Tıbbi Ve Aromatik Bitki Üretimi Ve Yağ Eldesi. . . - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Tıbbi Ve Aromatik Bitki Üretimi Ve Yağ Eldesi. . .

rts0606
Yeni Üye

Toplam 8 yazı
23/08/2014 :  14:21:59 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Merhaba değerli site üyeleri...Siteyi uzun süredir takip ediyorum çok yararlı paylaşımlar var.Bilgi paylaşımı konusunda cömert olan yardımsever tüm arkadaşlara selam olsun...
Benim bu başlıkta sormak istediğim konu geleneksel tarım ürünlerine alternatif olarak neler uretılebıleceği ve bunlara nasıl katma değer sağlanacağı hususunda bılgı almak...İnternette yaptığım araştırmalarda bırcok uretım planı teorık olarak sunulmakta fakat üretimin ticari yönü irdelenmemis durumda.aşağıdaki sorularıma bilgi olan arkadaşlar varsa şimdiden şükranlarımı sunarım
1 Öncelikle çukurova bölgesinde yetişen ticari değeri olan tıbbı aromatık bıtkıler nelerdır...(kekik nane lavanta melisa vb)
2 Bu ürünlerin hasat sonrası nasıl bır işleme gerekmektedir ? (yağ eldesi,drog olarak satış gibi)
3 Birim alanda yapılan tarımın bahçecilik veyahutta klasık tarım urunlerıne gore (arpa bugday soya mısır vs) karlılık oranı nasıl degıskenlık gosterır.
4 Kozmetik-ilaç sanayii veya gıda sanayii için yağ eldesi için nasıl bir tesis kurulmalıdır.Bu elde edilen ürünün dış pazarda ne gıbı standartlara uyması gereklidir.

Dilbisi yanlışları ıcın sımdıden ozur dılerım.Cvp veren herkese şimdiden teşekkur ederim...

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : Tekstil
mk13
Yeni Üye

Toplam 43 yazı
25/08/2014 :  11:10:10  Alıntı
Ben bu konuyu 2012 de 'Değerli Bitkiler' başlığı altında açmıştım. Açıkçası istediğim bilgiyi tam olarak burada bulamadığımı belirtmeliyim. Aslında konunun tekrar açılması beni mutlu etti. Umarım bilgiye ulaşabilirsiniz buradan. Şunu belirtmeliyim ki, bu tür konularda üniversitelerden faydalanmak en doğrusu. Sanırım şu anda bir çok üniversitede tıbbı ve aromatik bitkiler konusunda bölümler var. Meslek yüksek okulları olarak hizmet vermektedirler. Bitkilerin; baharat sanayi, alternatif tıp, modern tıp, kozmetik sanayi, yağ sanayi, içecek sanayi gibi birçok kullanım alanı mevcut. Ama hangi bitki ve ekonomik değeri ne kadar? Ben Bitlisteyim. Bölge çok bakir. Yetiştiricilikten çok doğal ortamında yetişen bitkileri soğan ve köklerine zarar vermeden toplayıcılık yapmak istiyordum. Ama hala bir yerden başlayamadım. Umarım bilen arakadaşlarımız çıkar ve size yardımcı olur. Kolay gelsin...

Yerleşim : Türkiye / Türkiye  |  Meslek : Memur
rts0606
Yeni Üye

Toplam 8 yazı
26/08/2014 :  02:45:04  Alıntı
Teşekkür ederim ilginize...Dediğiniz gibi üniversitelerin bölümleri mevcut fakat olayın ticari yönünü anlatan kaynak yok denecek kadar az.Sizin bahsettiğiniz toplama şeklinden çok kültürü yapılacak bitkiler ve bunların ticari değerinin nasıl olacağı konusu en büyük soru.Bu konuyla alakalı bilgisi olan veya üretime dahil olan birileri var mıdır diye başlığı açtım.Siz de cevap alamadığınıza göre heralde sitede konu hakkında bilgi sahibi olan yok :(

okan22
Yeni Üye

Toplam 26 yazı
26/08/2014 :  11:25:35  Alıntı

merhaba,
uzun zaman önce bir tv programında izlemiştim. mersin tarafında lavanta yetiştiriciliği hakkında, edirne de olur mu diye düşünmüyor değilim. wikipedia da nasıl yetiştirileceği hakkında kısa da olsa bilgi mevcut. forumları da araştırın. yetişen lavantaları devasa kazanlarda belirli bir sıcaklıkta kaynatıp yağını alıyorlar, bu yağ oda kokusu, sprey vs üreticilerine pazarlanabiliyor.
yetiştiriyorken, çelik ekimi biraz zahmetli, ancak olduğu vakit dayanıklı oluyor.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul Asya  |  Meslek : Danışmanlık
arikaya
Yeni Üye

Toplam 99 yazı
26/08/2014 :  15:39:14  Alıntı
lavanta yetiştirme ve yağ alma konularını bence şu aşamada ayrı tutmalısınız.bu işlerin merkezi gül yetiştiriciği ile meşhur ısparta ve ilçeleri diye biliyorum.yağ alma işlemi o kadar basit olay değil.Neticede randımanlı çalışan bir tesisten(distilasyon- fabrika) bahsetmemiz lazım.Tonlarca bitki işleyecek ve yüksek kalite ve verimlilikte yağ üretecek.Aksi takdirde mallar zai olur.Binası ,makinaları ,kazan daireleri olan bir tesis.Basitçe kaynatma işlemi ile ekonomik randımanlı bir işletme olamaz.TV de gördüm.Ciddi bir fabrikadan bahsediyorum.Bence lavanta,gül vs. tarımı yapılan ıspartayı araştırıp yerinde görüp bizzat yetiştiricilerle konuşmak lazım.Keşke bu forumda böyle bir arkadaş olsa kaynağından doğru yanıt verir diye umarım.
arikaya

Yerleşim : Türkiye / Konya  |  Meslek : Mühendis
hakan.sahin
Yeni Üye

Toplam 44 yazı
26/08/2014 :  18:03:54  Alıntı
Öncelikle merhaba, ben ıspartalıyım bizim ilçede yabancı bir firma var sanırım fransız bir firma orada gül,lavanta,biberiye gibi ürünleri işliyorlar son olarak ta deneme amaçlı zambak dikmişler,arkadaşımın babası yıllardır burada çalışıyor, size faydası olacaksa teknik bilgileri öğrenip buradan paylaşabilirim.

Yerleşim : Türkiye / Bursa  |  Meslek : Ticaret
rts0606
Yeni Üye

Toplam 8 yazı
28/08/2014 :  04:43:14  Alıntı
teşekkur ederim yorum yazan arkdaşlara...Evet bu iş kapsamlı bir iş...distilasyon veya soguk pres şeklınde uretım teknıklerı mevcut.Ispartanın bu konuda en tecrubelı ıl oldugunu bılıyorum.Dunya gul yagı uretımı ısparta ılımızın elınde...Benım bu noktada Turkıye ye has endemık baska bıtkılerınde dunya pazarında kulturu yapılarak yer bulabılırlıgını sorgulamak.Turkıye florasında yetısen 8 bın bıtkının 3 bını endemık oldugunu bılıyorum.Tarım konusunda ulkemızın açığı oldugunu dusunmekteyım.Fındık bızım ,gül yagı bızım, zeytın bızım narencıyede ıddıalıyız ama cıftcımız mutsuz...Elin hollandalısı laleyı bızden alsın kucucuk bır yuzolcumde dunya ya kendı ısmıyle marka yapsın,bız fındıgı sokelım kıvı uretmeye calısalım.jojobayı aspırı devekusunu çinçilayayı çiftçiye sunalım...Uzun lafın kısası anadoluda dogada kendılıgınden yetısen endemık bıtkılerı kulture almak yerıne topla**** gen deposunu yok edelım...Neden bunu bılmıyoruz nanenın kekeıgın defnenın uretımı hakkında cıftcımız ne kadar bılınclı.. baslıgı acarken bunları dusunerek acmıstım ve bılıyorum kı Turk cıftcısının bu konuda bılınclendırılmesı ve devlet elıyle desteklenmesı ve planlanması gerek...okuyan ve yorum yazan herkese sımdıden tesekkur ederım....

saban25102
Yeni Üye

Toplam 49 yazı
31/08/2014 :  10:20:19  Alıntı
merhaba iyi günler. muğla fethiyede yaşıyorum. benimde aynı konuda araştırmalarım olmuştu. Bölgedeki tıbbi ve aromatik bitkiler üzerinde toplanması ticari olarak işlenmesi vs araştırdım. Aslını sorarsanız bu iş de bayağı kar vardı. çünkü maliyet ve ürünlerin gramaj olarak ambalajlanmasından sonra büyük karlar elde edilebiliyor. Sadace bir kaç yasal prosedür var. Endemik tür olarak bir çok faydalı şifalı bitkiler mevcut. Ayrıca yurtdışında olup da türkiye ikliminde yetişebilecek bir çok şifalı bitkide var. Ticari olarak bu işi düşünen varsa yardımcı olurum. bilgi,üretim,ambalajlanması veya ürün temini için yardımcı olmak isterim.... mail: saban2510@gmail.com

Yerleşim : Türkiye / Muğla  |  Meslek : Ticaret
abbankimya
Yeni Üye

Toplam 66 yazı
08/10/2014 :  13:01:19  Alıntı
merhaba antalyada yaşıyorum ıspartalıyım yüksek kimyagerim. esansiyel yağlarla ilgili her türlü teknik sorularınıa yardımcı olabilirim. abbankimya@gmail.com
chemistabban

Yerleşim : Türkiye / Antalya  |  Meslek : Kimyager
inansayticaret
Yeni Üye

Toplam 35 yazı
18/10/2014 :  23:05:40 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - abbankimya
merhaba antalyada yaşıyorum ıspartalıyım yüksek kimyagerim. esansiyel yağlarla ilgili her türlü teknik sorularınıa yardımcı olabilirim. abbankimya@gmail.com

ŞEKER OTU STEVİYA DAN sıvı ekstrakt çıkarımı alkolsuz olarak nasıl olabilir bilgi yazarsanız sevinirim.Bu ürün ülkemizde henüz yeterince bilinmemektedir.Kendim evimde üretimini yapıyorum
Bu konuda ekstrak üretimi yapılabilir ise sözleşmeli çiftçi üretici modeli ile bir çok kişinin bu işten para kazanabileceğini ümit ediyorum.Size de yardımınızı için çok teşekkür ederim.Mesajınızı beklerim.
inansayticaret
msn inansayticaret@hotmail.com
skype iyi-birbey
05318897011-542 242 77 51 Burç Şahinbey Gaziantep Türkiye
www.gumuslusu.com

Yerleşim : Türkiye / Gaziantep  |  Meslek : Danışmanlık
inansayticaret
Yeni Üye

Toplam 35 yazı
18/10/2014 :  23:08:17 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - saban25102
merhaba iyi günler. muğla fethiyede yaşıyorum. benimde aynı konuda araştırmalarım olmuştu. Bölgedeki tıbbi ve aromatik bitkiler üzerinde toplanması ticari olarak işlenmesi vs araştırdım. Aslını sorarsanız bu iş de bayağı kar vardı. çünkü maliyet ve ürünlerin gramaj olarak ambalajlanmasından sonra büyük karlar elde edilebiliyor. Sadace bir kaç yasal prosedür var. Endemik tür olarak bir çok faydalı şifalı bitkiler mevcut. Ayrıca yurtdışında olup da türkiye ikliminde yetişebilecek bir çok şifalı bitkide var. Ticari olarak bu işi düşünen varsa yardımcı olurum.
bilgi,üretim,ambalajlanması veya ürün temini için yardımcı olmak isterim.... mail: saban2510@gmail.com

Değerli şaban bey kardeşim ticari olarak üretmeyi planladığım yam tatlı patates tohumu yumrusu fidesi hakkında bilginiz varmı bu ürün çok karlı çok iyi bir üründür bundan başka tür sizin önerdiğiniz ürün varsa bana yazarsanız memnun olurum size teşekkür ederim.
inansayticaret
msn inansayticaret@hotmail.com
skype iyi-birbey
05318897011-542 242 77 51 Burç Şahinbey Gaziantep Türkiye
www.gumuslusu.com

Yerleşim : Türkiye / Gaziantep  |  Meslek : Danışmanlık
abbankimya
Yeni Üye

Toplam 66 yazı
20/10/2014 :  16:11:28  Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - inansayticaret
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - abbankimya

ŞEKER OTU STEVİYA DAN sıvı ekstrakt çıkarımı alkolsuz olarak nasıl olabilir bilgi yazarsanız sevinirim.Bu ürün ülkemizde henüz yeterince bilinmemektedir.Kendim evimde üretimini yapıyorum
Bu konuda ekstrak üretimi yapılabilir ise sözleşmeli çiftçi üretici modeli ile bir çok kişinin bu işten para kazanabileceğini ümit ediyorum.Size de yardımınızı için çok teşekkür ederim.Mesajınızı beklerim.

Bu iş endüstriyel olarak yapılacak ise en iyi yöntem süperkritik CO2 ekstraksiyonu metodudur. Klasik yöntemlerle yapılandan daha iyi verim elde edilir. İlk kurulumu biraz maliyetlidir. ancak elde edilen ürün verimi daha yüksek olduğu için bu maliyeti amorti eder. Bu şekilde ekstrakt üretilebilir.
chemistabban

abbankimya
Yeni Üye

Toplam 66 yazı
20/10/2014 :  16:18:21  Alıntı
Eğer co2 ekstraksiyonu pahalı bir sistem derseniz klasik ekstraksiyon kullanılabilir. ancak sizin evde yaptığınız şekilde alkol ile değil endüstriyel alkol kullanılr ve maliyeti düşük olur daha sonra alkol uzaklaştırılır ve sprey dryer dan geçirilerek toz halde ürün de elde edilebilir. Ancak CO2 ekstraksiyonundan %4-6 daha düşük verim alınır.
chemistabban

haydibizdenal
Üye

Toplam 227 yazı
22/10/2014 :  01:08:08  Alıntı
05317644335
www.sifamagazasi.com

Yerleşim : Türkiye / İzmir  |  Meslek : Satış / Pazarlama
abbankimya
Yeni Üye

Toplam 66 yazı
22/10/2014 :  10:33:56  Alıntı
bu işi yapmak isteyen arkadaşlar var teknik anlamda destek sağlayabilirim. Daha ayrıntılı olarak açıklayabilirim.
chemistabban

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

6.62 saniye.
12:37:11, 5 Mayıs 2024, Pazar

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım