Yaşam Koçluğu Size Kariyerinizde Nasıl Destek Olur - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Yaşam Koçluğu Size Kariyerinizde Nasıl Destek Olur

na
Yeni Üye

Toplam 6 yazı
01/02/2009 :  18:27:41   Yazarın websitesini ziyaret et Website  Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Yaşam Koçluğu Türkiye için oldukça yeni bir meslek, bir destek işi aslında. Bu meslekten kariyeriniz için nasıl destek alabileceğinizi öğrenmek isterseniz aşağıdaki linkte size yardımcı olacak bilgiler bulabilir, bana sorularınızı yönlendirebilirsiniz;
http://www.neseakaryasamkocu.com
Herkesin kendini gerçekleştirebilecek ve hayat amacına uygun bir kariyere sahip olması dileğiyle,
Nese AKAR
Insan Kaynaklari Danismani ve Yasam Koçu
"Siz kimsiniz? Simdi ne yapmaniz gerekiyor?"
www.neseakaryasamkocu.com

Yerleşim : Türkiye / istanbul  |  Meslek : Danışmanlık
canberkxxx
Yeni Üye

Toplam 17 yazı
20/03/2012 :  13:31:42  Alıntı
www.sevilaydemir.com bi girin muhakkak ilginizi çekecek..

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Satış / Pazarlama
Desert16
Üye

Toplam 300 yazı
20/03/2012 :  17:32:58  Alıntı
Yaşam koçluğu nedir tam olarak? Ya da ne gerek var?
Ülkemizde insan kaynakları zaten başlayamadan çökmüş durumda... Bir ara bu yaşam koçu olaylarına takmıştım, ücretsiz de danışayım dedim.. İncelemek adına, acaba gerçekten faydalı bir şeymi diye.
Konu cv ler ve iş başvuruları idi... Bayan, klişeleşmiş, aynı cümlelerin yerlerinin değiştirilmiş şeklini 2 ikramla 400 Dolara patlatıyor millete, gençlere, cocuklara. İçindeki ruhu ön plana çıkartmaya çalıştığını idda etsede hiç bir fayda göremedim. Zira insan en iyi kendisi tanır şahsını, içini bilir, çevresi bile yardımcı olabilir.
Kısacası bayanın bana yaptığı danışmanlığın günümüz şartlarında HELE Kİ özel sektörde avcıların anlayacağı dilden hiç değildi... '' İşte cvninzi şöyle çevirin, böyle okuyun, yok efendim birde bana okutun (50 Dolar) :D , ''telefonum yerine İletişim Bilgilerim yazın'', firmayı övün, çok kibar sözcükler kullanın vb. vb. vb.... dedim bayan sağol, tşk ederim... Siz sanırım Avrupa'ya göre bir uyum sağlatmaya çalışıyorsnuz, burı Türkiye :)) Burada 2 lisan bilip, diplomalıolup ayda 800 TL. teklif edilen, anlaşamayınca da adeta hor görülüp kapıdan kovulduğunuz bir ülke... Sizin deyimizle ''kurumsallaşma yönünde öncü firmaların sermaye sahipleri'' benim deyimimle ''kapitalist düzenin patronları'' sürekli ama sürekli sömürüye bakmaktadır, tercihlerini bundan yana kullanmaktadır... O an kendimce bir not vermiştim ben; para tuzağı...

Bkz:
Turizm sektöründe iş verenlerin sızlanması: ''Nitelikli iş gücü bulamıyruz, mahvoluyoruz!''
Nitelikli Çalışanlar: ''24 saatin 18 saati ayakta her iş yaptırılıyoruz, kaldığımız yerlerin ahırdan farkı yok, ücretlerimizi 2 aydır alamıyoruz, ücretimiz çok az, vale bile bizden çok alıyor! mdürüm ortaokul mezunu , ben ünv. ama bana öpek gibi davranıyor, kariyer yükselme olanağı bu adamın akrabalarında öncelikli.... vb. vb.''
Sonuç: Hertürlü eğitimi alıp tabiri caizse okullu turizm elemanı, daha başlamadan küstürülmeden dolayı, hakkı verilmediğinden dolayı, adaletsiz bir kariyer gelişim planından dolayı ya kpss ye yöneliyor, yada farklı sektörler seöçmek zorunda kalıyor... İş'de maalesef CAHİL, CÜHEDA, temizlik, hijyen nedir bilmeyen, konuşması bile bozuk, anti prezentabl, göz boyayar ak çalışan, temelinde Turizmin T si olmayan, geçici ama UCUZ çalışan insan yığınlarına kalıyor... Turistin karşısına da utanmadan bu yığınları çıkartıyoruz... Sonrada ağlıyoruz ülke olarak; istihdamda sıkıntı var, niye kalifiye turist gelmiyor? Diye... :S Gülermisin ağlarmısın... İşte hendek, işte deve...

Saygılarımla...
- Kendi işinin patronu/elemanı...
- Bilgi paylaştıkça çoğalır...
- Ticaret beceridir...

Yerleşim : Türkiye / Bursa  |  Meslek : Ticaret
canberkxxx
Yeni Üye

Toplam 17 yazı
21/03/2012 :  16:55:07  Alıntı

merhaba Sayın desert16; Yazınızı okudum , sanırım siz yaşam koçu kavramının tam olarak neyi ifade ettiğini kavrayamamışsınız.Her sektörde işini layıkıyla yapan ve yapamayan firmalar olabilir,ama bunu bütün bir sektöre mal etmemelisniz,ben sadece eğitimlerine katıldığım ve takip ettiğim bir kurumu burdan diğer forum üyelerinin de faydalanabilmeleri için belirttim,siz beğenip beğenmeme konusun da özgür olabilirsiniz ama yaşadığınız olumsuz bir örneği, genelleme yaparak işini başarıyla yapan firmalarıda bu kefeye koymamanız gerekir.Yazınız daki diğer vurgulara gelince (işsizlik,ağır çalışma şartları)bunların yaşam koçluğu ile bire bir ilgisi olduğu düşüncesinde değilim,bunlar ülkemizin yapısal problemleri ne yazık ki.Size tam olarak YAŞAM KOÇLUĞU kavramını idrak edebilmeniz için bir yazı önermek isterim,bu yazıyı dikkatle okumanızı tavsiye ederim.

iyi günler....

http://www.platinhaber.com/merhaba,-468yy.htm

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Satış / Pazarlama
Desert16
Üye

Toplam 300 yazı
21/03/2012 :  21:09:57  Alıntı
Hocam sağol, biz biliyoruz neyinne olduğunu merak etme :) İdrak etme yeteneğimizde evelallah oldukça gelişmiş durumda... Sen piyasaları bize sor...
Netekim ülkemizde çalışan sorunları başta devletin, STK ların, sendikaların ve hatta hatta ilgili şirketin İnsan Kaynaklarının bile sorumluluğundadır. Yaşam koçluğunun ne için var olduğu bence tartışılır. Ama anladığım kadarıyla bireyi temel alıp kapitalist sisteme daha çabuk entegre etmeye çalışan birşeymiş gibi görüyorum. Hani çalışanın hakkının savunulması? Bu koç bey yada bayan; çalışanın haklarını da öğretecekmi? Kariyerine yön vermeyi gösterecek, ne güzel, ona bir şey dediğim yok, Lakin yasalar karşısında kendini nasıl ezdirmeyeceğini de öğretip ardında duracakmı? Bir spor takımının koç'u yenilse de yensede o takım elemanları iledir, taraftarıyladır. Birey yenildiğinde bu koç bey yada bayanı aynen dimdik görebilecekmiyiz arkasında?
Bu sebepten ötürüdür kiiiiii;

Yapılan işe, çalışmalara saygım sonsuz, lekelemek gibi bir niyetim yok, yanlış anlıyorsunuz... Ama öyle süslü püslü basmakalıp cümlelerle para tuzaklarına da hiç gerek yok bence...
Size koçlarla başarılar dilerim :)
Saygılarımla...

Not: Yanlış anlaşılmak istemiyorum, kendi düşüncelerimdir. İdrak yeteneğimi sorgulayanlar, önce kendi niyetlerini özeleştiriye tabi tutsunlar lütfen!
- Ticaret beceridir...

sefulik
Yeni Üye

Toplam 97 yazı
21/03/2012 :  23:52:37  Alıntı
yok benim sinir olduğum şeyi yazmam lazım.
bu koçum falan diye kendini tanıtan vatandaşlar nereyi okumuştur,hangi bölümdür bu iki yılık mıdır, dört yıllık mıdır.neden ösym kılavuzunda bulunmaz,üfürükçüden farkı varmıdır.bunlar tabi cevapsızdır.tabi tabi onlar kurslara gitmiştir.onlar elit olmuştur,aydınlanmışlardır.
bide böle desertin dediklerine baktım,gelen cevaba baktım çok güldüm be.canberkin savunması insani münasebetlerde de ne derece başarılı olduğunu gösteriyor.
neymiş kavrayamamışmış.orada notunu verdim elemanın.bu uslüpla iş görüşmesine git bakalım.hadi geç görüşmeyi , bir kahveye git ,bu uslup ile insani münasebet kur.
böle agresif, karşı tarafı suçlayıcı uslup ile koçluk yapılıyor değil mi.
desert bence bu kapitalizme adapte işi falan değil.resmen söğüşleme olayı.zaten koçluğa ihtiyaç duyan kişi kapitalizmle uyumludur.ver gazı ver gazı al parayı.dur biraz basitleştiriyim.yürü koçum yürü koçum diyorlar ,koç oluyorlar.
hahaha yani espirimin basitliği onları sinir etmeye yeter bence:))))) ama gerçeklerde basit değilmidir diye karşı atağa gardımı hazır tutayım.

Yerleşim : Türkiye / Muğla  |  Meslek : Öğretmen
Desert16
Üye

Toplam 300 yazı
22/03/2012 :  18:08:24  Alıntı
Sefulik hocam :)) Mükemmel özetlemişsiniz. Bu iletinizin üstüne söz bulamıyorum... (Not: Arkadaşa biraz bozuldu ama amacımız kırmak değil, paylaşımda, fikir beyanında bulunmak, zira zatalime kullanılan üsluptan dolayı da onu hoş görüyorum. Ama gariban vatandaşın böyle göz göre göre söğüşlenmesine de sessiz duramıyoruz işte:) )
- Ticaret beceridir...

triplenickel
Yeni Üye

Toplam 2 yazı
25/04/2012 :  10:18:38  Alıntı
Bu yeni bir saha; kendine yetemeyen insanların yardım aldığı ama aynı zamanda maalesef bir çoğununda (yaşam koçlarının) profesyonel yardıma ihtiyacı olan insanlar. Körler, sağırlar birbirini ağırlar.
NLP kitaplarını okuyup hooop diye ortaya zıplıyorlar. Çoğunun yabancı dil seviyesi yeterli olmasa da belirli bir ücret karşılığında yurtdışından alınan sertifikalarında fiyakası yok değil hani. Bunlar kendilerini Yaşam Koç'u olarak adlandırsalarda halk arasında GAZ-MAN (Gaz veren Adam) olarak anılıyorlar. Sizin de takdir edeceğiniz gibi yaptıkları sen aslansın, sen kaplansın, sen yaparsın, evrene sinyal gönder, olumlu düşün olumlu olsun, kim tutar seni...büyük düşün büyük olsun gibi...motive/gaz verici kelimelerle kişinin başarılı olmasını sağlamaya çalışan işgücü...kendilerinde işgöcü olmadığı ve çalışmayı pek sevmedikleri için bu yolu seçmiş kimseler...

Yerleşim : Türkiye / Adana  |  Meslek : Veteriner
triplenickel
Yeni Üye

Toplam 2 yazı
25/04/2012 :  10:22:13  Alıntı
Benim de amacim kesinlikle kimseyi kırmak değil. Olaya sadece biraz esprili yaklaşıp gerçeği irdelemek. Ama vatandaşın okuduğunu yanlış anlayıp nerde benim koçum diye cebindekinden de olmasını istemem...

Yerleşim : Türkiye / Adana  |  Meslek : Veteriner

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

4.64 saniye.
01:28:23, 29 Nisan 2024, Pazartesi

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım