Silinsin - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Silinsin

jubaa1717
Yeni Üye

Toplam 3 yazı
07/02/2015 :  21:16:38 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Silinsin

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Esnaf
kahramanoglan
Yeni Üye

Toplam 3 yazı
09/02/2015 :  18:14:25  Alıntı
jubaa1717 kardeşim;

Yakın bir akrabamın Ankara ilinde 1.000 m2 (metre kare) bir tarlası vardı, 7-8 ay önce imar geçti ve tarlanın durumu şöyle oldu;

400 m2 konut imarlı arsa ( emsal: 1 )
300 m2 tarla ( yani imarsız arsa ) (aslında bu pek rastlanan bir durum değilmiş, yani imar geçtikten sonra bir kısım tarla kalması, bu işlere akıl ermiyor)
19 m2 de eğitim arsası
281 m2 devlete kaldı (toplu kullanılacak alanlar için)

Tabi bu imara alınma şekli her yerde aynı olacak diye bir durum yok. Yanlış hatırlamıyorsam imarlı olan her 150 m2 için bir ev veriyorlarmış (tabi bu ortalama bir rakam ve verilen evlerin yarısını müteahit alıyor), bu şöylede yorumlanabilir;

400 m2 imarlı arsa = 2 ev + 100 m2 arsa ( bu rakamın yarısı senin yarısı müteahitin oluyor = sana 1 + 50 m2 yer kalır, bu 50 m2 nin ister parasını alır, isterse üzerine para verip bir ev daha alabilirsin, müteahitle anlaşmalarına kalmış artık)

Eğitim arsasını emlakçılara satabiliyormuşsun (isteyenler olmuş ama çok para etmiyor)

Tarla olarak kalan kısımı da ister satarsın ister bekletirsin istersen ceviz ağacı dikersin :)

Arsanın emsali ve yapılacak projedeki evlerin m2 si (yani arsaya kaç ev yapılacağı, sığacağı) sana kaç metre karede bir ev düşeceğini belirleyen önemli unsurlardır,

Arsanın büyük olması senin için avantaj, yukarıda anlattığım gibi metre kare üzerinden de anlaşabilirsin, % (yüzde) olarak da anlaşabilirsin.

Netice olarak arsanın emsalini yazmamışsın, ben bu emsali çevresine yapılan binaların 6 katlı olmasından yola çıkarak 1 kabul ediyorum, hmax da serbest olsun, bu durumda;

15.000 m2 tarlanın imar gelince 7.500 m2 imarlı arsanın olacağını ve buraya da ortalama (yukarıdaki örneği baz alacak olursak) 40-50 civarında ev yapılabileceğini bu evlerinde 20-25 civarının sende kalacağını tahmin ediyorum. Eldeki bilgi ve örneklere göre tahminde bulundum sadece, seni heveslendirmiş yada hevesini kırmış olmayayım, bahsettiğim rakamların farazi olduğunu unutma, sadece küçük de olsa bir fikir olsun diye yazdım (verdiğin bilgilerdeki değişkenlerin belirsiz olmasından dolayı tam tahminde bulunamıyorum, ha birde arsanın bulunduğu yer de önemli tabi ki (arsa kaçırılmayacak bir yerdeyse müteahit gözünü karartıp senin isteklerine daha olumlu yanıt verebiliyor))

Allah ağız tadı ve bereket versin.
AKIL PARADAN DAHA DEĞERLİDİR

eymirgunce@gmail.com

Yerleşim : Türkiye / Çankırı  |  Meslek : Memur
jubaa1717
Yeni Üye

Toplam 3 yazı
09/02/2015 :  18:53:32  Alıntı
arsa denize 300metre uzaklıkta kuş uçuşu..
400metra yanında ise otel inşası başladı.
7500 m2 ye 50 daire az değil mi?
yani 7 blok yapılsa her blok 5 kat desek.. her kat 3 daire en az 100 daire çıkar yuvarlak hesap diye düşündüm.

yani 1100 m2 ye 1 blok sığmaz mı? 3 daireli hatta 4 daireli bile sgabilir 120m2 den

kahramanoglan
Yeni Üye

Toplam 3 yazı
09/02/2015 :  21:30:18  Alıntı

jubaa 1.100 m2 ye gökdelende dikebilirsin, o zaman şöyle bir hesap çıkıyor;

30 katlı gökdelen X her katta 3 daire = 90 daire

7.500 / 1.100 = 7 (yuvarlak hesap olsun)

90 X 7 = 630 daire

Bunun yarısı müteahitin yarısı senin

630 / 2 = 315 (sana düşecek olan pay)

TABİ BU HESABIN TUTMASI İÇİN ARSANIN EMSALİNİN 9,81 OLMASI GEREKLİ

Şaka olsun diye yazdım, ben müteahit değilim, sadece fikir olsun diye yazmıştım cevabı, yine de kısa bir açıklama yapayım, hesaplaması sana kalmış;

EMSAL çok önemli, şöyle ki;

Arsanın imardan sonra 7.500 m2 kaldığını farzedelim, emsali 1 olursa toplamda 7.500 m2 lik inşaat yapabilirsin ( 7.500 ü yapacağın dairenin m2 sine bölersen neticeyi kendinde bulabilirsin, misal 100 m2 lik 75 daire, 120 m2 lik 62 daire, 150 m2 lik 50 daire vs vs sığar)

Arsanın emsali 1,2 olursa 9.000 m2 lik inşaat yapabilirsin (burada da 9.000 i yapacağın dairenin m2 sine böleceksin)

Arsanın emsali 1,5 olursa 11.250 m2 lik inşaat yapabilirsin (burada da 11.250 yi yapacağın dairenin m2 sine böleceksin)

Emsalin kaç olacağı ve yapılacak dairenin m2 si kaç daire olacağını belirleyecektir.

Bu arada kendimi bir an; arsaya inşaat yapmak için isteyen müteahit gibi hissettim

Belediyeden ya da yakında bulunan imarlı yerlerden emsalini öğrenirsen fikir açısından sana faydası olur.
AKIL PARADAN DAHA DEĞERLİDİR

eymirgunce@gmail.com

Yerleşim : Türkiye / Çankırı  |  Meslek : Memur
jubaa1717
Yeni Üye

Toplam 3 yazı
09/02/2015 :  22:07:09  Alıntı
Emsal 1.90 baktım biraz önce tşk ederim bu arada

can0101
Yeni Üye

Toplam 27 yazı
10/02/2015 :  22:52:35  Alıntı
İlgili kurum %40 DOP (Düzenleme ortaklık payı) alabilir. Üzerini alması durumunda bedelini ödemek zorundadır.

Yerleşim : Türkiye / Adana  |  Meslek : Diğer
LoyaL
Yeni Üye

Toplam 17 yazı
27/03/2015 :  15:52:24  Alıntı
jubaa1717 arkadaş merhaba

tam bilmiyorum arazin nerdedir vs. ama ;

1/1000 ölçekli imar planlarına bakman gerekiyor. Etrafında yapılaşma varsa eğer senin arazinin de durumu bellidir.

Çünkü 1/100.000 planları artık bakanlık yapıyor.
Geriye kalan 1/50.000 ve 1/5000 ölçekli planları büyükşehire yasasına göre büyükşehir yapar.
Son olarak 1/1000 ölçekli imar planını ilçe belediyesi yapar.

Benim bildiğim arazinin %30 unu belediye alıyor zaten yeşil alan park vs için.

En doğrusu sen belediyeye gidip öğren buradan biz ne söylesek farazi :)

Tavsiyem önce internetten çevre ve şehircilik bakanlığının yayınladığı imar planlarından bulmaya çalış.

yoksa belediyeye gidip mutlaka öğren.

Yerleşim : Türkiye / İzmir  |  Meslek : Sanayici

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

3.98 saniye.
22:58:52, 2 Mayıs 2024, Perşembe

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım