Rusyadakı Pepıno Serama Ortak Olabılırmısınız ? - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Rusyadakı Pepıno Serama Ortak Olabılırmısınız ?

sanco
Yeni Üye

Toplam 5 yazı
16/11/2011 :  05:19:55   Yazarın websitesini ziyaret et Website  Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Herkese merhaba hayirli isler.
Arkadaslar,aslinda ben rusyada tekstille ugrasiyorum,yaklasik 10 yildir kucuk capli,ama bu yaraticilik,yeni bir is kurmak,ayri bir heyecan,ayri bir zevk,basariya ulasinca,alinan heyacan zevk paranin degerinide,asiyor.
gelelim konumuza.bundan 3 yil once kafamda yeni,hic kimsenin yapmadigi,bir is fikri dogdu,nerden dogdu diyeceksiniz.dedimya kucuk capli tekstilciyim,3 yil once mart ayiydi,pazar yerinde bir yer daha acayim dedim.yerini kiraya veren bir bayanla tanistim,neyse yeri kiraladim,7 aylik.sonra sohpet samimilesti,bayana sordum ,yerini kiraya veriyorsun,sen neyapacaksin,bayan dediki benim 5 donum domatez seram var,fidanlari subatta ektim saksilara,simdide gidip,seraya ekicem dedi.yani erken ekim,cunku rusyada yaz yavas yavas gelir,bahar serin gecer,acikta gec kaliyor,erken seracilik cok guzel kazanclar veriyor,neyse satis fiyati dedim,sorun yok dedi,1 dolardan basliyor toptan dedi.buraya kadar,tartisilacak bisey yok hersey gercek.yani 6 ayda 25 000 dolar civari bi para,5 donumden,tek basina bi kadin,helal olsun nediyeyim.ben konuya hasda oldum ilgimi cekti,ama benim rusyada bi koye gidip sera alacak,veya toprak alip sera kuracak,ne tecurbem var,ne zamanim,nede imkanim,onu erteledim simdilik.ondan sonra bigun,avm de dolasirken,turopik meyveler bolumune girmisim,bakinirken pepin noyu gordum,birtur meyve(googleden bakilirsa pepino diye bolca bilgiler var)satis fiyati 20 dolar perakente,neguzel bir meyve albenisi var,arkadaslar ben dustummu pepino sevdasina,aradim buldum fidanlarini,raporlarini aldim gumrukten gecirdim,koydum balkona,guzel nereye ekicez,islerim var,yogunum,vakit yok,sehire yakin 1 donum arsa aldim,elektirik getirdim,sontaj caktirdim,onuyap bunu yap,durmadan masraf,taniyanlar guluyor turopik meyve,rusyada olurmu,dunyanin en akilli adami ne demis. ben akilli degilim,azimliyim demis.neyse bahce hazir.pepinolar balkonda ,hersey uygun ama kurudular bitanesi sonradan canlandi,havaya klimaya uyum sagladi.benim gozlerimde bi pirilti basladi,bende yatmak yok,gece gunduz arastirma yapiyorum,pepino nasil yetistirilir,yok oyle internettekiyle alakasi yok isin icine girmeden ogrenemessin onu bildigim icin zaten isin icine girdim,neyse o bitanede,ben 300 kok urettim 15 mayista bahceye diktim.arkadaslar o 300 kok pepinoya yapmadigim iyilik kalmadi.basima gelmiyende kalmadi,bahceye gitgel ,gunde 20 dolar taksi parasi,baktim olacak gibi degil.gece 3 ay kursa gittim,ehliyet aldim araba aldim,cicekleri dokuyor,tutmuyor,vs,vs.derkenyazin sonunda gelismeler,durumlar degismeye basladi,klimayi kabul etti.cicek tutmaya basladi,ama meyveler sagliksiz,pazara sunulmaz,biyerde eksikler var,para suyunu cekti cekecek,artik masraf edicek hevesim kalmadi.ama sevdadan vazgecemiyorum,neyse ertesi yil bana gulenlerin sayisi hizla artti,bendeki heves inada bindi,neyse yazbitti,yilbasi gecti,mart geldi heryer kar buz.ben gittim,1 ton demir aldim,kaynak makinasi,isde ne lazimsa aldim,basladim bahceye sera kurmaya,ha bu aradada dukkanla ilgileniyorum,elimdeki iside boslamiyorum,yoksa rusyada ac kalmakta var.heryer kar buz,ben turopik meyve yetistirmek icin mucadele veriyorum,herkes artik delirdi gozuyle bakiyor bana,artik basladilar deli turk demeye,bu noktadan sonra vazgecmek artik imkazsiz oldu.gelelim seraya,bu arada kaynak yapmakdan anlamam kursada gittim.arkadaslar diyorki ya neguzel keyfin vardi,dukkani kapatiyoduk,oraya buraya takilip egleniyoduk,sen delimisin bos islerle ugrasiyorsun,turkleri biz tanimiyorduk senin sayende tanimis olduk,yani konu temelli kizisti isin icine milliyetcilikde girdi.neyseki allah razi olsun hanimdan bana son dakka verdi gazi,ya dedi ne kaybediceksin en fazla 3 yil,50 000 dolarda para olum yokya isin icinde dedi.ben biraz toparladim.neyse nisan ayinin sonu bitaraftan sera yapiyorum bitaraftan fidanlari uretiyorum,bitaraftan dukkanlari isletmeye calisiyorum.mayis ayinin ortasi,sera hazir,1500 kok pepino dikilmeye hazir.bu arada sera deneme amacli 200 metrekare mayis ayinin sonuna dogru fidanlari diktim,artik yeni bir heyacan basladi,bi koseyede biraz kirkagac kavunu,birazda domatez ektim.arkadaslar allah inandirsin sizleri bir gelisme kaydetmeye basladim sanki rusyada degilim turopik ormanlardayim.oyle urun olduki sitandartlarin ustuneciktim,tabiki benim acemiliklerim yuzunden tahminen 500 kilosunu ziyan ettim,satis fiyatini toptana 9 dolar koydum.ve basariya ulastim,isde benim rusyadaki pepino maceram,
bunu niye paylastim sizlerle,tabiki birsuru sebebi var. ama en onemlisi ben rusyada bir ilk olan,bu isi buyutmek isdiyorum,ama ben tek basima biraz zaman alicak gibi,belki diyorum,isi bilen parali bi arkadas bu ise el atar umuduyla yazdim,ama ilgilenen olmasada bu is devam edecek,elimde rusya havasina adepte olmus 10 000 adet pepino fidani herzaman mevcut.(yandex.ru arama motoruna; pepino-pepino.ya.ru )yazarak benim sayfama ulasip resimlere gozatabilirsiniz.
konu,1 mart 2012 tarihine kadar gunceldir.bu yaziyi okuyan herkese saygilarimi sunar,hayatinda basarilar dilerim.

Yerleşim : Rusya Federasyonu
pink
Yeni Üye

Toplam 72 yazı
16/11/2011 :  08:31:50  Alıntı
yazınızı okurken çok keyif aldım,azminize hayran kaldım.
tropik bir meyveyi farklı bir iklimde yetiştirmeye çalışmak oldukça riskli çünki.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Yöneticilik
sanco
Yeni Üye

Toplam 5 yazı
16/11/2011 :  15:12:01 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
tesekurler,bu yil tum bahceyi,yani 1 donumu kapatmayi dusunuyorum.

bullycan
Üye

Toplam 163 yazı
17/11/2011 :  21:56:51  Alıntı

tebrikler , guzel bir yazi.

Yerleşim : Rusya Federasyonu / Moskova  |  Meslek : Diğer
sanco
Yeni Üye

Toplam 5 yazı
18/11/2011 :  01:13:36 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
tesekurler,sizede moskovadaki,is hayatinizda basarilar dilerim.

Bora05
Yeni Üye

Toplam 66 yazı
18/11/2011 :  02:34:52  Alıntı
zevkle okudum.başarılar dilerim...
By_Bora

Yerleşim : Türkiye / Samsun  |  Meslek : İmalat
sanco
Yeni Üye

Toplam 5 yazı
18/11/2011 :  10:12:39 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
tesekurler,bora05,manevi desdeginden dolayi

Bora05
Yeni Üye

Toplam 66 yazı
18/11/2011 :  17:58:39  Alıntı
Rusya Zaten İdealimdeki Ükeler istesinde. Fakat Hem Hem Maddiyatsızlık Hemde Aievi Sorunlardan Dolayı Henüz Gitmek ve Gezmek imkanı Bulamadım. Rusyada İş Yapma Konusunuda Pek Düşünmedim. Sanırım Türkiyede Yapılacak Çok İş Var Die Düşündüğümden. Maddi İmkanım Olsaydı Sizinle Ciddi Bir Şekilde Tanışmak İsterdim. Bir Arkadaşın Yazdığı Gibi ''Azminiz Taktire Değer'' Umaım Bir Gün Gelir Bahçenizden Meyve Yeriz ) Tekrar Başarılar Dilerim...
By_Bora

sanco
Yeni Üye

Toplam 5 yazı
18/11/2011 :  23:47:01 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
bora05,biseyden,adim gibi eminim,eger insan,biseyi cok isderse olur,bu garenti. ama sayet olmuyorsa,demekki olmamasindada bir hayir vardir.cogu insan yaptigi isi pilanlamadan o isin icinde bulur kendini.size bisey sorayim,cebinde cok parayla birinin evinde misafir olarakmi yasamak mi isdersin,yoksa az parayla kendine ayit bir evdemi.

Bora05
Yeni Üye

Toplam 66 yazı
19/11/2011 :  00:52:19  Alıntı
Tabiki Az Parayla Kendime Ait Bir Evde, Mesajı Aldım Efendim. Böle Bir Söz Bilirim, ''Eğer Birşey Olmuyorsa, Ya Olmaması Gerektiği İçindir, Yada Daha İyisi Olacağı İçindir'' Bizde Uğrajıyoruz Çabalıyoruz Kendi Güçümüz Çapımız Yettiğince, Biraz Oluyor, Biraz Olmuyor İte Kaka Gidiyoruz. Tabiki Umudu Yitirmek, Yılmak Yok. Mücadeleye Devam :)
By_Bora

ta9car
Üye

Toplam 169 yazı
03/04/2012 :  18:22:48  Alıntı
moskovadamisin . sana ulasabilecegim bir numara versene.
1234

Yerleşim : / Guguda  |  Meslek : İthalat / İhracat
olcay78
Yeni Üye

Toplam 50 yazı
17/04/2012 :  22:32:23  Alıntı
degerli sanco arkadas yazını okudum inan bana arkadas azmıne ve bir bitkiye evlat gibi bakmana ve binbir türlü zahmetle mücadele ederek o bitkiyi cogaltma ve yasatma mücadeleni taktir ederek sapka cıkartıyorum. Degerli arkadasım Eger İSTANBUL dan cam sakızı coban armaganı bir seye ihtiyacın olursa hic bir karsılık ve ücret talep etmeden sana yardımcı olmaya hazırım saygı ve hürmetlerimi sunarım yolun ve bahtın acık olsun RABBİM HAYIRLI VE HELAL KAZANCLAR NASİP ETSİN HOSCAKALINIZ
olcay78

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Tekstil

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

5.73 saniye.
09:45:48, 19 Mayıs 2024, Pazar

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım