Montenegro / Karadağ - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Montenegro / Karadağ
 1 

V
Yeni Üye

Toplam 14 yazı
20/09/2017 :  15:39:45 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Değerli forumdaşlarım bir süredir basında Karadağ ile alakalı tanıtıcı teşvik edici makaleler okudum, çalışma izni ve şirket kurulumuyla alakalı işlemler 21 gün içinde bitiyormuş ama ne yazıkki genel maliyet ve işlemleri yürüten firma alacağı ücreti belirtmemi web sitesinde, bir çoğuna e-mail attığım halde geri dönüş alamadım, orada yaşayan ya da konuya vakıf biri varsa forumda bilgi ve deneyimlerini paylaşırsa sevinirim. Ben nihai amaç olarak oturum alma amacıyla düşünüyorum ki 2019 senedinde AB tam üye olacak Karadağ ve malumunuz halihazırda sorunsuz şekilde vize olmadan seyahat edebiliyoruz ki tam üyeliği alınca Schengen bölgesi olacağından artık vizesiz giremeyeceğiz, oturum ve çalışma izni olanlarsa etkilenmeyecek (aleyhte kararlar geriye doğru işleyemez ilkesi) hatta yakın zamanda oraya gidip fikir edinme amaçlı bir seyahat planlıyorum herkesin fikirleri değerli olacaktır, Saygılarımla.
kim oldugun ne yaptığının yanında önemsizdir.

Yerleşim : Türkiye / Mersin
hakany5
Yeni Üye

Toplam 81 yazı
21/09/2017 :  12:16:03  Alıntı
hangi firmalara yazdınız ve cvp alamadınız

Yerleşim : Türkiye / Adana  |  Meslek : İthalat / İhracat
V
Yeni Üye

Toplam 14 yazı
21/09/2017 :  14:58:57  Alıntı
Sn; Hakany5 burada firma ismi yazmamak daha doğru olur sanırım ki kimseyi karalamış olmayayım ama isterseniz özel mesaj olarak hizmet/fiyat ve genel şartlar hakkında bilgi istdiğim firma adlarını yazabilirim size, aklınıza gelen tanınmış büyük bir firmaysa ona müracat etmedim çünkü ön görüşme istiyorlar bilgi vermek için bile. Saygılar

hakany5
Yeni Üye

Toplam 81 yazı
24/09/2017 :  12:28:57  Alıntı

size özelden yazdım

Yerleşim : Türkiye / Adana  |  Meslek : İthalat / İhracat
kajmeram
Üye

Toplam 531 yazı
25/09/2017 :  01:50:36  Alıntı
Karadağ ve moldova müthiş prim yapacak ve yaşanacak yerler

Yerleşim : Türkiye / Ankara
V
Yeni Üye

Toplam 14 yazı
30/09/2017 :  11:43:24  Alıntı
Sayın Kajmeram öyle ama sanırım bayağa da bir masraflı son zamanlarda yoğun rağbetten özellikle de Montenagro.

kajmeram
Üye

Toplam 531 yazı
02/10/2017 :  03:07:10  Alıntı
Keyf.in
Sermayen kısıtlı ise co dengeli hareket etmem lazım taşımacılık gıda vb şeritleri iyi bak toptancilikdan uzak dur

Yerleşim : Türkiye / Ankara
Mathilida
Yeni Üye

Toplam 1 yazı
01/02/2018 :  17:03:12  Alıntı
Selamlar bu mesaji biraz gec gormusum ama ben Karadag da yasiyorum ve bilgi talebiniz halen gecerliyse destek olabilirim

İyi gunler

Yerleşim : / Tivat  |  Meslek : Turizm
V
Yeni Üye

Toplam 14 yazı
01/02/2018 :  21:39:07  Alıntı
Gelisim.in
Sn; Mathilida merhaba konu başlığını açtığım günden bu yana yaptığım yoğun araştırmalar sonucu Karadağ'da şirket kurulumu prosedür olarak kolay ve kısa gibi görünsede danışmanlık anlamında hizmet veren firmaların çıkardığı maliyet benim açımdan deyim yerindeyse tuzlu şöyle ki; her nekadar talep edilen meblağa bir senelik ev/işyeri fiyatları dahil olsada 15 bin € ile 25 bin € arası masraf çıkıyor ki açıkçası ben ticaret yapma anlamında değilde sadece ileriye yönelik AB içinde serbest dolaşımı (Bahse konu ülke AB üyesi olduktan sonra) asgari maliyet ve en az bürokrasiyle kendime nasıl sağlayabilirim düşüncesiyle açmıştım konuyu ve Karadağda şirket/firma kurulumundan sonra ülke kanunları Türkiyede ikametime devam etmeme izin verip vermediğini bilmiyorum, yukarda belirttiğim üzere masrafları duyunca araştırmaktan da soğudum işin aslı (3 ay TR'de gündelik işlerime bakıp 3 ay Karadağ ikamet anlamında) hatta planladığım kısa süreli seyahatimide erteledim bu yüzden. Yukarda telaffuz ettiğim rakamlar çok kişi için makul ve anlaşılabilir meblağlardır doğrudur sonuçta, başka bir ülkede hayat kurmak için komik bile gelebilir ama ben sadece serbest dolaşım anlamında yaklaşıyorum. Şunu sormak isterim bilgi ve deneyimlerinize dayanarak iş kurmak değilde iş bulup çalışmak mümkün mü Karadağda Türkiyeden gelenler için. Saygılarımla

ikare
Üye

Toplam 320 yazı
02/02/2018 :  00:58:49  Alıntı
Sn Mathilida.
Mümkünse konuyla ilgili ben de bilgi alabilir miyim?
Oturum izni için kağıt üzerinde şirket kurmak yeterli midir? Orda belli süreler ikamet etmek gerekli midir?
Diğer taraftan piyasa yapılacak işler vs. anlamında nasıldır? Türklere karşı iş hayatında bi olumsuzluk var mı vs.
Siz ne iş yapıyorsunuz orda ne kadardır ordasınız?
Finans
Yönetim
Denetim
Kredi Derecelendirme
Kurumsal Yönetim

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Danışmanlık
Pampar
Yeni Üye

Toplam 1 yazı
14/06/2018 :  00:44:28  Alıntı
Merhaba
Aynı düşüncelerle sizden farklı olarak harekete gecip 17 günlüğüne bir tatil planladım. Şu an 10 gündür kotorda yaşıyorum.Danısmanlık ücretleri gözüme takıldı yazılarınızda.ve yorum yapmak istedim. Bende ilk bakişta sadece isyeri kurulumu ve sirket acmak icin danismanlik 2 bin euro ile görüşmwlwrimi yaptım. Ama burada kalinca ortaya cıktıkı sadece 500 euro ile bu isi kkendiniz halledebiliyorsunuz. Onemli olan birqz kada yormak. Bu isi yapan ama cakallik yapmayacak dostlqr edinmek. 500 euro ya sirket kurulumu yaptiktan sonra ister aktif çalısır sınız isterseniz sigorta priminizi (65 euro) yatirirfatura kesmesseniz baska bir ödeme de yapmazsınız. Hersey bu kadar basit. Şunu unutmayın montenegroda vatandaşlık yok. Her yil oturum ve calisma izni alacaksiniz 5yil sonra süresiz oturum alabiliyorsunuz. Ama bir montenegro yada ab vatandası olmuyorsunuz.
Ev kiraları 200 eurodn başlıyor. Kotorda minumum 1500 euro aylik dükkan kiralari tabiki türk kardeşlerimiz sayesinde buralara gelmis rakamlar. Budvada 800 e de bulmak mümkün tabiki bu bahsettigim dükkqnlar. Turizm icin farklı sektörlerde dukkan kiraları da uygun.

Yerleşim : Türkiye / Izmır  |  Meslek : Turizm
mstbro
Yeni Üye

Toplam 5 yazı
14/06/2018 :  02:33:19  Alıntı
Keyf.in
Dün freelance çalışan bir arkadaşım Karadağ'dan bir kaç web site tasarımı işi almış ve aynı sizin dediğiniz gibi büyük bir potansiyeli olduğundan söz ediyordu.

Yerleşim : Türkiye / İzmir  |  Meslek : Satış / Pazarlama
erkantekin
Üye

Toplam 548 yazı
14/06/2018 :  17:56:18  Alıntı
Karadağ hepi topu 600 bin nüfuslu bir küçük ülke. Adından da anlaşılacağı gibi büyük dağlardan oluşuyor. İki ay önce yine oradaydım. Turizm dışında yapılacak pek bir iş yok. 5 - 6 yıl önce ucuz olan arsalar ve evler ( zaten çoğu kayalıklar üzerine kurulu ) Ruslar ile Avrupalıların gelmesi ile uçmuş gitmiş. İki freelance web sitesi işi alınınca büyük potansiyel olmuyor. Büyük potansiyel var diyenler kulaktan dolma bilgiyle konuşanlardır. Önce gidin görün.

Yerleşim : Türkiye / Tekirdağ
mstbro
Yeni Üye

Toplam 5 yazı
15/06/2018 :  00:56:16  Alıntı
potansiyeli görmek için iş almak şart değil biraz gözlem yeteneği gerekli. Ayrıca gidip görmek elbette önemli ancak 7 sene içerisinde Avrupa Birliği üyeliğine kesin gözüyle bakılan, genç nüfusa ve şuanlık düşük vergi oranlarına sahip bir ülkeden söz ediyoruz. Bir daha ki sefere dağlarına değil de iş imkanlarına bakmanızı tavsiye ederim.

Yerleşim : Türkiye / İzmir  |  Meslek : Satış / Pazarlama
erkantekin
Üye

Toplam 548 yazı
15/06/2018 :  01:39:01  Alıntı
Gelisim.in
Hepsi genç olsa ne olacak, nüfusun toplamı 600 bin kadar. Kaldı ki çokta genç değil nüfus. Avrupa Birliği'ne girmek demek kalkınmak değildir. Bugün İtalya dahil bir çok Avrupa Birliği ülkesinin durumu pek iç açıcı değil. Bulgaristan yıllar önce Avrupa Birliği'ne girdi şimdi Bulgaristan'da genç kalmadı. Tamamına yakını Avrupa Birliği ülkelerine çalışmaya gitti. Avrupa Birliği 2023 yılına kadar yeni ülke almayacak. 2023 yılından sonra AB'ye girmesi beklenen ülkeler öncelikle Makedonya, Arnavutluk ve Karadağ'dır. Makedonya aslında yıllar önce AB'ye girecekti Yunanistan'la isim tartışmasından dolayı giremedi. Bu hafta iki ülke isim konusunda anlaştı. Makedonya'nın adı Kuzey Makedonya olacak. Kanunları oldukça iyi olan ve toplam nüfusu 2 milyon olan Makedonya Avrupa'nın en fakir ülkesidir.

Yerleşim : Türkiye / Tekirdağ
ikare
Üye

Toplam 320 yazı
18/06/2018 :  00:16:32  Alıntı
Bir ülkenin "potansiyeli" sadece ne o ülkenin nüfusunun sayısı ile ne de o nüfusun yapısı (genç yaşlı vs) ile doğrudan ilgilidir.
Bakın lichestein'a malta'ya vs. vs.
Karadağ kendini turizm ülkesi olarak konumlandırıyor. tüm çabaları bu yönde. hatta bazı adalarını bazı ünlülere satıyor sırf reklam için.
bir anda uçup kaçmasını beklemeyin ama gelecek vaat eden bir ülke. hem sosyal hem ekonomik anlamda.
Finans
Yönetim
Denetim
Kredi Derecelendirme
Kurumsal Yönetim

eacar
Yeni Üye

Toplam 13 yazı
22/06/2018 :  15:09:27  Alıntı
Gezin.in
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - Pampar
Merhaba
Aynı düşüncelerle sizden farklı olarak harekete gecip 17 günlüğüne bir tatil planladım. Şu an 10 gündür kotorda yaşıyorum.Danısmanlık ücretleri gözüme takıldı yazılarınızda.ve yorum yapmak istedim. Bende ilk bakişta sadece isyeri kurulumu ve sirket acmak icin danismanlik 2 bin euro ile görüşmwlwrimi yaptım. Ama burada kalinca ortaya cıktıkı sadece 500 euro ile bu isi kkendiniz halledebiliyorsunuz. Onemli olan birqz kada yormak. Bu isi yapan ama cakallik yapmayacak dostlqr edinmek. 500 euro ya sirket kurulumu yaptiktan sonra ister aktif çalısır sınız isterseniz sigorta priminizi (65 euro) yatirirfatura kesmesseniz baska bir ödeme de yapmazsınız. Hersey bu kadar basit. Şunu unutmayın montenegroda vatandaşlık yok. Her yil oturum ve calisma izni alacaksiniz 5yil sonra süresiz oturum alabiliyorsunuz. Ama bir montenegro yada ab vatandası olmuyorsunuz.
Ev kiraları 200 eurodn başlıyor. Kotorda minumum 1500 euro aylik dükkan kiralari tabiki türk kardeşlerimiz sayesinde buralara gelmis rakamlar. Budvada 800 e de bulmak mümkün tabiki bu bahsettigim dükkqnlar. Turizm icin farklı sektörlerde dukkan kiraları da uygun.

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : Satış / Pazarlama
eacar
Yeni Üye

Toplam 13 yazı
22/06/2018 :  15:15:11  Alıntı
Merhaba Pampar,

Şirket kurulumu ve oturum izni almak için ilgileniyorum. Danışmanlık ücretleri için hakikaten anormal rakamlar dönüyor. Kendim halledebileceğimi düşünüyorum bu işlemleri. Yardımcı olabilirmisin lütfen.

Teşekkürler

Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - Pampar
Merhaba

V
Yeni Üye

Toplam 14 yazı
22/06/2018 :  20:24:39  Alıntı
Şimdi son durum nedir Karadağ iş bulma açısından TC vatandaşları için uygunmudur, çok az bilgi edinebildik, Sn Pampar birde o yönde gözlemlerinizi paylaşırsanız minnettar karlırım. Sn Mathilda iş isteyeceğiz sandı sanırım cevap dahi alamadık :)

gurmemm
Yeni Üye

Toplam 10 yazı
16/07/2018 :  23:49:06  Alıntı
Merhabalar,
Montenegro'da şirket açmayi düşünüyoruz ablam ile. Kalite yönetimi ve belgelendirme üzerine. Bu fayiş danısmanlik ücretlerini odemeden nasil bir yol izlenebilir?

Yerleşim : Türkiye / Bursa  |  Meslek : Öğretmen
ikare
Üye

Toplam 320 yazı
17/07/2018 :  00:52:41  Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - gurmemm
Merhabalar,
Montenegro'da şirket açmayi düşünüyoruz ablam ile. Kalite yönetimi ve belgelendirme üzerine. Bu fayiş danısmanlik ücretlerini odemeden nasil bir yol izlenebilir?

benim anladığım kadarıyla gidip orada bir iki türkçe bilen bulup onlardan yardım almak. profesyonel olarak danışmanlık yapanlar baya uçuyorlarmış fiyat konusunda.
Finans
Yönetim
Denetim
Kredi Derecelendirme
Kurumsal Yönetim

ugachucka
Yeni Üye

Toplam 1 yazı
02/08/2018 :  14:48:41  Alıntı
Merhabalar,
sayın Pampar iş kurma için hangi evraklar gerekli ve Montenegro'da bu konuda sizin deyiminizle "çakallık" yapmadan destek olabilecek bir referans bulabildiniz mi? yada bu şekilde yol gösteren web siteleri mevcut mudur?
banka hesabı için ev ve işyeri kiralamanız ve sürekli ikamet göstermeniz gerek dendi bize bir de aylık 50€ muhasebeci ücreti ve sigorta primi mevcut(140€ tan 210€ ya çıkarılan sigorta primi ki siz 65€ diye belirttiniz) bunlar ne kadar doğru.
siz şirketi kurabildiniz mi? min gereksinimler nelerdir?
çok sordum fakat bu konuda ne ingilizce ne de türkçe bir kaynak bulamadım henüz.
teşekkürler.
saygılar.

Yerleşim : Türkiye / İzmir  |  Meslek : Mühendis
eacar
Yeni Üye

Toplam 13 yazı
14/09/2018 :  10:39:01  Alıntı
Merhabalar,

An itibariyle çalışma ve oturum izni almış bulunmaktayım:) İlgilenen arkadaşlara yardımcı olabilirim.

Justorcun
Yeni Üye

Toplam 45 yazı
14/09/2018 :  13:17:55 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
nasıl aldığınızı özetle anlatabilirmisiniz?

Yerleşim : Türkiye / Istanbul  |  Meslek : Reklam
eacar
Yeni Üye

Toplam 13 yazı
14/09/2018 :  15:56:08  Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - Justorcun
nasıl aldığınızı özetle anlatabilirmisiniz?
Herşeyden önce güvenilir birisini bulmanız çok önemli. Bende başta kendim halledebilirmiyim acaba diye düşünüyordum fakat anladım ki bu iş o kadar basit değil. Ayrıca kendi başınıza halletmek istediğinizde birkaç kez gitmeniz gerekebilir ki bu da uçak masrafları vs. çok çok daha pahalıya gelebilir size. Uzatmadan söyleyim bu iş bana
uçak masrafları, konaklama, araç kiralama vs hariç şirket kurulumu ve aileminde oturumu dahil 3000 euro ya mal oldu. Sadece 1 kez giderek hallettim. Normalde en az 2 kez gitmeniz gerekiyor. Başka sorunuz varsa cevaplamak isterim. Şuan aklıma gelenler bunlar.

ikare
Üye

Toplam 320 yazı
15/09/2018 :  01:07:48  Alıntı
şirketi kurdunuz, oturumu aldınız peki orada gerçekten yaşamayı düşünüyor musunuz? yoksa elimde bulunsun diye mi aldınız?
gerçekten yaşamayı düşünüyorsanız hangi işler hangi sektörler tavsiye edilir?
bir de yabancılara ve türklere bakış nasıl?
Finans
Yönetim
Denetim
Kredi Derecelendirme
Kurumsal Yönetim

eacar
Yeni Üye

Toplam 13 yazı
15/09/2018 :  04:20:47  Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - ikare
şirketi kurdunuz, oturumu aldınız peki orada gerçekten yaşamayı düşünüyor musunuz? yoksa elimde bulunsun diye mi aldınız?
zaman ne gösterir bilemiyorum. Avrupa birliğine girmesi kesin gözüyle bakılıyor. Zaten şuan resmi para birimi euro gibi neredeyse heryerde euro kullanılıyor.Birliğe girerse hiç düşünmem orada yaşarım tabiki. İlk 5 yıldan sonra daimi oturum ve sonraki 5 beş yıldan sonra da vatandaşlık hakkı kazanıyorsunuz. Bu süre içerisinde avrupa birliğine girmiş olursa ki kesin girmiş olacak istediğininiz herhangi bir ab ülkesinde yaşayabilirsiniz. Gerçekten harika bir doğası var. Tam bir tatil cenneti. Tabiki turizmle ilgili ne yaparsanız tutar burada bence. İkinci olarak tekstil diye biliyorum. Yabancılara ve türklere bakış gayet güzel. Zaten karadağa girdiğiniz anda gerçekten kendinizi bir ab ülkesinde gibi hissetmeye başlıyorsunuz. İnsanlar birbirine saygılı. En yoğun trafikte bile yaya geçidinin olduğu yerde bir yaya varsa anında trafik duruyor ve yayaya yol veriyorlar.

ikare
Üye

Toplam 320 yazı
17/09/2018 :  00:23:24  Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - eacar
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - ikare
zaman ne gösterir bilemiyorum. Avrupa birliğine girmesi kesin gözüyle bakılıyor. Zaten şuan resmi para birimi euro gibi neredeyse heryerde euro kullanılıyor.Birliğe girerse hiç düşünmem orada yaşarım tabiki. İlk 5 yıldan sonra daimi oturum ve sonraki 5 beş yıldan sonra da vatandaşlık hakkı kazanıyorsunuz. Bu süre içerisinde avrupa birliğine girmiş olursa ki kesin girmiş olacak istediğininiz herhangi bir ab ülkesinde yaşayabilirsiniz. Gerçekten harika bir doğası var. Tam bir tatil cenneti. Tabiki turizmle ilgili ne yaparsanız tutar burada bence. İkinci olarak tekstil diye biliyorum. Yabancılara ve türklere bakış gayet güzel. Zaten karadağa girdiğiniz anda gerçekten kendinizi bir ab ülkesinde gibi hissetmeye başlıyorsunuz. İnsanlar birbirine saygılı. En yoğun trafikte bile yaya geçidinin olduğu yerde bir yaya varsa anında trafik duruyor ve yayaya yol veriyorlar.

peki yaşam şartları nasıl? mesela 3-4 kişilik bir ailenin ortalama giderleri ne kadar olur?
Finans
Yönetim
Denetim
Kredi Derecelendirme
Kurumsal Yönetim

eacar
Yeni Üye

Toplam 13 yazı
17/09/2018 :  11:41:03  Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - ikare
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - eacar
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - ikare

peki yaşam şartları nasıl? mesela 3-4 kişilik bir ailenin ortalama giderleri ne kadar olur?

Oturacağınız yere bağlı. Örneğin Budva çok meşhur bir yer. Bizim bodrum gibi. Yazın inanılmaz kalabalık oluyor. Ama danilovgrad gibi biraz yerler nispeten daha ucuz. Budvada en ucuz dükkan kiraları 1000 euro lardan başlıyor.

ikare
Üye

Toplam 320 yazı
18/09/2018 :  00:22:12  Alıntı
bir de bu 3.000 euro 1 yıllık oturum izni için değil mi? sonraki yıllar da yine 3.000 euro mu yoksa azalma oluyor mu?
Finans
Yönetim
Denetim
Kredi Derecelendirme
Kurumsal Yönetim

eacar
Yeni Üye

Toplam 13 yazı
19/09/2018 :  20:09:01  Alıntı
Yok tabiki 3000 euro değil. Sonraki yıllarda oturumu yenilemek için kişi başı 350 euro gibi bir rakam alıyorlarmış. 5 yıl bu şekilde ondan sonra daimi oturum alıyorsunuz ondan sonra yıllık para ödemiyorsunuz.

0.16 saniye.
22:54:47, 21 Eylül 2018, Cuma

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2018 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım