Salma Tavukçuluk İçin Hangi Irk? - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Salma Tavukçuluk İçin Hangi Irk?

Ayıboğan
Üye

Toplam 122 yazı
19/12/2015 :  11:04:34 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Herkese merhabalar.uzun süredir aklımda köy yumurta tavukçuluğu var.son dönemlerde bakıyorum,köy yumurtasına oldukça yoğun bir ilgi var.büyük marketlerde bile leğen gibi kaplar içinde temizlenmemiş köy yumurtası satılmakta.bende çevremdeki satıcılarla görüşüp bir yerden başlamayı planlıyorum.şu an ön inceleme aşamasındayım.öncelikle bu iş için hangi ırk daha uygun olur?veya karma olur mu?Salma veya gezen tavukçuluk,veya köy tavukçuluğu dediğimiz yetiştirme tarzı için şu an kafamda 3 ırk var.Ataks,Yarka,Lohman.burası giresun sahil.sıcaklık sıfırın altına nadir düşer.yinede soğuğa dayanıklı olan hangi ırktır?sadece hava sıcaklığı değil,yumurta verimi,yumurtlama süresi, vs.genel olarak değerlendirirsek,ve bu işin sonuçta kazanca dayalı bir iş olduğunu göz önünde bulundurursak hangi ırk daha mantıklı olur?
Birde mekan barınak durumu var.bizim buralarda sansar falan çok olur.yukarıdan yırtıcı kuş tehdidi de var.köyde yer çok.fındık bahçesine bile salarım.ama tehditlere karşı nasıl önlem almalıyım?barınak yarı açık mı,kapalı mı olmalı?gezen tavuklara kendi yayılmalarının haricinde ayrıca ne tür yem verilmeli?hastalıkla mücadele,ilaçlama vs için veterinerle mi çalışmalı?
En azından kafamda bir taslak oluşturacak kadar konuya açıklık getirirseniz çok makbule geçer.

Yerleşim : Türkiye / Giresun  |  Meslek : Ticaret
asaf
Üye

Toplam 185 yazı
19/12/2015 :  14:00:38  Alıntı
Lohman veya atak s
Ormanda tilki en akıllı, koyun ise en saf hayvandır, ancak tilki her zaman aç koyun ise tok gezer...

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Ticaret
FikretBulut
Üye

Toplam 150 yazı
19/12/2015 :  14:26:38  Alıntı
Tavuklara kendi yayılmalarının haricinde ayrıca ne tür yem verilmeli?

Hangi Tavuk olursa olsun ırkına göre günde 110-125 gr gibi yumurta yemi vermelisiniz.

Yerleşim : Türkiye / Tekirdag
UgurSEZER
Yeni Üye

Toplam 13 yazı
20/12/2015 :  18:45:09  Alıntı

En verimli ırk olarak lohman brown diye biliyorum..
Bu arada YARKA bir ırk değil tavuk olmaya aday piliçlerin içinde bulunduğu çağa deniyor.

Yerleşim : Türkiye / Bursa  |  Meslek : Mühendis
blackops
Üye

Toplam 711 yazı
20/12/2015 :  19:29:26  Alıntı
artk yumurtanın üzerine imal tarihi basılmak zorunda 21 günü gecen yumurtalar tarihi geçmiş sayılacak bunu göz önünde bulundurun

Geç kalınmış teselli idamdan sonraki affa benzer..

Yerleşim : Türkiye / De  |  Meslek : Diğer
mahir19
Yeni Üye

Toplam 27 yazı
04/01/2016 :  21:19:51  Alıntı
Hocam arayin goruşelim Giresundan Mahir ben 533 6212612

Yerleşim : Türkiye / Çorum  |  Meslek : Veteriner
impassible
Yeni Üye

Toplam 5 yazı
17/02/2016 :  01:34:04  Alıntı
Hocam öncelikle yapmak istediğiniz iş de alt yapı çalışması yapılmalı tam açık bir sistemde yumurtaları nasıl toplayacaksınız bu önemli bir faktör bunun dışında yarka bir cins değil 0-16 hafta aralığında ki tavuğun genel adı yumurtlamaya başlamadan önceki dönemin adı yada. Aşı olayı genellikle yarka dönemindeyken yapılan veteriner uygulama alanına giren kısımları var örneğin 8-10 günlük dönemde gumboro ve newcastle aşıları yapılır göze damla ve deri altı enjeksiyon şeklinde bunlar size gelmeden önce yapılır. 17.hafta da yarkadan çıkarken salmonella için aşılanır onun dışında genellikle suya katılan aşılar kullanılıyor. Burda ki problem kaç adetle başlamak istediğiniz bu tarz bir işletme de tavuk başına alım maliyeti 15-20 tl aralığında hesaplanmalıdır.
Hayvan seçimi olarak atak-atak s kullanılabilir bunu da neden söyleyebildiğimi anlatıyım atak yerli bir ırk ve ırkın bölgeye uyumu üst seviyede aynı zamanda yüzyıllardır bölgede olduğu için hastalığına ait suşlara kültür ırklarından daha az duyarlı bu da bir diğer avantajı verimliliğe gelecek olursak damızlıkdan alınan genellikle nickler kullanılıyor bunlar patentli kafes tavukçuluğunun en ünlü tavukları leghorn, yarı kapalı en azından yumurtlama alanının olduğu yerlerin olması sizin için avantajlı olacaktır evet bir veterinerin belli bir sürede gelmesi yada ölümlerde nekropsi yapmasında fayda vardır isterseniz özelden mesaj atabilirsiniz veteriner hekimim ve kanatlı çalışıyorum yardımcı olmaya çalışabilirim

Yerleşim : Türkiye / Çorum  |  Meslek : Veteriner
Ayıboğan
Üye

Toplam 122 yazı
22/02/2016 :  11:38:51  Alıntı
Tüm yorumlarınız için teşekkürler.özel sebepler yüzünden bu projeyi bir süre ertelemek zorunda kaldım.ama asla vazgeçmedim.

Yerleşim : Türkiye / Giresun  |  Meslek : Ticaret

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

3.98 saniye.
16:11:13, 3 Mayıs 2024, Cuma

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım