Kariyer Uzmanlarından İş Bulma Stratejileri - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Kariyer Uzmanlarından İş Bulma Stratejileri

dt_turan
Girişimci Editör

Toplam 544 yazı
06/01/2009 :  10:13:46 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

2009 sonlarına doğru, krizde işsiz kalanlar için yeni iş fırsatları doğacak! Peki siz hazır mısınız?

Finansal krizden sonra, sermaye yitiren birçok şirket personel azaltmaya gitti. Önemli bir kısmı da yeni işgücü ihtiyacını belli bir süre için erteledi. Ancak Uluslararası kariyer uzanmaları 2009 sonlarına doğru, krizde işsiz kalanlar için yeni iş fırsatlarının doğacağını söylüyor. Bu nedenle iş piyasasının hareketlendiği dönem için hazır olmanız açısından neler yapmanız gerekir?

İşte kariyer uzmanlarından tavsiyeler:

Birinci adım: Özgeçmişinizi güncelleyin. Yıl sonları her zaman özgeçmişinize geçen süre içinde kazandığınız yeni becerileri eklemek için ideal bir zaman. Özgeçmiş hazırlarken sadece sorumluluklarınızı sıralamayınız. Bu size avantaj getirmez. Gösterişli bir CV’de sonuçlara da mutlaka yer verin. Kısaca çalıştığınız projeleri özetleyin.

Kariyer planınızı çizin: Aynı ev bütçesi gibi düşünün. Ancak bu sizin profesyonel yaşamınızın planı olmalı. Buraya ulaşmak için hangi yolları denemeniz gerekir diye düşünün. “Kariyer planınızın olması hemen iş bulma anlamına gelmiyor. Özellikle de son dönem yaşanan krizden sonra değişen iş gücü piyasasında” diyor önde gelen insan kaynakları uzmanları.

Ve dünyada işsiz kalanların kullandığı taktiklerin birkaçı örnek olarak sırlanıyor.

Kendinizi sokaklara atın: 11 aylık ümitsiz iş arayışından sonra ABD’li, Joshua Persky kendini Manhattan sokaklarına atıp üzerinde taşıdığı bir kartona CV’sini de ekleyerek, “Tecrübeli MIT mezunun iş arıyor “ yazmıştı. Joshua Persky’nin bu hareketi Türk basınında geniş yer bulmuştu. Bu taktiği kısa zaman içinde iş bulmasını sağladı. Persky, geçen ay New York muhasebe firması Weimar LLP’de işe başladı.

İşsiz emlak uzmanı Javier Pujal da, işten atıldıktan sonra kendi işini yarattı. Pujal, “ İş görüşmesi satın alınır” internet sitesini açtı. Neden böyle bir site açtığını Pujal “ Bu bir arz ve talep sorunudur, iş arayan yığınla insan var, ama diğer taraftan da iş görüşmesi yapmaktan nefret eden yöneticiler de mevcut. Ben onlara aracılık etmek için siteyi açtım” sözleriyle açıkladı.

habertürk

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Bilgisayar-Bilişim

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

0.94 saniye.
16:47:11, 29 Nisan 2024, Pazartesi

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım