Evden Satış - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla


    Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Evden Satış


aynur_35
Yeni Üye

Toplam 27 yazı
10/04/2012 :  23:34:56 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı


Daha önce yazdığım evden satış adlı yazım malesef üzerine tıkladığımda sayfa bulunamadı diyor 2 defa mesaj gönderdim sisteme bakalım ne olacak ?

Evden satış yapmak istiorum fakat aklıma takılan sorulardan biri de kendi wep sitemi kurup ordan mı yapmak, yoksa gittigidior sahibinden.com gibi yerlerden mi satış yapayım ? Oraların işleyişi nasıl görüşlerinizi paylaşın lütfen.
aynur

Yerleşim : Türkiye / Denizli  |  Meslek : Diğer
akinselcuk
Editör

Toplam 5583 yazı
11/04/2012 :  00:50:40 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Gitti gidiyor türü sitelerden satış yapmaya başladığınızda kısa süre sonra, kendi sitenizden satış yapmaya başladığınızda bir süre sonra adresinize vergini öde yazısı gelmesi kaçınılmaz. Bu satışları kendi faturanızı kesmeden yapacaksanız eğer. Belki uzunca bir süre bir şey olmaz ama geçen her gün ve yaptığınız her satış aleyhinize delil olarak kullanılabilir.

Pozitif ayrımcılığa maruz bir kişisiniz. Bu bir kazanç. Vergiden muaf olabilirsiniz bu da ikinci bir kazanç.

Bu kazançları değerlendirebilir durumda mısınız bu da sadece sizin bilebileceğiniz bir şey. Bilgi vermemişsiniz.

Ben olsam şöyle yapardım.

Kendi sitemi kurardım. Google dan bir blog sayfası şeklinde iki saatin içinde. Olduğu gibi de kalabilir, tasarımına biraz özenip, 8-10 $ a bir web adresi satın alıp havalı bir şeyde olabilir. Bir iki havale numarası verip satışımı yapardım. Aynı malları Gittigidiyordan da satardım. Bu parayı kazandığınız kısım.

Bu haliyle vergiden hala kurtulamadınız. Bu durumu devlet babanın gözünde bir şekle sokmak lazım. Satış yaptığınız sitelere, satıp durduğunuz ürünlerin arasına bolca evde yapılabilecek hanım işi ürünlerden ilave edeceksiniz. Dantel, kaneviçe, süslü sepetler, incik boncuk vs.

Sonra gidip ev adresinin kapsamına girdiği vergi dairesine ben evde yaptığım ürünleri pazarlarda, kermeslerde satmaya çalışıyorum diyeceksiniz. Bazen firmalar da almak istiyor ama fatura olmayınca satamıyorum ne yapsak acaba diyeceksiniz. Gitti gidiyor ve internet sitenizden bahsetmeyeceksiniz. Adınızı mükellef , ev adresinizi de dükkanınız olarak kayda alacaklar. Ama vergiden muaftır sattığını makbuzla belgeler fakat vergi vermez yazısını size verecekler. Bu şekle kendinizi sokabilirseniz kimseyi ürkütmeden siz satışınızı gene internetten yapmaya devam edin. Hem kanunlara uygun olursunuz hemde kimse üç gün sonra vergini neden ödemedin diye kapınıza dayanmaz.

Evde yapılabilir ürünler için bir iki malzeme faturası bulun. Gerekirse KDV sini ödeyip alın. Malı ya da faturayı. Dosyanıza takın dursun. Arada bir de güncelleyin. Elinizdeki alış faturasına uygun olarak bir ikide mal satıp makbuz kesin bildiğiniz tanıdığınız yerlere.

Ancak kendi sitenizde değilde özellikle ortak satış sitelerinde işi, elektronik eşya gibi güncel ve populer ürünlere vurdurur başka bir şey satmazsanız devletin memurlarının derhal dikkatini çekersiniz.

Ne sattığınızı yazmamışsınız. Mazlum Türk kadını imajından ziyade acar internet kurdu imajında iseniz bütün bu dediklerim hikayeden ibaret olur. Devletin size sağladığı imkanlar var. Bunlardan yaralanmanın yazılı ve yazılı olmayan kuralları var. Bu kurallara uyun ama arada para kazanacağınız ürünleride satın. Görüntüyü bozmadan.

Ama zaten el işlerimi satıyordum ben, diyorsanız hiç bir sorununuz yok. Bir yerlerde kadrolu maaşlı iseniz de olmaz tabi bütün bu imkanlar.

Kolay gelsin.

tamnland.com

Yerleşim : Türkiye / Türkiye  |  Meslek : Diğer
akinselcuk
Editör

Toplam 5583 yazı
11/04/2012 :  00:56:02 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Koniks.com - Evde Çalışanlar İçin Vergi Mükellefiyeti-muafiyeti

diye bir başlık vardı. Sanki size yarar gibi.
tamnland.com

Yerleşim : Türkiye / Türkiye  |  Meslek : Diğer
omero72
Üye

Toplam 234 yazı
11/04/2012 :  01:31:22  Alıntı


akinselcuk'ın tavsiyelerine dikkat edin. Ben işimi kurmadan önce akinselcuk'un tavsiyelerini almış olsaydım binlerce lira tasarruf ederek ve bana daha uygun şekilde iş yapıyor olurdum, bu da benden tavsiye :)

Yerleşim : Türkiye / Bursa  |  Meslek : Ticaret
aynur_35
Yeni Üye

Toplam 27 yazı
11/04/2012 :  01:53:08  Alıntı
akın bey tşk ederim gerçekten yapacağım iş konusunda dahada bilgilendirdiniz beni sizin telefon numaranızı yada msn adresinizi almak istiorum çünki sizinle özelden konuşmak istiorum tavsiyeleriniz için tşkler
aynur

Yerleşim : Türkiye / Denizli  |  Meslek : Diğer
elite
Üye

Toplam 317 yazı
11/04/2012 :  02:26:12  Alıntı
Ne satmayı planlıyorsunuz bilemiyorum. Akın beyin dediği gibi dikiş nakıs vb. şeylerde sizin için(evden satış) vergi istisnası var. Yani aldım verdim bitti oluyor. Kanunsuzda bir şey yapmış olmuyorsunuz.

Evden satış yapmak istiorum fakat aklıma takılan sorulardan biri de kendi wep sitemi kurup ordan mı yapmak, yoksa gittigidior sahibinden.com gibi yerlerden mi satış yapayım ? Oraların işleyişi nasıl görüşlerinizi paylaşın lütfen.

Dediğim gibi ne satacağınıza göre değişir. Ama ikisinide deneyim derim.
sahibinden i hiç kullanmadım. gg da komisyon ödersiniz. buda ek maliyet demektir.
kendi sitenizde ise bu maliyeti ödemez ama ekstra olarak sitenin kendi maliyetini ortaya çıkartırsınız.
Kendi sitenizi kurdunuz ve satışa başladınız.
o da ne sizden başka kimse uğramıyor sitenize! büyük sorun.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Diğer
aynur_35
Yeni Üye

Toplam 27 yazı
11/04/2012 :  02:30:47  Alıntı
Keyf.in
ince dizaltı çorap iç çamaşırı ahşap boyama havlu bornoz vs
aynur

Yerleşim : Türkiye / Denizli  |  Meslek : Diğer
elite
Üye

Toplam 317 yazı
11/04/2012 :  03:30:06  Alıntı
193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun “Vergiden Muaf Esnaf” başlıklı 9. maddesinde; “Ticaret ve sanat erbabından aşağıda yazılı şekil ve suretle çalışanlar gelir vergisinden muaftır.
1-Motorlu nakil vasıtaları kullanmamak şartı ile gezici olarak veya bir işyeri açmaksızın perakende ticaret ile iştigal edenler.....
.........
6- Evlerde kullanılan dikiş, nakış, mutfak robotu, ütü ve benzeri makine ve aletler hariç olmak üzere, muharrik kuvvet kullanmamak ve dışarıdan işçi almamak şartıyla; oturdukları evlerde imal ettikleri havlu, örtü, çarşaf, çorap, halı, kilim, dokuma mamûlleri, kırpıntı deriden üretilen mamûller, örgü, dantel, her nevi nakış işleri ve turistik eşya, hasır, sepet, süpürge, paspas, fırça, yapma çiçek, pul, payet, boncuk işleme, tığ örgü işleri, ip ve urganları, tarhana, erişte, mantı gibi ürünleri işyeri açmaksızın satanlar. Bu ürünlerin, pazar takibi suretiyle satılması ile ticarî, ziraî veya meslekî faaliyetleri dolayısıyla gelir ve kurumlar vergisi mükellefi olanların düzenledikleri hariç olmak üzere; düzenlenen kermes, festival, panayır ile kamu kurum ve kuruluşlarınca geçici olarak belirlenen yerlerde satılması muaflıktan faydalanmaya engel değildir.” hükmüne yer verilmiştir.

dükkan açmaksınız satan deniyor..
genel olarak el işi şeklinde yapılanları kapsıyor vergi muafiyeti..

kar payınız kaldıracaksa gg gibi sitelersen satmanızı tavsiye ederim.
üstteki mesajımdada dediğim gibi kendi sitenizin ziyaretci sorunu büyük ihtimalle olacaktır. Yani sadece kendi sitemden satayım derseniz müşteri bulamayabilirisniz.

Aynı maddenin son bendinde de; “Ticari, zirai veya mesleki kazancı dolayısı ile gerçek usulde Gelir Vergisine tabi olanlar ile yukarıda sayılan işleri Gelir ve Kurumlar Vergisi mükelleflerine devamlılık ve bağlılık arz edecek şekilde yapanlar esnaf muaflığından faydalanamazlar.”denilmektedir.

ayrıca mu muafiyet sürerklilik teşkil etmediği sürece geçerlidir. belli bir süre sonra zaten durumunuz netleşir.
Ancak belirttiğim gg gibi sitelerde maliye peşinize takılır kısmına takılmamanız içindir.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Diğer
erkanca
Yeni Üye

Toplam 3 yazı
13/04/2012 :  02:39:34  Alıntı
Gelisim.in
Merhaba,
Kısmen sayın "elite"e ve genel anlamda diğer arkadaşlara bir iki sorum olacak izninizle...

Mesajınızda belirttiğiniz:
"Aynı maddenin son bendinde de; “Ticari, zirai veya mesleki kazancı dolayısı ile gerçek usulde Gelir Vergisine tabi olanlar ile yukarıda sayılan işleri Gelir ve Kurumlar Vergisi mükelleflerine devamlılık ve bağlılık arz edecek şekilde yapanlar esnaf muaflığından faydalanamazlar.”denilmektedir.

ayrıca mu muafiyet sürerklilik teşkil etmediği sürece geçerlidir. belli bir süre sonra zaten durumunuz netleşir.
Ancak belirttiğim gg gibi sitelerde maliye peşinize takılır kısmına takılmamanız içindir."

kısmını biraz daha açabilir misiniz? Kusura bakmayın bu kısmı tam olarak anlayamadım.

Yakın bir akrabam, çeşitli rahatsızlıkları olan annesinin yanında bulunması gerekiyor ve pek yalnız bırakamıyor. Şu anda özel bir kuruma bağlı olarak da çalışmıyor ve geliri yok. Kendisi yukarıdaki konuda bahsi geçen (kırpıntı deri, kumaş, çorap vb) gibi malzemelerden evde, el yapımı hobi malzemeleri, süs eşyası, hediyelik, oyuncak gibi sanatsal, yaratıcı fikirler üreterek hazırlayıp satabilecek kabiliyette birisi benim fikrimce. O yüzden kendisine yetenekleri çerçevesinden bu tarz bir öneride bulunacağım.

Bahsi geçen mevzuat'ın devamındaki maddeler şöyle:
7. Ticari işletmelere ait atıkları mutat olarak veya belli aralıklarla satın alanlar hariç olmak üzere, bir işyeri açmaksızın kendi nam ve hesabına münhasıran kapı kapı dolaşmak suretiyle her türlü hurda maddeyi topla**** veya satın alarak bu malların ticaretini yapanlara veya tekrar işleyenlere satanlar;
8. Yukarıdaki 1 - 7 numaralı bentlerde sözü edilen işlere benzerlik gösterdikleri, Danıştay'ın muvafık mütalaası üzerine, Maliye Bakanlığınca, kabul ve ilan olunan ticaret ve
sanat işleri ile iştigal edenler.
(Ticarî, ziraî veya meslekî kazancı dolayısı ile gerçek usûlde Gelir Vergisine tâbi olanlar ile yukarıda sayılan işleri Gelir ve Kurumlar Vergisi mükelleflerine bağlılık arz
edecek şekilde yapanlar esnaf muaflığından faydalanamazlar.
Esnaf muaflığı şartlarını topluca taşıyanlar bu muaflıktan yararlanabilmek için ilgili esnaf odasına kayıt olmak ve durumlarını tevsik etmek suretiyle belediyeden
"Esnaf Muaflığı Belgesi" almak zorundadırlar.
Esnaf muaflığından faydalananlar faaliyetleri ile ilgili olarak satın aldıkları mallara ve giderlerine ilişkin, gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerinden aldıkları belgeleri saklamak zorundadırlar. Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre yoklamaya yetkililer veya yoklamaya yetkililerle birlikte belediye zabıtalarınca müştereken yapılan denetimlerde, vergiden muaf esnafın bir takvim yılı içinde bir defa mal alış ve giderlerine ilişkin belgeleri yanında bulundurmadığının veya bulundurduğu belgenin satışını yaptığı mal ve hizmetle ilişkisinin olmadığının tespiti halinde, "Esnaf Muaflığı Belgesi" iptal edilir. Belgesi iptal edilenlerden
muaflık şartlarını taşıyanlar, aynı faaliyete devam etmek istemeleri halinde yeniden belge almak zorundadırlar.
Bir işyeri açmaksızın münhasıran gezici olarak, milli piyango bileti satanlar ile 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanuna göre gerçek ve tüzel kişilerin
mallarını iş akdi ile bağlı olmaksızın bunlar adına kapı kapı dolaşmak suretiyle tüketiciye satanlar yukarıdaki şartlarla sınırlı olmaksızın gelir vergisinden muaftır.


Belki bu kanuni ifadeleri mümkünse biraz daha açık ve net hale getirebilir miyiz rica etsem, bilgisi olan bir üyeden.

Bir de diyelim ki bir kişi bu tarz bir işi yapmaya karar verdi 2. adımı anladığım kadarıyla şu olacak:
"...esnaf odasına kayıt olmak ve durumlarını tevsik etmek suretiyle belediyeden "Esnaf Muaflığı Belgesi" almak zorundadırlar."

Peki bunları da yaptırdı diyelim, 3. aşamada ne yapması gerekir kolları sıvayıp yasal olarak işine devam edebilmesi için?

Ya da ben ters mi anladım acaba, önce maliye'den "vergi muaflığının belgelenmesi" sonrasında esnaf odası ve belediye mi geliyor? Umarım anlatabilmişimdir.

Ayrıca esnaf odası kaydı vs. uygulamalar için alınan bir ücret var sanırım. Kişinin esnaf odası kaydı için başka ne gibi özelliklere sahip olması gerekir? Sınırlandırma, kısıtlama vs var mıdır?

Kusura bakmazsınız umarım, biraz uzun oldu...


Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Grafiker
elite
Üye

Toplam 317 yazı
13/04/2012 :  04:46:44  Alıntı
Merhaba,

devamlılıktan kastım işi bir süre yaparsın sonra yapmassın. sorun olmaz ama işi uzun vadede ticarete dökerseniz o zaman vergi mükellefi olmanız gerekiyor.
meslek olarak grafiker olduğunuzu gördüm. size göre örnek vereyim;
rast geldi iş aldınız. fiyatı bin lira 2 bin lira her neyse... bi defaya mahsus o işi yapabilmek için bi ton masraf yapıp şirket olmanız gerekmez. buna göz yumulur. ama sürekli olarak normal iş yaparsanız bu olmaz. bir olur iki olur on olur biter.baktın iş sürekli geliyor o zaman mükellef olma durumuna geçersiniz.

gittigidiyo gibi sitelerden satış yapanları maliye gözetim altında tutuyor.Eğer yüksek cirolara ulaşırsanız sizi denetlerler ve eğer faturasız satış yapıyorsanız ceza alabilirsiniz.
Ancak dediğim gibi sürekli satış yapılmayacağı göz önüne alındığında, maliyeninde peşinize takılmayacağını ifade ettim.


Vergi mükellefi olmanında bir maliyeti vardır..Sağa sola para gider.. net bir bilgim yok suan ne kadar tutar diye.
ama tavsiyem hiç resmi işlere girişmeden önce; evde yaptıklarınızı satmaya çalışmanız..
mükellef olup, ürün satamadıktan sonra zora girersiniz.
önce bi deneyin, duruma göre tekrar bakarsınız.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Diğer
erkanca
Yeni Üye

Toplam 3 yazı
13/04/2012 :  11:24:11  Alıntı
Cevabınız için teşekkürler. Bahsettiğim iş zaten el sanatına dayalı evden yapılabilecek bir iş olduğundan kişinin hayatını idame ettirecek kadar fazla satış yaparak gelir elde etmesi pek mümkün görünmüyor. Yani ben de çok fazla satış yapılacağını sanmıyorum. Bir ek gelir gibi olabilir ancak.

Zaman zaman çevremizde görebiliyoruz bazen örneğin belediyelerin açmış olduğu mesleki eğitim el sanatları gibi kurslar var. İnsanlar bu kurslara gidiyorlar, bir el sanatı öğreniyorlar ve yaptıkları çalışmaları, kermes, pazar yeri, ....... ili haftası vs. yerlerde satıyorlar. Acaba bu kişiler de vergiden muafiyete hak kazanabilecek sınıfa mı giriyorlar. Ya da bu kişilerin vergi muafiyeti almaları daha mı kolay olur.

Sayın elite, son paragrafta belirttiğiniz kısım da bence çok önemli, fikirlerinize katılıyorum. Ama kişi zaten fazla satış yapabileceğini öngörmüyorsa, bunu seri üretime dönüştürüp bir ticarethaneye dönüşmek istemiyorsa, henüz hiç bir satış yapmaksızın da muafiyet başvurusunda bulunabilir gibi geliyor bana.

Bir de eğer bilgisi olan varsa, başvuru işlemlerinin hangi mercilere, hangi sırayla yapılması gerektiği konusunda bilgi almam mümkün müdür? Ya da bu konulara ilişkin bir kayak site linki. Şimdiden teşekkürler.

Saygıyla...

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Grafiker
akinselcuk
Editör

Toplam 5583 yazı
13/04/2012 :  20:00:53 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Keyf.in
Alıntı Yapılan Metin:
Gelir Vergisi Kanununun 9 uncu maddesinin üçüncü fıkrasında, 5615 sayılı Kanunla değişiklik yapılmadan önce, esnaf muaflığı kapsamında sayılan işlerin gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerine devamlılık ve bağlılık arz edecek şekilde yapılması halinde muafiyetin kaybedileceği hükmü yer almaktaydı. 5615 sayılı Kanunla yapılan değişiklikle "devamlılık" ibaresi fıkra metninden çıkartılmıştır.


Yani artık aynı yerden sürekli mal alabilir aynı yere sürekli mal satabilir evde ürettiğini satan vergiden muaf yazısı almış kişi.


http://www.gib.gov.tr/index.php?id=1079&uid=akk8nn7jhbzofrfj&type=teblig
tamnland.com

Yerleşim : Türkiye / Türkiye  |  Meslek : Diğer
akinselcuk
Editör

Toplam 5583 yazı
13/04/2012 :  20:11:11 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Ülkemizde işler bu kadar hassas yürümez. İleride yürüyecek belki diye umuyoruz ama şimdilik değiller.

Norveçli, İsviçreli gibi düşünüp Türkiyede iş yapmaya kalkmayın. İşiniz Türkiyede ise Türk gibi düşünerek hareket edin.

Kanunun her satırına her kelimesine her harfine milimetrik uygun muyuz diye sıkıntılanmayın. Genel olark uygunmusunuz ona bakın.

Bu kanuna başvursanız hak yemiş olur musunuz onu irdeleyin içinizde.

İsviçreli kanunu didiklesin titiz davransın orası onun ülkesi. Ora başka bura başka.

İşinizi görüp paranızı kazanın. Başkalarını aç bırakmadan . . . Dikkat edeceğinizin hepsi bu

tamnland.com

Yerleşim : Türkiye / Türkiye  |  Meslek : Diğer
mahlukus
Üye

Toplam 166 yazı
13/04/2012 :  21:30:19  Alıntı
akın bey güzel bitirmiş,işinizi görün,paranızı kazanın ama,başkalarını aç bırakmadan,
ancak isteklerimiz ile yaptıklarımız çoğunlukla örtüşmez,hele de ülkemizdeki bürokratik oligarşinin ne zaman nasıl davranacağı hiç belli olmaz,isviçre yurttaşından çok daha dikkatli olmanızı öneririm...başarılar..,
dünyaköy'lü mahlukus

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Diğer
erkanca
Yeni Üye

Toplam 3 yazı
14/04/2012 :  02:20:10  Alıntı
Gelisim.in
Sayın Akın beyin cümlesi gerçekten mükemmel bir ifade olmuş. Güçlü, sıcak ve dürüst bir reklam sloganı gibi adeta.
"İşinizi görüp, paranızı kazanın. Başkalarını aç bırakmadan!"

Sayın mahlukus'a da kesinlikle katılıyorum.
Her zaman için bir işe girişmeden önce araştırmakta, incelemekte, dikkatli davranmakta çok fayda var.
Saygılar.Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Grafiker
efeince
Üye

Toplam 122 yazı
14/04/2012 :  09:35:21 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Gittigidiyor.com - sahibinden.com gibi siteler üzerinden yapılacak kişisel satışların hiçbir vergi mükellefiyeti yoktur!
Web sitesinden yapmaya başladığınızda belki ileriki zamanda sitenizi vergi memurlarına bildiren biri ( ihbar ) sayesinde sizi ziyarete gelmeleri kaçınılmaz olur.

Kişisel satışlar ülkemizde kurumsal kimlikle yapılmak zorunda olmadığı için sizede ileride hukuki bir sorun yaşatmaz.
Fmailing.Net - Türkiye'nin İlk Seçilebilir Email Data Satış Sitesi


E-mail : info@fmailing.net

Yerleşim : Türkiye / İzmir  |  Meslek : Bilgisayar-Bilişim
sefulik
Yeni Üye

Toplam 97 yazı
15/04/2012 :  20:28:27  Alıntı
Gezin.in
e satışlarda vergi mükellefiyeti yok demiyelim.
yanlış bilgi vermek kişileri tehlikeye sokmasın.
gelirin olduğu yerde vergi olur.ama sizler daha yakalanmamış olabilirsiniz.
bu yakalanmayacağınız anlamına gelmez.
Allah gecinden versin hatta hiç vermesin ama korkunun ecele de faydası yoktur.
vergi işini çözmeden gg de satışa ben giremiyorum.
her gün bir girebilse diyorum ama olmuyor.
korkmadan girenleri de Allah korusun diyorum.

Yerleşim : Türkiye / Muğla  |  Meslek : Öğretmen
mahlukus
Üye

Toplam 166 yazı
15/04/2012 :  21:31:15  Alıntı
efeince, Berat06,
arkadaşlar, kimse internet üzerinden satış yapamazsınız demiyor,şu an internet üzerinden yapılan satışlar denetim altına alınmamış,daha doğrusu alınmak istenmemiştir,bu güne dek sattığınız ürün üzerinden elde ettiğiniz kar'ın vergisini bir gün sizden geriye dönük olarak,üstelik faizi ile talep edilmeyeceğini kimse garanti edemez,üstüne üstlük bir de vergi kaçakçılığından ceza davası bile açabilirler..,
bu ülkede yurttaşına tapu tahsis belgesi dağıtıp ta sonra kendisinin verdiği bu belgeyi geçersiz kabul eden bir afrika ülkesi var mı?
yanlış hesaplamalardan dolayı yuttaşına fazla para ödeyip te,yıllar sonra farkederek parayı geriye dönük olarak faizi ile talep edip,ayrıca devleti zarara uğratmaktan yurttaş aleyhinde dava açan kaç tane başka devlet var ?
halen başvurmadığınız sürece alamadığınız,gaspedilmiş paralarınız var,elektrik,su,iletişim,kredi kartı yıllık aidat bedeli v.b. kişi başına ortalama en az 50-200 + tl devletten alacaklısınız,siz başvurmadan haksız olarak sizden tahsil ettiği bu paraları devlet size ödemiyor,belli bir zaman sonra da zaman aşımından hazineye ballı börek gelir olarak kayıt ediliyor...kaç ülke yurttaşına böyle haksızlıklar yapar ?
bunlar küçücük örnekler,önemli bir konu daha var ki,çözümlenmesi en zor konulardan,ülkemizde yasalar çok da önemli olmadığından,ticaret yasasının,vergi kanunlarının çok da önemi yoktur,önemli olan yasa değil de,muhattap olduğunuz bürakrat ya da memurun o yasa'dan ne anladığıdır,ve tabii ki sizin kim olduğunuz da çok önemli bir etken..,
burada gözünüzü korkutup,hiçbir şey yapmayın demiyorum,tam tersine,bir kez başaramadınız,bir daha,bir daha,bir daha deneyin....denemekten hiç vazgeçmeyin,yalnızca oturduğu koltuğu dolduramayan,birikimsiz insanların eline malzeme vererek kendinizi güç duruma düşürmeyin...önlem alın diyorum...o kadar..,
aynur_35 başarılar...kolay gelsin..,
dünyaköy'lü mahlukus

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Diğer
akinselcuk
Editör

Toplam 5583 yazı
15/04/2012 :  22:15:25 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - efeince
Gittigidiyor.com - sahibinden.com gibi siteler üzerinden yapılacak kişisel satışların hiçbir vergi mükellefiyeti yoktur!
Web sitesinden yapmaya başladığınızda belki ileriki zamanda sitenizi vergi memurlarına bildiren biri ( ihbar ) sayesinde sizi ziyarete gelmeleri kaçınılmaz olur.

Kişisel satışlar ülkemizde kurumsal kimlikle yapılmak zorunda olmadığı için sizede ileride hukuki bir sorun yaşatmaz.


Bence bir vergi dairesine gidip sorun bunu bakalım nasıl bir tepkiyle ve kurnazlıkla karşılaşacaksınız ?

İnternetten tek tük bir şeyler satanla uğraşmayabilirler. Ama özellikle elektronik eşya, çin malı yeni ürün, aracılık yapmanızı sağlayan siteler (yurt dışı yurt içi) den ayda beş on mal satmaya başlayın bakalım ne olacak ?

Belki bu hızla da satsanız bir kaç yıl size denk gelmez tesadüfen ama garantisi yok. Ayrıca derhal de gelebilirler.
Bir kaç yıl sonra yakalansanız bile bir kaç yılın hesabını yaparlar. Bu trafiklar artık takip altında.

İkinci el ve nadiren satış yapmıyorsanız vergi dairesine göre esnafsınız. esnafsan kaydol vergini öde diyor artık sistem.

Bu başlık evde kendi üretiğini satacak olana yazılmış. Onlar için bir güzellik yapıldı. Gel kaydol durumunu belgele vergiden muaf ol deniyor.

Ama nasıl ?

Mal aldığında faturasını sakla. Nerede ? Adres gösterdiğin yerde. Evde yani. Alış faturanı gösteremezsen vergiden muaf durumunu bozarız deniyor.

Mal sattığında makbuz kes ve bir nüshasını sakla. (asıl nüsha malı sattığına verilir) Nerede sakla ? Evde sakla. Geldiğimizde gösteremezsen durumunu bozarız deniyor gene.

Ayrıca bu durumda olmanın yani vergiden muaf olmanın kuralları var.

Malın, mülkün, gelirin, zenginlik göstergen olmayacak. Efendi bir Türk vatandaşı olacaksın.

Sırasıyla, vergi dairesine , esnaf odasına ve belediyeye kayıtlı görüneceksin. Bunların hiç birine para ödemeyeceksin. Kayıt ya da aidat. (İsteyebilirler vergiden muaf yazısına rağmen.)

İlk iş vergi dairesidir. Oda ve belediye sonra ama aynı gün. Aynı gün şart değil ama beklemeye gerek yok.

Durumu kanuni hale sokacak olan yer belediye oda değil vergi dairesidir. Yazıyı verecek olan yer vergi dairesi.

Evindeki üretimde sanayi tipi alet edavat olmayacak. Ev tipi olabilir. Yani trifaz motorlu tam otomatik hızlı bir Brother makine değil de her genç kızın rüyası pedalli Zetina olacak.

Ama esner bunlar, durumda bir muallaklık yoksa. Önce zetinaya tek faz küçük motor gelir, ardından odaya bir dört bacak demirden üretim tezgahı yaptırılır. Yeter ki ikinci gün yapılmasın yıla yayılsın.

Üretilen mallar para ile alınmış pazar standlarında satılmayacak. Beleş tezgahlar ve hayrına yapılan kermeslerde satılacak. ya da bulunmuş ticari firmalara gidip mal teslim edilecek.

Alınan malla satılan mala bakıldığında vergi memurunun istifa edip bu işe başlayası gelmeyecek ! Kafadan bir hesap yaptığında sizin aylık 300-500 anca kazandığınıza kanaat getirecek. Çalışıyor kazanıyor ekmeğini taştan çıkarıyor helal olsun ama ne zor hayat be kardeşim diye içinden geçirecek. Ben 3000 liralık iş yaparım evrağını ona göre düzenlerim demeyin, memurlarda aynı sizin gibi düşünebilen insanlar. Şöyle bir bakıp çok güzel hesap yaparlar. İşleri bu.

tamnland.com

Yerleşim : Türkiye / Türkiye  |  Meslek : Diğer
efeince
Üye

Toplam 122 yazı
16/04/2012 :  10:35:41 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - akinselcuk
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - efeince
Gittigidiyor.com - sahibinden.com gibi siteler üzerinden yapılacak kişisel satışların hiçbir vergi mükellefiyeti yoktur!
Web sitesinden yapmaya başladığınızda belki ileriki zamanda sitenizi vergi memurlarına bildiren biri ( ihbar ) sayesinde sizi ziyarete gelmeleri kaçınılmaz olur.

Kişisel satışlar ülkemizde kurumsal kimlikle yapılmak zorunda olmadığı için sizede ileride hukuki bir sorun yaşatmaz.


Bence bir vergi dairesine gidip sorun bunu bakalım nasıl bir tepkiyle ve kurnazlıkla karşılaşacaksınız ?

İnternetten tek tük bir şeyler satanla uğraşmayabilirler. Ama özellikle elektronik eşya, çin malı yeni ürün, aracılık yapmanızı sağlayan siteler (yurt dışı yurt içi) den ayda beş on mal satmaya başlayın bakalım ne olacak ?

Belki bu hızla da satsanız bir kaç yıl size denk gelmez tesadüfen ama garantisi yok. Ayrıca derhal de gelebilirler.
Bir kaç yıl sonra yakalansanız bile bir kaç yılın hesabını yaparlar. Bu trafiklar artık takip altında.

İkinci el ve nadiren satış yapmıyorsanız vergi dairesine göre esnafsınız. esnafsan kaydol vergini öde diyor artık sistem.

Bu başlık evde kendi üretiğini satacak olana yazılmış. Onlar için bir güzellik yapıldı. Gel kaydol durumunu belgele vergiden muaf ol deniyor.

Ama nasıl ?

Mal aldığında faturasını sakla. Nerede ? Adres gösterdiğin yerde. Evde yani. Alış faturanı gösteremezsen vergiden muaf durumunu bozarız deniyor.

Mal sattığında makbuz kes ve bir nüshasını sakla. (asıl nüsha malı sattığına verilir) Nerede sakla ? Evde sakla. Geldiğimizde gösteremezsen durumunu bozarız deniyor gene.

Ayrıca bu durumda olmanın yani vergiden muaf olmanın kuralları var.

Malın, mülkün, gelirin, zenginlik göstergen olmayacak. Efendi bir Türk vatandaşı olacaksın.

Sırasıyla, vergi dairesine , esnaf odasına ve belediyeye kayıtlı görüneceksin. Bunların hiç birine para ödemeyeceksin. Kayıt ya da aidat. (İsteyebilirler vergiden muaf yazısına rağmen.)

İlk iş vergi dairesidir. Oda ve belediye sonra ama aynı gün. Aynı gün şart değil ama beklemeye gerek yok.

Durumu kanuni hale sokacak olan yer belediye oda değil vergi dairesidir. Yazıyı verecek olan yer vergi dairesi.

Evindeki üretimde sanayi tipi alet edavat olmayacak. Ev tipi olabilir. Yani trifaz motorlu tam otomatik hızlı bir Brother makine değil de her genç kızın rüyası pedalli Zetina olacak.

Ama esner bunlar, durumda bir muallaklık yoksa. Önce zetinaya tek faz küçük motor gelir, ardından odaya bir dört bacak demirden üretim tezgahı yaptırılır. Yeter ki ikinci gün yapılmasın yıla yayılsın.

Üretilen mallar para ile alınmış pazar standlarında satılmayacak. Beleş tezgahlar ve hayrına yapılan kermeslerde satılacak. ya da bulunmuş ticari firmalara gidip mal teslim edilecek.

Alınan malla satılan mala bakıldığında vergi memurunun istifa edip bu işe başlayası gelmeyecek ! Kafadan bir hesap yaptığında sizin aylık 300-500 anca kazandığınıza kanaat getirecek. Çalışıyor kazanıyor ekmeğini taştan çıkarıyor helal olsun ama ne zor hayat be kardeşim diye içinden geçirecek. Ben 3000 liralık iş yaparım evrağını ona göre düzenlerim demeyin, memurlarda aynı sizin gibi düşünebilen insanlar. Şöyle bir bakıp çok güzel hesap yaparlar. İşleri bu.
Zaten yazınızda belirtmişsiniz kendi ürünlerini tek tük satanlara bir sorun çıkmayacağını. Bende ona istinaden o mesajı yazdım. Zira ilan sitelerine ilan eklemek gibi gözükmekte o bahsettiğim sitelere ürün eklemek. Ama belirli miktarlarda ve süreklilik gözönüne alındığında sorun yaşamayacağını söylemek istedim ama detaylandırmadığım için sorun olmuş sanırım.

Elektronik cihazlar gibi satışlarda zaten o tip sitelerin dükkan özelliği var. Orası kurumsal üyeler için. Onlarda gerekli hukuki zorunluluklarını zaten yerine getiren kişiler.


Aslında benim dediğimi detaylandırmışsınız ve iyi olmuş teşekkürler akın bey.
Fmailing.Net - Türkiye'nin İlk Seçilebilir Email Data Satış Sitesi


E-mail : info@fmailing.net

Yerleşim : Türkiye / İzmir  |  Meslek : Bilgisayar-Bilişim
mahlukus
Üye

Toplam 166 yazı
17/04/2012 :  21:49:28  Alıntı
koniks:com'da agent kullanıcı adını kullanan arkadaşın yazdıkları algılamakta zorluk çekenler için iyi bir örnektir,internet üzerinden telefon satmış 38.000 tl cezayı hala ödemeye devam ediyormuş,
kaynak kendisi,merak eden yazdıklarının tümünü okuyabilir...
kaynak : agent koniks.com..,
dünyaköy'lü mahlukus

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Diğer
mcinar988
Üye

Toplam 166 yazı
02/05/2012 :  06:46:50  Alıntı
Arkadaşlar peki evde yapılan pogaça ve simitin satışı yapılırsa bu vergi muaflığından yararlanma durumu varmıdır...

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : Diğer
akinselcuk
Editör

Toplam 5583 yazı
07/05/2012 :  12:31:42 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - mcinar988
Arkadaşlar peki evde yapılan pogaça ve simitin satışı yapılırsa bu vergi muaflığından yararlanma durumu varmıdır...Bunu yasal bir statüye bağlayamazsınız. Çünkü gıda üretip satacaksınız. İnsan sağlığı direk alakalı. Sepet örüp satabilirsiniz kaneviçe işleyip satabilirsiniz. Ama simit olmaz. Simit için gıda için ustalık belgesi dahil , sıhhi şartlaradan geçmiş bir imalathanede tamammen kayıtlı ve tam vergili iş yapmanız lazım.

Çok özel durumlar için farklı kanun maddeleri her zaman bulunup çıkarılır. Yada bir komisyon kararı veya bir mahkeme kararı bazı şeyleri farklılaştırabilir ama bu durumların herkes tarafından onay görecek oybirliğine uygun şeklleri olmalıdır.

Normal şartlar altında evde simit poğaça yapıp satamaz üstelik bir de vergiden muaf olamazsınız.

Mümkün değil.
tamnland.com

Yerleşim : Türkiye / Türkiye  |  Meslek : Diğer
mehmetgul1806
Üye

Toplam 485 yazı
07/05/2012 :  17:11:15  Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - mcinar988
Arkadaşlar peki evde yapılan pogaça ve simitin satışı yapılırsa bu vergi muaflığından yararlanma durumu varmıdır...


Yapabilirsiniz. Bunun Bir Resmiyeti Olmaz, Bunun Bir Ispatı Olmaz. Siz Satıya Satacaksınız. Sorumluluk Satıcıdadır.

Eğer Kendiniz Üretip Parekende Satışını Kendiniz Yapacaksanız Bazı YükümlülükleriYerine Getirmek Zorundasınız.

Baştada Söylediğim Gibi, Örneğin Bir Pastaneye, Bir Kafeye, Bir Kafeteryaya satacaksanız Bunun İçin Vergiye Kaydolmanız Bile Anlamsız.
İşin Sağlık Boyutuna Girecek Olursak, Siz Para Kazanmak ve Devamlılık SAğlamak Adına Eminimki Zaten Gereken Özeni Göstereceksiniz. Diyelim Gereken Özeni Göstermediniz, ve Bir Kişi Sizin Poğoçadan Zarar Gördü. Bu Durumda Bile Sorumluluk Nihai Satıcıya Ait Olacaktır.

Saygılar
Stj. Mali Müşavir

Yerleşim : Türkiye / Kayseri  |  Meslek : Tekstil
İstanbulFırsatl
arı

Yeni Üye

Toplam 14 yazı
07/05/2012 :  17:53:03  Alıntı
Sayın AkınSelcuk. Alttaki Mesajı ve Benzelreini Defalarca Site İletişime Yöneticilere Yazmama Rağmen Kaile Anal Olmadı


Merhaba Sayın Koniks.com Yöneticisi. Sitenizdeki Başarınızdan Dolayı ebrik Eder Bir sorunumu Bildirmek İsterim. Bu Mailime Kayıtlı Üyeliğimle Bir İlan Yayınladım. Editör Onayı İçin Beklemeye Alındı. Fakat Şuanda aktif Yada Pasif İlanımı göremiyorum. Red Edileceğini Düşünmüyorum Çünkü Herhangi Bir Pornografik, yada Yasa Dışı Bir İş Fikri Değildi. İlanımın Akıbetini Şahsıma Bildirmenizi Rica Ediyor Çalışmalarınızda Başarılar Diliyorum...


Bu Konu İle Alakalı Görüş Bildirirmisiniz?? Böyle Güzel Bir Site de Böyle Bir Tavır Neden Sergilenir?? Gerçekten Eğeğe Yazık...
Denemeden Karar Veremessin...

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Ticaret
akinselcuk
Editör

Toplam 5583 yazı
08/02/2014 :  14:38:33 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - İstanbulFırsatları
Sayın AkınSelcuk. Alttaki Mesajı ve Benzelreini Defalarca Site İletişime Yöneticilere Yazmama Rağmen Kaile Anal Olmadı


Merhaba Sayın Koniks.com Yöneticisi. Sitenizdeki Başarınızdan Dolayı ebrik Eder Bir sorunumu Bildirmek İsterim. Bu Mailime Kayıtlı Üyeliğimle Bir İlan Yayınladım. Editör Onayı İçin Beklemeye Alındı. Fakat Şuanda aktif Yada Pasif İlanımı göremiyorum. Red Edileceğini Düşünmüyorum Çünkü Herhangi Bir Pornografik, yada Yasa Dışı Bir İş Fikri Değildi. İlanımın Akıbetini Şahsıma Bildirmenizi Rica Ediyor Çalışmalarınızda Başarılar Diliyorum...


Bu Konu İle Alakalı Görüş Bildirirmisiniz?? Böyle Güzel Bir Site de Böyle Bir Tavır Neden Sergilenir?? Gerçekten Eğeğe Yazık...


Saygıdeğer "İstanbulFırsatları" Görüş Bildiriyorum ;

Bu ve benzeri yazıları kim neden umursasın ?

Mesela biriyle konuşurken insanlar bir dil kullanır, Türkçe İngilizce , Kazakça, Arapça, Çince gibi.

Karşılıklı sesler çıkarırız. Bu sesler belli kurallara tonlamalara frekanslara sahip olduğundan anlamlıdır. Hem bizde hem iletişim kurduğumuz diğer insanda aynı bilgiler vardır. Beyninde yüklüdür yani. Çocukken öğrenmiştir bu seslerin anlamını. Buna konuşarak sesli iletişim deniyor.

Şimdi karşımızdakine "seni tebrik ederim yaptığını çok beğendim" diyeceğiz. Ona sevgilerimizi saygılarımızı bildireceğiz, onu övecek bizi daha çok sevmesini sağlayacağız.

Bütün yapacağımız "seni tebrik ederim" demek. Bizi hemen anlar hiç yadırgamaz. Söylediğimizi alır. İletişim kurulur.

Ama bize gelip dese ki "seni ebrik ediyorum."

Seni çok seviyorum manasında; "Eni ok eviyorum" dese ardından.

-Nasıl yani, ne demek istedin, amacın ne, sen kimsin- gibi seslere muhatap olabilir eğer tanıdığımız bildiğimiz hatta daha önceden düzgün konuştuğunu duyduğumuz biriyse eğer.

İlk kez karşılaştığımız biriyse ; yanımızdakine dönüp adam bana "eni eviyorum" dedi diyerek kıkırdaşırız. Ayrıca beni "ebrik" de etti deriz. Komik buluruz.

Çünkü alıştığızdan farlı bir ses çıkmış tuhaf olmuştur. İletişim amacına ulaşmamış hatta farklı bir boyuta geçmiştir.

Yazılı iletişimde tek boyutlu nisbeten kör bir iletişim tarzı var.

Özellikle internette kimsenin birbirini tanımadığı bir yerde adını dahi bilmediğimiz sıfatından haberdar olmadığımız ilk defa iletişimine sahit olduğumuz birinin bir yazısı ile karşılaşınca standart şeyler görmek isteriz.

Vatandaş ilk iletişim hamlesinde tebriği ebrik,
benzerlerini Benzelreini, alanı anal yazıp büyük/küçük harfe hiç uymadan, düşük cümlelerle çabaya girerse doğal olarak hamlesi başarısız olur.

Sorununuz taktığınız flash belleğin bilgisayarca görülmemesinden ziyade, soketlerin birbirine uymamasıdır. Flası bilgisayara takamadınız bile bu yüzden tepki vermemiş bilgisayar.

Buyrun sizi "kale alan" oldu.

Yada sizin deyişinizle "kaile anal"

kaili affettim de anal çok tuhafıma gitti.


tamnland.com

Yerleşim : Türkiye / Türkiye  |  Meslek : Diğer
aligunasti
Yeni Üye

Toplam 30 yazı
16/02/2014 :  07:21:07  Alıntı
Merhabalar benim patentli e ticaret sitem var.Bazı özel sebeplerden içindeki ürünlerle satıyorum ilgilenenler 05330216279

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : İnternet
odemir
Yeni Üye

Toplam 4 yazı
19/05/2014 :  13:32:54  Alıntı
Arkadaşlar bulunduğum şehirde imalatçı ve toptancıların bulunduğu alana çok yakınım ve bazı ürünlerin internetteki emsallerine göre fiyatları uygun yani kar bırakacak kadar...
fakat internetten gg gibi sitelerden işletme kurmadan satış yapmak çok riskli fatura vergi v.s ...
ürünü temin ettiğim imalatçı ya da toptancı nın düzenlediği fatura yeterli olur mu ? ama yanlış anlaşılma olmasın fatura toptan kesilmeyecek müşteri çıktıkça ayrı müşteriler adına kesilecek bilgisi olan yanıtlarsa memnun olurum
xxx

Yerleşim : Türkiye / Karaman  |  Meslek : Danışmanlık

1.78 saniye.
18:37:42, 21 Eylül 2019, Cumartesi

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2019 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım