Dış Ticaret Deneyimleri - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Dış Ticaret Deneyimleri

cnqint
Yeni Üye

Toplam 27 yazı
01/11/2008 :  17:11:44 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Merhaba Dış Ticaret ile ilgilenen site üyeleri.

Aranızda Dış Ticaret ile yurtdışından mal getirip, Tr'de satan veya Tr'de üretilen bir malı yurtdışına satanlarınız var mı?

Ya da Türkiye'de pek yerleşmemiş olmakla birlikte bir malın uluslararası alım-satımında komisyonculuk (middleman) yapan var mı?

Bu konuya son 1 yıldır ilgi duyuyor ve gündemi takip ediyorum. Bilgilerimi sizlerin deneyimleriyle arttırmak istiyorum. Ortak bir yol çizebiliriz.

Selamlar

Yerleşim : Türkiye / Istanbul  |  Meslek : Mühendis

UYARI: Sitede yer alan ilanların doğruluğundan ilan sahibi sorumludur. Tanımadığınız kişilerle ticaret yapmayınız, yapıyorsanız dikkatli olunuz, tedbiri elden bırakmayınız, denemeden görmeden almayınız, alışveriş yöntemi olarak garanti yöntemler seçiniz. Hiçbir zaman kesinlikle birilerine para yada mal göndermeyiniz veya hesabına para aktarmayınız!
Detaylı bilgiler ve sorumluluklar için kullanım şartlarını okuyunuz.

• İlanın kalitesi ve ilan sahibinin yaptığı önceki alışverişler için ilan sahiplerine referans sorabilirsiniz.
  • murat33
    Üye

Toplam 503 yazı
    02/11/2008 :  01:35:29  Alıntı
    kardeş,dış ticaret kursuna gidip belgesini aldım,satış şekiller ve prosedürleri var ayrı ayrı,bilmediğin takdirde iki dakikada tokatlarlar,haberin olsun,işin içinde çok büyük hilekarlıklar dönüyor

Yerleşim : Türkiye / Bursa  |  Meslek : Otomotiv
    rterzioglu
    Üye

Toplam 1714 yazı
    02/11/2008 :  01:48:20 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
    Türkiye,Bulgaristan, Romanya, Ukrayna, Rusya, Irak, başlıca ithalat ihracat yaptığım ülkeler. Hem aracı olduğum hemde kendim yaptığım oldu. merak ettiklerini bana sorabilirsin. elimden geldiğince cevap veririm.

Tokatlanabilirsin, malın gümrükte kalabilir, organizasyon bozukluğundan dolayı zarar edebilirsin, devletle karşı karşıya kalıp büyük cezalara maruz kalabilirsin. vs. vs.
    Bu işte para var! - https://buisteparavar.com

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Yöneticilik
    bayramturel
    Üye

Toplam 106 yazı
    05/11/2008 :  01:35:10  Alıntı

slm peki bu e-dış ticsret nedir.nasıl para kazanılır bu işten bilgilendiriseniz sevinirim

Yerleşim : Türkiye
    rterzioglu
    Üye

Toplam 1714 yazı
    05/11/2008 :  02:21:53 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
    ithalat ve ihracattır. ithalat yapmak, ihracat yapmak veya aracık olmaktır.

canerkus
    Üye

Toplam 281 yazı
    05/11/2008 :  19:15:59  Alıntı
    Bir tanıdığım dış ticaretle uğraşıyor. Ve bana dediğine göre gümrük işlerini takip eden firmalara komisyonu verdikten sonra sen hiç bir şeye karışmıyormuşsun. Gümrükteki rüşveti bile aracı kurum ödüyormuş. Bir de öğrendiğime göre dış ticaret müsteşarlığına bağlı bir birim varmış ve ihracat hakkında istediğiniz tüm sorulara ulaşabileceğiniz bir numara varmış ama tam olarak nasıl buluruz bu numarayı bilmiyorum. Bir de şu siteyi inceleyebilirsiniz www.igeme.org.tr

Yerleşim : Türkiye / Konya  |  Meslek : Diğer
    rterzioglu
    Üye

Toplam 1714 yazı
    05/11/2008 :  19:40:55 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
    herhangi bir gümrükçüye telefon açıp istediğinizi sorabilirsiniz. illaki ihracat yapmış olmanıza gerek yok, yada onlarla çalışmış olmanıza da gerek yok.

idealmodel
    Yeni Üye

Toplam 51 yazı
    06/11/2008 :  15:44:14  Alıntı
    Şimdi arkadaşım eğer amacınız ihracat ve ithalat yapmaksa ve alıp satacağınız mal , yurtdışı müşterilerinizde hazırsa bi gümrükcü bulup ona vekalet vereceksiniz.Bunun karşılığında gümrükcü sizin malınızın türkiye'den cıkışında veya türkiye'ye girişindeki bütün işlemleri kendisi yapar.Yani siz sadece ithalat ve ihracat komisyonunuzu veriyorsunuz o kadar.

Bişeyler ithal ederken de bazı ülkelere ve getirdiğiniz malın cinsine göre vergilere (kdv haric ) tabii tutulanlar olacaktır.bunuda yine size gümrükcünüz ayrıntılarıyla verecektir.

Middleman güzel iş eğer yapabilirsen ama herşey istediğin gibi gitmiyor.Müşteri buluyon firmayı bulamıyon veya herikisini ayarlıyon buseferde fiyatlar tutmuyo.Eğer o işi yapmak istersen sana tavsiyem müşteri ile burdaki firmayı kesinlikle biraraya getirme ..yoksa seni devreden çıkarır kendisi yapar.

İthalat ihracat soruların olursa benimle iletişime gecebilirsin yardımcı olurum.Ayrıca gümrükcü konusunda da yardımcı olabilirim.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Mühendis
    cnqint
    Yeni Üye

Toplam 27 yazı
    07/11/2008 :  20:46:35  Alıntı
    Arkadaşlar,
    Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.
    Genel yorumlardan görüldüğü üzere Dış Ticaret kazıklarla dolu bir yol. Ben de farkındayım.
    Sermayesiz aracılık yoluyla işe girmeye çalışıyorum ancak bizdeki tüccarlar çok uyanık. Örneğin Çin pazarından Araştırma yaptırtıyor, fiyatları topluyor, sonra gidip kendi alıyor.
    Aracılığı bıraktık, bu seferde uzman olduğun bir konuda ve bir malda ithalat yapıp satacak olsan, sermaye gerek o da bizde çok yok.

Uzun lafın kısası bir şekilde girmek gerek, ama nerden girmek gerek bilemiyorum.
    Ufak tefek şeyler getirip burda satmak ne kadar mantıklı olur? En azından başlangıç için?

Sizin ilk ithat ya da ihrac deneyiminiz nasıl başladı?

Biraz ışık tutarsanız sevinirim.

Beyin fırtınası niyetine...

rterzioglu
    Üye

Toplam 1714 yazı
    08/11/2008 :  03:27:07 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
    Açıkçası bu işinde çivisi çıktı. Söylediğin doğru. Telefon açıyor, fiyat alıyor sonra pahalı satamayız diyor. Nasıl satamazsın daha geçen hafta verdim diyorum. Yok pahalı geldi Ukrayna'da daha ucuz diyor.

Resmen ögrütlenmiş olman gerekiyor bu işlerde artık. Aracılık iş olmaktan çıktı. Artık büyük şirketlerin ajanları var her limanda.
    Sonra ne oluyor? Geliyorlar kaptırıyorlar paralarını arayamıyolarda sonradan duyuyorum birkaç Türk gelmiş paralarını kaptırmışlar, arabalarını çaldırmışlar diye...

Piyasayı bilmen lazım. Arz / Talep meselesi. Aracı olacaksanda aynı. Bir ürün sunmalısın. Arz ve talepler seni doğru yola ***ürecektir zaten.
    Herşeyin ticaretini yapamazsın. Ben en çok krizleri takip ederim. En iyi para onlarda kalır.

Bulgaristan'da birkaç yıl önce buğdaylar sular altında kaldı devlet un krizine girdi. Gümrük vergileri düşürüldü. Çok iyi un satmıştık.
    Irak'ta savaş çıktı. Sıvı yağ telebi doğdu. Türkiye'de sıvı yağ pahalı. Herkes koştu Bulgaristan'a 3 fabrika çalıştırdım. Birkaç kişi geldi biz ***ürelim çok iyi paralara satıyorlarmış dedi. Orada ticaret yasal olmayan bir gruptan alacağın izine bağlı mesela. Gümrükte malın çürür.

Buna benzer bir sürü olay. Mesela Türkiye'den Bulgaristan'a Tuğla getirin hemen satarsınız hiç sıkıntı çekmezsiniz. Hemde birkaç bin dolarla girebilirsiniz bu işe...

Ne zaman adam oluruz ?
    Ucuz etten yahni olmadığını öğrendiğimiz zaman.

idealmodel
    Yeni Üye

Toplam 51 yazı
    10/11/2008 :  13:19:33  Alıntı
    Arkadaşım bizim ithalatla pek işimiz yok.

Ama şuan çinden , hindistana , amerikadan irana ,ispanyaya kadar kendi ürünümüz patenti bize ait olan dökümhanelerde kullanılmak üzere tasarlanmış ve türkiyede sadece bizim yaptığımız hatta dünyada birkaç firmanın yaptığı bir ürünü ihraç ediyoruz.
    Hatta bu ürünün 5 kollu çalışan mekanizmasını dünyada ilk biz yaptık ve belçika ile almanya'ya ihrac ettik.

Türkiye'de cok ürünümüz var.Ama parayı alamassın veya çek yazarlar 2 -3 aylık falan filan...Ama yurtdışına sattınmı malı satmadan parası geliyor.Temiz iş..

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Mühendis
    cnqint
    Yeni Üye

Toplam 27 yazı
    11/11/2008 :  10:16:36  Alıntı
    Sn. Terzioğlu,
    Bilgilendirmeler için teşekkürler.
    Krizler gerçekten de fırsat olmuş. Bununla birlikte yazınızın sonunda belirttiğiniz tuğla işini bize bırakmazlar gibi geliyor nedense. Ama dediğiniz gibi küçük meblağlar ile girilecek ve bir başlangıç olacaksa neden olmasın. Detay verirseniz ilk ekmeğimizi yeriz.

Idealmodel, siz en güzelini yapmışsınız. Patentli bir ürün üretmek, katmadeğer yaratmaktır. Tebrik ederim.

rterzioglu
    Üye

Toplam 1714 yazı
    11/11/2008 :  13:53:07 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
    Tuğla işimi :)

Kısaca şöyle bir anlatayım.
    1 TIR Tuğla 800 EUR
    TIR'ın masrafı 1000 EUR
    Size kanal para 250 - 300 YTL.
    Yok kimse karışmaz size. Ama çok dikkatli yapmanız gerekiyor işi yoksa o ufak karda gider. Zarar yazarsınız :)

muratik2002
    Üye

Toplam 581 yazı
    11/11/2008 :  22:37:41  Alıntı
    Degerli cnqint, rterzioglu arkadasimin yazilarini ve fikirlerini takip edip arastirmani tavsiye ederim. Aslinda burada bu sitede onun gibi akli basinda ve gercekten yardimci olmak niyetinde olan insanlarda var tabiiki, onlari zamanla taniyacak, kazanacagiz. Is konusunda ben derimki, sirket kurmak yetmiyor. Pazarini olusturman, Dis Ticaret yapmayi istedigin ulkeleri bilmen, onlarla icice olmanda lazim. Surekli genel giderlerin olacak. Adam calistiracaksin, durmadan degisen kanunlara adapte olacaksin vs. Ben gerci sana tablonun karanlik yuzunu cizdim ama, Dis Ticaret bugun Turkiye'de en dogru istir bence. Arastirmalarini devam ettir, elindeki sermayen kadarda olsa, baslangictir, sonra buyutursun. Akilli bir is plani yaparsan, kazanman kacinilmaz. Ek bilgi olarak ogrenmek istedigin hususlarda bazen nette okuduklarin yetmeyebilir, o yuzden bu ve bunun gibi sitelerde fikir danisabilecegin insanlarla tanis, onlara acik olarak yaklaski, onlarda sana en iyi sekilde yardimci olabilsinler.

Saygilarimla,
    Murat Gocmen

Yerleşim : Türkiye / Istanbul  |  Meslek : İthalat / İhracat
    rterzioglu
    Üye

Toplam 1714 yazı
    12/11/2008 :  01:32:02 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
    muratik2002 değerlendirmen için teşekkür ederim. Elimden geldiğince bilgilerimi patlaşmaya çalışıyorum.

Ticaret hayatına atılacak. Çevre edinin ve bu çevre ile iyi geçinin. Bunlar sizin aileniz gibi olsunlar. Yoksa ticaret hayatınız biter. Sıfıra inersiniz, yada indirirler.

Yilmaz3572
    Üye

Toplam 243 yazı
    15/11/2008 :  19:18:12  Alıntı
    Çimento, Demir, Şeker, Bakır, Sülfür, Külçe ve toz Altın gibi commodity işlerinin aracılığına ne diyorsunuz?

çok mu zor bu işler? en fazla  lık bunlarda dönüyormuş, örneğin alibaba gibi B2B sitelerde binlerce alım-satım lead i var ama %99 u üçkağıt diyorlar. katılıyor musunuz?

elbette dış ticaret te sonuçta bir iş ve her işte olduğu gibi bu işte zor. ama çok mu zor bu iş? piyasanın %99 u *** ise aracı-broker olarak bu işten para kazanan nasıl kazanıyor? yoksa kimse kazanamıyor mu? en iyi , temiz sektör, ürün hangisidir? bilgi vereceklere şimdiden çok teşekkürler.

Yerleşim : Türkiye / İzmir  |  Meslek : Ticaret
    rterzioglu
    Üye

Toplam 1714 yazı
    25/01/2009 :  03:58:59 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
    Yilmaz3572:

Çimento çok büyük iştir. Karı çok yüksektir. Birde tekelleşme vardır. Örgütleşerek fiyat kırarlar. Adamı batırırlar. Bazende öylesine söylenti yaparak piyasayı giderek korkuturlar. Yapanlar varmı var. Ama girilmesini tavsiye etmem.

Demir derken, Hurda demir ve aliminyum ticareti en tatlı işlerden biridir. Bozulmaz çatlamaz erimez. Bir arkadaşım var tek bir anlaşma ile bir yıl boyunca her ay 50 bin dolar para kazandı. Sadece anlaşma bir daha elini sürmedi işlere.

Şeker, şeker kamışından şeker ticareti yapanlar var. Brezilya'da çok ucuzdur şeker. Ama Türkiye'ye şeker ithalatı yapamıyorsunuz sanırım. Kaçakçıların işi oldu.

İthalat İhracat banbaşka bişeydir aslında. İyi bağlantılarınız olacak arkadaşlar. Yoksa sizi hem zarara uğratırlar hem vaktinizi çalarlar. Ama kendi paranla ve bilerek yaparsan piyasaları takip edersen iyi para kazanabilirsiniz.

İllaki denemek istiyorum diyen varsa maliyeti düşük ürünlerle deneyebilir bunu.

Bir gün bir işadamı amerikaya gitmek üzere amerikaya gidiyor, havaalanında bir Türk. Tanıyor tabii bizim ünlü iş adamını gidiyor yanına. Ben Türkiye'denim diyor. Şu şehire gitmek istiyorum nasıl gidicem. İngilizcem sıfır. Zengin işadamı şaşırıyor. ''Neden geldin nasıl geldin ne yapacaksın ingilizce bilmeden'' der ve şaşırır. Gel ben seni ***üreyim yolumun üzerinde der. Zengin işadamının arabası gelir. Binerler ve onunla sohbet ederek giderler. Onu o şehirde bırakan işadamı yoluna devam eder. Ama merakından telefon ve adresini alır. Aradan 3 ay geçer ve merakından arar. Ne yaptın nasıl gidiyor dediğinde süperdi fabrikam tam kapasite çalışıyor. Hatta 2 fabrika bana fason mal yapmaya başlayacak anlaşmak üzereyim der. İşadamı şaşırır ve sorar. ''Nasıl yaptın bunu.''

Dünya'nın her yerinde bir Türk mutlaka vardır.
    Pazarlanamaycak mal yoktur... Dünyanın neresinde olursa olsun.

*** Bu olayı bizzat zengin işadamının ağzından dinledim.

bsametsahin
    Yeni Üye

Toplam 12 yazı
    22/02/2009 :  23:27:11  Alıntı
    arkadaşlar ben almanya ve avusturya'ya yeni yas meyve ıhracına baslıcam ama naklıye masrafları hakkında su anda tam bılgıye ulasmıs degılım ve ıcınde bu ulkelere mal yollayan arkadaslar varsa benı aydınlatırsa sevınırım.Ayrıca bu ulkelere yapılan ihracatta ne tür problemler çıkabilir.

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : İthalat / İhracat
    rterzioglu
    Üye

Toplam 1714 yazı
    23/02/2009 :  01:36:45 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
    Çimento işini araştırın arkadaşlar. Şuan çok büyük miktarlarda çimento ihracatı yapılıyor. Örneğin sadece Lalapaşa çimento fabrikasından günde 40 araba çıkıyor sadece Bulgaristan'a. Bunun asıl büyük kalemi denizden gidiyor. Fiyatlar acaip düşmüş durumda. Kriz olmasına rağmen büyük şirketler fırsat bilip inşaatlarını sürdürüyorlar.

rterzioglu
    Üye

Toplam 1714 yazı
    21/03/2009 :  19:45:51 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
    bsametsahin ihracat mı yapacaksın, ihracat yapıp pazarlamasını mı yapacaksın. Eğer pazarlamasına da gireceksen yalnız girme. Borsalarda çok zorluk çekersin. Birçok ülkede karanlık ellerin parmağı vardır böyle yerlerde. Nakliye konusu serbest piyasa olduğu için kiminle nasıl anlaşırsan yaparsın. Ama bulgaristan'dan nakliye daha ucuz dersen ben sana yardımcı olurum.

r.terzioglu@gmail.com

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
    • Varolan yazılara yorum yapabilir,
    • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

9.06 saniye.
    04:09:15, 27 Nisan 2024, Cumartesi

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım