Pazarlamada üretim gücünü arttırma - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Pazarlamada üretim gücünü arttırma

hascence
Üye

Toplam 1122 yazı
13/06/2004 :  17:09:47   Yazarın websitesini ziyaret et Website  Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Siz pazarlama müdürü olsanız pazarlama müdürü olduğunuz organizasyonun üretim gücünü nasıl arttırırsınız?

Bu soruya kendi cevabımı veriyorum ilk önce; Her şeyden önce bulunduğum organizasyonun nerede olduğuna bakarım, üretim gücünün nasıl olduğuna rekabet gücünün ,satış gücünün gelirinin nasıl olduğuna bakarım. Örneğin bir üniversitenin pazarlama müdürü olsaydım; üniversitenin ilk önce bir durum analizini yapardım. Okulun ne düzeyde olduğunu yeterli standartlar da bir eğitim verip veremediğimize istekleri karşılayıp karşılayamadığımıza ,rakiplerimize göre hangi konumda olup olmadığımıza gibi bir durum analizi yapardım. Daha sonra eksikliklerimizi ortaya koyup ilk iş olarak onları düzeltmek için bir pazarlama planı bir düzeltici program hazırlatırım. Daha sonra diğerlerinden rakiplerimizden daha öne geçmemizi sağlayacak elimizdeki olanakları zorla**** üniversitemize birkaç artı ekleyebilecek şeyler geliştirilme yoluna giderim.Rakiplerimin önüne nasıl geçebileceğimi planlarım.

İşletme yöneticileri kendi pazarlama sistemlerinin şekillenmesinde önemli bir rol oynayan rekabet çevresini sürekli olarak izlemek zorundadırlar. Bir işletme genellikle üç değişik kaynaktan rekabetle karşılaşır. Bunları üniversitelere uyarlarsak

Bulunduğumuz bölgedeki isim yapan üniversiteler ,isim rekabetimi.
Bizim verdiğimiz hizmetin ayrıcalık olarak ortaya koyduğumuz ürünlerin ikamesini yapmaları.
Pazarda bulunan öğrencilerin alım gücünün sınırlı olmasından ,eğitim için verebileceği para miktarının sınırlı olmasından dolayı diğer üniversitelerle olan rekabetimiz.

Bu üç nedenden dolayı pazarlama müdürü olarak özeklikle bulunduğum pazardaki diğer üniversitelerin gerek maliyet yapılarını,gerekse fiyat ve reklam uygulamalarını öğrenmeli, söz konusu bilgilerden kendi plan ve uygulamalarımda yararlanmalıyım.

Doğal olarak bir işletme için rekabet durumu içinde yer aldığı sektörün Pazar yapısıyla yakından ilgilidir ve bu yapıdan geniş ölçüde etkilenir.

Kıbrıs ta üniversiteler için de biraz tam rekabetten eksik olsa da iyi bir rekabet piyasası vardır. Devletle ortak olan üniversitelerin kalkınması daha kolay olduğu için daha çok destek aldığı için bizden daha iyi konumdadırlar. Bizim gibi vakıf konumunda üniversitelerde ise hemen hemen aynı durumdayız. Pazarı neredeyse paylaşmış durumdayız.

Rakiplerimizden öne geçmek kalitemizi ve devamlılığımızı arttırabilmek için sürekli planlı ve programlı şekilde kendimize uygun politikalar çizmeliyiz.Uzun zaman sonrasını görebilmek kendimize uygun bir amaç ve uygun bir vizyon belirleyip o yoldan amaçtan çıkmayıp o doğrultuda çalışmalıyız.Üretimimizi arttırabilmek için gücümüzü arttırabilmek için hedeflerimizden amaçlarımızdan tüm çalışanlarımıza bahsetmeliyiz onları eğitmeliyiz. En alt kademede çalışanlara temizlik işçilerimize bile amaçlarımızdan bahsetmeliyiz ve tam bir takım ruhuyla çalışmalıyız.

Pazarlama müdürü olarak gücümüzü arttırabilmek için zamanla değişebilecek biraz esnek olan iyi bir plan hazırlamak gerekecektir. Reklam kampanyaları geliştirmek reklama çok önem vermek gerekecektir. Araştırma geliştirme bölümüyle sürekli iş birliği içerisinde olarak gelişim için çabalamak gerekir. Rakiplerin her adımını iyi izlemek sürekli piyasayı takip etmek gerekecektir.

Yerleşim : Kuzey Kıbrıs TC / Güzelyurt  |  Meslek : Bankacılık-Finans
hascence
Üye

Toplam 1122 yazı
14/06/2004 :  17:54:40 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
mimmanegementciğim kaliteli olmak gerektiğini belirtmediğimi sanmıyorum. Pazarlamda üstünlük yaratmaya çalışmak reklamcılık gibi kavramlar vardır. Kaliteni ve farkını ortaya koyamıyorsan reklamını yapamıyorsan tam rekabet ortamında sıfırsın demektir. Çelebi değilde Hascen'im. Eğitimin yaptığı en iyi reklam mezunlarıdır. Mezunlarda iş yoksa üniversiteyi istediğiniz yere istediğiniz şekilde getirin reklam yapın üniversiteyi kaliteli gösteremezsiniz. Ben zaten kalitenin rekabet yarattığını savunuyorum ve üstün olduğunu göstermesi gerektiğini, kalitesini kimse bilmezse ne verebilir. Reklam diye birşey vardır, bu ne etiğe aykırıdır nede rekabete..

hascence
Üye

Toplam 1122 yazı
16/06/2004 :  07:54:55 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Sayın mimmanegement,
Ben yazımın neresinde kaliteyi bırakın da, reklam yapın dedim. Ben zaten belli bir konumda olan bir üniversitenin tanınmasının, müşteri çekmesinin, pazarlanabilmesinin yollarından bahsettim. Mezunlar derken diplomayı eline almış insanlardan bahsetmedim zaten. Mezunların icraatlarından bahsettim. Mezun olduktan sonra onların yaptıklarından başarılarından bahsetmek istedim. Eninde sonunda öğrencilerin çoğu mezun olacak. Fakat bunların ne gibi işler buldukları, işlerindeki gösterdiği başarılar, bilgi düzeyleri gibi konularda kendilerini gösterirler. Bu mezunların kalitesi ise okulun reklamını yapar. Bunu demek istemiştim. Zaten eksikliklerimizi tamamlamalıyız, belli standartlarda iş yapmalıyız diye söylerken kaliteden bahsettim. Kötüye kullanılan reklamcılıktan değil.

hascence
Üye

Toplam 1122 yazı
18/06/2004 :  23:39:25 Yazarın websitesine git Website   Alıntı

Üniversitelerimizden hep yoklar çıkıyorsa bu ya sistemde ya da bizim vatandaşlarımız da bir hata var demektir. Üniversiteler insanlara sadece teoriyi verir, bunların çoğu gerçek hayatta kullanılmaz bile. Öğrenci almak istediğini alır, kendini geliştirmek isteyen geliştirir. Üniversiteler temel bilgileri verir, yolun girişini gösterir. Yolu tamamlamak herkesin kendi elindedir. Öğrendiklerini gerçek hayata uygulayamayan, yaratıcı olamayan, engellere pratik çözümler getiremeyen nerde okumuş olursa olsun yokdur. Teorik bilgi bir gün gelir tükenir. Sürekli gelişim diye bir şey vardır. Üniversiteler sadece yolun başlangıç aşamasıdır.

hascence
Üye

Toplam 1122 yazı
20/06/2004 :  22:53:31 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Kaynak konusuna gerçekten katılıyorum. Genelde tüm kaynaklar çevirme. İhtiyacım olan kaynaklara ulaşmak da gerçekten zorlanıyorum. Kıbrıs'da hele bu mesele tam bir kaos. Üniversitelerde kitap bulmak çok zor. Türkçe kaynak bulmak hele tam bir problem.
Bence teoriyi doğru almaz ezberden kaçınıp gerçekten öğrenmekte insanların elinde. Eğer öğrenilenler hep ezbere dayalı kalıyor geçici öğreniyorsak, bu üniversitelerde ki sistemin değil ilköğretim deki sistemin suçudur. Baştan insanlara ezberciliği getiriyorsa bu böyle devam eder. Öğrenmeyi bilen insan ezberden kaçınır teorinin özünü benimser kendine alır ve sürekli gelişim içinde devam eder.

hascence
Üye

Toplam 1122 yazı
28/02/2005 :  15:13:35 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Sayın Mim

Balığın başı gerçekten tedavi edilir mi? Yoksa kokan bağığı çöpe atıp yeni bir balık mı yüzdürmeli?

bold20
Yeni Üye

Toplam 71 yazı
28/02/2005 :  21:17:29  Alıntı
Neden kimse katılmıyor.HERKES OKUYUCUMU KİMSENİN Mİ DÜŞÜNCESİ YYOK VEYA VAR DA ÇEKİNİLİYORMU ????????? 3 5 ARKADAŞLA PEK MOZAYİK TAŞININ RENGİ NE KADAR MOZAYİK TAŞINA BENZER.VE SONUCUNU BULUR. BENCE PROBLEM VAR. BU NOKTAYI DA TARTIŞALIM .
Bold's dreams

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : İşsiz
deryadeniz
Yeni Üye

Toplam 10 yazı
01/03/2005 :  00:06:47 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
İnsanlar yazma özürlüdür. Yazmaya çekinirler okumak normal geliyor. Bir kaç kişiden çok takip eden bu siteyi zannedersem. yaseminece81 benim kuzenimdir. O yazar ben arada okurum. Kıbrıs'tan sevgilerle..
ipek

Yerleşim : Kuzey Kıbrıs TC / Güzelyurt  |  Meslek : Öğrenci
whatco
Yeni Üye

Toplam 24 yazı
01/03/2005 :  09:14:46  Alıntı
Herkese Selamlar,
Pazarlamanın bana göre kuralları belirlenmiş yaseminece, sadece kim daha hızlı, bilgi sahibi,yetenekli ise o kazanır. İnan son zamanlarada bu da yeni bir pazarlama yöntemi diye bir şey dumadım . Duyduklarım çok eski zamandan bu güne kadar olanlar eskilerin değiştirilmiş şekildir inan. (t box) hariç. o da kendi çapında paketini değiştirdiler. Dünyanın en eski mesleği bir şeyler satmak. Bugün bunu en iyi yapan Trump gözüküyor.

sayın mim manegment kendinizi boşa bir çaba ile bir şey anlatmaya çaılışıyorsunu. bana daha öncede ders verdiniz aldım dikkat ediyorsanız fazla sizin alanınıa girmek istemiyorum. ama lütfen yapıcı eleştiriler yapalım. insanların bugün bunlara ihtiyaçları var. haklısınız ama yapacak bir şey yok.

Ben konuyu çok sevdim onun için bir şeyler yazmak istedim. gercekten insanın bir şeyler bilmesi ayrı ama bu konu hakkında konuşmak ve paylaşmak ayrı böyle bir konu için yasemin ece teşekkür ederim.

Konuya Üniversite dışından bir pazarlamacı olarak bakmak isterim.
pazarlama bir bilim ama kuralları yıllar önceden konulmuştur. Bugün bizim yaptıklarımız onun tekrarı. üniversitelerde istedikleri gibi bir eğitim yapıyorlarmı. ben herkezi paragöz olarak görüyorum. eğitimde para sözkonusu olamaz bunu devlet eğitimin kalitesine göre vermeli. bu başlı başına bir konu.okulu bitirip giden öğrenciler boşmu geziyor yoksa kapışılıyormu kalite kontrol oradan yapılmalı.seviyeler tespit edilmeli kimsenin hakkı yenmeden.
whatco dan selam

Yerleşim : Türkiye / Mersin  |  Meslek : Yöneticilik
hascence
Üye

Toplam 1122 yazı
01/03/2005 :  11:53:37 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Ben sana teşekkür ediyorum katılımın için. Ancak pazarlamanın kuralları, ilkeleri her geçen gün değişiyor. Çok farklı trendler içerisine giriliyor. Günümüzde çok daha fazla önemli ve gerekli bir olaydır. Eskiden ne üretirsem satarım fikri vardı. Artık o çok geçmişte kaldı. Fark yaratmak, sivrilmek çok önemli bu trendde. Üniversitelere gelince birşey öğrenmek için gidenlerle zorla gidenler arasında ayrım yapmak lazım. Laf olsun diye gidenlerde çok fazla. Önemli olan eğitim esnasında araştırma yoluna da gidip, iyi bir gözlemci olarak çevreyi anlamaya çalışmak gerekir. Hayatı ciddiye almak lazım her yönünden. Okuldaysa okulda, işteyse işte.

bold20
Yeni Üye

Toplam 71 yazı
01/03/2005 :  14:10:41  Alıntı
Cünkü tartisma düzeyi bu forumun epeyce yüksek. Diyorsunuz:

evet mim bey dogru söylüyorsunuz, tekeli(böyle başlar)(kenan beyin eksikligi su ***ürmez bir gerçektir.) tanımlamanız güzel ,siz beni oldukça şaşırttınız(ali baba(mim) ve haramileri). Bu formun tartışma düzeyi yüksek olabilir siz ve digerleri bu mudur sizin form tanımlamanız,yazılarınız ortada ,bilgi düzeyiniz iyinin üzerinde ve bir o kadar da tecrübeniz. Bu platform da herkes düşüncesini paylaşabilmeli .Yoksa üzerinde devamlı konuştugunuz vurguladıgınız tekelleşmedir bu. İster inanın ister inanmayın bu tavırlarınız nedenleriyle insanın yazacagı varsa yazmıyor. çün ki siz hemen bir çullanma operasyonuyla insanları ( özelikle genç insanları ürkütüyorsunuz). Daha yeni görüşlerini belirten ,arz eden insanlara böyle tavır takınırsanız tabi ki sizden çekinir ve uzak durmaya çalışırlar. LÜTFEN BİRAZDA FARKLI AÇIDAN YAZDIKLARIMI DÜŞÜNÜN BEN BURADA SİZE SİZİN KADAR BAŞARILI YAZAMIYABİLİRİM AMA KİMSENİN GÖRÜŞLERİNİ YERDEN YERE VURMAYA NE HAKKINIZ VAR: saygılar.
Bold's dreams

hascence
Üye

Toplam 1122 yazı
02/03/2005 :  03:19:43 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Sayın Bold söyledklerinide haklı olabilirsiniz. Fakat şu var ki kötü eleştiriler karşısında insan daha da azimli olabiliyor. Ben buraya ilk yazdığımda bu eleştirilerden dolayı, kaç kere bir daha yazmayacağım dedim. Daha sonra hırlandım ve ben eleştirmeye başladım. İtiraf ederim ki Mim bunca zaman o eleştirileri yapmasaydı çok da fazla katılmazdım. Gelen yorumlar insanı hararetlendiriyor. Bununla birlikte 6 foruma daha yazıyorum ben ama hiç birisinde 60'ı geçmemiştir yazdıklarım. Bir süre eleştiril, sonra eleştir vazgeçemezsin. Bu aradfa lütfen yaz yazılarında ki ciddiyeti ve kültür birikimini görebiliyorum. Hoş çakal.

whatco
Yeni Üye

Toplam 24 yazı
02/03/2005 :  09:05:18  Alıntı
hiç birimiz tartışmayı ve ne konuştuğumuzu bilmiyoruz. bakıyorum kerkez kendii haklı çıkarmaya çalışıyor. hepimiz aynı dünyanın insanlarıyın hepimiz aynı taraftayız.aynı ülkede yaşıyoruz. ama farklı yerlerdeyiz. tartışmaya karşımızdakinide dikkate alarak daha düzeyli olabilir. lütfen bir kenara not edin.
konuyu saptı.

üretim gücünü arttırmak dan ne anlıyoruz.

satış gücü
üretim gücü
reklam ve halkla ilişkiler
tahsilat gücü
yeni müşteri gücü
pazara girme gücü
ezilmeme gücü

global olarak bakmak bazım ben pazarlama yaptığım şirketi en iyi şekilde nasıl temsil edebilirim dersem, bu zaten bellidir.

ama ben buraya nasıl güç katarım dersen biraz fikir üretmek gerekir.
yeni müşteri yeni reklam,yeni insanlar her zaman güç tür ama aynı zamanda güçsüzlük de olabilir. yeni gelen insanlar senin zamanı daha çok alır ve seni asıl istediğin yere gidemezsin ve yorulursun.
bence kaliteyi arttırmak birinci yol daha seçici davranmak. sonra gelen yeni insanlara da aynı heycanı verip iyi araştırmak gerekir. kalite artınca gücünde artar.
bir yönde güçsüz bırakır tüm yönlerde bir damlanın denize düşmesi gibi büyümek gerekir. gücünü nerede kullanacağını iyi bilmelisin.
whatco dan selam

bold20
Yeni Üye

Toplam 71 yazı
02/03/2005 :  10:07:32  Alıntı
sayın yaseminece teşekkürederim düşünceniz için evet eleştiri gerekli ve bu yapıcı eleştiri olmalı kısaca eleştiri sadece eleştiri yapmak amacını taşırsa amacından sapabilir. siz bu eleştirileri iyi analiz etmiş olabilirsiniz şunu da unutmayalım hayatın rengi farklı ve eleştiri düzeyide ancak karşındaki insaları tanıdıgın ölçüde yapabilirsin zannedersem. Herkes sen ben degil ve olamazda. insanlar farklı karakterleri barındırırlar. kimisi kırılgan kimisi güvensiz kimisi de iradeli olabilir. ve bunları harmanladıktan sonra güzel ve etkili bir eleştiri ortamı oluşturabiliriz. selam
Bold's dreams

bold20
Yeni Üye

Toplam 71 yazı
02/03/2005 :  10:13:31  Alıntı
eleştiri gelişim için son derece güçlü bir güdü aracıdır. Beni eleştirin Başbakan olayım .
Tabiki gerçekçi ve yapıcı oldugu sürece. son olarak eletirilerden ders almak şartıyla. birisi sana deli derse gülüp geç iki kişi derse düşün herkes derse bir problem vardır . bu bile ders alındıgı sürece güçlü bir eleştiri.çünki bir bütünlük var (herkes )
Bold's dreams

hascence
Üye

Toplam 1122 yazı
02/03/2005 :  11:24:33 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Evet çok haklısın ben eleştiriden hoşlanmamakla birlikte, sıkılan bir insan değilim. Bazıları çok fazla takarlar. Herkes gerçekten farklı. Genelleme yaptığım için özür.

bold20
Yeni Üye

Toplam 71 yazı
02/03/2005 :  13:20:59  Alıntı
konu saptı ben de senden özür diliyorum.
Bold's dreams

hascence
Üye

Toplam 1122 yazı
12/03/2005 :  17:53:25 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Pazarlamanın verimliliğini arttırmadan bahsettim aslında. Konuyu okursan anlarsın. Ben pek takılamıyorum. Burayı çok özledim yazılar hazırlayıp belki gelirim. Hoşçakalın.

feray
Yeni Üye

Toplam 39 yazı
22/03/2005 :  17:12:25 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
slm herkese,bugün aranıza katıldım:=)iş dünyası ile ilgili ciddi bir yer arıyorken tesadüfen buldum..ilgimi çeken herkesin yazar olması..ama konular sanırım her boyutta..sadece okuyucu olarak tanınmak ta istemedigimden sizlere slm diyorum..
feray

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Diğer
hascence
Üye

Toplam 1122 yazı
24/03/2005 :  17:36:17 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Hoşgeldin Feray!

Mim söylediklerinew katılıyorum, hızınıza çok zor yetişcem çok gerilerde kaldım. Hoş çakalın.

whatco
Yeni Üye

Toplam 24 yazı
24/03/2005 :  18:54:28  Alıntı
SORU:
önce üretimmi artmalı yoksa pazarlamamı artmalı?
whatco dan selam

hascence
Üye

Toplam 1122 yazı
24/06/2005 :  00:02:06 Yazarın websitesine git Website   Alıntı

Yavaş konuş ama hızlı düşün.
Çin Atasözü

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

9.49 saniye.
07:09:58, 25 Nisan 2024, Perşembe

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım