Engelli Bir Vatandas. ( Mutlaka Okuyun ! ) - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Engelli Bir Vatandas. ( Mutlaka Okuyun ! )

muratik2002
Üye

Toplam 581 yazı
17/12/2008 :  11:23:35 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Gecenlerde TRT-1 kanalinda Tayfun Talipoglu'nun sundugu bir programi izliyordum. Sanirim Program "Nasilsiniz" ismini tasiyordu.

Programda Fiziksel (Ortopedik ) Engelli vatandaslarimiz ve sorunlarini ele almislardi. Bircok engelli arkadasimizin katildigi programda en cok iki kisinin yasadiklari ve anlattiklari dikkatimi cekti. Birisi 4,5 yil once tekerlekli sandalyeye mahkum kalan Ankara Ortopedik Engelliler Dernegi Baskani idi. 4,5 yil oncesine kadar engelli olmanin ne demek oldugunu bile dusunmemis, ama sonradan bir talihsizlik sonucu basina gelince yeni hayatina kendini adapte etmis, kabullenmis.
Ikincisi ise, beni asil sasirtan ve gozyaslarina bogan M. Oguz Mucurluoglu isimli yazar kardesimiz. Onun hakkinda birsey yazmayacagim, onun hayat hikayesini kendi web sitesinden verecegim ve herkese okumalarini tavsiye edecegim. Ben onun hayat hikayesini dinlerken Oguz kardesime dev bir saygi beslerken, kendimden utandim. Ellerini ve ayaklarini kullanamayan, Annesinin yardimi olmadan hicbirsey yapamayan, dislerinin arasinda isirarak tuttugu kalemi ile yaptiklarini okumanizi istiyorum.

Bana cok buyuk bir hayat dersi verdi. Umarim hepimiz payimiza dusen dersimizi aliriz bu kardesimizden. Ve birgun kendimize hic yakistirmadigimiz o "ENGELLI" ibaresinin, Allah Korusun, basimiza gelebilme ihtimalini dusunmeliyiz. Bugunku sagligimiz icin Allah'a minnettar, bizden farkli olduklari ve bizlerin destek ve anlayisina her zaman ihtiyaclari olan Engelli kardeslerimize saygili olmaliyiz.

http://www.oguzmucurluoglu.com/index.htm

Murat Gocmen

Yerleşim : Türkiye / Istanbul  |  Meslek : İthalat / İhracat
yigitgoktug
Üye

Toplam 126 yazı
17/12/2008 :  12:54:50  Alıntı
sayin muratik2002:
verdiginiz adrese baktim. baktikca kuculdummm kuculdummm ufacicik kaldim..ve itiraf ediyorum gozlerim doldu sessiz sessiz agladim.. bu ne buyuk azim, bu ne buyuk yasam savasi... Basta bu kardesimizin vefali annesi olmak uzere , oguz'a yasam savasinda destek veren herkesin onunde saygi ile egiliyorum..
Sukretmek icin ne cok neden var. oyle degil mi ?

Yerleşim : Ukrayna / Kiev  |  Meslek : Diğer
muratik2002
Üye

Toplam 581 yazı
17/12/2008 :  13:05:10  Alıntı
yigitgoktug kardesim, senin anlattigin duygulari inanki ben geceyarisi oturdugum salonda bir basima yasadim. Bu buyuk insan bana ne kadar agir bir ders verdi anlatilmaz. Yarin bizim ne olacagimizi bilen varmi? Iste hayatin ENGELLERI ve nimetlerini iyi gormek lazim. Oguz kardesimiz gibi niceleri var. Aslinda dinimiz geregi, bu durumda bir insan ile karsilastigimizda Allah'a sukretmemiz Sevgili Peygamberimiz (S.A.V.) tarafindan tavsiye olunmustur. Ama ayni zamanda onlara saygi, yardim, anlayis da cok onemli.
Oguz kardesim programda bir arkadasindan bahsetti, gelip kendisini arada bir disari cikaran, gezdiren arkadasi, birgun fiziksel bir gecici rahatsizlik yasamis ve bir hafta evinden cikamamis. Koltukta cakili kalmis ve annesine "Simdi Oguz'u daha iyi anliyorum" demis. Peki biz bu mesajdan birsey anlaya bildikmi?
Murat Gocmen

MMmeric
Üye

Toplam 181 yazı
17/12/2008 :  16:29:02  Alıntı

tuvalete gitmesi gerektiginde annesine söyluyormus:((((((hemde olur olmaz saatlerde.bu sadece bir sorunu ,ya sonra,ya daha sonrasiii.Allah o anaya binlerce kere razi olsun diyorum,ya ne yazayinki simdi:((sayin murat kardesim tesekkur ediyorum sizede böyle bi konuya dikkatimizi cekmemize yardimci oldu.oysa her saniye sukretmemiz gerekiyor.
Bosluga Bakip Dusunme

Yerleşim : ALMANYA / Aschaffenburg  |  Meslek : Hazır giyim
muratik2002
Üye

Toplam 581 yazı
17/12/2008 :  17:32:10  Alıntı
Evet Sayin MMmeric... Her saniye sukretmek lazim. Birde bu konumdaki arkadaslarimiza anlayisli ve sabirli olmaliyiz. Onlara yaklasimlarimizda kesinlikle acima duygusu ile yaklasmamaliyiz. Bu onlarin en cok dikkat ettikleri husustur. Bedensel engelleri var, ama zihinsel engelleri cok hicbirisinin. Neyi nasil ayirdedeceklerini iyi biliyorlar. Sevgi, sefkat, anlayis, balki kucuk bir yardim tabiiki yetecektir. Ama asla acima hissi uyandirip, saglam olan kalplerinide siz kirmayin.

Eger tanidiginiz akrabaniz, komsunuz, herhangi birisi var ise, Fiziksel engeli yuzunden bir yerlere bagli ise, onlari alip soyle bir parkta, bahcede, sokakta, sahilde, herhangi bir yerde bir saatlik gezdirmek onlar icin ne buyuk mutluluk olacaktir, dusunebilen varmi?
Murat Gocmen

muratik2002
Üye

Toplam 581 yazı
17/12/2008 :  23:38:37  Alıntı
gozunden kacanlar icin, yigitgoktug kardesimin yazdigi websitesinide buraya yazacagim, dileyen bir goz atsin. SOZDE Ermeni soykirimi ile ilgili bir site.

http://www.ozurbekliyorum.com/
Murat Gocmen

muratik2002
Üye

Toplam 581 yazı
19/12/2008 :  02:57:14  Alıntı
yine bir baska degerli yazar arkadasimizin verdigi linki de buradan tekrar etmek istedim. Mutlaka okunmasi gereken bir link.

http://www.devletarsivleri.gov.tr/kitap/kitap.asp?kitap=991&belge=991#secili
Murat Gocmen

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

3.58 saniye.
09:16:32, 23 Nisan 2024, Salı

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım