Solucan Gübresi Üretimi Yol Haritası Nasıl Olmalı - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Solucan Gübresi Üretimi Yol Haritası Nasıl Olmalı

rivasol
Yeni Üye

Toplam 2 yazı
08/09/2018 :  03:50:03   Yazarın websitesini ziyaret et Website  Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

SOLUCAN GÜBRESİ ÜRETİMİNE BAŞLANGIÇ ADIMLARI ;

* Üreticinin bütçe planına ve 1 yıllık hedeflenen üretim kapasitesine göre solucan miktarının belirlenir.

* Üreticinin karar verdiği solucan miktarına göre üretim yerinin veya arazinin projelendirilmesi firmamızın danışmanlığında yapılır.

* Üretimin yapılacağı tesis ekipmanları ( yaşam havuzu, Profil Kasa, Sürekli hasat sistemleri ve Diğer makina ekipmanları) bütçeye uygun şekilde veya devlet destekli proje ise projeye uygun şekilde belirlenir.

MAMA (YEM) MİKTARI VE MALİYET TABLOSU HAZIRLANMASI;

* Üreticimize üretime başladığı solucan miktarına göre 2 yıllık bir üretim programı hazırlanıp tarafımızdan teslim edilir.

* Bu üretim programının hazırlanmasındaki amaç üreticinin aylık solucan miktarına göre ihtiyacı olan ortalama mama miktarını , hasat edilecek gübre miktarını ve gübrenin ön maliyetini görmesidir.

* Ayrıca üreticinin tecrübe kazanana kadar bizim kontrolümüz altında daha rahat üretim ve bakım yapmasına imkan verilmektedir.

HASAT EDİLEN SOLUCAN GÜBRESİNİN MALİYET TABLOSU HAZIRLANMASI ;

* Üreticiye teslim edilen bir diğer tabloda, gübre hasat süresince üreticinin maliyetlerini girebildiği, bu maliyetler ile hasat edilen gübrenin gerçek maliyetini hesaplayabildiği ve gerçek maliyetten yola çıkarak satış tutarını belirlemesi içindir.

* Bu uygulamadaki amaç hasat edilen gübredeki kar marjını görmek, ek olarak parti parti üretim yapıldığı için parti bazında ürünü perakendede mi satmak uygun yoksa toptan satmak mı uygun veya her iki opsiyonda ürünün satıştaki karı rahatlıkla hesaplaması içindir.

* Bu kazançlara göre yeni yapılacak yatırıma ya da projeye bütçe ayırması daha kolay olacaktır.

YATIRIMIN GERİ DÖNÜŞÜNÜN [BBN(Başa Başnoktası) ] HESAPLANMASI;

* Üreticiye teslim edilecek olan son tablo BBN(Başa başnoktası) hesaplamasıdır.

* Yapılan yatırım tutarına ve solucan adetine göre yatırımın kendini ne kadar sürede amorti edebileceğini öngörmesine imkan verir.

* Bu bağlamda yatırımcı ya da üretici aylık bazda ortalama bütçesini öngörerek bütçe planlamasını bu bilgilere göre yapabilir.

* Bu tabloda üreticinin isteği doğrultusunda firmamız tarafından hazırlanabilir.

SOLUCAN GÜBRESİ ÜRETİM AŞAMASINA GEÇİŞ SÜRECİ ;

* Ön maliyet hesaplamaları ve solucan miktarı belirlendikten sonra üretim kısmına geçiyoruz.

* Solucan sayısı olarak ulaşılması hedeflenen kapasite için yemleme ve bakım programı firmamız tarafından hazırlanıp üreticiye teslim edilmektedir.

* Programın hazırlanmasındaki amaç aylık olarak üreticinin rahatlıkla neler hazırlayıp vermesi, hazırlaması gereken mama miktarı, bu mamaya hangi ek besinlerin karıştırılması gerektiği ( ek besin programı ayrı olarak hazırlanıp üreticiye verilmektedir. Solucan sayısı yılda 16 kat artmaktadır. Bu kat sayıyı arttırmanın bazı önemli noktaları vardır. Bu noktalardan biri de kokondan çıkan yavruların yasama oranını attırmak. Bu bağlamda üreticinin isteği üzerine hazırlanan yemleme programına ek besin programı katılıp firmamızın kontrolu altında buna uygun besleme yapması sağlanıp yavruların yaşama oranını üst seviyede tutarak sayının hızlı katlanmasına imkan verilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken solucan miktarının hızlı şekilde artmasından dolayı üretici için bazı sıkıntıların oluşmamasıdır. Örneğin üretim alanı ve mama ihtiyacı gibi. Üretim yeri planlaması yapılırken bu üreme oranları ve üretim yeri kapasitesinin yeterliliği hakkında üreticimize ön bilgi verilmektedir.)

SOLUCAN BAKIMI , MAMALA VE HASAT SÜREÇLERİ ;

* Üretime başladıktan sonra yemleme zamanları, solucan ayrım zamanı ( yeni üretim kasalarının sisteme eklenmesi ) ve hasat zamanları firmamızın kontrolü altında yapılmaktadır.

* Üreticinin hazırlanan yemleme programına sadık kaldığı takdirde ekstra bir şey yapmasına veya uğraş vermesine gerek yoktur.

* Kontrolümüz altında üretim yapılmasındaki amaç üreticimizin bu süreçleri kendi kendine tecrübe etmesine gerek kalmadan, bizimle beraber üretimi kontrollü bir şekilde yapıp oluşabilecek olumsuzlukları yasamasını engellemektir.

* Pazara sulunacak ürünün kalitesi , ürünün pazarda rahat bir şekilde yer edinmesine imkan verir.

SOLUCAN GÜBRESİ PAZARI GİRİŞ, HİBELER, DEVLET DESTEKLERİ VE KURUMSALLAŞMA DANIŞMANLIĞI ;

* Üreticilerin en sık karşılaştığı sorun pazarda yer edinememektir. kaliteli ürün elde edilmesi ve ürünün pazara sunumu aşamasında profesyonel destek alınmamasından kaynaklıdır.

* Üreticilerimizin bu sıkıntılar ile karşılaşmaması ve üreticimizin ürettiği gübreye referans olabilmemiz için mamanın hazırlanmasından ürünün paketlenip pazara sunulmasına kadar olan tüm aşamalarda firmamız kontrollü üretim ve büyümesine destek vermektedir.

* Doğal solucan gübresinin türkiye pazarındaki yerini Biz değil hep beraber yukarıya taşıyacağız. Doğru üretim ile elde edilen kaliteli ürünün pazara girmesindeki amacımız ve çabamız bunun içindir.

* Üreticimiz kosgep, avrupa birliği hibeleri veya tarım bakanlığı desteklerinden yararlanmak istediğinde başvurmak istediği hibe programını bize iletmesi durumunda firmamız tarafından proje danışmanlığı hizmeti verilmektedir. proje hazırlayan firmalara yüksek bütceler harcamadan firmamız tarafından üreticimize projesi hazırlanıp teslimedilir. üreticimiz ilgili evraklar ve hazırladığımız proje ile hibe programına basvurusunu yapabilir.

* Kurumsallaşma aşamasında üreticimize hibelerden yararlanabilecek nace kodları ile şirket açılışının nasıl yapılması gerektiği , markanın oluşturulması , markanın korunması aşamasında profesyonel destek verilmektedir.

* Solucan gübresi üreticisinin türkiye pazarında bir yer edinmesi, üretim miktarı ile değil kurumsallaşmada ve pazarda profesyonel destek ile doğru adımlar atması ile olacaktır.
Rivasol ® FİRMA YETKİLİSİ
Ziraat Müh. Havva ÇELİK

info@rivasol.com.tr
https://www.rivasol.com.tr/

Yerleşim : Türkiye / Keşan  |  Meslek : Mühendis

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

1.42 saniye.
13:03:22, 24 Nisan 2024, Çarşamba

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım