Gelecekte Bizleri Neler Bekliyor - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla


    Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Gelecekte Bizleri Neler Bekliyor


ferhattayfun
Yeni Üye

Toplam 67 yazı
07/10/2017 :  21:53:50 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı


Girişimci dostlara ders niteliğinde...

Alman Yazar Udo Gollub, geçtiğimiz günlerde korkutucu ve bir o kadar da hayatımızı etkileyebilecek, geleceğe dair öngörülerini paylaştığı bir yazı yayınladı. Yazıyı sizler için dilimize çevirdik.
Mercedes Benz‘in müdürü, yakın zamanda verdiği bir röportajda; artık rakiplerinin diğer araba firmaları değil Tesla, Amazon, Google, Apple ve benzeri teknoloji şirketleri olduğunu söyledi. Asla değişmeyen 3 şeyin olduğu söylenir: Ölüm, Vergiler ve Değişim!
Önümüzdeki 5-10 yılda yazılımlar, geleneksel endüstrilerin çoğunluğunu rahatsız edecek.
Uber, sadece bir uygulama ve bir tane bile arabası yok ancak yine de dünyanın en büyük taksi şirketi konumunda.
Airbnb, dünyanın en büyük hotel şirketi ancak hiçbir mülkleri yok.
Yapay Zeka
Bilgisayarlar dünyamızı anlamada katlanarak artan bir şekilde daha iyi oluyorlar. 2016’da bir bilgisayar dünyanın en iyi go oyuncusunu yendi ki bu beklenenden 10 yıl daha önce gerçekleşti.
ABD’deki genç avukatların iş bulması çok zor hale geldi. Çünkü IBM‘in Watson uygulaması sayesinde sadece saniyeler içinde yasal danışmanlık alabiliyorsunuz ve bunu 90% oranında başarıyla yapıyor ki insan eliyle yapılanlar başarı oranı 70%.
Eğer hukuk okuyarsanız, en kısa zamanda bırakın çünkü gelecekte %90 daha az avukata ihtiyaç olacak ve sadece uzmanlar kalacak piyasada.
Watson, insan hemşirelere kıyasla 4 kat daha başarılı bir şekilde kanser teşhisinde bulunabiliyor. Facebook‘un sahip olduğu yüz tanıma uygulaması, yüzleri insanlardan daha başarılı bir şekilde tanıyabiliyor. 2030’da, bilgisayarlar insanlardan daha akıllı olacaklar.
Otonom (Kendi kendini süren) Arabalar
2018’de, ilk kendi kendine giden arabalar halka sunulacak. 2020 civarında tüm endüstri bundan kötü etkilenecek. Artık bir araba sahibi olmak istemeyeceksiniz. Telefonunuzla bir araba çağıracaksınız ve olduğunuz yere gelip sizi istediğiniz yere ***ürecek. Arabayı park etmenize gerek olmayacak, sadecej ücreti ödeyeceksiniz ve yolculuk esnasında çalışabileceksiniz. Çocuklarımız asla ehliyet ve araba sahibi olmayacaklar.
Bu durum şehirleri de değişterecek çünkü 90-95% daha az arabaya ihtiyaç duyacağız. Otoparkları, park alanlarına çevirebiliriz artık. Tüm dünyada her yıl yaklaşık 1,2 milyon insan araba kazalarında hayatını kaybediyor. Günümüzde 100 kilometrede 1 kaza anlamına geliyor bu. Özerk arabalar bu oranı 10 milyon kilometrede 1 kazaya düşürecek. 1 milyondan fazla insanın hayatı kurtulmuş olacak her yıl.
Araba firmalarının çoğunluğu da büyük ihtimalle batmış olacak. Geleneksel araba firmaları evrimsel bir yolla daha iyi arabalar üretmeye çalışıyor ancak teknoloji firmaları (Tesla, Apple, Google…) devrimsel bir yolu tercih edecekler ve tekerlekleri olan bir bilgisayar inşa edecekler.
Audi ve Volkswagen‘daki birçok mühendis, Tesla‘dan korkuyor.
Sigorta şirketleri çok büyük sorunlar yaşacaklar çünkü kazalar azaldıkça sigorta fiyatları da düşecek. Araba sigortası modelleri yok olacak.
Emlak piyasası da değişecek. Çünkü insanlar evden işe giderken yolda çalışabiliyorlarsa daha uzak yerlerdeki daha güzel mahallelerde yaşamayı tercih edecekler.
Elektrikli arabalar 2020’lerde çok yaygın olacak. Ayrıca tüm yeni arabalar elektrikle çalışacağı için şehirlerde daha az gürültü olacak. Elektrik inanılmaz bir oranda ucuz ve temiz olacak: Güneş enerjisi üretimi 30 yıldır katlanarak artıyor ancak şimdiden yarattığı olumlu etkiyi görebilirsiniz.
Geçtiğimiz yıl, fosil yakıtlardan daha fazla Güneş enerjisi paneli kuruldu. Enerji firmaları, evlere Güneş enerjisi sektöründe rekabeti azaltmak için çaresizce diğer firmaların sektöre girişini limitlemeye çalışıyor ancak teknoloji bunun da üstesinden gelecektir.
Ucuz elektrik, ucuz ve verimli suyu da beraberinde getiriyor. Deniz suyunun arındırılmasının maliyeti metreküp başına 25 cent olmuş durumda. Dünyanın birçok bölgesinde yetersiz su kaynağı yok sadece yetersiz içilebilir su kaynağı var. Eğer neredeyse hiç bir maliyet olmadan herkes istediği kadar temiz suya ulaşabilirse neler olur bir hayal edin.
Sağlık
Tricoder X‘in fiyatı bu sene duyurulacak. Bazı firmalar Tricorder (Star Trek‘de medikal tarama yapan bir cihaz) denilen ve telefonunuzla çalışan bir medikal cihaz üretiyorlar. Bu cihaz sayesinde retina taraması yapabilir, kan ve nefes örneklerinizi sisteme yükleyebilirsiniz.
Cihaz, 54 biyogöstergeyi analiz ederek neredeyse tüm hastalıkları tanımlayabilecek. Ve ucuz olacağından neredeyse dünyadaki herkesin bu medikal sisteme erişimi olabilecek. Hoşçakal, tıbbi kurumlar.
3D Yazıcılar
Son 10 yılda en ucuz 3D yazıcının fiyatı 18.000$’dan 400$’a düşerken hızı da yaklaşık 100 kat arttı. Tüm büyük ayakkabı firmaları çoktan 3D yazıcılarla üretime başladılar.
Bazı uçak yedek parçaları çoktan 3D yazıcılarla üretilmeye başlandı. Uzay istasyonunda bulunan 3D yazıcı sayesinde de eskiden yanlarında taşımak zorunda oldukları onca yedek parçayı elimine ettiler bile.
Bu yılın sonunda akıllı telefonlar 3D tarama özelliklerine sahip olacaklar. Artık telefonunuzla ayağınızı tarayıp evde ayağınıza mükemmel uyan bir ayakkabı üretebileceksiniz.
Çin’de 6 katlı bir ofis binası 3D yazıcıyla üretildi bile. 2027’yılına geldiğimizde üretilen her şeyin 10%’u 3D yazıcılardan çıkmış olacak.
İş Fırsatları
Eğer girmek istediğiniz bir iş fikri varsa, kendinize sorun: Gelecekte bu iş var olacak mı?. Eğer cevabınız evet ise bunun gerçekleşmesini nasıl hızlandırabilirsiniz?
Eğer bu iş telefonunuzla çalışmayacaksa unutun o fikri. 20. yüzyıl’da başarıya ulaşması için tasarlanan her iş fikri 21. yüzyıl’da başarısızlığa uğrayacaktır.
İş
Önümüzdeki 20 yılda, günümüzdeki işlerin 70-80%’i ortadan kalkacak. Elbette gelecekte yeni işler olacak ancak herkes için yeteri kadar olacak mı bu kadar kısa sürede, orası belli değil.
Tarım
Gelecekte 100$’lık bir tarım robotu olacak. 3. Dünya ülkelerindeki çiftçiler, tüm gün tarlada çalışmak yerine kendi robot çiftçilerinin yöneticisi olabilecekler.
Topraksız tarım çok daha az su ile yapılacak. Petri kapında yetiştirilen ilk et hazır bile ve gelecekte gerçek hayvandan üretilen etten daha ucuz olacak. Günümüzde tüm tarım arazilerinin 30%’u inekler için kullanılıyor. Eğer bu alanlara ihtiyacımız olmazsa neler olur hayal edin. Böcek proteinini yakın zamanda piyasaya sürmeye hazırlanan yeni girişimler var. Böcekler normal etten daha fazla protein içeriyor. Bu ürünler alternatif protein kaynağı olacak etiketlenecekler çünkü birçok insan hala daha böcek yeme fikrine sıcak bakmıyor.
“Moodies” adı verilen ve hangi ruh halinde olduğunuzu tespit eden bir uygulama var. 2020’de yüz ifadelerinizden yalan söyleyip söylemediğinizi anlayabilecek uygulamalar olacak. Bu uygulamanın kullanıldığı ve katılımcıların yalan söyleyip söylemediklerinin yayınlandığı bir siyasi tartışma programını hayal edin.
Bitcoin, gelecekte dünyanın olağan para birimi haline gelebilir.
Uzun Ömür
Günümüzde her yıl ortalama insan ömrü yaklaşık 3 ay uzuyor. 4 yıl önce ortalama insan ömrü 79 yıldı, günümüzde ise 80 yıl oldu. Ortalama artışın kendisi bile artıyor. 2036’ya geldiğimizde, ortalama 1 yılda 1 yıldan daha fazla artacak. Yani hepimiz çok çok uzun hayatlar yaşayabiliriz, büyük ihtimalle 100 yıldan uzun hayatlar.
Eğitim
10$ gibi bir fiyata Asya ve Afrika’da en ucuz akıllı telefonlara ulaşabileceksiniz. 2020’ye geldiğimizde insanların 70%’i akıllı telefon sahibi olacak. Herkesin dünya seviyesinde bir eğitime erişimi olacak demek bu.
Her çocuk, 1. dünya ülkelerindeki çocukların okulda öğrenmesi gereken şeyler için Khan Academy‘yi kullanabilir. Uygulamayı Endonezya’da yayınladılar bile. Yakında da Arapça, Svahili ve Çince sürümleri de çıkacak. Eğer İngilizce uygulamayı bedava yayınlarsak olağanüstü bir potansiyel görüyorum. Yarım yıldan kısa bir sürede Afrika ve dünyanın geri kalanındaki çocuklar akıcı bir İngilizceye sahip olabilir.
Doğruluktan Şaşma

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : İletişim
aries
Yeni Üye

Toplam 33 yazı
09/10/2017 :  02:03:27 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Sayın ferhattayfun ellerinize emeğinize sağlık... çok faydalı bir paylaşım olmuş, evet değişmeyen tek şey değişimdir... teknoloji ışık hızında bir gelişim gösteriyor adeta, takip etmesi çok zor. On sene önce olur mu? canım dediğimiz şeyler hayatımıza girdi. Keşke her şey Alman Yazar Udo Gollub'un öngörülerinde ki gibi olsa; içilebilir su kaynakları çoğalsa, ucuz elektrik, ucuz enerji, insan ömrünün artması, akıllı telefonumuzla çalışan medikal cihazlar, her çocuğun hak ettiği eğitimi görmesi vs vs... yalnız birde yaşanan gerçekler var... Kuzey Kore-ABD her an birbirlerini vurabilir. Ortadoğu kaynıyor... ve Afrikada hala açlar var... Dünyada bir petrol lobisi, silah lobisi, ilaç lobisi, bilmem ne lobileri var ve faaliyetteler... Evet teknoloji daha da gelişecek ancak her zaman olduğu gibi birileri bunu sefahatini sürerken, birileri de sefaletini çekecektir.... yazdıklarım tamamen kendi görüşüm, umarım yanılıyorumdur... sağlıcakla kalın....

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Ulaşım / Taşımacılık
tablom
Üye

Toplam 433 yazı
09/10/2017 :  10:34:02 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Bizdeki firmaların, devlet politikasının, girişimcilerin ve toplumun %90'nın bu vizyonu anlaması çok uzun sürecektir gibi geliyor bana.
Benim yıllardır savunduğum şey; eğer bu gelişmelere kısa sürede adapte olamazsak, yıllardır uğraştığımız saçma sapan çekişmeler ve anlamsız
paranoyalarımızla yaşamaya devam edersek, her yeni yetişen birey kısa yoldan nasıl para kazanırım mantığı ile hareket edip kendini de akıllı sanmaya
devam ederse, ne yazık ki ülkemizin geleceği çok iyi olmayacak.
Tablo Uzmanından Alınır!
Türkiye'nin tablocusu: www.tablom.com

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Sanatçı
cyazici
Yeni Üye

Toplam 2 yazı
09/10/2017 :  12:34:28 Yazarın websitesine git Website   Alıntı


Öncelikle paylaşım için teşekkürler.
Bilim kurgu filmlerinde izlediğimiz birçok şeyden fazlası hayatımıza girdi bile.
Ancak bu değişimlerde tüm dünyadaki, özellikle bizim gibi gelişememiş ülkelerdeki halk "tüketen"den öteye geçememektedir. Ve kazananlar, ömürleri uzayanlar yine aynı kesimdir, aynı lobiler, aynı baronlardır.
Tomurcuk derdinde olmayan ağaç odundur

Yerleşim : Türkiye / Bursa  |  Meslek : Mühendis
ferhattayfun
Yeni Üye

Toplam 67 yazı
09/10/2017 :  14:46:33  Alıntı
Ben teşekkür ederim. Güzel yazılar bulunca paylaşıyorum..

Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - aries
Sayın ferhattayfun ellerinize emeğinize sağlık... çok faydalı bir paylaşım olmuş, evet değişmeyen tek şey değişimdir... teknoloji ışık hızında bir gelişim gösteriyor adeta, takip etmesi çok zor. On sene önce olur mu? canım dediğimiz şeyler hayatımıza girdi. Keşke her şey Alman Yazar Udo Gollub'un öngörülerinde ki gibi olsa; içilebilir su kaynakları çoğalsa, ucuz elektrik, ucuz enerji, insan ömrünün artması, akıllı telefonumuzla çalışan medikal cihazlar, her çocuğun hak ettiği eğitimi görmesi vs vs... yalnız birde yaşanan gerçekler var... Kuzey Kore-ABD her an birbirlerini vurabilir. Ortadoğu kaynıyor... ve Afrikada hala açlar var... Dünyada bir petrol lobisi, silah lobisi, ilaç lobisi, bilmem ne lobileri var ve faaliyetteler... Evet teknoloji daha da gelişecek ancak her zaman olduğu gibi birileri bunu sefahatini sürerken, birileri de sefaletini çekecektir.... yazdıklarım tamamen kendi görüşüm, umarım yanılıyorumdur... sağlıcakla kalın....
Doğruluktan Şaşma

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : İletişim
Erdi Eryılmaz
Üye

Toplam 326 yazı
10/10/2017 :  18:18:07  Alıntı
Faydalı paylaşım için teşekkürler.
Ne Olursa Olsun Mücadeleni Bırakma Ki, Bir yerlere Gelebilesin ..

Yerleşim : Türkiye / Bandırma  |  Meslek : Serbest meslek
ferhattayfun
Yeni Üye

Toplam 67 yazı
10/10/2017 :  20:43:24  Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - Erdi Eryılmaz
Faydalı paylaşım için teşekkürler.


Ben teşekkür ederim..
Doğruluktan Şaşma

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : İletişim

0.17 saniye.
01:43:46, 25 Nisan 2018, Çarşamba

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.
iyis.in! . keyf.in . gezin.in . gelisim.in
© 2000-2018 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım