Açık Sözlülük - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Açık Sözlülük

dirmil15
Yeni Üye

Toplam 83 yazı
31/03/2009 :  17:08:36 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Açık sözlü olmak erdemliliktir, hele olmayacak işlerin olur gibi göstermeden usulüne uygun ifadeyle anlatarak olmayacağını ifade edebilenlere ne mutlu…
Olması mümkün olmayan vaatlerde bulunmakta o kadar sevimsizdir. Kimse aldatılmak istemez, aynı şekilde aldanmakta hoşuna gitmez..
Bizim hayatımızda durum bunun tam tersi oluyor. Açık sözlülük yerine başka türlü konuşmalar yapılıyor. O yüzdende konuşmaların ehemmiyeti kalmıyor.
insanlara olan itimat duygumuzu kaybediyoruz. Kişiler bazında da oluyor bu.
Hayatta insanımız kitapta yazmayan gerçeklerle karşılaştığında şaşırıyor. Aslında şaşırmasına , şaşırmak gerekir. Çünkü insanların değer yargıları eskisi gibi belli ölçülere göre değil ki, menfaatlere ve çıkar ilişkilerine bağlı.
Şimdi ki insanların bazısında söz vermek basite indirgemiş durumda. Söz veren kişi sorumluluk duymadığında söz vermiş , konuşmuş ne fark eder ki…..
Eskiden sözün ehemmiyeti vardı. Kişi tüm fedakarlığı yapardı ama o kadar ar sahibi olması nedeniyle sözüme halel gelmesin diye zarar görse de sonucuna katlanır , sözünün gereğini yerine getirirdi.
Günümüz insanının en önemli kaybettiği değerlerin başında açık sözlülük özelliğini yitirmiş olmasıdır. Açık sözlü insanlardan kimse zarar görmez. Ancak sözünü gizleyen içindekini aktarmayan ve de kişinin aleyhine düşündüğü halde farklı görünüyorsa o kişinin yanından kaçmak gerekir.
Hayatta beklentisi olup ancak beceriksiz kişiler böyle gizli davranışlar içine girer. Yaptığı işi yapmadım der.
bu tür başarısız insanlar işinin ehli olup olmadığına bakmadan kim olursa olsun , amacına ulaşmak için hakkaniyet gözetmez. Gözetmediği içinde açık konuşmaz.
Sözüm odun gibi olsun demeyeceğim usule uygun olmak şartıyla , kimliğimi zedelemeyecek kıvamda söylemek isterim. Sonuçta insan bizim muhatabımız.
Hakkında değerini koru**** , kişilerin toplum nezdinde ki durumunu göz ardı etmeden ifadelerimizi seçerek konuşmak gerektir.
Kişilere olan kızgınlığımız hakkını çiğnememize neden olmamalıdır. Hepimizin ufak tefek konuşmamız esnasında hatamız olmuştur. Açık konuşurum arkadaş ben demek, aklınıza geleni konuşma hakkı vermez.
Önemli olan hatanın farkına varmak bir daha sadır olmasını önlemektir. Allah akıl vermiş bizler düşünsünler diye.
Ölçülü olsunlar diye. Her aklımıza geleni konuşmamız bizim kalitemizin ne derece de olduğunu gösterir.
İnsanlar karşısında ki insanında izzeti nefsini düşünmelidir. Açık sözlüyüm ben duramıyorum demektense kişi yalnız kaldığında incitmeden , kırmadan nezaket kuralları çerçevesinde anlatmalıyız.
İnsanlar birilerini severken önemsedikleri hususiyetler vardır. Sıcaklık muhabbetin samimiyeti, yüreklilik doğruluk gibi özellikler.
Hasetsen insanımız daha çok açık sözlü olan kişileri hep bağrına basmıştır.yanındayken olumlu konuşan, yanından ayrıldıktan sonra ise farklı konuşan kişilere insanlar kırılıyor.
Kapalı konuşmayan insanları takdir etmek, onlara sahip çıkmak gerekiyor. Hayatın her alanında açık sözlü olmak gerekiyor.
Bir yerde doğruluk adına konuşanın, başka mekandaysa türlü konuşuyorsa onun değeri kendi kadardır.
Üsluba dikkat ederek konuşma usulünü bilmek insanın değerine değer katar.

sevgi- saygı- hürmet

Yerleşim : Türkiye / Burdur  |  Meslek : Öğretmen

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

0.95 saniye.
15:55:51, 28 Mart 2024, Perşembe

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım