Web Sitesi Ücretli Üyelik - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla


    Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Web Sitesi Ücretli Üyelik


elvie86
Yeni Üye

Toplam 29 yazı
11/06/2011 :  05:37:53 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı


Merhabalar;
Bir süredir bir internet projesi üzerinde çalışıyorum. Bu işe banka kredisiyle girdim ancak gerekli fizibiliteyi yaptım. Kısa zamanda faaliyete geçecek. Üyelerden yıllık aidat toplanacak. E-ticaret olmayacak. Bilgi paylaşımı tarzında bir site olacak. Bunun için şahıs şirketi olmalı mıyım? Başka yaptırımlar var mıdır? Şahıs şirketi olmanın maliyeti 200-250 TL olarak biliyorum doğru mudur? Şimdiden çok teşekkür ederim. Cevabınızı bekleyeceğim...

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Satış / Pazarlama
elvie86
Yeni Üye

Toplam 29 yazı
11/06/2011 :  12:05:47  Alıntı
Yardımcı olabilecek kimse yok mudur?

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Satış / Pazarlama
omero72
Üye

Toplam 234 yazı
11/06/2011 :  12:47:33  Alıntı
Şahıs firması (ingilizce: Sole Proprietorship) kurar ve siteyi o firma üzerinden işletir muhasebeyi de o firma üzerinden tutarsın. Firma adı ile websitenin adı aynı olmak zorunda değil nasıl olsa.Yerleşim : Türkiye / Bursa  |  Meslek : Ticaret
NeVFeL
Yeni Üye

Toplam 42 yazı
11/06/2011 :  12:50:12 Yazarın websitesine git Website   Alıntı


ücretli üyelik olacaksa fatura kesmen gerekir. bunun içinde vergi mükellefi olmalısın. şahıs şirketi açılışı 200-250 tl gibi bi rakam. her ay muhasebeci ücreti ortalama 80 TL dir. bağkur ödemesi 200-250 tl arası bi rakam sanırım. resmi açıdan başka sabi giderin olurmu bilmiyorum..

Yerleşim : Türkiye / Kocaeli. .  |  Meslek : İnternet
elvie86
Yeni Üye

Toplam 29 yazı
11/06/2011 :  13:02:43  Alıntı
Peki ilk etapta üyelik ücreti almasam hiçbir gelirim olmasa vergi mükellefi ve diğer mali giderler olmaz değil mi?

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Satış / Pazarlama
exportsrvce
Üye

Toplam 762 yazı
11/06/2011 :  13:03:17  Alıntı
ilginç bir fikir.şahıs şirketi bence yeterli olur.
Özel mesaj atarsanız daha hızlı iletişim kurabiliriz.

Yerleşim : Türkiye / Kocaeli  |  Meslek : İthalat / İhracat
idemirci
Üye

Toplam 131 yazı
11/06/2011 :  20:25:34  Alıntı
Keyf.in
Selamlar,

bir gelir elde ettiğiniz ilk andan itibaren mükellef olmanız şarttır. Elbette gayri resmi olarak devam edebilirsiniz ama bir şikayet ya da denetleme (sizin durumda nasıl olur bilmiyorum) durumunda vergi kaçakçısı durumuna düşersiniz. Ama belirttiğiniz gibi projenizi "hobi" amaçlı başlatıp bir kazanç talep etmezseniz vergi, muhasebeci, bağkur vs. bunların hiçbirine ihtiyacınız olmaz. Gelir elde etmediğiniz için vergiye de tabii olmazsınız.

Belli bir aşamadan sonra artık projenizin işlevleri oturup üye sayınız arttığında resmi olarak bu işi yapmaya başlarsınız. Bu durumda da şahıs şirketi yeterli olur. Yeter ki faturalarınızı düzgün kesip mali yükümlülüklerinizi yerine getirin...

Bu arada belirtmek isterim ki ücretli üyelik üzerine kurulu sistemler maalesef başarılı olmuyor. Sizin modeliniz nedir bilmiyorum ama bunu da söyleme gereği hissettim.

Kolay gelsin.
en büyük kurnazlık dürüstlüktür.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Bilgisayar-Bilişim
omero72
Üye

Toplam 234 yazı
11/06/2011 :  21:57:53  Alıntı
yukarda idemirci'nin bahsettiği son paragrafa tamamen hem fikirim.

ücretli üyelik sisteminde çok ciddi bazı sorunlar var, kesinlikle.

Bakın daha geçen hafta yaşadığım ***gerçek*** bir sorunu anlatayım: Türkiye'de profesyonel ağ ("professional networking") alanında bayağı bir üyesi olan bir site var, hangi site, forum kurallarına aykırı olmaması için adını vermiyorum ama birkaç ipucu :

Bu sitenin ana merkezi Türkiye'de değil, kurucuları da Türk değil. Ana merkez Amerika'da da değil, yani köken olarak Amerikan sitesi değil. Sitenin Türkçe arayüzü bayağı gelişmiş durumda tüm menüler, vs. türkçe ve Türkiye iş çevrelerinden çok büyük sayıda üyesi var.

Bu siteden bir işi yapabilecek elemanları arayabilmek için 7.Şubat.2011'de 3 aylığına paralı üyelik satın aldım, 3 ay için yaklaşık 45TL para ödedim. Aslında sadece 1 ay kadar üyelik yeterliydi ancak en az 3 ay olduğu için, mecburen 3 ay oldum ve bu 3 ay bitmeden paralı üyeliği sonlandırarak üyeliği bitirecektim, bir 3 ay daha üyeliğe falan niyetim yoktu. Nitekim, 3 aylık üyelik süremin dolmasına 1 hafta kala, 1.Mayıs.2011'de paralı üyeliğin iptalini istedim, ve iptal edildi, iptal edildiğine dair onay yazısı da geldi.

Fakat....

Sonradan bir baktım, bu yabancı menşeli site, kredi kartımdan 7.Mayıs - 7.Ağustos.2011 dönemi için bir 3 aylık ücret daha kesmiş! İtiraz ettim, "Üyeliğin bitmesine 14 günden az süre varken yapılan paralı üyelik sonlandırma talepleri dikkate alınmaz, ve bir sonraki 3 ay daha paralı üyelik devam eder" şeklinde bir cevap geldi!!!!!!!!!!!!!!!

Oysa, Internette bütün paralı üyelik sitelerinde üyelik bitimine 1 gün hatta daha az zaman kala dahi iptal isteyince iptaller gerçekleşmektedir.

Üyelerden son bir 3 ay parası koparmak için standart dışı kural marifetiyle üyelerini kazıklama yolunu seçen bu siteyi ***şikayet etmek*** istedim, sonuç? Merkezi yurt dışında olduğu ve Türkiye'de vergi dairesi no'su bile olmadığı için Türkiye içinde şikayet dahi edemedim ve yediğim kazıkla başbaşa kaldım! Attıkları kazık 47TL fazla degil ama yarattığı etki öyle değil: Bu tür suistimaller ve bel altından vurmalar paralı üyeliğin geleceğini tehdit eder.

Siteyi merak edenler özelden ulaşabilirler.

Yerleşim : Türkiye / Bursa  |  Meslek : Ticaret
elvie86
Yeni Üye

Toplam 29 yazı
11/06/2011 :  23:25:59  Alıntı
Gelisim.in
Şimdi şöyle söyleyeyim. Henüz proje aşamasında ancak bir çok potansiyel üyeyle görüştüm. Ücreti hemen vermek isteyenler de oldu ilk üyelerden olabilmek için. Ancak tasarım aşamasında olduğu için ücreti hemen kabul edemeyeceğimi söyledim. Essında hemen ücretli üyeliğe geçiş yapmak istiyorum ancak projeye çok güvendiğim için site kurulum giderlerini kredi çekerek finanse ettim. Onun için hemen ücretli üyelik yapabilir miyim bilmiyorum. Peki 250-300 TL gibi bir rakama vergi mükellefi olsam bağkuru sonraya bıraksam olur mu? Kanuni bir süre var mıdır?

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Satış / Pazarlama
mehmetgul1806
Üye

Toplam 485 yazı
12/06/2011 :  00:00:16  Alıntı
Değerli Elvie86 kardeşim. projen nedir bilmiyorum ama nacizane firiklerimi paylaşayım.
İlk olarak akıllıca bir davranışla para kazanma kendi işini kurma cesaretinde bulunduğun için seni tebrik ederim.
Eğer bir işten para kazanmak istiyorsan önce para harcaman lazım ve sen bunu başlamadan yapmışsın.
Ücretli üyelikle bir site çalıştıracaksan sitenin çok profesyonel olması lazım ve eminimki bunun farkındasın.
işin resmi boyutuna gelirsek eğer şahıs firması adı altında bir resmiyete girmen gerekecek. Bu iş için ilk açılış maliyetlerin şunlar olacak.
1.iş yeri kirası
2.Resmi açılış için harcaman gerekecek olan noter tasdik imza beyannamesi vs gibi yaklaış 150-200 tl para.
3. ilk aydan sonra vermen gerekecek olan 30-65 tl arası muhasebe ücreti
4.İş yeri kiranı aylık ödeyeceğiniz beyan edeceksen maliyeye her ay ödemen gereken kira stopajı(mutlaka beyanını yıllık olarak ver)
5. her ay ödemen gereken kdv
6. her ay ödemen gereken elektrik su telefon
7.Yol paran
8-Bağkur(ödemek zorunda olmasan bile devlet hesabına yazar ve birgün mutlaka alır)

Nacizane tavsiyem imkanın varsa ve bu işten gerçekten para kazanacağını biliyorsan LTD şirket kurmandır. Piyasada isminin olması daha doğrusu saygınlığın olması ve sitene güvenilirliğin artması açısından Bence başlarken ltd olmandır. Sonradanda olursun ama zahmetli olur. Ücrtli üyelik demek web sitende sanal pos olması demektir ve sanal pos almak için mutlaka ticaret odası kaydının olması gerekir. LTD kurma maliyeti yaklaık 2500 Tl dir. Sen şimdi sahıs firması kurmak için 200 tl harcayacaksın ama sitene sanal pos almak için 700 TL kadarda ticaret odası kaydı için ödeyeceksin. Sana bu neredeyse 1000 TL ye patlayacak. İmkanın varsa ver 1500 Daha ltd ol.
Saygılarımla.
Stj. Mali Müşavir

Yerleşim : Türkiye / Kayseri  |  Meslek : Tekstil
omero72
Üye

Toplam 234 yazı
12/06/2011 :  00:38:13  Alıntı
Başlangıçta paralı üye olmak isteyen kişilerin olması seni aldatmasın. Site kurulum masrafları için bankadan kredi çektiğine göre ya kurulum maliyetleri yüksek ya da siteyi bir danışmana yaptırmış olmalısın. Danışmana yaptırdıysan, ilerde de danışmanlık masrafların devam edecek demek ki bu da hiç muhasebe, vergi, kira ve bağkur gibi normal şirket masrafın olmasa dahi bir dezavantaj unsuru.

mehmetgul güzel yazmış fakat, ltd. şirket için tahmin ettiği 2500TL biraz yüksek, geçen Şubat ayında Bursa'da kurduğumuz ltd. şirket için noter, ticaret odası vs. ödemeleri dahil toplam masrafımız 1600TL civarı olmuştu. Ancak ltd. şirketin şahıs şirketine göre masraf açısından bence asıl farkı aylık muhasebe ücretlerinde: Şahısta 60-70TL denilen muhasebe ücreti, ltd. için 200TL civarında.

son olarak mehmetgul'un

5. her ay ödemen gereken kdv

maddesine "kar elde edildiği sürece" şartını eklemek gerekmiyor mu?

Yerleşim : Türkiye / Bursa  |  Meslek : Ticaret
mehmetgul1806
Üye

Toplam 485 yazı
12/06/2011 :  19:48:58  Alıntı
Keyf.in
Merhaba. Her ay kar elde et yada etme 18,55 TL ödersin. Kar elde ettiğinde doğal olarak bu meblağ artacak ve birde buna ek olarak gelir vergisi doğacak.
Ltd Şirket kurmak maliyeti sanırım il il değişiyor. Nitekim kurulum aşamasında vereceğiniz beyanınızın satır satır maliyeti var. Hesaplama buna göre değişecektir. Geçenlerde LTD kuran bir tanıdığımız yaklaşık 2300 TL para harcadı. Ayrıca Muhasebe ücretleri kimsenin gözünü korkutmasın. Çünkü ülkemizde muhasebe bürosu olan birçok muhasebeci (İşini ve mesleğini Kanuna uygun yapanlar lütfen alınmasın) maalesef tarife dışı çalışıyor. En duşuk defter tutma maliyeti ir şahıs firmasında 65 TL iken şuan 30 TL ye tutanlar var. Söylediğiniz gübü 200 TL gibi bir aylık LTD defter tutma ücreti varken maalesef 75 Tl gibi bir tutanlar tutanlar var. (bu ücretlerden sonra bir stajer mali müşavir olarak şunu söylemeliyimki sadece Staj bittiğinde kesinlikle büro açmayacağım. Zaten stajıda balon yapıyorum :) )
Saygılarımla.
Stj. Mali Müşavir

Yerleşim : Türkiye / Kayseri  |  Meslek : Tekstil
omero72
Üye

Toplam 234 yazı
13/06/2011 :  02:06:53  Alıntı
18,55TL o kadar cüzzi ki göz ardı edilebilecek düzeyde.

Ltd 'de aylık 75TL gibi düşüğe defter tutanlar, tamam büro açmadılar kira vs. masrafları yok iyi ama SMMM odasının şirket tipine göre belirlediği bir defter tutma ücret tarifesi var ve Maliye Bakanlığı o tarife üzerinden ücret ödeniyor mu diye bakıyor, yani SMMM mesela ltd için aylık 250TL belirlediyse, Maliye bu rakam üzerinden kontrol yapıyor diye biliyorum. O yüzden muhasebecilerin ltd'de 75 TL gibi düşüğe yapması durumunda Maliye'ye durumu nasıl izah ediyorlar onu merak ettim.

Yerleşim : Türkiye / Bursa  |  Meslek : Ticaret
mehmetgul1806
Üye

Toplam 485 yazı
13/06/2011 :  10:08:07  Alıntı
Merhaba. İnsanın cebinde parası olmayınca 18.55 Öyle bi göze batıyor ki. Lakin arkadaşımız hizmet sektöründe faaliyet göstereceği için aylık ödeyeceği tutar emin olunki 18.55 in katları olacaktır. Her ay kdv ödeyecektir. Atıyorum örnek 1000 TL için 152 TL kdv ödeyecek. Hizmet sekötrünün sıkıntılarından biride bu. Karşılığında KDV bulmak zor.
Muhasebecilerin nasıl çalıştığını fazla irdelemesek iyi olacak :), lakin şunu belirteyimki ücret tarifesine uyan çok az smmm var. Hani dedinizya maliyeye şuraya buraya bildirir. Son olarak şunu söyleyeyim, Minareyi çalan burak kılıfı, cebindeki cuzdana bile sığdırır :)
Saygılarımla.
Stj. Mali Müşavir

Yerleşim : Türkiye / Kayseri  |  Meslek : Tekstil
elvie86
Yeni Üye

Toplam 29 yazı
13/06/2011 :  21:16:14  Alıntı
Gelisim.in
Arkadaşlar öncelikle cevaplar için çok teşekkür ederim. Benim anlamaya çalıştığım şu: Ben şuan şahış şirketi kurmak durumundayım çünkü diğer masraf şu aşamada beni kasar. Şahıs şirketinin ilk etaptaki kuruluş gideri nedir? Ayrıca rutin olarak edeceğim masraflar nelerdir? Şahıs firmasının avantajı ve dezavantajları nelerdir?

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Satış / Pazarlama
omero72
Üye

Toplam 234 yazı
14/06/2011 :  02:31:58  Alıntı
Son soruna tam cevap var ama ingilizce: http://en.wikipedia.org/wiki/Sole_proprietorship#Advantages

Google'da: "şahıs firması" avantajlar

ile arattır baya Türkçe sonuç da çıkıyor

Yerleşim : Türkiye / Bursa  |  Meslek : Ticaret
marcuzm
Yeni Üye

Toplam 14 yazı
15/05/2014 :  01:51:15  Alıntı
Gezin.in
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - omero72
Son soruna tam cevap var ama ingilizce: http://en.wikipedia.org/wiki/Sole_proprietorship#Advantages

Google'da: "şahıs firması" avantajlar

ile arattır baya Türkçe sonuç da çıkıyor


son durum nedir? sitenizi açtınız mı?

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Diğer
marcuzm
Yeni Üye

Toplam 14 yazı
15/05/2014 :  01:53:23  Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - elvie86
Merhabalar;
Bir süredir bir internet projesi üzerinde çalışıyorum. Bu işe banka kredisiyle girdim ancak gerekli fizibiliteyi yaptım. Kısa zamanda faaliyete geçecek. Üyelerden yıllık aidat toplanacak. E-ticaret olmayacak. Bilgi paylaşımı tarzında bir site olacak. Bunun için şahıs şirketi olmalı mıyım? Başka yaptırımlar var mıdır? Şahıs şirketi olmanın maliyeti 200-250 TL olarak biliyorum doğru mudur? Şimdiden çok teşekkür ederim. Cevabınızı bekleyeceğim...


sitenizi açtınız mı? son durum nedir? :)

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Diğer

8.31 saniye.
15:39:39, 30 Mart 2020, Pazartesi

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2020 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım