Ticarette Para Döngüsü (ödeme Şekilleri) - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Ticarette Para Döngüsü (ödeme Şekilleri)

eronka
Yeni Üye

Toplam 21 yazı
14/06/2012 :  17:08:17 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Merhaba arkadaşlar.
Ticarette ödeme şekilleri nasıldır? Örneğin bir imalathaneye fason üretim yaptıran bir firma
imalathaneye parayı nasıl öder. Bunun bir sözleşmesi
mi oluyor? İmalathane sipariş edilen üretime başlamadan belli bir miktar alıyor mu? Mal teslim edildikten sonra ödeme süresi ne kadardır?... vs.

Büyük ihtimalle bu firmayla imalathane arasındaki
anlaşmaya bağlıdır fakat bu işi ilk defa yapacak olanlara
ne gibi tavsiyeleriniz olur.(fason üretim yaptıracaklar
tarafından, yani ödeme yapacak olan taraf).

Ticarette nakit çalışmanın zor olduğu söyleniyor hep.
Para döngüsünü sağlamak da ayrı bir meziyet olsa
gerek.

Bu işlerin içinde olan arkadaşlar konuyla ilgili
dikkat edilmesi gerekenleri aktarırlarsa, bize de
yol göstermiş olurlar

Yerleşim : Türkiye / Antalya  |  Meslek : Turizm
GirisimUzmani
Yeni Üye

Toplam 52 yazı
15/06/2012 :  15:46:29  Alıntı
Sorduğunuz sorunun çok kolay bir cevabı bulunmuyor. Bu tür işlerde genellikle iki tarafın durumuna göre belirleniyor çalışma şekli.
Şöyle ki:
- Çok büyük bir fason üretim yapan tesis genellikle küçük taleplerle (hele ki vadeli olan taleplerle) ilgilenmez.
- Küçük bir fason üretici, sermaye kısıtları nedeniyle ücretin ciddi bir kısmı ile işe başlamak ister ve bittiğinde teslimde tamamını almak ister. Belli bir süre çalıştıktan sonra sermayesinin elverdiği ölçüde ve ödemenin bir kısmına kısa bir vade yapabilir.
- Ticaret yapan bir işletme diyelim ki bazı malları yurtiçi ve yurtdışından temin edip satmaktadır; vadeli alım imkanına sahip olsa da bu firma çoğu kez nakit dengesini %100 peşin ile sağlar; ancak kurumsal-güvenilir-yağlı müşterilere makul vadelerle ve yine sermayesi ölçüsünde vade ile ya da peşin para olmadan satış yapar.
Genel olarak ticarette kredi kartı (faturalı mal satışı amaçlandığı durumlarda ki kayıtdışı da azımsanmayacak kadar yüksektir bir çok işte) ile satış yapıldığından vade talep eden hemen hemen herkese öncelikli olarak kreti kartına taksit yapma imkanı tanınarak çek veya senet gibi açık hesap sayılacak şekilde mal satılmamaya çalışılmaktadır.

Belli bir bilgi olmadığı için ve tarafların durumunu bilmeden ancak bu kadar fikir verebiliyorum.

Saygılar
Girişim Uzmanı

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : Danışmanlık
eronka
Yeni Üye

Toplam 21 yazı
16/06/2012 :  01:06:44  Alıntı
Bilgiler için sağol.
Anladığım kadarıyla bu iş en çok karşılıklı güvene dayanıyor.
İki sorum daha olacaktı:
Peki taraflar arasında herhangi bir sözleşme yapılıyor mu?
İşe başlanılması için ödenen miktarın bir kaydı yapılıyor mu?

izimani
Üye

Toplam 238 yazı
16/06/2012 :  01:53:16  Alıntı

Babana bile güvenme lafı Türkiye şartlarında oldukça gerçekçidir. Hele en son çıkan facia çek yasasından sonra...

Yerleşim : Türkiye / Adana  |  Meslek : Mühendis
phılıps
Üye

Toplam 355 yazı
16/06/2012 :  02:50:05  Alıntı
FASON ÜRETİM SÖZLEŞMESİ
TARAFLAR
1- Üretici Firma:
2- Tescil Sahibi Firma:
KONU:
…………………’ın patent sahibi olduğu veya kendi AR&GE organizasyonu bünyesinde
formülasyonlarını yaptığı veya geliştirdiği, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığından ilgili
yönetmelikler göre tescil ve lisans belgesi aldığı organik ve kimyasal gübrelerin ve diğer
ürünlerin ……………………………. Tic. Ltd. Şti. üretim tesislerinde üretim veya
paketlemelerin fason olarak yaptırılmasını kapsamaktadır.
ŞARTLAR
1- ………………………………Tic. Ltd. Şti. üretim için gerekli olan ve kendi
bünyesinde demirbaş olarak bulunan makine, alet, tank ve edevatı ……………..Tarım
Tic. kullandırmayı kabul eder ürünün sağlıklı koşullarda üretiminin yapılabilmesi için
uygun şartları sağlar.
2- …………………………….Tic. Ltd. Şti. üretimde kullanılan her türlü alet makine ve
tankların bakım ve onarımlarından sorumludur. ………………Tarım Tic.’e üretimde
kullanılan her türlü demirbaş makine ve teçhizatların bakım onarım, elektrik ve su
giderleri için ücret talep edemez.
3- ………………………….. Tic.Ltd.Şti. üretim için gerekli olan her türlü hammadde
etiket,koli, gibi tüm girdileri kendisi temin eder ve ……………………. Tic.Ltd.Şti.
tesisine telim eder.
4- Üretilen malların kalite kontrolü ve her şarjın analizleri………………….. Tic.Ltd.Şti.
tarafından yapılacak olup, malların kalite kontrol aşamalarında kusurlu olması halinde
………………. Tarım Tic.’den hiçbir hak iddia edemez.
5- ………………………. Tarım Tic.’e. üretimi yapılan organik ve kimyasal gübreler
için her kg/lt başına KDV dahil (……………) ödeme yapar. Ödemeler üretim
tamamlandıktan sonra 1 ay içinde ……………………………. Tic.Ltd.Şti.’ne ödenir.
1 Ayı geçen ödemlerde aylık finansman gideri alınır.
6- ………………………………. Tic.Ltd.Şti’nin üretmiş olduğu ürünler ile ilgili olarak
formülasyonları ……………………. Tic.Ltd.Şti. izini olmadan hiçbir kişi veya
kuruluşla paylaşamaz.
7- Tarafların anlaşmazlık durumlarında karşılıklı iyi niyet kuralları çerçevesinde
çözülmeye çalışılacaktır. Çözüm bulunamazsa, Antalya Mahkemeleri ve İcra
Dairelerinin yetkili kılındığını taraflar kabul eder.
Bu sözleşme toplam 7 (yedi) maddeden ibaret olup 1(bir) sayfadan oluşmuş, 2 (iki)
nüsha olarak düzenlenmiş ve taraflarca okunarak itirazsız olarak kabul edilerek imza
altına alınmıştır. Her bir suret iş bu sözleşmenin taraflarına verilmiştir.
Kaşe+ İmza Kaşe+ İmza
(Üretici) ( Fason Ürettiren)

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : Ticaret
eronka
Yeni Üye

Toplam 21 yazı
17/06/2012 :  09:31:03  Alıntı
Güzel bir paylaşım sağol.

mehmetgul1806
Üye

Toplam 485 yazı
18/06/2012 :  01:45:36  Alıntı
Şuan ki Devir Üreticinin Sırtına Bin Devri. Çoğu Küçük Üretici İş Yapamadığı İçin Önce İşi Yapar Sonra Parasını Alır. 5-10 Bşey İlk Etapta Alır Ama İşi Kaçırmamk İçin En Azından Yarısını ver Felanda Demez. Tok Üretici İse Paranın Yarısını İSter başta, Vermezsen Almaz İşi. Arkadaşlarında Dediği gibi Gdip Üretici İle Yüz Yüze Görüşmeden Neyin Ne Olacağı Belli Bile Olmaz. Biri Yapar Biri Yapmaz. Güven Büyük Unsur.
Mali Müşavir

Yerleşim : Türkiye / Kayseri  |  Meslek : Tekstil
eronka
Yeni Üye

Toplam 21 yazı
19/06/2012 :  00:58:22  Alıntı
Zaten en önemlisi ilk iş. Hem ödemede hem de üründen; iki taraf da birbirinden memnun kalırsa,
sonraki işlerde güven oluştuğu için risk daha az olur. Ama işte en önemlisi ilk iş.

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

4.19 saniye.
19:17:16, 3 Mayıs 2024, Cuma

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım