Zor İnsanlarla Zorlanmadan İletişim! - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla


    Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım          

Zor İnsanlarla Zorlanmadan İletişim!


nellsanell
Üye

Toplam 347 yazı
05/12/2007 :  11:32:33 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı


İletişim kurmakta güçlük çeken insanları uzmanlar,“Zor İnsanlar” olarak adlandırılıyor. Zor insanlar, toplumdan topluma, kişiden kişiye göre farklı olarak tanımlansa da temelde benzer davranışlar gösteriyorlar.

Tüm zor insanların inatçı, hırslı ve kaprisli oldukları görülüyor. Ancak unutmayın ki, insanları değil ama davranışlarını değiştirmek sizin elinizde…
Pek çok kişi çevresindeki zor insanlardan şikayet eder. Evde, işte, okulda kısacası her ortamda bir zor insan bulunur. Oysa aslında “zor insan” diye bir şey yok. Zorlayıcı davranışlar var. Ve maalesef bazı insanlar sürekli bu şekilde bir davranış içinde bulunuyorlar.

“Coping With Difficult People / Zor İnsanlarla Başa Çıkmak” kitabının yazarı Robert M. Bramson bazı insanların neden farklı tavırlar sergilediklerini şöyle açıklıyor:

“Bazı insanlar karşılarındakinin performansını düşürmek ve onların şevkini kırmak için bilerek ‘zor’ tavırlar sergiler.” Her zor insan birbiriyle aynı davranışları sergilemez. Bazı zor insanlar sürekli konuşup hiç dinlemezken, diğerleri de hep son sözü söylemeyi tercih eder. Kimisi sürekli sizi eleştirir. Bazısı sessiz, bazısı agresif olabilir.

Bu noktada Acıbadem Sağlık Grubu Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Kültegin Ögel zor insanların davranışlarını şu şekilde belirtiyor:

- Eğitimi ve bilgisi yetersiz olmasına rağmen kendisini çok iyi sananlar
- Bilgisi ve deneyimi yetersiz olmasına rağmen kendisini iyi sananlar
- Öncelikleri belirlemede beceri sahibi olamayanlar
- Hatasını olgunlukla kabul edemeyen, sürekli açıklama yapıp kendisini temize çıkarmak isteyenler
- Yavaş düşünen ve hareket edenler
- İşleri karıştıranlar
- Hiç konuşmayanlar, bilgiyi zorla ağzından aldığınız kişiler
- Yanlış anlamakta ısrar eden
- Karşısındakinin söylediklerine önem vermeyen
- Konum farklılıkları nedeniyle görüşürken o farkı hissettiren kişiler
- Karşılarındakine saygı göstermeyen
- Yavaş hareket eden ve birçok defa tekrar edilmesi zorunda kalınan insanlar
- Sadece kendi yaptığı şeyin önemli olduğunu düşünen
- Sürekli olaylar ve etrafındakiler üzerinde kontrol oluşturmaya çalışanlar
- Empati kuramayanlar
- Her zaman ‘ben haklıyım’ diyenler

Zor İnsanlara Yaklaşım Nasıl Olmalıdır?

Zor insanların özelliklerini daha da artırmak mümkün. Ancak tüm bu özellikler ışığında zor insanları ve onlara 5 ana başlık altında toplamak mümkün.

Agresif İnsanlar: Saldırgan davranışlar içinde bulunan bu sakin bir şekilde kendinizi ifade edin ve size yönelik saldırgan tavırlara kendinizden emin bir şekilde karşılık verin.

Her Şeyi Bilenler: Bu kişilerle mücadele ederken iyi hazırlanmak gerekir. Asla meydan okumayın. Aksine yeteneklerini övün. Gerektiğinde hatalarını ortya çıkaracak sorular sormaktan çekinmeyin.

Şikayetçiler: Karşılarındakine güvenmezler. Kendilerine olan güvenleri de çok değildir. Eksik olan özgüvenlerini saklamak için memnuniyetsiz, her şeyden ve herkesten şikâyet eden bir tavır içine girerler. Bu insanlara “Başkalarının göremediklerini görüyorsun” şeklinde onların güvenlerini arttıracak cümlelerle yaklaşın. Dinleyin ama asla tartışmaya girmeyin. Ona karşı savunmacı davranmayın.

Mağdurlar: İyi dinleyin ve onu anladığınızı gösterin. Soruna odaklanarak onu değişim için motive edin.

Gizlice Saldıranlar: Bu insanlara karşı ne kadar geri çekilirseniz o kadar üstünüze gelmeyi severler. Geri çekilmeyin. Şakaya vurun.

Kaynak : İnsan Kaynaklari

Yerleşim : Türkiye / Eskişehir  |  Meslek : Satış / Pazarlama
muallim
Üye

Toplam 113 yazı
08/12/2007 :  22:20:09  Alıntı
Aslında her insan biraz zor insandır bence. Her insanın kendine göre dünyası vardır. Kimi insanın dünyası sabun köpüğü gibi kaplı olmasına rağmen kimileride çelikten kat kat katlanarak yapılmıştır. Her insanın alacaği ve anlayacağı bir dil vardır. Sabır,sevgi,saygı ve hoşgörü ile her insan kolayca çözülür. Sizce sabun köpüğü ve çelikten kaplama arasındaki fark yada zorluk ne derseniz? Köpüğü sağlam tutmak, çeliğide eritmek zordur. Ancak her ikisininde çözüm yolu farklıdır. Onun dediği gibi davrandığınızı zannnederken sizin bildiğinizi okumanız en akıllaca iştir. Kolay işleri kolay iş yapanlar sever, önemli olan zor işi kolay yapmak sanatıdır. Yukarıda yazılanlar kısaca insan tipleri ile baş etmenin kısaca yollarını gösteriyor. Arkadaşlara teşekkür ederim

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Reklam
muradu
Yeni Üye

Toplam 7 yazı
16/05/2010 :  18:08:11 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
bu zor insanlar arasında sanırım en zoru da çekingen olan, konuşmayı sevmeyenler. aynen böyle birisi benim başımda. ağzında laf almak için yapmadığım kalmadı. hala alışamadık birbirimize... ne işi öğretiyor, ne de yol gösteriyor. kendisi şef ya, zat-ı alileri uzaktan seyrediyor... çenebaz olsun, agresif olsun yine razıyım ama konuşmayınca olmuyor...

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Mühendis
yunus.sebat
Yeni Üye

Toplam 78 yazı
26/06/2011 :  11:58:46  Alıntı


FAYDALI. TEŞEKKÜRLER.
Y.SEBAT

BU DÜNYA PAZARINDA SERMAYE ALTIN'DIR; ORADA İSE AŞK VE İKİ ISLAK GÖZ...

EY !!! ÖZ'DEN HABERSİZ GAFİL !!! SEN HÂLÂ KABUKLA ÖVÜNÜYORSUN...

Yerleşim : Türkiye / Sakarya  |  Meslek : Serbest meslek
Erdi Eryılmaz
Üye

Toplam 326 yazı
22/03/2012 :  13:00:09  Alıntı
Teşekkür ederiz faydalı bilgiler
Ne Olursa Olsun Mücadeleni Bırakma Ki, Bir yerlere Gelebilesin ..

Yerleşim : Türkiye / Bandırma  |  Meslek : Serbest meslek
proff333
Üye

Toplam 135 yazı
22/03/2012 :  22:33:16 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
paylaşım için teşekkurler..

Yerleşim : Türkiye / İzmir  |  Meslek : Satış / Pazarlama

3.55 saniye.
21:37:13, 13 Mayıs 2021, Perşembe

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2021 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım