Solucan İşine Nasıl Başladı ? - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Solucan İşine Nasıl Başladı ?
 1 

akinselcuk
Editör

Toplam 5553 yazı
06/10/2013 :  17:44:44   Yazarın websitesini ziyaret et Website

200 milyar solucanla milyonlar kazanıyor
Mehmet Aksoy, bugün 18 tesiste sayısı 200 milyara ulaşan solucanla yıllık 5 milyon liranın üzerinde ciro yapıyor.

Burdur'da organik gübre konusunda faaliyet gösteren firmanın Genel Müdürü Mehmet Aksoy, AA muhabirine, yaklaşık 5 yıl önce Rusya'dan "Kırmızı Kaliforniya" adıyla bilinen "lumbricus rubellus" cinsi solucanları getirdiklerini ve organik gübre üretimine başladıklarını kaydetti.

Yüzde 100 organik gübrenin bitkisel ve hayvansal organik atıklarla beslenen solucanların dışkısından elde edildiğini belirten Aksoy, ''Bu gübre görünüş olarak siyah toprağa benzer ve itici bir kokusu yoktur. İçeriğinde bitkinin gelişimi için gereken bütün enzimler, toprak antibiyotikleri, vitaminler, büyüme hormonları ve humik maddeler vardır.

Kesinlikle hastalık yapıcı maddeler, parazit yumurtaları yoktur ve ağır metaller içermez'' dedi.

İthalat izni alamadı, solucanları turistik geziye çıkardı

Solucan gübresi üretimine başlama hikayesini anlatan Aksoy, 14 yıl Rusya'da çalıştığını ve ailevi nedenlerden dolayı Türkiye'ye dönmek zorunda kaldığını söyledi.

Aksoy, 5 yıl önce bir Rus arkadaşının bir gün elinde bir bavul solucanla Antalya'ya kendisini ziyarete geldiğini dile getirerek, şöyle devam etti: "Rus arkadaşım (Türkiye'de ortak iş yapalım, emekliliğimi Türkiye'de geçirmek istiyorum) dedi. (Ne yapalım) derken, bir gün elinde bir valiz solucanla geldi. (Bu solucanların gübresi Rusya'da çok popüler, bunlar Burdur'da yaşar mı, bir bakalım) dedi. İki yıl boyunca evimin bodrumunda solucanları yetiştirdim.

Üretim başarılı olunca Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına solucan ithalatı için müracaat ettik. Bakanlık ithalata izin vermedi. 9 ay boyunca uğraştık, her türlü belgeyi ***ürdük, solucanların hastalık taşımadığına dair raporları gösterdik. En sonunda Bakanlık (2 ay boyunca karantinaya alırım) dedi. Bunlara yem verilmezse ölürler. Yurt dışından timsah bile ithal edebiliyorsunuz ama solucan getiremiyorsunuz."

Bakanlık ithalat izni vermeyince Rusya'daki arkadaşla Antalya'da tatil turu ayarladım. Böylece 30 valizde 500 bin solucanı turistik yolcuların bavullarında getirttim" diyen Aksoy, "Bu şekilde işe başladık. Solucanlar çok hızlı ürüyor, ilk başlağında 3 sıram vardı, şimdi İstanbul, Balıkesir, Aydın,Fethiye, Denizli, Ankara, Samsun, Malatya, Kayseri, Adana, Mersin, Burdur ve Konya'da 18 çiftlikte 200 milyara yakın solucanım var. Sadece Burdur'da 80 milyar solucanım bulunuyor. 3 bin metrekare alanda solucan gübresi üretiyoruz" diye konuştu.

2014 yılı sonuna kadar kadar satacak ürünleri kalmadı
Aksoy, "Yaklaşık 200 milyar solucanla aylık 300 ton civarında katı gübre üretiyoruz. 2014 yılı sonuna kadar satacak ürünümüz kalmadı, çıkacak ürünün tamamı satıldı. Katı gübrenin kilogramfiyatı 1 lira ile 2,5 lira arasında değişiyor. Sulu gübrenin litre fiyatı ise 50 lira. Çıkacak ürünlerimiz de satıldı, stokta ürünümüz yok" diye konuştu.

Solucan gübresinin bitkilerde yüzde 10 ile yüzde 77 arasında değişen oranlarda ürün artışı sağladığını dile getiren Aksoy, özellikle silajlık mısır ve şalgam, turp, pancar gibi köklü bitkilerde çok ciddi üretim artışı sağladığını bildirdi. En önemli müşterilerinin çay üreticileri olduğunu, zeytin, ayçiçeği, mısır, üzüm, biber ve domates üreticilerinin de solucan gübresine ilgi gösterdiğini anlatan Aksoy, solucan gübresinin etkisinin yaklaşık 3 yıl sürdüğünü kaydetti.

Gelen siparişlere göre yem veriyor

Türkiye topraklarında bulunan solucanların normalde yediklerinin ancak yüzde 10'unu çıkarttığını, Kırmızı Kaliforniya solucanlarının aşırı obur olduğunu ve yediklerinin yüzde 90'ını dışkı olarak çıkardıklarını belirten Aksoy, solucanların ana yeminin ise büyükbaş hayvan gübresi olduğunu söyledi. Aksoy, büyükbaş hayvanların güblerini ve bitkisel atıkları aldıklarını fermantasyon alanında ıslatarak çürüttüklerini, kuruduktan sonra elekten geçirerek solucanlara verdiklerini ifade etti. Solucanların haftada bir kez beslendiğine dikkati çeken Aksoy, "1 milyar solucana haftada yaklaşık 800 kilogram yem veriyoruz. Solucanlar yediklerinin yüzde 90'ını dışkı olarak çıkartıyor. Aslında bunu 3 günde de yiyebilirler. Gelen siparişlere göre yem miktarını belirliyoruz" diye konuştu.

Solucanları "meleklerim" diye sevdiğini anlatan Aksoy, "Tamamen zararsız canlılar. Onlar benim bayram tatili, yıllık izin bilmeyen işçilerim. 7 gün 24 saat, gece gündüz itiraz etmeden sessiz sakin çalışırlar. Onlarla çok mutluyum" ifadesini kullandı.

Yurt dışından talep yağıyor

Aksoy, bugün ABD gibi gelişmiş ülkelerin kimyasal gübreyi büyük oranda terk ettiğini ve organik gübreye geçtiğini söyledi. Oldukça talep geldiğine işaret eden Aksoy, "Solucan gübresi için yurt dışından da talep yağıyor. Almanya istiyor. Irak, Kuveyt, Suudi Arabistan ve Libya ile anlaşma yapmak üzereyiz" dedi.

Solucan doğanın dengesi

Türkiye'de yılda 7 milyon tona yakın kimyasal gübre tüketildiğini, topraktan daha çok verim almak isteyen çiftçinin çok fazla kimyasal gübre kullandığını, bunun da toprakları, hatta yeraltı sularını bile kirlettiğini vurgulayan Aksoy, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının organik gübreyi teşviketmesi gerektiğini dile getirdi. Doğanın dengesi ve topraklar için solucanların çok önemli olduğunu ifade eden Aksoy, "Solucanlar hiçbir şekilde hastalık taşımıyor. Ağır metaller, kalıntılar aklınıza ne gelirse solucan alıyor. Solucan doğanın dengesi aslında ama biz kimyasal gübre kullanarak solucanları ve toprak için faydalı diğer canlıları öldürüyoruz, bu da doğal döngüyü kırıyor" diye konuştu. Çiftçilere yüzde 100 organik solucan gübresi kullanmaları tavsiyesinde bulunan Mehmet Aksoy, "Bir inek günde ortalama 30 kilogram dışkı çıkartıyor, 20 litre süt veriyor. 20 litre süt 14 lira ediyor, 30 kilogram dışkı 15 kilogram solucan gübresine dönüşse 2 liradan satsa 30 lira oradan para kazanır" diye konuştu.

Yeni ürünler araştırılıyor

Solucan gübresinin faydaları konusunda bazı üniversitelerle ortaklaşa Ar-Ge çalışmaları yaptıklarını, şu ana kadar 2 milyon liranın üzerinde bir kaynağı Ar-Ge için harcadığına dikkati çeken Aksoy, halen kozmetik üzerine araştırma yaptıklarını, yara yanık tedavisinde kullanılan bir de krem yapıldığını söyledi. Aksoy, "Yara, yanık kremi için patent müracaatını yaptık, bir de solucan likörü ürettik" dedi. Solucanların ağır metalleri yok ettiğini ifade eden Aksoy, Rusya'dan nükleer santral tesisleri yakınında tarım yapılan yerlerde solucan gübresi kullanıldığını sözlerine ekledi. (AA)

tamnland.com

Yerleşim : Türkiye / Türkiye  |  Meslek : Diğer
mmm
Yeni Üye

Toplam 26 yazı
06/10/2013 :  19:02:18
abi selam.yazınızı okuduktan sonra ufak bir araştırma yaptım.ciddi şekilde paralar kazandıracak bir sektör.paylaşım için teşekkürler

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : Öğrenci
sinan0131
Yeni Üye

Toplam 54 yazı
06/10/2013 :  21:56:11
Sayın AkınSelçuk Bey.
Paylaşımınız için teşekkürler. Yakında birçok girişimci vatandaşımız bu işe niyetlenir sanirim. Allah herkesin Rızk kapısını açık etsin.
Tüm koniks üyelerine saygilarimla.
herkese ve her fikre saygı

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Ticaret
kartalimkartal
Üye

Toplam 211 yazı
07/10/2013 :  12:02:37 Yazarın websitesine git Website

Sayin akinselcuk yaziniz okudum ve cok ilgimi cekti verdiginiz bilgi icin tesekkurler, biraz internetten inceledim ozellikle Hollanda da nasil var mi boyle diye ve varmis Hollanda da 70 kadar ciftlik varmis, ancak agirlikli olarak balikcilara calisiyorlar gibi geldi. Bir cok cinsi oldugunu gordum ve bir solucanin bu kadar para GETIRECEGINI HIC DUSUNMEMISTIM. Anladigim kadar solucanin hem gubresinden hem de kendini satarak para kazanmak mumkun gibi gozukuyor tabi pazarini bulabilirsen.
www.oydanismani.org
www.voetbalportaal.nl
www.volkabulaire.nl
www.besiktask.info

Yerleşim : Hollanda / Rotterdam  |  Meslek : Sigortacı
Nuan
Yeni Üye

Toplam 9 yazı
07/10/2013 :  12:48:07
Merhaba Arkadaşlar,
Bu konuyu ben daha önce duydum ve inceledim. Rusya ve Ukraynada dostlarım var, konuyu onlardan duydum.
Benim sözkonusu Solucanları Rusyadan getirme olanaklarım var.
Gelin birkaç arkadaş bu işe yogunlaşalım)))

Selamlar

Yerleşim : Türkiye / Antalya  |  Meslek : Turizm
şanslı
Üye

Toplam 431 yazı
07/10/2013 :  13:46:36
çok ilginç,paylaşım için teşekkürler.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Esnaf
Domainbrokers
Üye

Toplam 165 yazı
07/10/2013 :  14:32:27 Yazarın websitesine git Website
Keyf.in
Bu işe yatirim yapmak dahice ama pazari tek düsündüren kismi
AcarGruppen
0046 767 169 189

Jönkoping / Sweden

Yerleşim : İsveç / Jönkoping  |  Meslek : Tekstil
Nuan
Yeni Üye

Toplam 9 yazı
07/10/2013 :  17:51:01
Bu işin pazarı çok geniş. Ben sadece Antalya tarımcıları ile kısa görüştüm, talep çok !

serhan34
Üye

Toplam 390 yazı
07/10/2013 :  19:45:27
Gelisim.in
peki arkadaşlar bu solucan işinde en hızlı ne şekilde sonuç alınır ve en önemlisi solucanlar nerden tedarik edilir?

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Satış / Pazarlama
Domainbrokers
Üye

Toplam 165 yazı
07/10/2013 :  21:49:51 Yazarın websitesine git Website
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - Nuan
Bu işin pazarı çok geniş. Ben sadece Antalya tarımcıları ile kısa görüştüm, talep çok !

Adam akilli düselim abi 3-5 kisi bunun uzerine
nasil yapilir ne nasildir ...

solucanlari senin tedarik etme imkanin var mi damizlik gibi
3-5 bin olsada ilk etapta yeter bize cabuk uruyorlarmis
AcarGruppen
0046 767 169 189

Jönkoping / Sweden

Yerleşim : İsveç / Jönkoping  |  Meslek : Tekstil
Nuan
Yeni Üye

Toplam 9 yazı
07/10/2013 :  22:49:55
Ben solucanlari tedarik edebilirim Rusyadan.
Burada hepimiz birşeyler yapmak için ugraşıyoruz. 3-4 arkadaş ciddi ciddi bu işe yogunlaşalım. Birleşelim. Hepmize yeter.
Ciddi düşünen arkadaşlar bana mail atsınlar. Toparlanalım.
rudnikltd@mail.ru

dejavu24
Üye

Toplam 116 yazı
08/10/2013 :  00:03:01 Yazarın websitesine git Website
Keyf.in
http://www.youtube.com/watch?v=MSpAv8QnnWg
lilanet

Yerleşim : Türkiye / Balıkesir  |  Meslek : Esnaf
dejavu24
Üye

Toplam 116 yazı
08/10/2013 :  00:49:07 Yazarın websitesine git Website
Uzaktan davulun sesi hoş geliyor ama bu iş inanın çok emek istiyor.Tek işin bu olması lazım yoksa ek iş olarak yapılacak bir iş değil..
lilanet

Yerleşim : Türkiye / Balıkesir  |  Meslek : Esnaf
nbly
Yeni Üye

Toplam 14 yazı
08/10/2013 :  09:40:56
Van ili koşullarında bu işi yapmak isteyen arkadaşlar, benim 2500 mtkare arazim bu iş içın uygun. tek başıma sermayem yeterli değil. ortaklık kurmak isteyenlerle görüşelim.
b.a

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Diğer
nbly
Yeni Üye

Toplam 14 yazı
08/10/2013 :  09:43:15
Gelisim.in
Van ili koşullarında bu işi yapmak isteyen arkadaşlar, benim 2500 mtkare arazim bu iş içın uygun. tek başıma sermayem yeterli değil. ortaklık kurmak isteyenlerle görüşelim.
b.a

raja70
Yeni Üye

Toplam 22 yazı
08/10/2013 :  19:34:13 Yazarın websitesine git Website
Tam olarak gübreyi nasıl çıkarıyor onu anlamadım toprağıyla berabermi veriyor acaba satış yaparken

Yerleşim : Türkiye / Karaman  |  Meslek : Öğrenci
nbly
Yeni Üye

Toplam 14 yazı
09/10/2013 :  19:40:14
Gezin.in
benim anlamadığım;

madem karlı bir sektör ve pazarda da rakibin yok veya çok az, bu üretici neden ben şu kadar üretim yapıyorum , şu kadar para kazanıyorum vb. diyerek neden milleti bu işi yapmaya teşvik ediyor ve kendine rakipler oluşturuyor?
b.a

Straze
Üye

Toplam 151 yazı
10/10/2013 :  03:21:42
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - nbly
benim anlamadığım;

madem karlı bir sektör ve pazarda da rakibin yok veya çok az, bu üretici neden ben şu kadar üretim yapıyorum , şu kadar para kazanıyorum vb. diyerek neden milleti bu işi yapmaya teşvik ediyor ve kendine rakipler oluşturuyor?

Son nehir kuruduğunda,
son ağaç kesildiğinde,
son balık tutulduğunda,
insanlar paranın yenmeyecek bir şey olduğunu anlayacak

diye bir söz vardı. Aklıma geldi.

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : Mühendis
vetman996
Üye

Toplam 242 yazı
10/10/2013 :  19:17:07
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - Nuan
Ben solucanlari tedarik edebilirim Rusyadan.
Burada hepimiz birşeyler yapmak için ugraşıyoruz. 3-4 arkadaş ciddi ciddi bu işe yogunlaşalım. Birleşelim. Hepmize yeter.
Ciddi düşünen arkadaşlar bana mail atsınlar. Toparlanalım.
rudnikltd@mail.ru

Değerli arkadaşım merhaba.
Yurtdışından solucan buldum ama gümrükten müsade alamadım. Altı ayım boşuna geçti. Bence hiç yorulmayın. Karantina süresi 41 gün ve bu süre içinde solucanlarınızın ölüsünü bulursunuz.

Yerleşim : Türkiye / Manisa  |  Meslek : Veteriner
vetman996
Üye

Toplam 242 yazı
10/10/2013 :  19:23:03
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - nbly
benim anlamadığım;

Gerçekten karlı bir sektör. Ben işin içindeyim. Amerikada 90.000 kayıtlı solucan gübresi üreticisi var. Yurt dışında çok bilinen bir iş. Belki de ülkemizdeki kimyasal gübre fabrikalarının etkisiyle fazla yaygınlaşamamış bir iş. Yurt dışında evlerde bile solucan gübresi üretilebiliyor yani.

Mehmet bey ruhsatını almış ve gübresini pazarlıyor. Biliyor ki ne kadar çok kişi bu işi yaparsa solucan gübresi bu kadar tanınacak ve talep artacak. Talep artınca da hazır ruhsatlı ürünlerini daha iyi pazarlayabilecek.
Ben de olsam bu yöntemi kullanırdım.

vetman996
Üye

Toplam 242 yazı
10/10/2013 :  19:53:54
Değerli dostlar merhaba.

Solucan gübresi üretim işi araştırma ve denemelerime göre karlı bir iş. Bu işin başındayız belki ama görünen köy kılavuz istemez derler.

Solucan gübresi üretimiyle ilgili konikste paylaşımda bulunacaktım ama Sayın Akın Selçuk Hocamız benden önce davranmış. Kendisine de ayrıca teşekkür ediyorum.

Solucan üretimine başlamayı düşünen dostlara bir miktar solucan verebilirim. Özel mesaj atan dostlara vetman996@mynet.com yardımcı olabilirim.

Çalışmalarımızı buradan http://www.agaclar.net/forum/temel-konular-toprak-gubre-tohum-sulama/32156.htm takip edebilirsiniz.

Selamlar... Saygılar...

raja70
Yeni Üye

Toplam 22 yazı
10/10/2013 :  20:02:02 Yazarın websitesine git Website
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - vetman996
Değerli dostlar merhaba.

Solucan gübresi üretim işi araştırma ve denemelerime göre karlı bir iş. Bu işin başındayız belki ama görünen köy kılavuz istemez derler.

Solucan gübresi üretimiyle ilgili konikste paylaşımda bulunacaktım ama Sayın Akın Selçuk Hocamız benden önce davranmış. Kendisine de ayrıca teşekkür ediyorum.

Solucan üretimine başlamayı düşünen dostlara bir miktar solucan verebilirim. Özel mesaj atan dostlara vetman996@mynet.com yardımcı olabilirim.

Çalışmalarımızı buradan http://www.agaclar.net/forum/temel-konular-toprak-gubre-tohum-sulama/32156.htm takip edebilirsiniz.

Selamlar... Saygılar...

mail attım hocam cevabınızı bekliyorum teşekkürler.

Yerleşim : Türkiye / Karaman  |  Meslek : Öğrenci
vetman996
Üye

Toplam 242 yazı
10/10/2013 :  20:46:00
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - raja70

mail attım hocam cevabınızı bekliyorum teşekkürler.

Mailinize solucanlarla ilgili bilgi paylaşılarak cevap verilmiştir.

nbly
Yeni Üye

Toplam 14 yazı
10/10/2013 :  22:32:05
bulent.allahverdi@gmail.com

hocam banada bilgi gönderirseniz sevinirim. özellikle üretim aşaması hk. da
b.a

vetman996
Üye

Toplam 242 yazı
10/10/2013 :  22:51:26
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - nbly
bulent.allahverdi@gmail.com

hocam banada bilgi gönderirseniz sevinirim. özellikle üretim aşaması hk. da

Değerli kardeşim size de solucan ve yetiştiriciliği hakkında bilgi gönderdim.

Eğer sorularınız olursa detaylı cevap verebilirim.

Selamlar...

serhan34
Üye

Toplam 390 yazı
10/10/2013 :  22:52:04
vetman996 mail attım konuyla ilgili görüşmek üzere tşk ler jibi34@hotmail.com

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Satış / Pazarlama
vetman996
Üye

Toplam 242 yazı
10/10/2013 :  23:26:25
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - serhan34
vetman996 mail attım konuyla ilgili görüşmek üzere tşk ler jibi34@hotmail.com

Değerli Kardeşim size de cevabı gönderdim. Takıldığınız konularda sorularınızı esirgemeyin lütfen. Selamlar...

eseslihayta
Yeni Üye

Toplam 41 yazı
11/10/2013 :  00:23:36
VETMAN MERHABA RİCA ETSEM BANA DA SOLUCAN YETİŞTİRİCİLİĞİ İLE İLGİLİ BİLGİ ATARMISINIZ, BİZ ESKİŞEHİR BÖLGESİNDE ÇİFTÇİYİZ, HEM KENDİMİZ İÇİN HEM DE ÇEVREMİZ İÇİN FAYDALI OLABİLİR. DÖNÜŞLERİNİZİ BEKLİYOR OLACAĞIM.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul Eskişehir  |  Meslek : Bankacılık-Finans
vetman996
Üye

Toplam 242 yazı
11/10/2013 :  00:42:05
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - eseslihayta
VETMAN MERHABA RİCA ETSEM BANA DA SOLUCAN YETİŞTİRİCİLİĞİ İLE İLGİLİ BİLGİ ATARMISINIZ, BİZ ESKİŞEHİR BÖLGESİNDE ÇİFTÇİYİZ, HEM KENDİMİZ İÇİN HEM DE ÇEVREMİZ İÇİN FAYDALI OLABİLİR. DÖNÜŞLERİNİZİ BEKLİYOR OLACAĞIM.

Kıymetli kardeşim merhaba. istemiş olduğun bilgiler özel mesaj olarak mailinize gönderildi.
Sorularınız olursa cevaplamaya hazırım. selamlar...

yesbol
Yeni Üye

Toplam 63 yazı
11/10/2013 :  00:46:56
vetman merhaba banada e mail atabilirmisin?

Yerleşim : Kazakistan / Almata  |  Meslek : İthalat / İhracat
vetman996
Üye

Toplam 242 yazı
11/10/2013 :  08:56:40
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - yesbol
vetman merhaba banada e mail atabilirmisin?

Sayın Yesbol merhaba.
Size de mail gönderdim. Sorular sorulup cevaplar verildiğinde daha iyi bilgi sahibi olunabilmektedir.
Selamlar... Saygılar...

0.23 saniye.
22:52:40, 21 Eylül 2018, Cuma

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2018 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım