Çocuklara İlk Ne Öğretilmeli? - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Çocuklara İlk Ne Öğretilmeli?

dirmil15
Yeni Üye

Toplam 83 yazı
23/12/2008 :  04:21:55 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Çocuklarımızın kötü alışkanlıklarının büyüdükçe, arttığını söyleriz. Kendi kendimize çözüm ararız. Hatta söyleriz, bizim geçmişimizde böyle konuşan yoktu. Bu çocuk uygunsuz konuşuyor diye dertleniriz.
Bazen de bu çocuk kime benzedi diye dillendiririz?
Çocuğumuzun ilk konuşmaya başladığı günleri düşünelim mi? Düşünelim, neler gözlerinizin önüne geldi? Benim gördüklerimi çevremde ki sizlerde gördünüz mü?
Allah bize hiç kayıt olmamış, bomboş hafızası, verileni alan, dünyanın en seçkin, sevimli yavrularımızın, o temiz, masumane duru akıllarını kimler kirletti sizce?
Çocuğumuzun ilk konuşmaya başladığı günleri konuşuyoruz. Dillendikçe, güzel kelimeler öğretmemiz gerekirken, yanlışa hemen ilk kelimeleriyle kötülüğün temelini atıyoruz.
Çocuğumuzun temiz, berrak zihnini, kötü sözcükleri sarf ettikçe yapma demiyoruz. Daha da teşvik ediyoruz.
Alkışlıyoruz. Yetmiyor, ödül koyuyoruz. Hadi amcana da söyle, sana çikolata alacağım. Sana araba vereceğim. Çocuk bu, safiyane söylüyor, söyledikçe etrafında ki, biz büyükler sınır koyma yerine, alkış, coşku, ödül yağdırıyoruz.
Büyüklere bile böyle teşviklerde cömert davransak, onlar bile belki, ödüle ulaşmak için bazı kötü sözleri söyleyebilir.
Kötülüğe engel olmalıyız diye söyleriz ama icraatımız da tam tersini gösteririz.
İlk konuşma zamanında böyle edebe mugayir konuşmaya başlanırsa, gelecekte elbette çok büyük sıkıntılara maruz kalırız. Toprak nasıl ki, tavı geldiğinde ekim yapıldığında ürünümüz verimli olursa, onun gibi çocuğumuzun da, ilk döneminden itibaren kelimelerine dikkat ederek kullanmasını sağlamalıyız.
Çocuktur idare ediniz, büyüyünce akıllanıverir, mazeretlere sığınırsak kaybederiz. Zamanı geçtiğinde verim olmayacağını bildiğimiz gibi, çocuklarımızın kullandığı sözcükler, cümlecikler çok önemlidir. Zamanında müdahale edilmeli.
Vaktinde önlem almayı ihmal eder isek, sonuçta kötü sözleri duymamız kaçınılmazdır. Çocuklarımızın dil gelişiminde örf adet –gelenek ve göreneklerimizin (normunda) ölçüsünde yetişmesine itina etmemiz gerekiyor.
Çocuklarımızın kötü sözler sarf ettiğine bizzat şahit oldum. Sarf ettiğinde çocuk adına çok üzülmüştüm. Biz eserimizi oluştururuz, sonra bu çocuk nasıl konuşuyor diye dert yanarız?
Hep çocuk suçludur(!) hakikatte asıl suçlu ise o çocuğun anne babasıdır.
Çocuğun toplum tarafından da dışlanacağı günlere gittim. Küfürbazın biridir sözlerini duyar gibi oldum. Zavallı çocuk senin elinden tutmak isterdim lakin gücüm yetmez ki.
Gücüm yetse elbette yaradılışına uygun sözcüklerle buluşmanı sağlardım. O temiz yüreğine kıyamam ben.
Senin nur gibi parlak olan sözcük hazinenin kirlenmesine müsaade etmezdim.
Yaradılışının gereğini yaparsak ileride pişman olmayız. Günü birlik düşünmeden, on beş yıl sonrayı düşündüğümüzde hatamızın büyüklüğüne ve küçüklüğüne göre davranmalıyız.
Büyüdüğünde her sözünün adabı muaşeret dairesinde olmasını elbet isteriz. O temiz sayfalarının kötü sözcüklerle lekelenmesine müsaade etmemeliyiz.
Basit olan bu konuyu her anne ve baba yerine getirebilir. Kendimiz çocuklarımızın yanında, sosyal hayatta uygun sözler ifade etmeliyiz.
Aile içi iletişimi benzeşim kurarak çocuğumuz öğrenmektedir. Biz farkına varamayız. Anne baba günlük yaşantısında ölçülü konuşmalı ki, çocuğuna ikaz ettiğinde çocuk annem benim iyi olmam için öneride bulunuyor desin.
Ama anne baba kötü sözcükleri her an kullanırlarsa, çocuğuna demekten, ikaz etmekten çekinir. Madem kötü kullandığım sözler, siz niçin kullanıyorsunuz der ise, ne cevap vereceğiz?
Cevaptan öte, insanlığımız gereğinden sözcüklerimizi itina ile seçerek konuşmalıyız. Benim çocuğum neden hoş olmayan kelimeler kullanıyor demeden, ben niçin çocuğumun yanında uygunsuz konuştum diyebilir miyiz?
Bizim huzur duyacağımız, memnun olacağımız cümleler konuşmalıdır. Yüzümüz kızarmayacak kelimler konuşmalı.
Mahcubiyet duymayacağımız sözler öğretmeliyiz. İnsanların lisanlarından dökülen sözler önemlidir. Güzel, hoş, bütünleştirici, kaynaştırıcı sözler öğretmeli.
sevgi- saygı- hürmet

Yerleşim : Türkiye / Burdur  |  Meslek : Öğretmen
keshifci
Üye

Toplam 103 yazı
25/12/2008 :  12:46:52  Alıntı
Güzel bir bahçe düşünün, içinde rengârenk çiçekler var. Her bir çiçeğin kendine has rengi ve insana güzel duygular ilhâm eden kokuları mevcut. O bahçenin güzelliğine o kadar hayran kalıyorsunuz ki, hemen aklınıza “Bu bahçenin bahçıvanı kim?” sorusu geliyor. Daha sonra sadece bahçıvanın değil, toprağın özelliklerini, iklim ve hava şartlarını da düşünmeye başlıyorsunuz. Eğer o bahçede güzel çiçekler varsa, onların yetişmesi için gerekli şartlar bir araya gelmiş demektir. Böyle güzel bir bahçenin yabanî otlarını temizleyen, suyunu ve gübresini veren, toprağın ve çiçeklerin bakımını yapan bir bahçıvanı mutlaka olmalıdır. Aynı zamanda toprak verimli, iklim ve çevre şartları müsait olsun ki, çiçekler bu kadar güzel büyüyebilsin. Çocuklarda da güzel ahlâkî vasıfların ve bunun neticesi güzel davranışların olması için, benzer şekilde bütün şartların bir arada olması gerekir.
Süleyman DÜNDAR

Yerleşim : Türkiye / Kayseri  |  Meslek : Diğer

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

1.62 saniye.
12:01:39, 28 Mart 2024, Perşembe

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım