İyi Karar Vermenin Yolu - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

İyi Karar Vermenin Yolu

dt_turan
Girişimci Editör

Toplam 544 yazı
11/05/2008 :  10:17:21 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Yaşam, kararlarla doludur; her gün yüzlerce karar alırız. Bunların pek çoğu, otomatik ve önemsiz kararlardır. Ne var ki, bazen yaşamdaki hedeflerimize ilişkin son derece önemli kararlar almaya zorlandığımız anlar olur. Bu kararlar, genellikle pratik ya da etik nitelik taşır. Örneğin, bazen evleneceğimiz kişiyi seçmek (tabii, onun da sizi seçeceğinizi düşünerek) ya da evliliğimizi bitirmek gibi kritik konularda karar vermek ya da yaşamda ne yapmak istediğimize dair kritik kararlar almak zorunda kalırız.

Karar Almanın Püf Noktaları

Olumlu bir tutum, önemli kararların alınmasını kolaylaştırır ve daha az stresli bir hale getirir. Aşağıda, karar almaya (bu benim en zayıf olduğum konulardan biri de olsa; ama kendimi geliştirmek için epey çalışıyorum…) ilişkin bazı genel püf noktaları bulunmaktadır:

• Zihninizdeki engellerden kurtulun.

• Karşılaştığınız soruna/ikileme yönelik yalnızca tek “doğru çözüm” olduğu düşüncesini bir yana bırakın.

• Hata yapmaktan korkmayın.

• Sorunlarınızı yaşamın normal bir parçası olarak görün (Bu mümkün müdür?). Karar gerektiren her sorun, bir "saklı fırsat"tır.

• Kendinizi kararsız bir kişi olarak görmeyin; daha çok, kimi zaman kararsız davranan bir kimse olarak değerlendirin. Bu, durumunuzu daha kibar bir biçimde açıklar.

• Sezgilerinizi ve mantığınızı geliştirin; ama kalbinizin ne dediğini (içinizden gelen hisleri) de dinleyin.

• Eyleme geçmeden önce durun ve düşünün. Düşündüğünüz ilk şeyi yapmaktan kendinizi alıkoyun. Bu benim için kesinlikle geçerli!

• Belli bir konuya odaklanın.

• Yaşamınıza dair önemli bir kararı almadan önce hedeflerinizin, değerlerinizin ve var oluş ilkelerinizin neler olduğunu iyi bilin. İdeal sonucun, değerlerinizle uyuşup uyuşmadığını kendinize sorun.

• Belli bir eyleme geçmeden önce tüm olumlu ve olumsuz etmenleri yazın. ABD Başkanı Benjamin Franklin, önemli kararlar alacağı zaman iki sütun halinde karşıt ve destekleyici unsurları not etmiştir.

• Kararın öncelikle SİZE nasıl bir yarar sağlayacağını düşünün. Başka insanların istediklerini değil, kendi istediğiniz şeyi yapın.

• Sakin kafayla ve mantıklı bir biçimde düşünmeye çalışın. (Benim için çok zor.)

• (“Şanslı”). Ev ödevinizi yapın ve kararı vermeden önce tüm verileri toplayın.

• Güvendiğiniz kişilerden fikir ve geribildirim alın; ama sizin adınıza karar almalarına izin vermeyin.

• Önceliklerinizi belirleyin ve “vicdan muhasebesi” yapın. Kendinize kritik etmenlerin ne olduğunu sorun. En önemli konu nedir?

• İçdürtülerinize ve “sezgisel hislerinize” güvenin. Meditasyon yaparak sezgilerinizi kullanın. Bu, “Tanrı’nın, Evren’in”, dünyanın tüm “birikmiş bilgeliği” aracılığıyla yeniden bizimle “konuşmasıdır”.

• Kararınızı o kadar da ciddiye almayın; hiçbir şey o kadar önemli değildir; size ne kadar önemli göründüğü fark etmez. Kendinize bu konunun bir, beş ya da on yıl sonra ne kadar önemli olacağını sorun. Yolunuza devam ederken yanlış yöne saptığınızı anlarsanız, hiçbir kararın geri alınamaz olmadığını hatırlayın. Ama bazı kararlar, çok önemlidir: bir başka sevgili bulmak ya da “eski adam”ı yenisiyle değiştirmek (Feministlerin bana kızmamaları için bu ifadeyi dikkatle seçtim.)

• Her kararınızda FIRSATLAR arayın. Her “hata”, öğrenmek için bir fırsattır. Ben “yazma” mesleğine bir “hata” (???) sonucu başladım ve dünyanın öteki yüzünü gördüm. “Ah, benim çılgın eşim!” Bir sorun, daha önce yapmayı hiç düşünmediğim bir işi yapmak için fırsat oldu. (Beni belki de bilinçli bir karara doğru iten şey, “kaderin cilvesi” mi, yoksa “Tanrı’nın görünmez eli” miydi?) Hata yapıyorsanız, öğrenmiyorsunuz ve büyümüyorsunuzdur. Öyleyse, kendinize “O kadar da önemli değil” ya da “Ne olmuş yani?” deyin ve daha sonra “bu dünyaya dahil olun.”

• Kararlarınızın tüm sorumluluğunu alın. Sorumluluk, SUÇLAMAK değildir; öyleyse, sizi bu güç duruma soktuğu için başkalarını suçlamayın. Özür dilerim karıcığım! Bu yaklaşım, kızgınlığınızı ya da kırgınlığınızı azaltmanıza yardımcı olur ve size iç huzuru sağlar.

• Stratejiniz işe yaramıyorsa, yönünüzü değiştirin; çünkü yaşam kaliteniz tehlikededir. Benim hatam, yazmak gibi, seçilmiş bir rota üzerinde çok fazla zaman harcamam oldu. Yönünüzü ne zaman düzelteceğinizi öğrenin. “Yönünüzü değiştirmezseniz, gitmekte olduğunuz istikamete geri dönersiniz.”

• Şunu unutmayın ki pilotlar, yüzde 90, uçuş rotalarının dışında seyrederler; ama gene de varış noktasına ulaşırlar. Genellikle! Araba sürerken de sürekli olarak minik düzeltmeler yaparsınız; öyleyse, benim için daha umut var.

• Yaşamda biraz risk almaya hazır olun. Fırsat kollayın. Her başarılı iş ya da girişim, aynı zamanda risk olan bir fikirle başlamıştır. Hiçbir şey şaşmaz değildir. Yolunuza çıkan her şeyle baş edebileceğinizi bilmek, kendinizi risklere açmanın anahtarıdır. Güvenlik, zihinsel bir durumdur. Sahip olmak değil, BAŞA ÇIKMAKtır.

• ve son olarak,

• Geleceğe umut ve iyimserlik ile bakın; geçmiş çoktan geride kaldı. Önünüzdeki yolu, bilinmeyene doğru bir macera ve pek çok yeni fırsatla birlikte gelen bir mücadele zamanı olarak görün. Karar gerektiren her sorun, bir “saklı fırsat”tır.

• Bütün mesele, doğru, günlük ve küçük çaplı kararlar vermektir; bu kararlar, bizi başarıya ***üren yolda “atlama taşları” olarak karşımıza çıkar.

Yazar: Craig Lock

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Bilgisayar-Bilişim

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
    • Varolan yazılara yorum yapabilir,
    • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

1.02 saniye.
    08:04:18, 25 Nisan 2024, Perşembe

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım