VAR ARTILARIMIZ VAR,AMA BU TEK TARAFLI BİR AŞKA DÖNÜŞÜYORSA ORTAKLIK FALAN KALMAZ..ŞİMDİ BİR KANKA CANIM CİĞERİM MUHABBETİ DİR GİDİYOR,GÜZEL ŞEYLER ASLINDA AMA BİR BAKIYORSUNUZ KISA ZAMANDA İŞ DÜŞMANLIĞA DÖNÜŞÜYOR,SEBEBİ ÇABUK TÜKETİYORUZ HER ŞEYİ ÇABUK HARCIYORUZ...DOĞADA AZ BULUNAN ŞEYLER DEĞERLİ BU KADAR KOLAY OLMAMALI DOSTLUKLAR, ARKADAŞLIKLAR....SON SÖZ,.. SUYUN DEĞERİ KUYU KURUDUĞUNDA ANLAŞILIR....SU İSRAFINA SON...SAYGILAR..

Yerleşim : Türkiye / Antalya  |  Meslek : Satış / Pazarlama

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

2.5 saniye.
17:51:30, 29 Nisan 2024, Pazartesi

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım