Lider Risk Almalı, Cesur Ve Yenilikçi Olmalı - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Lider Risk Almalı, Cesur Ve Yenilikçi Olmalı

dt_turan
Girişimci Editör

Toplam 544 yazı
13/04/2008 :  19:14:36 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Türkiye'nin önemli holding yöneticileri 5. Liderlik Zirvesi'nde bir araya gelerek deneyimlerini paylaştı.

Koç: Değişimi önceden görmeye önem veririz

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç "Küresel Pazarlar ve Dünya Şirketi Olmanın Kuralları" özel oturumunda yaptığı konuşmada, "Bugün bir dünya şirketi olan Koç Topluluğu'nun en önemli özelliklerinden biri, değişimi önceden görerek, geleceği doğru okumaya azami ölçüde önem vermesidir. Çünkü değişimi doğru okuyanlar sürecin neresinde, nasıl durulması gerektiğine de doğru karar verirler" dedi.

Türkiye'nin, dünyada eşine az rastlanır bir değere, Türkiye'nin ve dünyanın tarihini değiştiren, Cumhuriyetin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk gibi bir lidere sahip olduğunu belirterek, "Bulunduğumuz coğrafyada pusulamızı medeniyetler ve aydınlığa çevirmiş olmamızı tamamıyla ona borçluyuz. Atatürk'ün hayatını okumadıysanız, okumanızı hararetle tavsiye ederim" diye konuştu.

Doğan: Medyada siyasetçileri memnun etmek mümkün değil

Lider denince akla gelen vizyon, cesaret ve kararlılık gibi kavramları da çok iyi tahlil etmek gerektiğini vurgulayan Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan da, şunları söyledi:

"Lider, elbette cesur olmalıdır. Ama her cesur, lider değildir. Zamanında temkinli olmak da bir liderlik özelliğidir. Liderlik elbette hırs, azim ve ihtiras gerektirir. Ama aklın ve vicdanın önüne geçen ihtiras da felaket habercisidir. Güven ve inanç liderliği pekiştiren özelliklerdir. İnanmadığınız ve güvenmediğiniz insanla yola çıkamazsınız."

Medya sektöründe siyasette çarpışanları memnun etmenin mümkün olmadığını belirten Doğan, "Tek çıkar yol; siyasetin dalgalanmalarına, konjonktürel çatışmalara bakmadan ilkesel bir tavır sürdürmektir" dedi.

Eczacıbaşı: Toplulukta yenilikçilik önemli

Babası Nejat Eczacıbaşı adına ödülü alan Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı ise, babasının ölümünün üzerinden 15 yıl geçmesine rağmen, ana teması "inovasyon ve liderlik" olan bir yönetim kongresinde onur ödülü ile anılmasından büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek, "Eminim aramızda olsaydı, kendisi de çok mutlu olurdu" dedi. Eczacıbaşı, artık yenilikçiliğin kuruluşlar için özel olarak yönetilmesi gereken bir süreç haline geldiğini ifade ederek, şunları söyledi:

"Biz de Eczacıbaşı topluluğunda yenilikçiliği, planlı, hedefleri belirlenmiş, performans ölçüleri konmuş bir yönetim etkinliği olarak geliştirme yolunda ilerliyoruz. Bu yaklaşımımızdan, özellikle uluslararası pazarlardaki rekabet gücümüzü artırmak bakımından önemli yararlar bekliyoruz. Bir yandan da tüm yönetim süreçleri gibi yenilikçiliğin de başarılı olabilmesinin eninde sonunda insan kaynaklarının kalitesine dayandığını hiç unutmuyoruz."

Bülent Eczacıbaşı babası Nejat Eczacıbaşı vefat ettiğinde kendisinin 44 yaşında olduğunu, babasıyla 20 yıla yakın bir süre çalıştığını hatırlatarak, Nejat Eczacıbaşı'nın kendi benliğine saygısı olmayan insanlardan uzak durduğunu, sorumluluk alabilen insanları aradığını, kendini geliştirmesini seven insanlarla çalıştığını anlattı.

Akın: Liderlik bir ekip oyunudur

Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, "Değişmezseniz oyunun dışına çıkarsınız. Biz işadamları olarak bu işin öncülüğünü yapmalıyız. Liderlik bir ekip oyunudur" dedi.

Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucian Arkas ise, aile şirketinin 3. kuşak yöneticisi olduğunu ve 44 yıldır Arkas'ı yönettiğini belirtti. "Lider, her şeyden önce cesur olmalı. Cesaretle delilik arasındaki ince çizgiyi aşmamak kaydıyla" diyen Arkas, bir liderin dalgaya kapılmak yerine, dalgayı yaratma gücünün olması gerektiğini kaydetti.

Kıraç: Vehbi Koç 'ben' değil hep 'biz' derdi

5. Liderlik Zirvesinde kapsamında "Liderlerin İletişim Becerileri-Etkili iletişim ve Güzel Konuşma Sanatı" konulu özel bir söyleşide, Türklider Merkezi Kurucu Başkanı Bülent Şenver'in soru yönelttiği Koç Holding'in eski CEO'su Can Kıraç, 41 yıllık çalışma hayatının en son kademesinde dinlemenin çok önemli olduğunu öğrendiğini, işadamı Vehbi Koç'tan "ne kadar çok dinliyor ve ne kadar az konuşuyor" diye de eleştiri aldığını söyledi. Ancak daha sonra Koç'a konuşmak için evvela dinlemek ve karşı tarafın görüşlerini özümsemek gerektiğini anlattığını belirten Kıraç, "Bugünkü toplumsal hayatımızda birbirimizi anlamadığımız için bazı dar boğazlarla mücadele ettiğimizi görüyorum. Hiçbir zaman müşterek bir görüş oluşturamıyoruz. Benim önemli bir kaygı olarak ifade ettiğim kutuplaşma, toplumun her kademesinde gelişiyor, kuvvet kazanıyor. Halbuki birbirimizi dinlemeyi, birbirimizle fikirlerimizi paylaşmayı öğrenirsek sanıyorum ki birçok sorunumuzu aşabileceğiz" diye konuştu. Kıraç, Koç'un iş dünyasının gerçek duayeni olarak, konuşmalarında her zaman "ben" yerine "biz" dediğini anlatarak, "Biz Vehbi Koç ile yaptığımız toplantıların sonunda kendisine görüşümüzü kabul ettirdiğimizi sanırdık. Sonra anlardık ki biz Vehbi Koç'un bize sunduğu görüşü benimsemişiz" şeklinde konuştu.

Kaynak: Dünya Gazetesi

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Bilgisayar-Bilişim

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

1.47 saniye.
07:24:31, 6 Mayıs 2024, Pazartesi

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım