Pazarlamacılıkta Cinsiyet Farkı Var Mıdır? - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla


    Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Pazarlamacılıkta Cinsiyet Farkı Var Mıdır?
 1 


smartest2004
Üye

Toplam 251 yazı
18/05/2012 :  17:18:29 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı


Ben bunu her paltformada söylüyorum.Sizlered sormak istiyorum.
-Sizce pazarlamacının ürün satışına etken faktörler içinde pazarlamacının cinsiyeti öenmli rol oynar mı?
Glen cevaplar :"NE ALAKASI VAR !"

Ben herşeyimle müşterime mükemmel ötesi sunum yapayım aklına gelen ne varsa kusursuz olsun.Rakip firmanın iki kelimeyi toparlayamayan BAYAN elemanı gelsin . Aynı ürün aynı fiyat aynı koşullarda fark olmasın!!!Müşteri gider BAYAN dan alır! Bayan esnafa HEMCİNSLİĞİNİ ,erkek esnafa etek farkıyla satar gene satar gene satar!!

Tüm bayan pazarlamacılar bu şekilde yapıyor demiyorum üstlerine alınmasın kimse gocunmasın ama %60 bu şekilde diyelim.


Saygılarımla

Yerleşim : Türkiye / Bursa  |  Meslek : İthalat / İhracat
smartest2004
Üye

Toplam 251 yazı
19/05/2012 :  18:47:45  Alıntı
Sanırım hem fikiriz:) güzeeelll...:)

Yerleşim : Türkiye / Bursa  |  Meslek : İthalat / İhracat
akinselcuk
Editör

Toplam 5579 yazı
20/05/2012 :  00:24:29 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Satıcının iyisini pek severim. İşini iyi yapıyorsa cebimdeki son kuruş ta olsa bir katkıda bulunmak isterim. Satıcının iyisi satışı kişiyi iyi hissettirerek yapabilendir.

İki kriter var. Birincisi satış gerçekleşecek. İkincisi bu alışverişten her türlü mutlu olunacak.

Ortada bayan faktörü yok.

Bugün bir fuara gittik. Bir ürün çok ilgimi çekti yanaştım, fiyatından başka hiç bir şeyi merak etmiyorum. Basit bir ev gereci. Fiyat makulse almaya hazırım. Stand ve reklamlar zaten beni yeterince cezbetmiş durumda. Yanımıza şekilli uzun boylu hoş sesli bir satıcı abla geldi. Başladı konuşmaya. Sıkı, eski kaşar satıcılardan olduğu belli. Hem zeki hem tecrübeli. Bunu her hareketiyle belli ediyor. Fakat ürünle ilgili anlattıkları bizim hiç bir şekilde fizik kimya ve matematik bilmememiz üzerine kurulu. Sanıyorum ürünün dili olsa bu anlatıma hüngür hüngür ağlardı. Ben kendimi sattım zaten sen bir sus da alsın adamlar derdi. Abla iyidi ama hepsi bu. Almadık ve ayrıldık standdan.

Bilgisayar oyunları ile arkadaşlığımız biteli 10 yıl kadar oluyordur. Hiç oynamam ve hiç hevesim yoktur. Fakat bu oyunlara ilgi duyacak yaşlarda yavrularımız olduğundan bir çoğundan haberimiz vardır. Çarşıda geziyoruz. Bir akvaryumcu bulmamız gerekiyor. Aklımızda oyun CD si diye bir şey yok. Zaten evde son çıkan ne varsa mevcut. Girdiğimiz pasajda akvaryumcu kapatıp gitmiş. Fakat bir bir CD ci dükkanı var. Dükkanın önü tamamen açılmış. Pasajın içinde gezerken mevcburen adamın dükkan sınırları içine ayak basıyorsunuz. Cd ci kardeşimiz her bakana kibarca atlıyor. Buyrun diyerek yanına kadar geliyor. Saniye geçikmiyor. Zaten daha ileriden sizi kısmen analiz etmiş. Çoluk çocuğa mı alır kendine mi bir şey bakar aklında CD hiç yok mudur farkında. Raflarını da çok güzel düzenlemiş. Bir de LCD takmış oyun demoları yayınlanıyor. Cazip çekici görüntüler. Sohbeti kısa ama güzel. Sıkmıyor. İtmiyor. Balık diye girdiğimiz pasajdan bir uçak similatörü oyun alıp çıktık. Tipi nasıl bir satıcının ? Üstü başı günlük sıradan tişört pantolon. Ayakkabılar hafif eski ama sağlam. Bakımsız kirli sakal, iri cüsseli, kaba elli bir adam.

Mini etek yok, iç gıcıklayan ses yok, iltifat eden sözler yok. Erkeğin şekilsizi. Hiç niyetimiz yokken sattı ürünü.

İyi satıcı vardır. Bayan sattırır diye bir şey yoktur. Bu zahiri bir duygudur. Sonuç verirmiş gibi görünen ama aslında vermeyen.

Ama bayan satıcı aynı zamanda iyi bir satıcı ise, erkek ama iyi satıcıya bir kaç puan fark atabilir. Bunun sebebi piyasada iş yapan alışverişte son sözü söyleyen erkeğin kadından sayıca fazla olmasındandır. Kadınlar fazla olsaydı aynı durumun tersini konuşuyor olacaktık. Şekilli erkek satıcıların daha çok iş yaptığından bahsediyor olacaktık.
tamnland.com

Yerleşim : Türkiye / Türkiye  |  Meslek : Diğer
izimani
Üye

Toplam 238 yazı
20/05/2012 :  00:42:53  Alıntı


Eşit pazarlama yeteneğine sahipse güzel bir bayan her zaman erkeklerden bir adım önce.

Öyle olmasa bankaların müşteri peşinde koşan personellerinin hepsi bayan olmazdı.

Yerleşim : Türkiye / Adana  |  Meslek : Mühendis
smartest2004
Üye

Toplam 251 yazı
20/05/2012 :  02:03:19  Alıntı
akinselcuk bey ,Atladığınız bir şy var. Bir bayan kafaya koysun ,bir erkeğe bir şey aldırmasını her zaman bilir...istesede istemesede erkek o malı alır.Alıcı bayansa baan satıcının işi daha kolaydır.erkeğe bi bakış ,bayana bir söz yyeter satması için.

Ör:çok iyi bir müşterimize sağlık sigorası ürün sunumuna defalarca gittim.erteliyordu.Bayan sigortacı arkadaşı aldım gittim.Kızcağızı gözlerinde boğula boğula aldı... traji komedi..veeee müterim hala sigortacı arkadaşıma selam söylüyor.Çayımı içmeye gelmiyor diyor!Bilmem anlatabildim mi?

Yerleşim : Türkiye / Bursa  |  Meslek : İthalat / İhracat
Marca Reklam
Üye

Toplam 170 yazı
20/05/2012 :  04:51:17 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Güzel bir bayan pazarlamacıyla bağlantıyı devam ettirmek amacıyla bencede bayan pazarlamacılar 1 adım öndedir.
http://www.huntelmann.com
Serbest Girisimci

Yerleşim : Türkiye / Almanya  |  Meslek : Bilgisayar-Bilişim
akinselcuk
Editör

Toplam 5579 yazı
20/05/2012 :  09:51:14 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Keyf.in
O zaman güzel kızı gönderin işi bitirsin. Bu erkek işletmeciler bu kadar eksik akıllı olamaz. Cinsel çekimin yüzünden istemediği, sevmediği, pahalı bulduğu, ihtiyacı olmadığı, fazla işine yaramayacağını düşündüğü şeyleri bile alır diyor sizin teori. Bence özellikle satın almada cinsel çekime prim vermeye eğilimli olan işletmeciler bunu yapmazlar. Karşılık görmeyeceğini bile bile sırf bayan diye istemedikleri bir şeyi almazlar.

Karşılık göreceğini umuyordur.
Karşılığı açalım. Yanyana görünüyor olmak yeterlidir mesela. Telefon rehberine bilmem ne hanım diye kaydedebilmiş olmak, Bu bilmem ne hanımla arada bir satın alma konusunda kısa görüşmeler yapabiliyor olmak, arada bir telefonla iş yerine çağırabilmenin cazibesi gibi şeyler olabilir. Bunlar da erkek müşterinin karşılık olarak umduğu şeylerdir. Ancak bir cinsel çekimin peşinden giden işletmeci bu işi ilerletmeden, bu işin üzerinde karşı cins sosyalleşmesi antremanları yapmadan bırakmaz. Bu bir iç güdüdür ve en kör cahili bile bu işi net şekilde bilir. Eğer kendisine cinsel çekim sunularak bir şey satıldıysa satıcının ileri aşamalarda artık işi zordur.

İşletmelerde , uzun vadeli anlaşmalarda büyük paralı satışlarda, uzun süreli iş ilişkisi kurma anlaşmalarında, büyük alıcının tek tedarikçisi olma çalışmalarında, ciddi emlak işlerinde bayan cazibesi kesinlikle tehlikelidir. Bundan medet uman patron satıcı elmanının başını yakacak demektir. Hiç bir erkek işletmeci bu tip ciddi işleri bir bayanın cazibesine kapılıp yapmaz. İşletmesine altın vuruş yapma zamanının geldiğini düşünmüyorsa eğer !!!

Ancak sat ve git türü bir pazarlamada bayan işe yarıyor gibi görünebilir. Bed suratlı bir oğlandan alacağıma hoş bir kızdan alırım deme ihtimali üzerine yorum yapılabilir. Açıkcası burada da cinsiyetten çok ürünün durumu önemli. Kızın önüne zaten satılacak olan ürünü koyup sonra da "kız sattırdı hepsini bak" denmez. Ya da aklı bir karış havada zib idi bir oğlanın önüne zaten zor satılacak şeyleri yığıp "kız olsaydı satılırdı hepsi" demek işin sağlıklı analiz edilmediğini gösterir.

Basitce bayan sattırır demek mümkün. Erkek dünyasından öyle görünüyor olabilir.

Bir satışta satışın gerçekleşmesini sağlayan unsurları alt alta dizip inceleyin. Umduğunuz kadar çıkmayacaktır, bayan olmasaydı bu satış gerçekleşmezdi satırları. Mesela satışın gerçekleşmesini sağlayan 10 unsur belirlediniz bir satışta ve bunların biri bayan satıcı unsuru.

Diğer dokuz unsur olumsuz iken sadece bayan unsuru yüzünden gerçekleşmiş satış miktarı sanıldığı kadar çok olmayacaktır. Bu durumda malı sattıranın bayan olduğunu söyleyemezsiniz. Ancak satılabilir düzgün bir ürünü yani 7-8 unsuru olumlu, satışa katkılı bir malı satabilecektir sizin düşündüğünüz o bayanlar. E bu durumda aynı malı aklı başında, akıllı, zeki, olgun, efendi erkek satıcı da bayan kadar satar.

Hiç bir işinize yaramayacak bir şeyi sırf yüzü güzel bir bayan diye satın alan insan sayısı umduğunuzdan azdır.

Ciddi satışlarda bayan kullanmak zaten yolunda olan işleri bir bayanla hoşlaştırmaktan başka bir şey değildir.


Alıntı Yapılan Metin:
Ör : Çok iyi bir müşterimize sağlık sigorası ürün sunumuna defalarca gittim. Erteliyordu. Bayan sigortacı arkadaşı aldım gittim. Kızcağızın gözlerinde boğula boğula aldı... Traji komedi.. Veeee müşterim hala sigortacı arkadaşıma selam söylüyor. Çayımı içmeye gelmiyor diyor! Bilmem anlatabildim mi ?


Şimdi burada ürün müşterinin alacağı kadar iyi. Kazancı olacak bu alışverişten. Fakat sunumda, müşteriye arz biçiminde bir eksiklik veya sıkıntı var. Ürün müşteriye ulaşamıyor, eksik bilgiyle ulaşıyor, yanlış bilgiyle ulaşıyor. Sizin ürün muhtemelen hiç ulaşamamış. Müşteri size bu konuda kapalı. Çay içiyor sohbet ediyor şakalaşıyor ama satın alma kanalı size kapalı.

Bayan sadece o kanalı açıyor. Müşterinin dikkatini artık satışa çekiyor. "Bu firmayla hasbihal etmenin amacı bu ! Ya satın al yada ilişkini kes, yüzüne gülerken sana sunulan hizmetleri görmemezlikten gelemezsin" mesajını müşterinin bilinç altına üflüyor. Bu satışın bayanla gerçekleşmiş olması bu satışı ancak bir bayanın yapabileceği anlamı çıkarmaz. Ürün zaten satılabilir. Siz işin altını zaten oluşturmuşsunuz. Müşteri artık zaten sıkılmakta idi kendi direnci yüzünden. Ben şunu anlatıyorum tam burada, bu satışı becerikli, uzman bir erkek satıcı asla gerçekleştiremezmiy di ? Bu ürün müşteriye uymasaydı sırf bayan geldi diye alır mıydı ?

Tüm şartlar ürünün aleyhine iken, gönderilen bir bayan satışı gerçekleştirdi ise parayı ödeyen erkek işletmeci ile işin ötesinde sıkıntılar olacak demektir. Bu bir orman kanunudur. Doğada vardır. Cinsellikle işi olan her canlı bunu içgüdüsel olarak bilir. Sizden zararına bir şey aldıysa, fayda görmeyeceği bir şeyi kabul ettiyse sizi yiyecek demektir ya da sizin yenmeyi kabul ettiğinizi varsayacaktır. Örümceklerden aslanlara, timsahlardan insanoğluna bu iş bu şekilde yazılıdır.
tamnland.com

Yerleşim : Türkiye / Türkiye  |  Meslek : Diğer
CaCaLa
Üye

Toplam 138 yazı
20/05/2012 :  12:50:02  Alıntı
Yok ya sırf gelen satıcı bayan diye para vericem mal alıcam öylemi. Ben para vericem ! :)

Yerleşim : Türkiye / Alanya  |  Meslek : Esnaf
exportsrvce
Üye

Toplam 762 yazı
20/05/2012 :  13:43:09  Alıntı
Gelisim.in
Dünyanın neresine giderseniz gidin biraz bakımlı bayan pazarlamacı her zaman erkek pazarlamacının önüne geçer.
Özel mesaj atarsanız daha hızlı iletişim kurabiliriz.

Yerleşim : Türkiye / Kocaeli  |  Meslek : İthalat / İhracat
akinselcuk
Editör

Toplam 5579 yazı
20/05/2012 :  19:32:14 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Keşke emlakcı bir kaç hanım da burada yazsaydı. Gerekirse erkek ismiyle erkek ağzıyla ama hissetiklerinden araya sıkışmış bir kaç tecrübe. Ya da direk açıkca.

Eğer 200 binlik fazla işinize gelmeyen bir ev için güzel bir bayanla muhatap olsaydınız yukarıdaki yazıların yazarları olarak ne yapardınız ? Bir çok kişinin zor bela girebildiği 200binlik ev alma noktasına kan ter içinde ulaşıp bir bayan yüzünden zarar etmek. Siz de yapmazdınız.

Belki bankacıların iş adamına kredi satış grafikleri artar ama 500 binlik arsayı, 200 binlik evi sattırın bakalım güzel bayana ne olacak ? İki şey olur mülk işe yarıyor işadamına da karlı geliyordur alır. Bayandan aldığı için daha bir mutlu alır ama zaten alacaktır kıllı göbekliden de alır. Kazanacağı parayı kurtardığı seneyi hesap eder. Muhatap olduğu bayana iltifat etse de zerre umurunda değildir. Hatta biraz küçümsüyordur, eleştiriyordur içten içe.

Hesabına gelmiyorsa almaz. Bayanın ağzıyla kuş tutması bile işe yaramaz . . .


tamnland.com

Yerleşim : Türkiye / Türkiye  |  Meslek : Diğer
izimani
Üye

Toplam 238 yazı
20/05/2012 :  19:49:44  Alıntı
Olay bütünü ile hormonal.

Pazarlamacılar ( bakın cinsiyet ayrımı yapmıyorum ) muhteşem fiziğe sahipse, gene tırnak içerisinde söylüyorum "Aynı pazarlama tecrübesine, bilgisine, yeteneğine sahip" karşı cinse göre çok daha başarılı.

Bütün gününüz iğrenç geçmiş, karşınızda güzel bir bayan veya yakışıklı bir erkek, stres uçtu gitti can kulağı ile dinliyorsunuz...

Bütün gününüz iğrenç geçmiş, karşınızda bir pazarlamacı, sürekli eveleyip geveliyor ( güzel-yakışıklı ile tıpatıp aynı şeyleri söylüyor ), eve ne zaman gidicem diye saatinize bakıyorsunuz...

Sektörel istisnalar var. Emlak sektöründe mesela çalışan bütün güzel bayanlar **** tekliflerden bıkmıştır. Dolayısı ile pek göremezsiniz.

Yerleşim : Türkiye / Adana  |  Meslek : Mühendis
exportsrvce
Üye

Toplam 762 yazı
20/05/2012 :  21:30:42  Alıntı
Keyf.in
akın bey


pazarlamayı gerçekten bilen 200 binlik malı kime 1000 liralık malı da kime pazarlayacağını iyi bilir.ama işin ince noktası yine bayan pazarlamacıda biter.işin tanımını ve esasını bilmeyen de bayan olsun erkek olsun ofisinde kafasını duvara vurmaya devam eder.benim anlatmak istediğim buydu.çalıştığı alan konusunda yeterli tecrübe ve bilgi birikimine sahip olan bayan temsilci her zaman erkeğin önüne geçer.
Özel mesaj atarsanız daha hızlı iletişim kurabiliriz.

Yerleşim : Türkiye / Kocaeli  |  Meslek : İthalat / İhracat
izimani
Üye

Toplam 238 yazı
20/05/2012 :  21:36:41  Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - exportsrvce
akın bey


pazarlamayı gerçekten bilen 200 binlik malı kime 1000 liralık malı da kime pazarlayacağını iyi bilir.ama işin ince noktası yine bayan pazarlamacıda biter.işin tanımını ve esasını bilmeyen de bayan olsun erkek olsun ofisinde kafasını duvara vurmaya devam eder.benim anlatmak istediğim buydu.çalıştığı alan konusunda yeterli tecrübe ve bilgi birikimine sahip olan bayan temsilci her zaman erkeğin önüne geçer.


Aslında hiçte öyle değil. Bayan müşteriye güzel bir bayan pazarlamacı yolladığınız zaman, sadece ve sadece kıskançlık yüzünden başarısız olabiliyor.

Yerleşim : Türkiye / Adana  |  Meslek : Mühendis
smartest2004
Üye

Toplam 251 yazı
20/05/2012 :  22:32:49  Alıntı
Aynı şartlarda aynı üründe alımlı bayan her zaman daha avantajlıdır.Kendi akrabamız bile "Almayacaktım ama çok tatlı ve şirindi ,kusura bakma Ozancım ondan aldım ."deyiverdi..
Kısaca !Bayan bir satıcıya esnaf kibar davranıyor.En azından dinliyor.Almayada bilir.Erkeği afedersiniz insan yerine konulmuyor direk."HAYIR "der.Dinlemez,yüzüne bile bakmaz.Pazarlamada anlatamadınız mı bitersiniz.Yalan mı??

Yerleşim : Türkiye / Bursa  |  Meslek : İthalat / İhracat
turuncu38
Yeni Üye

Toplam 54 yazı
20/05/2012 :  23:57:16 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Gelisim.in
Ben insanlara yıllardır reklam pazarlıyorum. Önce reklam verebilecek şirketleri buluyorum. Sonra işin en zor kısmı o şirketin yetkilisine ulaşıp o şirketin reklama ihtiyacı olduguna inandırıp o reklamı satmaktır. Bayan pazarlamacı burda devreye girmektedir bizim sektörde. Bizim çalıştığımız şirketlerinin yetkililerinin nerdeyse %95 i erkek. Ve bu erkeklere ulaşmak ve sizi dinlemelerini ikna etmek için herzaman bir bayan pazarlamacıya ihtiyaç vardır. Aksi takdirde şirket yetkilileri hep erkek pazarlamacıları sallıyolar :)....
Emlakçı arkadasın dediği gibi eğer müşteri zaten bir ürünü almak için size ulaşmışsa pazarlamacının cinsiyeti önemli değildir. Zaten ürün kendini anlatmıştır müşteri teferruat kısmı hakkında bilgi alıp, ürünü hizmeti alıp almayacağına karar verecektir. Cinsiyet önemli değildir bence..
Ama siz müşteriye hiç aklında olmayan bir ürünü hizmeti satmaya çalışıyorsanız, müşterinin önce sizi dinlemeye, size zaman ayırmaya ikna etmek zorundasınızdırki böyle bir durumda bayan pazarlamacı herzaman birkaç adım öndedir...

Bide halkımızın bilinçaltında Bayan pazarlamacının çalıştığı şirketlerin daha güvenilir olduğu düşüncesi yatması oldugunu düşünüyorum. Bunun sebebide sanırım bayan pazarlama elemanlarının mahalle baskısı yüzünden öyle herhangi bir şirkette çalışamaması daha güvenilir büyük şirketler seçmek zorunda kaldığı için olduğunu düşünüyorum...

Yerleşim : Türkiye / Kayseri  |  Meslek : Mühendis
masal06
Üye

Toplam 2659 yazı
21/05/2012 :  11:10:25  Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - smartest2004
Ben bunu her paltformada söylüyorum.Sizlered sormak istiyorum.
-Sizce pazarlamacının ürün satışına etken faktörler içinde pazarlamacının cinsiyeti öenmli rol oynar mı?
Glen cevaplar :"NE ALAKASI VAR !"

Ben herşeyimle müşterime mükemmel ötesi sunum yapayım aklına gelen ne varsa kusursuz olsun.Rakip firmanın iki kelimeyi toparlayamayan BAYAN elemanı gelsin . Aynı ürün aynı fiyat aynı koşullarda fark olmasın!!!Müşteri gider BAYAN dan alır! Bayan esnafa HEMCİNSLİĞİNİ ,erkek esnafa etek farkıyla satar gene satar gene satar!!

Tüm bayan pazarlamacılar bu şekilde yapıyor demiyorum üstlerine alınmasın kimse gocunmasın ama %60 bu şekilde diyelim.


Saygılarımla


Cinsiyet farkı olmazmı? Hemde %100 satış ve Pazarlama elemanı Hem Güzel sevimli ve hoş hemde mesleki olarak tanıttığı ve sattığı ürüne vakıfsa tabiiki erkeğe göre 5-0 önde başlar bu işe :))


"BEDAVA PEYNİR SADECE FARE KAPANINDA OLUR"

"Zirvelerde Kartallar da bulunur, Yılanlar da. Ancak birisi oraya süzülerek, diğeri ise sürünerek gelmiştir. Önemli olan nereye gelmiş olduğunuzdan çok, nereden ve nasıl geldiğinizdir."


ßeLki Sandığınız Kadar Ukala,
ßeLkide Tahmin Edemeyeceğiniz Kadar Mütevaziyim
ßiraz SakLıyım ßazen YasakLıyım Kimseyi Örnek ALmam
Kimseye Örnek OLmam Arkama ßakmam 'AsLa' Demem
'Keşke'Leri Sevmem !!
ELeştiri DinLerim Nasihat DinLemem


Şüpheciyim ama kuruntu yapmam Kendimle çelişebilirim ama kafama takmam Dalga geçerim ama kırmam Ciddiye alırım ama kapılmam Huzur veririm ama söz vermem Sahip olurum ama ait olmam....


Yerleşim : Türkiye / Samsun  |  Meslek : Satış / Pazarlama
masal06
Üye

Toplam 2659 yazı
21/05/2012 :  11:14:45  Alıntı
Gezin.in
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - CaCaLa
Yok ya sırf gelen satıcı bayan diye para vericem mal alıcam öylemi. Ben para vericem ! :)


Sana masum bakışlarıyla lütfen desinde bir gör:)) :)) Yelkenlerin hemen suya iner:))
"BEDAVA PEYNİR SADECE FARE KAPANINDA OLUR"

"Zirvelerde Kartallar da bulunur, Yılanlar da. Ancak birisi oraya süzülerek, diğeri ise sürünerek gelmiştir. Önemli olan nereye gelmiş olduğunuzdan çok, nereden ve nasıl geldiğinizdir."


ßeLki Sandığınız Kadar Ukala,
ßeLkide Tahmin Edemeyeceğiniz Kadar Mütevaziyim
ßiraz SakLıyım ßazen YasakLıyım Kimseyi Örnek ALmam
Kimseye Örnek OLmam Arkama ßakmam 'AsLa' Demem
'Keşke'Leri Sevmem !!
ELeştiri DinLerim Nasihat DinLemem


Şüpheciyim ama kuruntu yapmam Kendimle çelişebilirim ama kafama takmam Dalga geçerim ama kırmam Ciddiye alırım ama kapılmam Huzur veririm ama söz vermem Sahip olurum ama ait olmam....


Yerleşim : Türkiye / Samsun  |  Meslek : Satış / Pazarlama
masal06
Üye

Toplam 2659 yazı
21/05/2012 :  11:27:20  Alıntı
Bir bayan satışçı ile bir erkek satışçının satıştaki farkı....

1. Müşteri bulmak için referans almak: Bir bayan satışçı çok rahat bir şekilde satış yapamadığı bir kişiden onun referans verebileceği arkadaşlarının listesini alabilir. Bu liste genellikle şu anda görüşme yaptığı kişinin “kankalarından” oluşan bir liste olup, büyük ihtimalle o bölgenin çapkınlar kulübünün de listesi şeklindedir.

2. Randevunun detayları ve görüşme günü: Erkek satışçı randevu yeri ve adres konusunda müşterinin yoğunluğu nedeniyle sekreter ya da şoför ile görüşürken, bayan satışçıya çok özel olarak yol tarifi yapılır. Bayanların yön bulma konusundaki başarıları ! düşünülünce müşteri anlatırken zaman zaman eli, kolu hatta kafası ile tarif ederken bir yandan da cami, okul, market vb. yerlerin yerini ne kadar iyi bildiğini düşünerek kendisi ile gurur duyar. Aracı olmayan erkek satışçı için otobüs ya da dolmuş tarzı araçların yerleri söylenirken, bayan satışçılar için özel şoförler ile aldırılma yolları da önerilir.

3. Görüşme anı: Erkek satışçı masanın arkasından yarım kalkılarak bir hoş geldiniz ile karşılanırken, bayan satışçı için masadan kalkılıp kapıda karşılanır. İkramlar, kalınış süreleri öğle yemeği teklifleri erkekler için pek yarım ağızla yapılırken bayanların ağzının içine bakılarak teklif edilir. Bu teklifler maalesef bayan satış temsilcisinin kıyafetinin dekolte oranı kadar artar ve bir o kadar ısrarcı olur!

4. Sunum ve dinleme: Erkek satış temsilcisini dinleyen müşteri her an bir açık arayıp teknik konuda sıkıştırma ihtiyacı duyarken, bir bayan satışçının en basit konulardaki bilgisizliği karşısında kah gülümseyerek, kah bir espri ile geçiştirerek ayıbını yüzüne vurmamaya çalışır.

5. Satışın kapatılması: Erkek ya da bayan olsun bir ürünün alınması konusunda ikisinin eşit olduğu zaman bu andır. Çünkü hiçbir akıllı alıcı birkaç kahkaha, güzel bir göz süzüş ve hoş bir ses tonu için ihtiyacı olmadığı bir ürünü almaz. Almaz di mi !!! (ben bile emin değilim) :)) :))

Diyeceksiniz ki “her müşteri de böyle mi?” Cevabım hemen “değil” olacak. Değil çünkü, bazı müşterilerin “bayan” olduğunu, bazılarının “cinsel tercihleri” nedeniyle kadınlar ile ilgilenmediğini söyleyebiliriz!!!
"BEDAVA PEYNİR SADECE FARE KAPANINDA OLUR"

"Zirvelerde Kartallar da bulunur, Yılanlar da. Ancak birisi oraya süzülerek, diğeri ise sürünerek gelmiştir. Önemli olan nereye gelmiş olduğunuzdan çok, nereden ve nasıl geldiğinizdir."


ßeLki Sandığınız Kadar Ukala,
ßeLkide Tahmin Edemeyeceğiniz Kadar Mütevaziyim
ßiraz SakLıyım ßazen YasakLıyım Kimseyi Örnek ALmam
Kimseye Örnek OLmam Arkama ßakmam 'AsLa' Demem
'Keşke'Leri Sevmem !!
ELeştiri DinLerim Nasihat DinLemem


Şüpheciyim ama kuruntu yapmam Kendimle çelişebilirim ama kafama takmam Dalga geçerim ama kırmam Ciddiye alırım ama kapılmam Huzur veririm ama söz vermem Sahip olurum ama ait olmam....


Yerleşim : Türkiye / Samsun  |  Meslek : Satış / Pazarlama
exportsrvce
Üye

Toplam 762 yazı
21/05/2012 :  12:11:07  Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - izimani
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - exportsrvce
akın bey


pazarlamayı gerçekten bilen 200 binlik malı kime 1000 liralık malı da kime pazarlayacağını iyi bilir.ama işin ince noktası yine bayan pazarlamacıda biter.işin tanımını ve esasını bilmeyen de bayan olsun erkek olsun ofisinde kafasını duvara vurmaya devam eder.benim anlatmak istediğim buydu.çalıştığı alan konusunda yeterli tecrübe ve bilgi birikimine sahip olan bayan temsilci her zaman erkeğin önüne geçer.


Aslında hiçte öyle değil. Bayan müşteriye güzel bir bayan pazarlamacı yolladığınız zaman, sadece ve sadece kıskançlık yüzünden başarısız olabiliyor.bu bahsettiginiz en fazla 1000 kiside 5 kisi olur ki bu kadar fire de normaldir.ama bayanin bayanla daha cabuk anlasma ihtimalini de goz ardi etmeyelim.
Özel mesaj atarsanız daha hızlı iletişim kurabiliriz.

Yerleşim : Türkiye / Kocaeli  |  Meslek : İthalat / İhracat
masal06
Üye

Toplam 2659 yazı
21/05/2012 :  12:16:05  Alıntı
Sonuçta Amerikayı Tekrar keşfetmeye gerek yok :)9
"BEDAVA PEYNİR SADECE FARE KAPANINDA OLUR"

"Zirvelerde Kartallar da bulunur, Yılanlar da. Ancak birisi oraya süzülerek, diğeri ise sürünerek gelmiştir. Önemli olan nereye gelmiş olduğunuzdan çok, nereden ve nasıl geldiğinizdir."


ßeLki Sandığınız Kadar Ukala,
ßeLkide Tahmin Edemeyeceğiniz Kadar Mütevaziyim
ßiraz SakLıyım ßazen YasakLıyım Kimseyi Örnek ALmam
Kimseye Örnek OLmam Arkama ßakmam 'AsLa' Demem
'Keşke'Leri Sevmem !!
ELeştiri DinLerim Nasihat DinLemem


Şüpheciyim ama kuruntu yapmam Kendimle çelişebilirim ama kafama takmam Dalga geçerim ama kırmam Ciddiye alırım ama kapılmam Huzur veririm ama söz vermem Sahip olurum ama ait olmam....


Yerleşim : Türkiye / Samsun  |  Meslek : Satış / Pazarlama
smartest2004
Üye

Toplam 251 yazı
22/05/2012 :  18:08:41  Alıntı
Sahada bayan pazarlamacıyı geçme olayıniniz bayanin alimli olmasiyla ters orantılıdır

Yerleşim : Türkiye / Bursa  |  Meslek : İthalat / İhracat
proff333
Üye

Toplam 131 yazı
23/05/2012 :  17:54:44 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Bence bayan satıcı erkek satıcıdan iyidir demek dogru degil akın beye katılıyorum .

Her musteri erkek degil hem cogu kadın birbirini kıskanır pek iyi anlastıkları söylenemez ..:)

Bence iyi olan kazanır .. kadın erkek farketmezz

Yerleşim : Türkiye / İzmir  |  Meslek : Satış / Pazarlama
171988
Üye

Toplam 515 yazı
23/05/2012 :  21:30:28 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Ben 8 ay reklam ajansında özel telekom hatları pazarladım.Yanımıza yeni gelenleri alıp onlara işi öğretiyordum.Benim şahsi fikrim.Pazarlamada Kadın Erkek ayrımı yoktur.Ancak bayan elemanlar içeri girdiğinde tanıtım yapmaları daha kolay oluyor.Erkek olunca patron yok, sonra gel gibi oyalıyorlar.Şirkette yeni gelenlerle birlikte sahaya çıktığımızda ben ne yalan söyleyim bayan olmasını istiyordum..Onun sayesinde oturup tanıtımı yapıyordum.Bayan satıcının bana göre TEK avantajı kendini dinletmesi.Geri kalan herşey ikna kabiliyeti.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Esnaf
smartest2004
Üye

Toplam 251 yazı
23/05/2012 :  22:02:52  Alıntı
Sayın 171988 Olayı özetliyor,arkadaşlar.

"..bayan elemanlar içeri girdiğinde tanıtım yapmaları daha kolay oluyor.Erkek olunca patron yok, sonra gel gibi oyalıyorlar.Şirkette yeni gelenlerle birlikte sahaya çıktığımızda ben ne yalan söyleyim bayan olmasını istiyordum..Onun sayesinde oturup tanıtımı yapıyordum.Bayan satıcının bana göre TEK avantajı kendini dinletmesi.Geri kalan herşey ikna kabiliyeti..."

Yerleşim : Türkiye / Bursa  |  Meslek : İthalat / İhracat
erokas
Üye

Toplam 515 yazı
02/06/2012 :  15:04:24  Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - masal06
Bir bayan satışçı ile bir erkek satışçının satıştaki farkı....

1. Müşteri bulmak için referans almak: Bir bayan satışçı çok rahat bir şekilde satış yapamadığı bir kişiden onun referans verebileceği arkadaşlarının listesini alabilir. Bu liste genellikle şu anda görüşme yaptığı kişinin “kankalarından” oluşan bir liste olup, büyük ihtimalle o bölgenin çapkınlar kulübünün de listesi şeklindedir.

2. Randevunun detayları ve görüşme günü: Erkek satışçı randevu yeri ve adres konusunda müşterinin yoğunluğu nedeniyle sekreter ya da şoför ile görüşürken, bayan satışçıya çok özel olarak yol tarifi yapılır. Bayanların yön bulma konusundaki başarıları ! düşünülünce müşteri anlatırken zaman zaman eli, kolu hatta kafası ile tarif ederken bir yandan da cami, okul, market vb. yerlerin yerini ne kadar iyi bildiğini düşünerek kendisi ile gurur duyar. Aracı olmayan erkek satışçı için otobüs ya da dolmuş tarzı araçların yerleri söylenirken, bayan satışçılar için özel şoförler ile aldırılma yolları da önerilir.

3. Görüşme anı: Erkek satışçı masanın arkasından yarım kalkılarak bir hoş geldiniz ile karşılanırken, bayan satışçı için masadan kalkılıp kapıda karşılanır. İkramlar, kalınış süreleri öğle yemeği teklifleri erkekler için pek yarım ağızla yapılırken bayanların ağzının içine bakılarak teklif edilir. Bu teklifler maalesef bayan satış temsilcisinin kıyafetinin dekolte oranı kadar artar ve bir o kadar ısrarcı olur!

4. Sunum ve dinleme: Erkek satış temsilcisini dinleyen müşteri her an bir açık arayıp teknik konuda sıkıştırma ihtiyacı duyarken, bir bayan satışçının en basit konulardaki bilgisizliği karşısında kah gülümseyerek, kah bir espri ile geçiştirerek ayıbını yüzüne vurmamaya çalışır.

5. Satışın kapatılması: Erkek ya da bayan olsun bir ürünün alınması konusunda ikisinin eşit olduğu zaman bu andır. Çünkü hiçbir akıllı alıcı birkaç kahkaha, güzel bir göz süzüş ve hoş bir ses tonu için ihtiyacı olmadığı bir ürünü almaz. Almaz di mi !!! (ben bile emin değilim) :)) :))

Diyeceksiniz ki “her müşteri de böyle mi?” Cevabım hemen “değil” olacak. Değil çünkü, bazı müşterilerin “bayan” olduğunu, bazılarının “cinsel tercihleri” nedeniyle kadınlar ile ilgilenmediğini söyleyebiliriz!!!
Çok haklı...
İyi yazı kaydettim.

Yerleşim : Türkiye / Kocaeli  |  Meslek : Reklam
mahlukus
Üye

Toplam 166 yazı
02/06/2012 :  16:29:51  Alıntı
merhabalar...,
kadın bedeni pazarlama'nın ve o'nun olmazsa olmazı reklam sektörü'nün olmazsa olmaz ana malzemelerinden birisidir,
kadın illa da satar ya da sattırır diyemesekte,ilgi çekmeyi başarabilen her kadın,ürün ile birlikte kullanıldığında ilgiyi ürün
üzerinde yoğunlaştırır,zaten amaçlanan da bu'dur,ürüne yoğunlaşan kişiler'den kaç tanesinin o ürünü satın alacağı satış
süreci ile ilintilidir,satıcı,mekan,zaman, o anki ruh hali v.d. konular ile ilgilidir...,
özellikle,lüks tüketim ürünlerinde,uçak,yat,otomobil,özel mülk,mücevher v.b. seçkinlere hitap eden ürün türlerinin satışlarının
çoğunda,model,yorumcu,vitaminlerle ünlenmesi sağlanmış her tür kadın tipi kullanılır,yine güncel yaşam ile biraz ilgisi olan
insanlar,yalnızca tekstil ürünleri fuarına davet edilmiş toptancı-tedarikci firmaların, kaldığı otel odalarına ürün teşhirini yapan
kaç tane manken'in gönderildiğini öğrenebilmek için,her han gi bir motor'a tık'lamak ta yeterli olabilir,her zaman vurguladığım
gibi bu bir genelleme değildir,işini çok iyi yapan,kendine saygılı modellerin sayısı da azımsanmayacak düzeyde'dir,ayrıca işin
satış evresinde,ürün'ün yanın'da ne verildiği de umurumda değildir,karşılıklı gönül rizası olduğu sürece...,
bu anlamda,kendisine güveni olan iyi bir satıcı, ya da her hangi bir meslek sahibi,mutlaka olumlu sonuç elde eder,ama kötü
özellikleri olan,satış konusunda birikimsiz seksi ve de çekici bir kadın,başarılı bir satıcıdan daha kolay satış yapar,türkiye'de de
böyle,dünya'da da böyle,bu konuda en son suçlanacak kişiler de kadınlarımızdır...aynaya bakmalıyız...bakışlarımızı göz bebeklerimizin
derinliklerine doğru yoğunlaştırarak...göz kırpmaksızın en az 1 dakika bakalım...ne görüyoruz ? sevgiler...,
dünyaköy'lü mahlukus

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Diğer
smartest2004
Üye

Toplam 251 yazı
17/04/2014 :  00:35:21  Alıntı
Bakımlı ve eli yüzü düzgün bir bayan pazarlamacıyla asla rekabet etmeyin...GEÇEMEZSİNİZ nokta

Yerleşim : Türkiye / Bursa  |  Meslek : İthalat / İhracat
vodafone_26
Üye

Toplam 135 yazı
18/04/2014 :  21:42:35  Alıntı
Pazarlama satis yetenek isidir.kadini erkegi olmaz.isini ii yapan kazanir.sattigin urunu iyi taniyor bunu karsindakine dogru aktarabiliyorsan basari senindir.

Yerleşim : Türkiye / Eskişehir  |  Meslek : Satış / Pazarlama
blackops
Üye

Toplam 711 yazı
19/04/2014 :  00:32:05  Alıntı
kadınlardan almam arkadas çünkü çok laga luga yapıyorlar...imalat kodundan giriyorda satacağı malın ham maddesine kadar anlatıyor sanki programlanmış bir bilgisayar hiç hoş değil tabi

Geç kalınmış teselli idamdan sonraki affa benzer..

Yerleşim : Türkiye / De  |  Meslek : Diğer
masal06
Üye

Toplam 2659 yazı
19/04/2014 :  01:02:05  Alıntı
Kadın satıcılar erkek satıcılardan şu noktalarda ayrışıyorlar:
*Kadınlar iş süreçlerini yani tanımlamış adımları takip etmekte daha disiplinliler. Satışta başarıdaki en temel faktörde satış süreçlerini bıkmadan usanmadan uygulamak ve çıkan sonuçlara göre sürekli yaklaşım geliştirmek olduğuna göre bu noktada kadınlar öne çıkıyor.

*Satış süreçleri çoğu şirkette belirlenmemiş olduğu için satışta başarının çok muğlak olduğu ortamlarda ise erkek satıcılar öne çıkıyor. Erkek satıcılar satışa giden en kestirme ve çoğu zaman da en kolay yolu çok hızlı bulabiliyorlar. En hızlı ve en kolay her zaman en iyi sonucu getirir mi o da tartışmalı bir konu.

*Kadın satıcılar genel olarak şirketlerine daha bağlı hissediyorlar. Eğer yaptıkları işten mutlularsa aynı pozisyonda uzun zaman çalışabiliyorlar. Erkek satıcıların iş değiştirme oranı daha yüksek. Bu açıdan bakılırsa kadın satıcıya yapılan yatırımın geri dönme olasılığı daha yüksek.

*Kadın satıcıların yönetilmeleri daha sıkıntılı olabiliyor. Detaycı yapıları, değer ve prensip odaklı yaklaşımları, iş yerindeki adalet beklentileri satış yöneticisi açısından problem oluşturmaya aday.

*Satışta çok önemli olan takip konusunda kadın satıcılar çok daha iyiler. Satış toplantıları sonucunda ortaya çıkan aksiyonları, yapılacakları çok iyi takip ediyorlar. Çok iyi kadın satıcılarla çalıştım. En kuvvetli ortak özellikleri takip diyebilirim.

*Satıcının az sayıda alıcıyla daha derin ilişkiler kurması gereken işlerde ise erkek satıcılar daha iyiler. Erkek satıcılar yaklaşım esnekliği isteyen satış pozisyonlarında da daha etkililer. Gene erkek satıcılar proje satışlarında çoklu ilişkileri biraz daha iyi yönetiyorlar.

*Kadın satıcılar müşteriyi sınırlandırma ve hayır deme konularında erkeklerden daha iyi durumdalar. Müşterinin fiyat indirim talepleri karşısında daha dik durabiliyorlar.
"BEDAVA PEYNİR SADECE FARE KAPANINDA OLUR"

"Zirvelerde Kartallar da bulunur, Yılanlar da. Ancak birisi oraya süzülerek, diğeri ise sürünerek gelmiştir. Önemli olan nereye gelmiş olduğunuzdan çok, nereden ve nasıl geldiğinizdir."


ßeLki Sandığınız Kadar Ukala,
ßeLkide Tahmin Edemeyeceğiniz Kadar Mütevaziyim
ßiraz SakLıyım ßazen YasakLıyım Kimseyi Örnek ALmam
Kimseye Örnek OLmam Arkama ßakmam 'AsLa' Demem
'Keşke'Leri Sevmem !!
ELeştiri DinLerim Nasihat DinLemem


Şüpheciyim ama kuruntu yapmam Kendimle çelişebilirim ama kafama takmam Dalga geçerim ama kırmam Ciddiye alırım ama kapılmam Huzur veririm ama söz vermem Sahip olurum ama ait olmam....


Yerleşim : Türkiye / Samsun  |  Meslek : Satış / Pazarlama
smartest2004
Üye

Toplam 251 yazı
19/04/2014 :  10:32:22  Alıntı
ŞOK! ŞOK! ŞOK!:

İslami açıdan bayan pazarlamacı çalıştırmak caiz değilmiş!!!Fetva verdiler inanmayan ALO FETVA hattını yada müftülüğünü arasın..Acaba neden caiz değil..:)

Yerleşim : Türkiye / Bursa  |  Meslek : İthalat / İhracat

1.1 saniye.
03:56:06, 23 Temmuz 2019, Salı

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2019 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım