Ne kadar değişiyoruz? - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Ne kadar değişiyoruz?

Devrim Ersöz
Yeni Üye

Toplam 34 yazı
05/05/2004 :  09:46:53 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Bundan yaklaşık 15-20 yıl önce PTT, 2000 yılına mektup isimli bir uygulama başlatmıştı. Ben o zaman 10-12 yaşlarındaydım. Bu proje ile özel olarak hazırlanmış bir zarf içine yerleştirdiğiniz mektubunuz 20 yıl sonra alıcısına iletilmek üzere PTT tarafından saklanacak ve 2000 yılının ilk günlerinde adresine görütülecekti. Ben de Ankara'daki teyzeme böyle bir mektup yazdım. Daha sonra adresi değiştiği için ulaşmamış olabilir. Ama 2000 yılında televizyonda izlemiştim bazı mektuplar sahiplerine ulaşmıştı.

Bu uygulama başladığında evimizde sadece akşam saatlerinde yayın yapan TRT 1'in olduğu siyah beyaz bir televizyon, saat 12 de istiklal marşı çalınıp "televizyonunuzu kapatmayı unutmayın" mesajını görmeden yatmayan dikine çizgili pijama giyen bir sürü adam vardı.

2000 yılı bana o zaman çok uzak görünüyordu. 30 lu yaşlarda nasıl biri olacağımı merak ediyor teknolojideki gelişmeleri tahmin etmeye çalışıyordum. Kafamdan geçen fikirler uçan arabaların olabileceği, Amerika ve Avrupa gibi ülkelerdekine benzer şekilde yüzlerce kanallı televizyonların bize de bir gün gelebileceğiydi.

Sonraki bir kaç yılda kibrit çöpleriyle ve tornavidayla TRT 2 yi bulmak için televizyonlarını kurcalayan bir kuşak yetişti.

Cep telefonu, bilgisayar, internet gibi ürün ve hizmetleri bu 20 yılda alabildiğine ilerledi.

Şimdi yeğenlerime bunları anlattığımda inanamıyorlar.

Yaşım 31. Uçan arabaları henüz göremedim, ama değişmeyen bir çok şeyi gözlemleyebiliyorum. Türkiye'de halen su ve eletrik gitmemiş köyler, doktor ve hastahane bulunmayan ilçeler var. Bazı eski teknolojileri hala kulanıyoruz.

Bunun yanında değişime de olabildiğince açığız. Kişi başına düşen cep telefonunun bu kadar çok olduğu bir ülke yok herhalde.

Şimdi 20 yıl sonrasını hayal ettiğimde, parmaklarımıza bir stiker gibi yapıştırıp kullanabileceğimiz telefonları, mikro düzeyde taşınabilir bilgisayarları ve hala uçan arabaları görebiliyorum.

Çizgili pijamalarımı giymiş uzanıp düşünürken merak ettiğim bir şey de 20 yıl sonra nelerin değişmeyeceği...

Devrim Ersöz

Mayıs 2004-İstanbul

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Yöneticilik
Davud
Yeni Üye

Toplam 10 yazı
06/05/2004 :  12:07:55  Alıntı
Merhabalar.Tekonolojik degisim tabii ki degisimin bir boyutudur.Ancak bu tarz bir degisim diger alanlardaki degisimin bir sonucu ya da yansimasidir diye dusunuyorum.Sistemeler ve onun yaraticisi olan insanlarin hayata bakislari degismedikce radikal degisimlerden de bahsetmek pek mumkun degil.Toplum olarak bu konudaki gayretimiz ne yonde diye sorgularsak iste bu konuda bir ilerleme goremiyorum.Evet teknolojiyi kullanmasini cok seviyoruz.Bugun kucucuk cocuklarin bilgasayarlarla cok hasir-nesir oldugunu ,cep telefonlarini ayrilmaz bir parcalari kabul ettigini rahatlikla gorebilmekteyiz.Genclerde durum boyle oldugu gibi cok yslilarda da durum cok farkli degil.Rahat olan ,kolay olan herseye "evet" diyoruz.Ancak o teknolojinin altindaki gercegi cozecek kapasitemiz olmasina karsin bu konuda en ufak bir cabamiz yok.Iste bu yuzden teknolojiyi ureten degil de ancak transfer edebilen bir ulkeyiz.Tıpkı uretim yapmaksizin paradan para kazananlarin durumuna benziyor degil mi?repo,faiz,doviz,tahvil..Kolay,rahat ve zahmetsiz.Bu dusunceyi degistirmeyi basaramadikca onumuze ne getirilirse onunla yetinen,degisimi yoneten degil de onun girdabinda sallamaktan kurtulamayan bir saman copu olmaktan asla kurtulamayacagimizi dusunuyorum.

Selcuk DAL

Yerleşim : Türkiye

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

1.73 saniye.
21:26:21, 7 Mayıs 2024, Salı

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım