Pazarlama Elemanı Bulmak Neden Bu Kadar Zor ? - Sayfa 2 - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Pazarlama Elemanı Bulmak Neden Bu Kadar Zor ?
 2 

exline
Yeni Üye

Toplam 11 yazı
13/04/2009 :  23:33:25   Yazarın websitesini ziyaret et Website  Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Yaklaşık 2 yıl üzerinde çalıştığımız bir internet projesini hayata geçirmeyi başardık. Bir çok sivil toplum kuruluşundan destek almayı başardık. Görüştüğümüz herkes projeyi heyecanla ve sevinçle karşıladı. İlk müşterilerle görüşmeye bizzat kendim gittim. Görüştüğüm 3 firmayla aynı gün bağlantı sağladım. Akabinde elimizdeki tek pazarlama elemanı görüşmelere devam etti. Aynı şekilde oda görüşmelere çıktığı ilk gün 2 firmayla anlaşma imzaladı ve yaklaşık 800 Tl lik bir satış gerçekleştirdi.

Ancak bizim yaklaşık 3 ay içerisinde 3000 firmayla birebir görüşme yapmamız gerekiyor. Dolayısı ile bir ekip kurmak zorundayız.

Gerek gazetelere gerekse internetteki ilan sitelerine ilan vermemize karşın pazarlama elemanı bulamıyoruz.

Bize sahada aktif satış yapacak eleman gerek. Ancak başvuranlar masa başında satış yapacakları bir iş arıyor. Daha doğrusu yaşı , eğitimi , tecrübesi ne olursa olsun herkes masa başında oturup para kazanacağı bir iş peşinde.

Ben 45 yaşımdayım. Ünüversite mezunuyum. Bir yandan eşimle ve kardeşimle bu işi organize etmeye çalışırken diğer yandan başka bir şirkette kendi branşımda uzman olarak çalışıyorum. Bu güne kadarda masa başı işim olmadı. Hep sahada olmama karşın bundan hiç gocunmadım.

Ancak etrafıma baktığımda eğitimine, tecrübesine, iş bilgisine bakmadan herkesin oturduğu yerden para kazanma hevesinde olduğunu görüyorum.

Portföyün büyük kısmını ben veriyorum, maaş + yol + pirim veriyorum , ama ne hikmetse eleman bulamıyorum. Anlamadığım daha düne kadar piyasayı allak bullak eden tencere - tava pazarlayan firmalar onlarca eleman bulabilirken , biz nasıl eleman bulamıyoruz?

EE bulamadığımıza göre yanlışlık bizde. Ama nerede ? Neyi yanlış yapıyoruz. ? Lütfen bilenler anlatsında bizde nerede hata yaptığımızı öğrenelim .

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : İletişim
METTİN
Üye

Toplam 2311 yazı
25/06/2009 :  16:06:53  Alıntı
Değerli kardeşlerim bende hem toptan hem parekende sektöründe çalıştım,bir elemen iyi ise iş yeri ona sahip çıkıyor fikirlerinden ve görüşlerinden de faydalanıyorsa az çok emeğinin karşılığını veriyorsa, kusura bakmayın adamın işi gücü bırakıp bu kriz zamanları başka bir yere gitmez.Çalışma hayatımdan bir kaç örnek verecem,sıkışık bir zamanım işe acil ihtiyacım var ama hangi işe gitsem sen bir başla ilerde kelimesi ban 18 yaşından 35 yaşına kadar satış pazarlamadaki birine, deneyimsiz yeni mezun muamelesi..Ha onuda belirtim çalıştığım her yerin en az cirosunu yüzde 30 artırmış biri olarak,şimdi siz bana ne kadar maaş veriyorsunuz lütfedip,arkadaşım ben size 1 tl ek maliyet getiriyorsam 10 tl katma değer yaratıyorumdur,o yüzden o maaşı siz değil ben kendim kazanıyorum,kim nimet kim külfet sizce.Veya bu işten kim kazançlı bir bakın bakalım..Kardeşler işçi asker değildir,sizin nasıl standartlarınız varsa elemanınızında standartları vardır.Az paraya eleman temin etmeye çalışırsanız kusura bakmayın az verim alırsınız zira hayatta kaybedecek çok şeyi olan insanlar aktif olmak zorundadır.Dünyanın en güzel, en iyi neyi olursa olsun üretin iş satışta biter,satamassanız müzeye kaldırırsınız.Bizde binalar dikilir,acaip dekerasyonlar ,araç filoları yapılır,bir sürü işçi yönetici güzel...Sonra sonrası satış dadır.Satış ekibi müşteriden zılgıtı yer,o ekip dışarda sizin avukatlığınızı yapar,o ekiptir pazarı takip eden size sürekli şu dur budur diyen,uyaran,artı satmak ayrı,birde tahsilatları kovalayan.Şirkette her kes mesaisi bitip evine dönerken ,onlar ev yemeği,ev yatağından uzak sıcakta ,yağmurda,soğukta,belkide yolculukları esnasında bir sürü tehlike atlatarak gece geç saatlere kadar hala sahadadırlar..,A.B.D dışında da dünya genelinde bu ekibin değeri bilinmez kusura bakmayın....Onun içinde dünyanın en büyük şirketleri hep bu ülkededir.Hala bir polis memuruna,bir kamuda çalışan işçiye verilen hakları maaşları,bile esirgediğimiz bu insanlar artık meslekten çekilip kendi başlarına çabalamatadır,yerlerinide çok iyi araba kullanan kravatlı genç arkadaşlar almışlardır...Arkadaşın biri güzel demiş ne kadar köfte o kadar ekmek kusura bakmayın...İLK ZİHNİYETİ DEĞİŞTİRİN BENCE,PAZARLAMACI OLAMAYAN GİREMEZ DİYORUM..

Yerleşim : Türkiye / Antalya  |  Meslek : Satış / Pazarlama
relic07
Üye

Toplam 162 yazı
25/06/2009 :  19:03:46  Alıntı
bu sitede şu muğlak başlıklar can sıkıyor. iş mi vereceksin. detaylarıyla yaz kardeşim. şu şudur bu budur ücret şu şartlar bu isteyen beri gelsin, ama yok! illa msn gel konuşalım. gizli bir iş çeviriyorlar sanki. adam mal satıyor fiyatıını msn den söylüyor. neyse.

Yerleşim : Türkiye / Antalya  |  Meslek : Öğretmen
sambatiesto
Yeni Üye

Toplam 4 yazı
26/06/2009 :  14:59:31  Alıntı

Sayın exline, işinizde başarılar dilerim. Yazınızda neden "pazarlamacı" bulamadığınızı sormuşsunuz. Ben de sizin yazınızda gördüklerime dayanarak bu konuda birtakım naçizane tahliller yapmak istiyorum:

Bir kere baştan şunu söylemek isterim; eğer ilan olarak "pazarlama elemanı" diye veriyorsanız size gelebilecek kaliteli çoğu eleman tarafından en baştan elenmişsinizdir. Satış temsilcisi demeniz daha yerinde olacaktır.

Ayrıca 3 ayda 3000 yeri dolaşmak için size enaz 4 eleman gerekecektir, bu da en iyi ihtimalle. Ayrıca gerçekten iyi satışçı istiyorsanız araç, benzin, şirket telefonu, döküman (broşür,vb.) sağlamanız gerekecektir. Öyle otobüsle, minibüsle dolaşılmaz 3000 yer. Belki bunun yerine gerçekten "pazarlama" faaliyetine girebilirsiniz. (Sektörel dergilere reklam, internet reklamları, kitlelere mailing, seminer, toplantılar,fuarlar,vb.)

Bence en temel hatayı şu cümlenizle yapıyorsunuz : " Anlamadığım daha düne kadar piyasayı allak bullak eden tencere - tava pazarlayan firmalar onlarca eleman bulabilirken , biz nasıl eleman bulamıyoruz?". Çünkü artık bu devirler kapandı, satış işi gerçekten profesyonellerin eline bırakılması gereken, zor bir iştir. Bunu göğüsleyebilecek ,sizi doğru bir imajla ve dürüstçe temsil edilecek elemanlar da o tencere tava satan firmalardakiyle kıyaslanamazlar.

Biraz daha derinlemesine düşünün derim, eleman alacaksanız da daha nokta atışı tercihler yapmanızı tavsiye ederim. Kolay gelsin, işinizde başarılar.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Elektrik / Elektronik
filiz01
Yeni Üye

Toplam 5 yazı
03/07/2009 :  01:36:35  Alıntı
sayın exline ben kısa bir süreliğine pazarlama işiyle ilgilendim ve gerçekten herzaman yapmak istediğim bir iş hatta şu sıralar pazarlama üzerine kitaplar okuyorum güvendiğim bir firmayla çalışmak için başvurular yaptım ama gelin görünkü dışarda pazarlama hakındaki caydırıcı yorumlar yapılıyor bu işi yapmak isteyenlerin kendine olan öz güvenini kaybetiriyorlar size tavsiyem gazetedeki ilanınızı kısa ve öz tutup topluca randevu vermeniz ve ikna kabiliyeti yüksek birinin işe başvuranlarla daha ayrıntılı konuşması çünkü günümüzde gıda pazarlaması dışındaki ürünleri pazarlamayacagını düşünen çok, elemanın ne yapacagını projenizi iyi anlatmalı deneme sunmalısınız

Yerleşim : Türkiye / Adana  |  Meslek : Serbest meslek
galerisami
Üye

Toplam 232 yazı
24/04/2014 :  20:53:20  Alıntı

Pazarlama tecrübelerime dayanarak,
Farklı sektörlerden üretici ya da ithalatçı firmaların ürünlerini pazarlamak üzere ( katalogtan tanıtım,soğuk satış ) kendi aracımla belirlenen bölge ve rutta müşteri ziyaretleri yapmak istiyorum. Sipariş alıp firmaya bildirerek hem satışını hem düzenli müşteri ziyaretleriyle firmanın tanıtımını yapacağım.Vadeli ödemeler firmanın insiyatifiyle gerçekleşecek, firma menfaatine her türlü olumlu olumsuz istihbarat çalışması bilgisi verilecektir. Hizmet alan firma çok rahatlıkla çalışmaları denetleyebilecek.
Bünyesinde pazarlama elemanı çalıştıramayan firmaların,bir kaç firmayı temsilen hareket edeceğimden uygun maliyetle yararlanabileceği bir sistem olacak. İlgili sektörlerin müşterileri ilgili firma adıyla ziyaret edileceğinden temsil anlamında bir sorun yaşanmayacak.Firma maaş,sigorta,araç,konaklama,yakıt,yeme içme gibi hiç bir masrafa karışmayacak ve hiç bir riski olmayacak. Bir pazarlamacının aylık maliyetinin çok altında bir maliyetle, üstelik hizmet bedeli olarak fatura karşılığı bu hizmeti alacak.
Konunun ayrıntıları ilgili firmalarla paylaşılacaktır.
Soru, yorum ve fikirlerinizi almak istiyorum.
A.Sami Cansu
543 595 34 80

Yerleşim : Türkiye / Kocaeli  |  Meslek : Satış / Pazarlama
gokhanbalkan
Yeni Üye

Toplam 60 yazı
24/04/2014 :  23:12:19  Alıntı
konu hakkında bilgi alabilirmiyim
gokhan

Yerleşim : Türkiye / Edirne  |  Meslek : Diğer
de-mu@hotmail.c
om

Yeni Üye

Toplam 28 yazı
25/04/2014 :  01:10:57  Alıntı
Öncelikle merhabalar.
bir kere pazarlamacı yklaşımı artık günümüzde geçerli değil, bunun adı artık satış danışmanı, satış temsilcisi gibi ünvanlar geçerli. yanlız bizim ülkemizde işsizlik yok, iş beğenmemezlik var herkes istiyorki masa başı olsun masamda bilgisayarım olsun maaş dolgun olsun maaş gününde yatsın böyle bir iş dünyası ve çalışma hayatı yok bunu herkes kafasına yerleştirsin.Ayrıca akıllı bir satış danışmanı hiç bir zaman maaş karşılığı çalışmaz, kendini işverene kabul ettirip o iş yerinin bir ortağı gibi çalışırsa işte başarı, para, iyi bir yaşam kendinden gelir.işverenler ücretlendirme politikalarına dikkat etmeli çalışanına sağladığı olanakları ne kadar iyi sağlarsa o iş yeri çalışanının vazgeçilmezi olur.Burdanda şu sonuç çıkar alanda memnun, satanda memnun.inşallah bu paylaşımımın faydası olur.

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : Sigortacı
de-mu@hotmail.c
om

Yeni Üye

Toplam 28 yazı
25/04/2014 :  01:38:17  Alıntı
Öncelikle merhabalar.
bir kere pazarlamacı yklaşımı artık günümüzde geçerli değil, bunun adı artık satış danışmanı, satış temsilcisi gibi ünvanlar geçerli. yanlız bizim ülkemizde işsizlik yok, iş beğenmemezlik var herkes istiyorki masa başı olsun masamda bilgisayarım olsun maaş dolgun olsun maaş gününde yatsın böyle bir iş dünyası ve çalışma hayatı yok bunu herkes kafasına yerleştirsin.Ayrıca akıllı bir satış danışmanı hiç bir zaman maaş karşılığı çalışmaz, kendini işverene kabul ettirip o iş yerinin bir ortağı gibi çalışırsa işte başarı, para, iyi bir yaşam kendinden gelir.işverenler ücretlendirme politikalarına dikkat etmeli çalışanına sağladığı olanakları ne kadar iyi sağlarsa o iş yeri çalışanının vazgeçilmezi olur.Burdanda şu sonuç çıkar alanda memnun, satanda memnun.inşallah bu paylaşımımın faydası olur.

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : Sigortacı
Gıdacı_İzmir
Üye

Toplam 248 yazı
25/04/2014 :  11:35:08 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
sözüm meclisten dışarı,ne kadar ekmek o kadar köfte demişler.çoğu firma maaş + prim diyor,maaş asgari prim de komedi.öncelikle bu asgari maaş denen insanlık ayıbının arkasına sığınıp ben maaş ödüyorum dememek lazım.işverenler o kadar vicdansız ki asgari maaş 500 e düşse 500 vercekler utanmadan,hatta 4 gözle bekliyolar düşse diye.veriyolar 3 kuruş para sonra o adamdan 10 kuruşluk iş bekliyorlar,insan çalıştırmak böyle birşey değil bence.bir insan kendisi çalışmayacağı bir iş ortamı ve ücrete başka birisinin çalışmasını beklememeli bence.ha etraf işsiz dolu gelsin çalışsın demek hem insanların sırtından geçinmek demektir hem de doğru düzgün bir kadroya sahip olamamak demektir.gerçekten kurumsal firmalara baktığınızda 2000-2500 den aşağı maaş veren yok üstelik sigortasını da o rakamdan ödüyor kurnazlık yapıp asgari göstermiyor,üstüne 1000-1500 de prim veriyor adamlar da aslan gibi çalışıyor elinden gelenin en iyisini yapıyor neden çünkü böyle güzel iş imkanlarını kaçırmamak için.
bir de şöyle birşey var,evini satıyosun diyelim fiyat 500000 dersen cebinde 450000 olan adam gelir 300000 dersen 250000 olan gelir.iş ilanı ve verilecek ücrete göre de böyledir,basit bir ilan ve düşük paraya vasıfsız birsürü adam gelir ama profesyonel bir iş ve ciddi ücretlere çoğunlukla kendini ispatlamış,sağlam referansları olan adamlar gelir,araya vasıfsız karışmaz mı derseniz tabiki karışır ama insan kaynakları denen departmanın görevi bunları ayıklamak ve doğru pozisyona doğru kişiyi bulmak zaten.
exline sözlerim size değil,ülkemizin acı bir gerçeğini vurgulamak istedim sadece.
www.kilizmangida.com

Yerleşim : Türkiye / İzmir  |  Meslek : Gıda
nedimd
Üye

Toplam 277 yazı
26/04/2014 :  09:16:41  Alıntı
bir işveren ve patron olmasına rağmen gıdacı izmirden bunları duymak çok güzel.
bekara karı boşamak kolay derler biz pazarlamacılar zaten bunlarda hemfikiriz ama patronlarda böyle düşününce seviniyoruz...
nedim

Yerleşim : Türkiye / Bursa  |  Meslek : Esnaf
Gıdacı_İzmir
Üye

Toplam 248 yazı
26/04/2014 :  10:54:05 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Estağfurullah işveren olduk da patron olamayız daha.ben de yıllarca pazarlama yaptım çok sıkıntılar çektim maddi manevi.halen daha da çekiyorum milletin ağız kokusunu.bu işler 1000 1500 e yapılcak işler değil.hele istanbulda....
www.kilizmangida.com

Yerleşim : Türkiye / İzmir  |  Meslek : Gıda
Bireyselemeklil
ik

Üye

Toplam 658 yazı
26/04/2014 :  11:40:50  Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - Gıdacı_İzmir
Estağfurullah işveren olduk da patron olamayız daha.ben de yıllarca pazarlama yaptım çok sıkıntılar çektim maddi manevi.halen daha da çekiyorum milletin ağız kokusunu.bu işler 1000 1500 e yapılcak işler değil.hele istanbulda....
yüzünü görmedim ama arkadaşa hak vermen dürüst olman samimi olman işin çekirdeğinden gelmen halden anlaman işinde her zaman başarılı olman dileklerimle paylaşmak güzeldir
İşimiz insanların en güzel ve en zor günlerinde yanında olabilmek.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Bankacılık-Finans
ilkermemis
Yeni Üye

Toplam 24 yazı
26/04/2014 :  19:17:22 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Elinizde belirli bir urun gami varsa neden kapi kapi dolasmayi dusunuyorsunuz artik kimse itimaat etmiyor pazarlamacilara guzel bir reklam ve tanitim gerceklestirerek onlarin sizin ayaginiza gelmesini saglayabilirsiniz isterseniz
Renori Digital Solution INC
(Advertising Marketing Manager)

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Reklam
giyotin
Üye

Toplam 381 yazı
02/08/2014 :  14:38:30  Alıntı
ah ah dediğiniz gibi pazarlamacılık zahmetli iş ve bulunulması zor .
158

Yerleşim : Türkiye / Mardin  |  Meslek : Reklam
spil
Yeni Üye

Toplam 91 yazı
08/08/2014 :  00:38:11  Alıntı
Ben tam 10 yıldır aynı firmada çalışıyorum,son üç yıldır,anadolunun en ücra köşelerine seyahate çıkıyorum
Tam 43 ile doğu güney doğu akdeniz ve eğede bölgelerim var, daha bir gün beni arayipta nerdesin diye soran olmamistir,7 gün Zorunlu seyahatlerimi 10 -12 gun yaparım .geldiğimde raporunu veririm birimdeki masamda bilgisayarimda vakit geçiririm.ıstanbul içi müşterilerine ziyaretlere bulunurum.işimi yaparim fakat çalıştığım şirket dört dörtlükmu değil tabiki daha 1 ay olmadı satıştan almam gereken prim tam yari yarıya düşürüldü,asıl işimizin dışında farklı hizmet satişı yaptik fazla
satış yaptığım için primi düşük tuttular resmen satış bir daha yapma dediler ama farkında değiller üstünde fazla durmadım.
Benim ençok gıcik olduğum durum bir şirketin pazarlamacinin primine göz dikmesi bunu kar sayması şimdi tatildeyim döndümde işimi değiştirmeyi düşünüyorum bazende şirketler kaşınıyor,işe ehil kişi koşarsanız ve gerçekten dürüst olursanız işinizi yürütürsünüz.birde şu akıllı telefonda yazabilsem.kusuruma bakmayın normal klavye kadar hızlı yazamiyorum vesselam.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Satış / Pazarlama
spil
Yeni Üye

Toplam 91 yazı
08/08/2014 :  00:48:53  Alıntı
Ben tam 10 yıldır aynı firmada çalışıyorum,son üç yıldır,anadolunun en ücra köşelerine seyahate çıkıyorum
Tam 43 ile doğu güney doğu akdeniz ve eğede bölgelerim var, daha bir gün beni arayipta nerdesin diye soran olmamistir,7 gün Zorunlu seyahatlerimi 10 -12 gun yaparım .geldiğimde raporunu veririm birimdeki masamda bilgisayarimda vakit geçiririm.ıstanbul içi müşterilerine ziyaretlere bulunurum.işimi yaparim fakat çalıştığım şirket dört dörtlükmu değil tabiki daha 1 ay olmadı satıştan almam gereken prim tam yari yarıya düşürüldü,asıl işimizin dışında farklı hizmet satişı yaptik fazla
satış yaptığım için primi düşük tuttular resmen satış bir daha yapma dediler ama farkında değiller üstünde fazla durmadım.
Benim ençok gıcik olduğum durum bir şirketin pazarlamacinin primine göz dikmesi bunu kar sayması şimdi tatildeyim döndümde işimi değiştirmeyi düşünüyorum bazende şirketler kaşınıyor,işe ehil kişi koşarsanız ve gerçekten dürüst olursanız işinizi yürütürsünüz.birde şu akıllı telefonda yazabilsem.kusuruma bakmayın normal klavye kadar hızlı yazamiyorum vesselam.

jalaltok
Üye

Toplam 121 yazı
08/08/2014 :  17:19:46 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
konuyu açan en son 2009 da cevap yazmış sanırım ilanı veren şu anda ya holding oldu yada olacak.böle zamanı geçmiş güncel olmayan konuları altına su dökmeyin.Vakit kaybıne neden oluyor wesselam

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Serbest meslek
ozenmak
Yeni Üye

Toplam 3 yazı
14/11/2014 :  21:39:08 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
http://www.ozenmak.com/

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

8.61 saniye.
12:05:28, 14 Mayıs 2024, Salı

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım