Kibir - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Kibir

merter
Yeni Üye

Toplam 8 yazı
28/06/2008 :  05:26:55 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Sevgili Dostlarım,
Önce yazılarımı okuyup da yorum yazan tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Bu sitede kaliteli insanlarla bir şekilde iletişim kurmak çok hoş.
Bugün Kibir konusunda bir şeyler karalamak istedim.
Kibir; Şeytan'ın Avukatı filminin Final sahnesinde bir replik vardı, hatırlarsınız: Kibir Şeytan'ın en sevdiği günahdır. Müthiş bir replikdi. Gerçektende öyle, Kuranı Kerim'i okuyanlar bilir. Allahın cezalandırdığı kavimlerin içinde bulundukları sapkınlıklarda Kibir de vardır.
Kibiri kısaca kendini beğenmişlik olarak niteleyebiliriz.
En büyük benim kompleksi, narsist bir huy.
Ben buna PEYGAMBERLİK KOMPLEKSİ adını vermiştim. Bir doktor arkadaşımla konuştuğumda
"doğru tesbit" demişti. (Aslında bu bile kibir değilmi?)
Dostlarım, hepimiz iş hayatlarımızda bu tip KİBİR sahibi insanlarla birlikte olduk.
Ben yaparım, hallederim, bu piyasanın kurdu benim, abi bende söz ağızdan çıkar vs vs.. Bu tip lafları ben çok duydum ,sanırım sizlerde...
Bence, İSTİKBALİMİZ için özellikle bu tiplerden uzak durmakda fayda var.
Hiç kimsesin sıfırdan zengin olduğunu görmedim(belki 1-2 örnek hariç). Altyapısı olmayan, sadece biraz şans ve gayretle bir şeyler başarmış insanlar, elde ettikleri kısa süreli başarıları ZAFER zannetmekde ve KİBİR e kapılmakdadırlar.
KİBİR şeytanın en sevdiği günahdır ve Allah şeytana uyanları cezalandırır. Sizlere hikaye gibi gelebilir ama, inanınki Dostlarım, çevremde bu tip sıfırı tüketmiş çok insan var...
Atalarımız güzel söylemiş, NE OLDUM DEĞİL, NE OLACAĞIM DEMELİ....
Herkese hayırlı işler

Yerleşim : Türkiye / Bursa  |  Meslek : Ticaret
Kenan Kablan
Üye

Toplam 1236 yazı
28/06/2008 :  07:10:55 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Bir de kibir o kadar sinsi bir hastalik ki, insanin kendinde tespit etmesi cok cok zor oluyor. Bu yuzden de iki kere tehlikeli bir hastalik.
Zann ile yakin zail olmaz. - Mecelle'den

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Danışmanlık
Goldenist
Üye

Toplam 964 yazı
02/07/2008 :  02:14:23 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Aşağılık kompleksi kokan, tamamen zengin ve patronlardan nefret edenlerin yazdığı tutarsız ve anlamsız yazılar öbeği....
Büyüklük odur ki, hiç kimseye iltifat etmeyeceksin, hiç kimseyi aldatmayacaksın, memleket için gerçek ülkü neyse onu görecek, o hedefe yürüyeceksin. Herkes senin aleyhinde bulunacaktır. Herkes seni yolundan çevirmeye çalışacaktır. Önüne sayılamayacak güçlükler yığacaklardır, kendini büyük değil küçük, zayıf, vasıtasız, hiç telâkki ederek, kimseden yardım gelmeyeceğine inanarak bu güçlükleri aşacaksın. Ondan sonra sana büyüksün derlerse, bunu diyenlere de güleceksin.( 1908 )

Bir adam ki büyük olmaktan bahseder, benim hoşuma gitmez. Bir adam ki memleketi kurtarmak için evvelâ büyük adam olmak lâzımdır; der ve bunun için bir de örnek seçer, onun gibi olmayınca memleketin kurtulamayacağı inancında bulunur, bu, adam değildir. ( 1908 )

Mustafa Kemal Atatürk

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Satış / Pazarlama
Kenan Kablan
Üye

Toplam 1236 yazı
02/07/2008 :  07:03:53 Yazarın websitesine git Website   Alıntı

Imam-i Azam anlatiyor:
"Cocuktum, babamla birlikte teheccud namazina (gece namazi) kalktik. Pencereden diger evlerin sonuk isiklarina bakarak babama dedim ki:
- Baba bak herkes uyuyor, keske onlar da uyuyacaklarina kalkip namaz kilsalardi.
Babam uzuntulu bir sesle cevap verdi:
- Ah evlatcigim, keske kildigin namazla kibirlenip baskalarini yargilayacagina sen de bu saatte uyuyor olsaydin!"

Sanirim kibrin en onemli gostergesi baska insanlari yargilamak, onlarin yaptiklarini, soylediklerini begenmeyerek onlari asagilamak.

Goldenist
Üye

Toplam 964 yazı
02/07/2008 :  07:28:50 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
forever young isimli kullanıcı eğer arkadaşının kibrinden bahsederken sadece zenginliğinden ve çok parası olduğundan bahsetmeseydi ben o sözleri kullanmazdım. Belki parasıyla yada dışarıda insanlara ytavrıyla zengin dediği kişinin de allah katında iyi bir yeri vardır. Kenan Kablan sen ne güzel yazmışsın,
Ah evlatcigim, keske kildigin namazla kibirlenip baskalarini yargilayacagina sen de bu saatte uyuyor olsaydin.
İnsan ın yaptığı işle, bulunduğu yerle, din bilgisi vs ile böbürlenmesi ne kadar kötüdür. Karşındakinin iç dünyasını, gerçek hayatını bilmeden ona önyargıyla bakmakta kibir taşımaz mı?
Her şey Kur'an da var başka yerde aramayalım karşımızdaki insana gönül gözüyle bakalım.
bu arada tüm yazdıklarım size değildir Kenan Kablan bunu kendi üstünüze almayın lütfen.
Yani fakir olmakla yada para kazanamamakla övünmekte kibre girmez mi yada zengin olduğu için paralı olan kişileri yargılamak..

ALAY ETMEK KONUSUNDA AYETLER :

Hucurat (49/11) Ey müminler! Bir topluluk diğer bir topluluğu alaya almasın. Belki de onlar, kendilerinden daha iyidirler. Kadınlar da kadınları alaya almasınlar. Belki onlar kendilerinden daha iyidirler. Kendi kendinizi ayıplamayın, birbirinizi kötü lakaplarla çağırmayın. İmandan sonra fâsıklık ne kötü bir isimdir! Kim de tevbe etmezse işte onlar zalimlerdir.
Hümeze (104/1) Arkadan çekiştirmeyi, yüze karşı eğlenmeyi âdet edinen herkesin vay haline!
Büyüklük odur ki, hiç kimseye iltifat etmeyeceksin, hiç kimseyi aldatmayacaksın, memleket için gerçek ülkü neyse onu görecek, o hedefe yürüyeceksin. Herkes senin aleyhinde bulunacaktır. Herkes seni yolundan çevirmeye çalışacaktır. Önüne sayılamayacak güçlükler yığacaklardır, kendini büyük değil küçük, zayıf, vasıtasız, hiç telâkki ederek, kimseden yardım gelmeyeceğine inanarak bu güçlükleri aşacaksın. Ondan sonra sana büyüksün derlerse, bunu diyenlere de güleceksin.( 1908 )

Bir adam ki büyük olmaktan bahseder, benim hoşuma gitmez. Bir adam ki memleketi kurtarmak için evvelâ büyük adam olmak lâzımdır; der ve bunun için bir de örnek seçer, onun gibi olmayınca memleketin kurtulamayacağı inancında bulunur, bu, adam değildir. ( 1908 )

Mustafa Kemal Atatürk

janet
Yeni Üye

Toplam 29 yazı
02/07/2008 :  21:30:05  Alıntı
kibirli olmayan birini taniyormusunuz .herkezin kibirlendigi durumlar olmustur yada olmaktadir benim bile vardir cünkü bizler zaman zaman kibirle gurur duymak yada övünmek anlamlarini karistiriyoruz
insanlar düsündükleriyle degil yaptiklariyla yasar

Yerleşim : ALMANYA / Stutgart  |  Meslek : Yöneticilik
ottoman55
Yeni Üye

Toplam 60 yazı
04/07/2008 :  16:14:44  Alıntı
sayın goldenist forever_young arkadaş ne kadar kibar vede ne kadar olgun bir tavır yazmış size.simdi açıkça gorülüyo sizin kibirli olduğunuz burdan ortaya çıkıyo kendiliğinden .bide her kelimenizde uslup bozukluğu var sizi başka yazılarınıdada takip ediyom kırmadan yazamıyon sanki .nıye bole oluyo .selamlar

Yerleşim : Türkiye / Kocaeli  |  Meslek : Ticaret
kircicegi
Yeni Üye

Toplam 31 yazı
10/07/2008 :  19:25:37  Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - Goldenist
Aşağılık kompleksi kokan, tamamen zengin ve patronlardan nefret edenlerin yazdığı tutarsız ve anlamsız yazılar öbeği....

Agir bir elestiri
ottaman kardese katiliyorum

Yerleşim : Fransa / Paris  |  Meslek : Muhasebe
Goldenist
Üye

Toplam 964 yazı
10/07/2008 :  21:46:24 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - Goldenist

Ben de kendi fikrime tamamen
katılıyorum..

Mustafa Kemal Atatürk

kircicegi
Yeni Üye

Toplam 31 yazı
11/07/2008 :  14:37:28  Alıntı
Bence de sizin yaziniz asagilik duygusu kokuyor

Bende kendi fikrime katiliyorum

Yerleşim : Fransa / Paris  |  Meslek : Muhasebe
ottoman55
Yeni Üye

Toplam 60 yazı
11/07/2008 :  16:20:31  Alıntı
sayın goldenist daha fazla bocalama rüştünü her yazıda ispat eden insanlardansın başkasına aşağılık gibi kavramları hitap ederken sen bu duruma düşüyosun farkındamısın.hemsen kendi fikrine tamamen katıl ve ole kal.kimse sana sormadı .her konuyu uzatma lütfen .burası tolk shov sitesi değil.değişik insanların dünyanın değişik ülkererinden birçok arkadaşın katıldığı bir forum yeri.herkez hadini bilecek arkadaş .ozaman ne kırkınlık olur nede laf tüellosu.saygılar

ottoman55
Yeni Üye

Toplam 60 yazı
11/07/2008 :  16:23:13  Alıntı
sayın kırçiçeği teşekkürler selamlar.

Goldenist
Üye

Toplam 964 yazı
11/07/2008 :  18:23:49 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
"sayfadaki konu uzerinden devam edin ben sizi unutuyorum sizde beni "
[ diye yazmışsın ya.bende o kadar çok üzüldüm ki...
anlatamam

Mustafa Kemal Atatürk

Kenan Kablan
Üye

Toplam 1236 yazı
12/07/2008 :  16:45:37 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
"Peygamberlik Kompleksi" tam olarak neyi ifade ediyor bilmiyorum.
Ama kibir hakkinda ben de yillar once "Insandaki tanrilasma istegi"nden kaynaklanan bir hastalik oldugunu dusunmustum. Bu yonde bir kac lakirdi etmistim muhtelif ortamlarda.
Gecmiste yasamis, ismini ve hayatini bildigimiz ve gunumuzde yasayan taniyip gordugumuz orneklerle pek cok insanda hukmetme-yonetme, yasatma-oldurme, konusturma-susturma, istetme-reddettirme, yuceltme-asagilama, taktis-hakaret davranis sekilleriyle kibir, hem gorunur hale geliyor hem de ibret alinmasi icin sahnede arz-i endam ediyor.

Elbette her davranis seklinde oldugu gibi bunlarda da olcuyu asmaya basladigi zaman korkulmasi gereken kibir sorunu ortaya cikiyor. Tipki yaptigi herhangi işte, yaptigi işin dogrulugu konusunda kendine guvenmek gerekli ise de nasil ki baskalari tarafindan yumusak bir bicimde elestirildiginde inat ve israrla kendi dusunce ve davranisinin dogru oldugunda israr etmek; Muflis Ateşler Şahı'ının baslangicta topragin atese ustunlugunu kabul edememesine, bunu reddedip kendi ustunlugu ve hakliligini ilan etmesine, bunda kiyamete kadar israr edecegine soz vermesine tipatip benzemiyor mu?

Asiri midir bilmem ama ben bazen 'Bozuk bir saat bile gunde iki kez dogruyu gosterir' dusuncesinin bile kibir icerdigini dusunurum. Insanlarin bir kismini bozuk saate benzetme cur'et'i kendini begenmenin, kibre kapilmanin ortulu bir sekli gibi gelir bana.

Baskalarinin davranislarini begenmemek, onlari yargilamak ve asagilamak kibrin eseri olabilir dedik. Peki yanlislar karsisinda susacak miyiz? Elbette her konuda oldugu gibi bu konuda da olcu; baskalarina zarar veren, onlari maddi ve manevi olarak rencide eden davranislara karsi tepki gostermek kibirden sayilamaz. Mesela bir insan diger insanlara zarar verecek davranislar sergilemesine sebep olmadigi, mutedil bir dusunceyi, ideolojiyi benimseyebilir. Bu inanc veya ideolojinin yanlis oldugunu dusunuyor olabiliriz. Fakat bu kisiyi dusuncesinden dolayi hakir ve kucuk goremeyiz, yargilayamayiz, hakaret edemeyiz. Insanlarin inanc ve davranislari kimseye zarar vermedigi surece size ne kadar marjinal gelirse gelsin elestirilemez bence.

Iste eger birisi insanlari inanc ve ideolojilerinden dolayi tahkir ediyor hakarete varan davranislar sergiliyorsa bu kisiye karsi tavir sergilemek, onu yargilamak hatta mumkunse davranislarini engellemeye calismak kibir sayilmayacaktir. Aksine kibre karsi dogru bir tepki olacaktir.

Cevremizde insanlara dusunce seklinden, savundugu ideolojiden, inancindan, giyinisinden, yaptigi isten, fikirlerinden dolayi hakaret eden insanlar her zaman olacaktir. Kendisinin baskalarina sarfettigi sozlerin ceyregi ona yoneltilse kuplere binecek, kendini kaybedecek, hakaret, iftira ve saldirilarina yenilerini katacak kadar kendini begenmis ve kibirli insanlar her zaman olacaktir. Bunlar ya ellerinde hak etmedikleri bir imkan bulunmasindan
-mesela bu forumda yazi yazma hakki bile bazi insanlara bir numara buyuk gelebilir. Bir kac yazi yazdigi icin kibre kapilabilir-
ya da icinde bulundugu durumda kendini cok ezik ve basarisiz hissetmesinden kaynaklaniyor olabilir. Ne olursa olsun kibirli insanlara karsi elestiren, yargilayan, karsi cikan insan olmak kibirlilik olmaz fikrimce.

Son olarak soylemek istedigim bir insanin kibrini olcmek icin cesitli davranislarinda gordugumuz:
Sozlu ve yazili iletisiminde; hakaret, kucumseme, alay,
Fiili iletisiminde; kaba ve dusuncesiz davranislar,
Erk sahibi oldugunda; yetkiyi kotuye kullanmasi, adam kayirma
Haklardan faydalanirken; yakinlarindan tolerans beklemesi, rusvetle is yaptirmasi, torpilcilik,
Sosyal konumu hakkinda; akrabalarinin sosyal etiketleriyle sosyal konum elde etmeye calismasi,
mihenk tasi olmalidir.

ottoman55
Yeni Üye

Toplam 60 yazı
12/07/2008 :  22:36:26  Alıntı
sayın forever_young yazınız ve inceliğiz için tşk.saygısız ve seviyesiz yazılar benim kimyamı bozuyo.en güzeli kalteli konuları paylaşmak.konulara yonelmek.neler yapılabilir onu konuşmak burası ticaretten çok siyaset kokuyo belli bir yazılardan sonra.saygılarımla. mehmet

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

6.86 saniye.
13:13:28, 2 Mayıs 2024, Perşembe

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım