Birkaç soru (aile şirketleri hakkında) - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Birkaç soru (aile şirketleri hakkında)

dede68
Yeni Üye

Toplam 1 yazı
08/08/2003 :  14:06:12 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Birşeyler yazmaktan çok (en azından şimdilik)bazı konular hakkında kendimi dahada bilgilendirmek adına öğrenmek istediğim,sormak istediğim bir takım sorularım olacak.

Öncelikle, özel bir şirkette (aile şirketi)Satış ve Reklam Müdürü olarak çalışmaktayım. Lideri olduğum 12 kişilik bir team'i bilgilendirmeye, eğitmeye, yönlendirmeye ve yönetmeye çalışıyorum.

Aile Şirketleri ve Liderlik adına birçok şey okudum ve farklı bakış açılarının olduğunu gördüm.

Öğrenmek istediğim,gerçek lider nedir? ve neye göre ne zaman değişmelidir yada değişmemelimidir?

Birde Aile Şirketlerinin gelecekte yok olması olasılığı en yüksek olan şirket türü olmasının nedeni nedir?

Bu konuda bilgi sahibi olan arkadaşlarla bunları paylaşmak isterim.

Saygılarımla
hakan kocaman

Yerleşim : Kuzey Kıbrıs TC / Lefkoşa  |  Meslek : Satış ve Reklam
iturkmen
Üye

Toplam 406 yazı
13/08/2003 :  14:40:39  Alıntı
Aile şirketlerinin Türkiye'de ve hatta dünya genelinde en fazla 3 kuşağa geçmesi ondan sonrasının ise gelmemesinin sebebleri bence şunlardır.
1.Aile şirketlerinde aile fertlerinin müdürlük vasfıyla görev verdikleri insanların işlerine karışması ve tam yetkili gibi gözüksede aslında kimseye tam olarak güvenmemeleri.
2.Diğer işletmelerde görev -yetki-sorumluluk alanları çok net ve kesin çizgilerle belirlenmiş olmasına rağmen aile şirketlerinde bunun kesin bir dille ifade edilmemesi.
3.Aile şirketlerinde her kardeşin işletmede nelerin olup bittiğini öğrenmek için devamlı elemanları sorguya tabi tutmaları ve kareşler arasında fikir ayrılığı olmasından dolayıda elemanların ne yapacağını bilememesi.
4.Aile şirketlerinde görev dağılımı net olarak yapılsada her kadeşin diğerinin en yaptığını çok merak etmesi neticesinde aslında kimsenin kendi işini yapmaması.
5.Genel koor.,pazarlama müd,işletme müdürlüğü gibi birimlere profesyonel insanların değilde aileden birinin geçmesi diğer işletmelerde olduğu gibi genel koordinatörlük ve pazarlama icra kurulu gibi departmanların olmayışı.
6.Aile şirketlerinde yaş ortalamasının min.40 yaş olamsı hasabiyetiyle geleceği görme,teknoloji,ye ayak uydurma gibi vasıfların az olması ve örgüte genç ve taze beyinlertin katılmayışı.
7.EĞİTİMİNE VE DENEYİMİNE BAKILMADAN SIRF AİLEDEN DİYE ÜST DÜZEY GÖREV VERİLMESİ.
YANİ EKMEK OLMAK İÇİN HAMUR OLMAK HAMUR OLAMK İÇİN UN OLAMK VE PİŞMEK LAZIM MANTIĞI.
SONUÇ :BENİM BİR AİLE ŞİRKETİM ÇOCUĞUMU EN BASİT VE EN ALTTAKİ İŞTEN BAŞLATIR BECEREMEZSE KOVARDIM BAŞARILI OLURSADA HEP EN ZOR İŞLERİ ONA VERİRDİM.İŞÇİLERDE BUNA GÖRE ÇALIŞIRDI. OLSA BU AİLE FERTLERİNİN HEPSİNİ GÖREVDEN UZAKLAŞTIRIRIM.
SADECE İKİSİNE GÖREV VERİRİM.DİĞERLERİNİ DE PAZARLAMA İCRA KURULU OLARAK TEK ÇATI ALTINDA TOPLARIM.MÜDÜRLERLERİDE BU KURULA KATIP HERKESE AYNI OY HAKKI VERİRİM.DAHA SONRA HAFATADA BİR GÜN TOPLANTI DÜZENLEYİP HER BÖLÜM MÜDÜRÜNDEN DETAYLI RAPOR İSTERİM.
AYRICA BİR ANKET YAPARIM BU ŞİRKET SİZİN OLSA NELERİ YAPARDINIZ DİYE ....BUNU DA KAYNAK OLARAK ALIR VE AİLE ŞİRKETİNİN YANLIŞLIKLARINI DA ORTAYA KOYARDIM.

Yerleşim : Türkiye / Kayseri  |  Meslek : Satış / Pazarlama
tristapena
Editör

Toplam 498 yazı
13/08/2003 :  17:26:16  Alıntı
mel gibsının bir zamanlar askerdik isimli bir filmi var..izleme şansı bulamadıysanız mutlaka izlemenizi tavsiye ederim...gerçek lider savaş alanına ilk ayak basan ve savaş alanından en son ayrılandır...
Ali GÜLCÜ

Yerleşim : Türkiye / Tekirdağ  |  Meslek : Diğer
iturkmen
Üye

Toplam 406 yazı
13/08/2003 :  17:36:45  Alıntı

aile şirketleri adlı bir yazım var onu
okursanız faydalı olur.(alıntı)

Yerleşim : Türkiye / Kayseri  |  Meslek : Satış / Pazarlama
oktay karcıoğlu

Yeni Üye

Toplam 2 yazı
22/08/2003 :  10:18:44  Alıntı
şirketinizin büyüklüğünden bahsetmemişsiniz ve faaliyet alanı bazı veriler vererek daha iyi yaklaşımlar daha iyi verilere ulaşabilirsiniz şahsi fikrim şirketlerin özellikle orta büyüklükte olanlar ar-ge çalışmalarına daha çok önem vermediklerinden kaynaklandıgını söyleyebilirim ülkemizde daha dogrusu dünyada kendi işini batırıcak bir mantıgın oldugunu kesinlikle zannetmiyorum

LİDER GERÇEKTEN MEYDENA İLK İNEN VE EN SON GİDEN OLMALIDIR

oktay

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : memur/teknisyen

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

3.02 saniye.
21:12:24, 3 Mayıs 2024, Cuma

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım