Baklava - Tatlı Dükkanı - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Baklava - Tatlı Dükkanı

chuck
Yeni Üye

Toplam 36 yazı
03/09/2009 :  16:15:46 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Herkese selamlar,

Forumda biraz araştırdım ama istediğim bilgileri pek bulamadım; baklava - şerbetli tatlılar satan bir dükkan açmayı düşünüyoruz abim için... Tatlılar üreticiden alınacak, yani dükkanda sadece satış olacak.

Dükkan için 25-30 m2'lik bir yerin yeterli olacağını düşünüyoruz. Yaptığımız iş planına göre çok da fazla olmayan bir sermaye ile bu işi kurabileceğimiz sonucuna vardık.

Bu iş ile ilgilenmiş, işin püf noktalarından, görünmeyen tuzaklarından bahsedebilecek olanlar varsa çok makbule geçer... Çünkü hesap başka birşey, pratik bambaşka...
Özel belge gerekir mi (sağlık gıda vs ile ilgili), başka neler bizim canımızı sıkabilir :) bunları çok da çözemedik.

Daha önceden bu tarz bir mal satma girişimimiz olmadı, aracılık tarzından ticaret girişimimiz oldu ama... İstanbul, bahçelievler civarında günde kaç tepsi mal satabiliriz, aylık ciromuz ortalama nasıl olur, bu konuda da fikirleriniz varsa memnuniyet duyarım...

Şimdiden teşekkürler...
chuck was here

Yerleşim : Türkiye / İstanbul - Bursa - Balıkesir  |  Meslek : Diğer
akinselcuk
Editör

Toplam 5590 yazı
03/09/2009 :  16:22:29 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Baklava kötü değilse genellikle baklavacı açanlar batmıyor. Yapıp satanlar çok alıp satanlar az kazanıyor. Konya da eskiden bir iki iyi baklavacı vardı yok satardı. Şimdi sayısını bilmediğim kadar var gene yok satıyorlar. Kimsenin vitrininde akşam dolu duran tepsi görmüyorum.

Açılan baklacvacıların kapandığını yada ikide bir devren durumuna düştüklerini gözlemiyorum. Hatta açılan 1 yıl sonra bir de dekorasyon yaptırıyor. Ki bazıları al satcı.
Bunlar bu iş kolunun fena durumda olmadığını gösterir.

Detaylar ve püf noktaları konusunda yapan birileleri yazar inşallah.

Başarılar.
tamnland.com

Yerleşim : Türkiye / Türkiye  |  Meslek : Diğer
chuck
Yeni Üye

Toplam 36 yazı
03/09/2009 :  19:10:18  Alıntı
Sn. akinselcuk,

Konya'ya selamlar... Bir kez ziyaret ettim, Rixos'un 22. katından muhteşem manzarasını seyrettim Konya'nın, Cemo'nun etli ekmeği, Mevlana müzesi, Meram'ı, diğer tarihi yerleri aklımı Konya'da bıraktı. Eminim baklavası da çok güzeldir :)

İlk fırsatta tekrar Antep ve Konya'ya gitmek seyahat listemde duruyor...
chuck was here

akinselcuk
Editör

Toplam 5590 yazı
03/09/2009 :  23:08:23 Yazarın websitesine git Website   Alıntı

Baklavanın memleketi Gaziantep. Konya daki ustalar da iyi ama Antep de tadı başka oluyor.

Konya da etliekmeği doğru yerde yemişsiniz. Orjinali o yediğiniz. Şimdi yeni açılan bazı yerler 1,5 metre uzun yapıyorlar. İncecik katur kutur bir şey oluyor bitiremeden soğuyor.

İstanbulda da Üsküdar Beylerbeyi yolu üzerinde sahibi Konyalı olmayan bir Konyalı Restoran vardı çok güzel yapardı.
tamnland.com

derbey34
Yeni Üye

Toplam 16 yazı
04/09/2009 :  14:21:52  Alıntı
mrb edidigim bilgileri soylıyım arkasım ben bu işi düşünüyorum artık işin devlet ve işçi masraflarını azaltma derdiyle hazır almak yada bilen bayanlara evde yaptırma tabıkı çeşitlerinide takfiye ve fatura almak içinde üreticilerden almalı dıye dusunuyorum.arastırdıgım yerlerde genelde kalteye gore baklava 10-20 arasında alış degıstıgını gordum tepsisi 3-4 kılo geldıgınden 10 çeşit gibi.kıloda 5lira enaz kalmalı dersek gunda sanırım 10-15 kılo satmalı ki oda yer vitrinli olmalı gelgeç yer olmalı gibi
hayatta saygınlıgını surdurmek istıyorsan zayıf yönlerını sakla

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Diğer
chuck
Yeni Üye

Toplam 36 yazı
04/09/2009 :  15:13:04  Alıntı
Sn .derbey34 kilosu 10 lira (fıstıklı için) neyse de 20 lira alış fiyatı için çok pahalı... Tepsisi (3,5 kilo) 5-6 TL'den başlıyor cevizli'nin, fıstıklının'da 8-10 TL arası... Bir tepsi'ye 300 gr fıstık atmalısın ki yiyen fıstık tadı alsın. Kilo'da yaklaşık 100 gr yapar bu da 3 - 3,5 TL eder, baklavalık iç fıstığın kilosu 35-40 lira... Bu durumda adam fıstıklıyı 6-7 TL gibi maleder en az 8-10 gibi de bize satabilir... 10-15 kilo değil en ölü günde 20 kilo satılmalı, vitrin önemli tabi ki ama ikinci planda, dükkan yaya trafiğini alan bir yer olmalı bu çok önemli... 20 kg baklava / gün çok değil aslında, çok çok az bir tutar...
chuck was here

derbey34
Yeni Üye

Toplam 16 yazı
04/09/2009 :  16:45:22  Alıntı
sn.chuck benım mesleğim et üzerine ama işyerimi kapattım iş arastırıyorum bu tatlı işi de içinde. et fiyatına baklava satılıyor ben 10-20 dedıgım bunun fıstık burma ezme denılen varnormal iyi fıstıklı 12-13 felan alınır.10 lıraya fıstıklı baklavadaa fıstık kalıtesı düşük yada oranı az veya kokusu vardır tabiki satılan yerin müşterisinin kalıteyle ilgisiyle alakalı sizin de dedıgınız gıbı tepsıye atılan fıstık gramı bılmıyorum oranını ama 300 gramdan aşagı olmamalı bunuda sanmıyorum 10 tlye versın yani sizin bılgınızın detayını bılmem belkıde haklısınız haklıysanız çok iyi üretici birkaç yerde baktım 11.5- 12 tl cıvarında kılosu fıstıgında ne gram oldugu mechul ayrıca fikir olaraak tavsıyem ben şahsen düşünüyorum madem hamur işi sabahları kesınlıkle tepsi börek çeşitleri su boregı satılmalı evden bile takfiye karlı olur derım zaten baklava üreticileri cogu satıyor eklenmelı diye düşünüyorum dostum

akinselcuk
Editör

Toplam 5590 yazı
05/09/2009 :  11:51:33 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Sayın Chuck,

Başlıktan ve diğer bir kaç satırdan idrak edebildiğim kadarı ile işe hakimsiniz. Fakat en güzeli bir kemale ermişlik var. Belki yaş küçük değil belki tecrübe var bilemiyorum. Tam düşündüğünüz şekilde yaparsanız yani fazla masraf etmeden ama salaş görüntüsü de arzetmeden bu iş olur. Tam şu devirde masraflara girilecek , dekorasyonlara para dökülecek zaman değil. Satılma ihtimali en yüksek ürün ile en masrafsız açılabilecek dükkan hangisidir sorusunun cevabı sizin düşündüğünüz iştir.

Kalabalık bir yer bulmalı , temiz bir dükkan yapmalı.

Başarılar dilerim.
tamnland.com

ozdoganmu
Yeni Üye

Toplam 90 yazı
06/09/2009 :  01:00:18  Alıntı
bende bir konyalı olarak bu tarz bir iş düşünüyorum.selçu akın bey de konuyu biliyor.bu işte alsat çok tatmin edici kar marjı bırakmıyor malesef.mutlaka ve mutlaka imalatın oldugunu bilen müşteriye mal satılır.senin alsat yaptıgını içeride imalat olmadığını hisseden müşteriye mal satmak çok zor.yani sıcak kokacak işyerinde.çok büyük hayalkırıklığına uğramazsanız bile sanırım kazancı da sizi mutlu etmeyecek.buzdolabı yada dekora verilen para da işin olmadığı zamailir ki n hurda oluyor.ancak kaliteli bir ürünü satmak düşünülebilir ki buda frenchaısıng olayıdır.
mozdogan

Yerleşim : Türkiye / Konya  |  Meslek : Gıda
chuck
Yeni Üye

Toplam 36 yazı
07/09/2009 :  15:17:12  Alıntı
Sn. akinselcuk çok teşekkür ederim ilginize...

Sn. ozdoganmu, tabi ki üretici olmak daha fazla kazandırabilir ama üretmek için kocaman bir yer, bir sürü eleman, bi dolu prosedür ve yüklü bir sermaye lazım. Biz topu topu 1-2 kişi yapacağız bu işi... İçeride imalat olmadan satış zor demişsiniz ama benim evimin orada 2 tatlıcı 2 de pastane var 200 m'lik çap içerisinde, bunlardan sadece biri alıp satıyor, 10 m2lik bir dükkan, diğerleri üretici... Baklava alanları uzun süredir gözlemliyorum, utanmasam anket yapacağım, hemen hiç kimse imalat yapmayan bu yere uğramamazlık etmiyor. Sabah gelen tepsilere bakıyorum, akşama tekrar çıkıp bakıyorum o tepsilerin çoğu imalatçı olmayan bu dükkanda boşalıyor, üstelik fiyat diğerleri ile aynı. Tabi bunda Ramazan'ın da etkisi var ama sonuçta yaz mevsimi ölü sezon, ikisi biribirini telafi eder diye düşünüyorum.

Buzdolabından bahsetmişsiniz, buzdolabı gerektiğini düşünmedim hiç, dolap lazım ama... Ayrıca gözümüz büyük para da değil, ev geçindirsin yeter...
Katılımdan ötürü herkese teşekkür ediyorum ama hala günde kaç tepsi konusunda sıkı bir yorum gelmedi :) Yok mu dayısı, amcası, kendisi baklavacı olan / zamanında baklavacılık yapmış olan?
chuck was here

fırat ercan
Yeni Üye

Toplam 18 yazı
07/09/2009 :  15:43:30  Alıntı
yaw arkadaşım gıda ile ilgili bir iş yapacaksan,bir belge gerekiyorsa alacaksınız tabiki,gıda işi bu başka işe benzemez,sizin canınız sıkılmasın diye başkalarınınımı zehirleteceksiniz(((:

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Matbaacı
chuck
Yeni Üye

Toplam 36 yazı
09/09/2009 :  10:11:51  Alıntı
Anlamadım ne demek istediğinizi? Ya da siz beni anlamadınız :)
chuck was here

derbey34
Yeni Üye

Toplam 16 yazı
09/09/2009 :  13:56:00  Alıntı
gıda belgesini üreticiden alırsın yani benim mamülüm gıda mühendisi kontrolü vardır belgesidir onun bir örneği verilir asarsın nedir bu kadar buyutulen chuck kardeşim sen hesabını yapda gerisi kolaydır dışarda ne krolar açıyor elleri biyerlerinde geziyor tatlıcı diye işyeri için zaten ruhsat ayrıca cıkar gıda belgesi üretici için gecerli.bende imalatı işyerine sokma taraftarı değilim cunku ona usta ve mutfak masrafı gerekır sonraki iştir ama iyi iş olursa bende yaparım hakedıyorsa zaten 1.5-2000 tl fırınlar hamur teknesi tezgah felan var gerekırse oduruma gelsınde 5000tl gibi masraf cıkar.sanki baklavacılarda dumanı üstündemi satıyor 1 veya 2 gunde zaten satılıyor

atakanx5
Yeni Üye

Toplam 11 yazı
09/09/2009 :  14:35:26  Alıntı
bu zamanda ticarete atılmak risk tir, ama en büyük risk, risk almamaktır. diğer mevzuatları pek bilmem ama, gerekli tüm izin ve belgelerin olması şart gıda işinde, imalat olmadan sadece satış yapacağınızdan daha az prosödür olmalı. ama tatlıları alacağınız yer çok önemli bunu unutmayın, ve aynı kaliteyi herzaman tezgahınızda sunmalısınız, onun için alım yapacağınız yeri çok iyi seçin. mümkünse en iyi yerden alın, madem imalat yapmayacaksanız sadece satış yapacaksınız kıyın paranıza en iyisini alın satın, ve hep aynı kalite de ürün satmış olursunuz. yoksa sıradan bir firmadan alıp bir ay sonra ya kusura bakmayın bu imalatçıda sorun çıktı yarından sonra başka bir imalatçıdan gelecek tatlı demek işinizin sonu olur. iyi bir başlangıç herzaman başarıyı getirir. size hayırlı işler hayırlı müşteriler diliyorum.

Yerleşim : Türkiye / Bursa  |  Meslek : İthalat / İhracat
chuck
Yeni Üye

Toplam 36 yazı
14/09/2009 :  13:26:44  Alıntı
Sn. derbey34, faydalı bilgileriniz için teşekkürler...

Sn. atakanx5, paylaşımınız ve iyi dilekleriniz için size de çok teşekkürler...
chuck was here

masal06
Üye

Toplam 2659 yazı
04/09/2010 :  16:21:35  Alıntı
konu hakkında bir kaç fikir daha almak iyi olur diye güncelliyorum
"BEDAVA PEYNİR SADECE FARE KAPANINDA OLUR"

"Zirvelerde Kartallar da bulunur, Yılanlar da. Ancak birisi oraya süzülerek, diğeri ise sürünerek gelmiştir. Önemli olan nereye gelmiş olduğunuzdan çok, nereden ve nasıl geldiğinizdir."

ßeLki Sandığınız Kadar Ukala,
ßeLkide Tahmin Edemeyeceğiniz Kadar Mütevaziyim
ßiraz SakLıyım ßazen YasakLıyım Kimseyi Örnek ALmam
Kimseye Örnek OLmam Arkama ßakmam 'AsLa' Demem
'Keşke'Leri Sevmem !!
ELeştiri DinLerim Nasihat DinLemem

Şüpheciyim ama kuruntu yapmam Kendimle çelişebilirim ama kafama takmam Dalga geçerim ama kırmam Ciddiye alırım ama kapılmam Huzur veririm ama söz vermem Sahip olurum ama ait olmam....

Yerleşim : Türkiye / Samsun  |  Meslek : Satış / Pazarlama
masal06
Üye

Toplam 2659 yazı
12/01/2012 :  15:03:23  Alıntı
Arkadaşlar Bu tatlıcılık işi iyide Malesef Dinamikleri sizin elinizde olursa İyi

Örneğin Bir bayiden franchise alarak bu işi yaptığınızı düşünün Bayi ile sorunlar yaşadığınız an yada bayilikten ayrıldığınız an işiniz kara kiraz :))

Yada Bu işi bir usta tutarak üretimide kendiniz yaparsanız maliyet düşer fakat usta değişirse? İş müşterinin damak tadına kalınca sizin yapabileceğiniz birşey yok
"BEDAVA PEYNİR SADECE FARE KAPANINDA OLUR"

"Zirvelerde Kartallar da bulunur, Yılanlar da. Ancak birisi oraya süzülerek, diğeri ise sürünerek gelmiştir. Önemli olan nereye gelmiş olduğunuzdan çok, nereden ve nasıl geldiğinizdir."

ßeLki Sandığınız Kadar Ukala,
ßeLkide Tahmin Edemeyeceğiniz Kadar Mütevaziyim
ßiraz SakLıyım ßazen YasakLıyım Kimseyi Örnek ALmam
Kimseye Örnek OLmam Arkama ßakmam 'AsLa' Demem
'Keşke'Leri Sevmem !!
ELeştiri DinLerim Nasihat DinLemem

Şüpheciyim ama kuruntu yapmam Kendimle çelişebilirim ama kafama takmam Dalga geçerim ama kırmam Ciddiye alırım ama kapılmam Huzur veririm ama söz vermem Sahip olurum ama ait olmam....

Yerleşim : Türkiye / Samsun  |  Meslek : Satış / Pazarlama
Bartoloucci
Üye

Toplam 1347 yazı
13/01/2012 :  00:17:43  Alıntı
gaziantepe bu yönde bir gezi düşünülebilir aslında
Satılık Ziftin Olsun,

Selanik'ten Kel Gelir

Yerleşim : Türkiye / Özel  |  Meslek : Diğer
adalı1
Üye

Toplam 410 yazı
15/01/2012 :  12:13:42  Alıntı
bu tür işlerde kar oranı brüt % 100 olmak zorundadır yukarıda bir usta 20 tl ye alınan ürünü 30-40 tl olmalıdır diye fiyat belirtmiş ,şimdi 30 tl olması % 50 kar a denk gelirki yetersizdir 40 tl olmalıdır ancak türkiyenin en büyük tatlıcılarından biri olan karaköy güllüoglunda bile fiyat bu kadar degildir ismi tanınmamış olan bir tatlıcının baklavasını 40 tl ye satamazsınız en üst kalite baklavanın size geliş fiyatı maksimum 15 tl olmalıdırki sizde 30 tl ye satabilesiniz aksi taktirde bu işde zorlanırsınız

Bartoloucci
Üye

Toplam 1347 yazı
10/04/2012 :  21:44:28  Alıntı
çok yerde görür olduk bu tarz satış yerlerini
Satılık Ziftin Olsun,

Selanik'ten Kel Gelir

Yerleşim : Türkiye / Özel  |  Meslek : Diğer

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

8.66 saniye.
21:37:00, 5 Mayıs 2024, Pazar

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım