Başarısız Hikayesi. - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla


    Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Başarısız Hikayesi.


isimsizinbiri
Yeni Üye

Toplam 2 yazı
07/06/2011 :  21:58:00 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı


Bu yazıya bir itiraf yazısı ya da özeleştiri de diyebilirsiniz. Ya da ne isterseniz onu diyin.

Bir aile firmasıyız. Genişçe bir aileyiz. Sayısı 10 u bulan aynı sektörde ve 30km karelik alanda fabrika ve dükkanlarımız bulunmakta.

Şirketin kurucusu babamdır. Adam seneler önce çıkmış istanbul' a gelmiş. Belediye de bile çalışmış yer kazmış aklınıza gelen her işi yapmış. Sonra adını söylemek istemediğim (yanlış anlamayın lütfen) bir sektöre giriş yapmış.
Biz ÖZAL zenginlerindeniz. Babam dan Allah razı olsun adam çalışmış kazanmış kazanmakla kalmamış köyde kim varsa eşi dostu akrabası kardeşleri hepsini Karadenizden almış getirmiş hepsini de sağolsun bizim sektöre sokmuş.
Gerek babamın olsun gereksede benim olsun Allah için gönlüm çok zengindir. Paraya tamah etmem param olduğu sürece. Diyeceksiniz ki "ulen paran varda böyle konuşuyorsun. "
Evet var da mutlu değilim. Ne sanıyorsunuz? Bir evlat için en acı nedir?
Bir evladın en çok gurur duyacağı şey nedir beyler?
Kendi adıma konuşayım babamı başarımla güldürmem ve gururlandırmamdır.
Ama yapamadım. Hani bu babamın eşi dostu vardı ya köyden getirdikleri bugün boynuz kulağı geçmiş misali,esnaflık savaş haline gelmiş şekilde karsız fiyatlar ve belaltına vurmalar .

Hangi birini anlatayım ki?

Babam yurt dışından ürün getiren ve bu ürünü getiren sadece 4 firmadan biriyken bile bu babamın eşi dostu babam kazanmasın diye babamdan mal almazlardı biliyormusunuz?
Hepimiz bir araya gelelim , konuşalım deriz ki ulen biz melek gibi adamız. Çok afedersiniz nah öyleyiz! Ticarette birbirimizi öpmeden duramayız. Kapıdan çıkarsın bakarsın adam ne yüklüyor. Adam senin dükkandan çıkmıştır malı ondan almıştır. İçin cız eder ama nasip dersin.

Belki de bekarlığımda yaptıklarımın cezasıdır bunlar. Haşarı ve para harcamayı severdim. Güzel de takılıdrım.Bugünkü aklım olsa yapmazdım.
Bugün parasız değilim bu itiraf ya da pişmanlık parasızlığımdan ötürü değil beyler. Paramız hala çok şükür var. Ama mutsuzum beyler. Ne yapmalıyım?


Mevcut bulunduğum sektörden bunaldım,bıktım. Bulunduğum ve yönetemediğim dükkan 35 yıllıktır. Ama inanın para kazanmıyor. Kar marjını anlamanız için söylüyorum ortalama aylık 200,000 Tl lik cirodan 20.000 TL bile kalmıyor. Kalan da zaten mevcut kredilere gidiyor. Babama diyorum ki baba ben bu işi beceremiyorum. Olmuyor ya olmuyor! Bana dediği bu fabrika bu kadar aileye baktı sanamı bakamıyor? Ne diyeceksiniz şimdi? Baba sen bu fabrikayı kurduğunda etrafında bir tane bu işi yapan adam yoktu. Yapan firmalarla da amcamlar vs ortaktık ve fiyatları sen belirliyordun. Şimdi ayrıldık ve son 6-7 senedir birbirimize vuravur esnaflık yapıyoruz.

Hani demiştim ya babam yurtdışından mal getiriyor.Diyeceksiniz ki madem baban yurt dışından mal getiriyordu neden kafa tutmadın onlara?
Tuttum ya da tutmak istedim ama babam ne dedi biliyormusunuz? Hem toptancı hemde bizle uğraşıyor dedirtmem dedi. Aslında babamın benim bulunduğum işletmeyle bir alakası yok ama bu lafı derler diye bunada müsaade etmedi.

Esnaflık deseniz müşterimizi kırmamaya gerçekten önem veririz ve güleryüzlüyüm. Yaw Allah aşkına bir amcamın oğlu var müşteriyi söver kardeşim adam gider gene ondan alır. Ya ben öküzüm. Bunu yapmam lazım. Ya da ben neyim ? Nerde yanlışım beyler?

Ben babamı güldüremedim .
Bana ne dese haklı.
başka sektör diyorum. Kardeşim herkes kan ağlıyor.
Yurtdışı düşünüyorum artık daha bakir bölgeleri düşünüyorum. Burda güldüremedim babamı belki orda güldürürüm diyorum.

Siz arkadaşlarımın kıymetli vakitlerini çaldığım için hepinizden özürdilerim.

Allah babalarımızı başımızdan eksik etmesin....

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Esnaf
akinselcuk
Editör

Toplam 5579 yazı
07/06/2011 :  23:58:06 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Bu yazıda, bahsetmediğiniz bir sıkıntınız daha olmalı. Hiç üzücü bir durum yok. Babanıza mahcup kalacağınız bir çıkarım yapamadık mevcut aklımızla. Bekarlıkta yaşadıklarınıza, yakıştırdığınız utancın, karşılığı sayabileceğimiz bir başarısızlık çıkmıyor bu yazıdan. Hikayenizdeki her akış babanızın eseri, siz değiştirmeye çalışsanız da. Burada size bağlı bir şeyler duymalıydık. Başka bir derdiniz daha olmalı, yazmadığınız hatta ima dahi etmediğiniz.

Aç olmadığınıza şükredip mevcut halinize katlanmaya devam edin diyebiliriz size ancak.
tamnland.com

Yerleşim : Türkiye / Türkiye  |  Meslek : Diğer
isimsizinbiri
Yeni Üye

Toplam 2 yazı
08/06/2011 :  00:47:02  Alıntı
sıkıntı = para kazanamıyorum.
hala babamın oğluyum. babamın oğlu olmak tamam güzel.
ama adım babamın bana verdiği ad.
ticarette adım yok.
sıkıntı bu...

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Esnaf
intelci416
Yeni Üye

Toplam 23 yazı
08/06/2011 :  09:37:48  Alıntı


Öncelikle şöyle başlamak istiyorum sen ben dahil bir çok kişiye göre ÇOK ŞANSLISIN!!! En azından başında bir baban iyi yada kötü orası tartışılır,sana bir yol gösterenin var bu çok önemlidir bu hayatta!!! ya benimde içinde bulunduğum diğerleri ne olucak üniversite mezunuyum yıllardır iş arayıp durdum,her gün lanet ederek uyandım bu hayat sadece iş bulmakmı diye hergün sorup durdum,her gün uyanırken midemdeki o acı hissini çekenden başkası bilemez dostum.. ve şimdi hala doğru dürüst bir işim ve bana sahip çıkan bir ailem yok,ve biliyormusun canımdan çok sevdiğim birde kız arkadaşım var düzgün bir işim olmadığı için ne nişan yapabiliyorum nede evlenebiliyorum. o yüzden haline şükret ve kafana takma, ve ŞANSLI OLDUĞUNU UNUTMAAA!!!!

Yerleşim : Türkiye / Kocaeli  |  Meslek : Bankacılık-Finans
akinselcuk
Editör

Toplam 5579 yazı
08/06/2011 :  14:37:35 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
İstanbul, Türkiye' nin en şanslı ticaret bölgesidir. Küçük bir alanda çok büyük bir ticaret hacmi vardır. Basit bir numaranız varsa paraya çevirmek İstanbul il sınırları içinde çok kolaydır. Bu büyük hacim Trakya tarafına da , Gebze Adapazarı tarafına da, il sınırını geçtiğiniz anda biter.

Üsküdar da bir ara sokakta elinizde bir boru anahtarı ile dükkan açıp kapısına çeşmeci yazsanız bir rızk çıkmaya başlar. Ben bunu başka hiç bir ilde görmedim.

Bu durumu değerlendirmeli.

Babanıza sormayın.

Kendinize bir iş beğenin ve ufaktan başlayın. Boyunuza uygun olsun. hiç bir şeyi olmayan bir yeni yetme gibi başlayın. Kimseyi dinlemeden işinize bakın. Mümkünse kimseye çaktırmadan başlayın bu işe.

Ama ne iş yapacağız ? Yapabilecekmiyiz ? Bir sürü engeli nasıl aşacağız ?

Yoksa bu sorulara bir cevap kafanızda, yapacak bir şey de yok o zaman.

Saygılar.
tamnland.com

Yerleşim : Türkiye / Türkiye  |  Meslek : Diğer
ErayEr
Yeni Üye

Toplam 26 yazı
09/06/2011 :  23:51:59  Alıntı
Herkes büyük iş başaracak diye birşey yok.Belki o potansiyel yoktur sende.Olamaz mı? Ne yapacaksın.Sen en azından herşeyi berbat etmemişsin anladığım kadarıyla.Bu da birşeydir.
35 yıllık iş tecrübesinden babam yaptı diye yüz çevirme bu çok değerli birşey.
Bence sağına soluna çok bakıyorsun.Kim malı nerden aldı filan.Kafan dükkanın bulunduğu sokağa , küçük bir çevreye takılmış kalmış.
Yurtdışını düşünmeden önce koca Türkiye'de iş yapacak mal alıp satacak yer mi kalmadı.

Yerleşim : Türkiye / Bursa  |  Meslek : Diğer
mehmetgul1806
Üye

Toplam 485 yazı
10/06/2011 :  18:09:15  Alıntı
Keyf.in
Slm. Ben bu yazıdan bir anlam çıkaramadım. Akın Bey inde dediği gibi bencede sizin derdiniz başka bir şey.
Ha illaki tek sıkıntım bu diyorsanız, size tavsiyem babanızı dinleyin. O para kazanmayacağız diyosa bile babanızı dinleyin.
Karşılaştığınız akraba oyunları vs durumlar heryerde mevcut. Önemli olan YA SABIR deyip Şükretmektir. Sonuçta rızık Allah'tan dır ve bunu kimse engelleyemez.
Stj. Mali Müşavir

Yerleşim : Türkiye / Kayseri  |  Meslek : Tekstil
ahmetkerimsen
Üye

Toplam 235 yazı
18/09/2011 :  02:54:10  Alıntı
Ormanda tilki en akıllı koyun en saf hayvandır ancak tilki her zaman aç koyun ise tok gezer.. Babanızı tebrik ederim aç gözlü olmadığı için size de sahip çıktığı için. Babanız size gençliğinizi yaşama fırsatı vermiş istese sizin cebinizde ki parayı alıp size ticareti para kazanmayı da öğrenmek zorunda bırakabilirdi . Şimdiden düşünüyorum ne yapar edersem benim yedimimde olanlar rahat edecek gerisi de hikaye zaten. Bence siz de bi an evvel toparlanın gençliğinizde kazanamadığınız özellikleri şimdi kazanmaya çalışın. Bi başarı göstermek istiyorsanız önce ter dökmeniz gerek . Ancak babanız gibi olmanız mümkün değil. Sizin amacınız bi başarı göstermek bunu göstermek için de sizi tahrik edecek bişeyler gerek. Babanız geçimini sağlamak için belediye de bile çalışmış ve bu tahrik gücüyle basarıyı yakalamıs.

Yerleşim : Türkiye / Kocaeli  |  Meslek : Mühendis
saygul_79
Yeni Üye

Toplam 3 yazı
18/09/2011 :  12:42:57  Alıntı
Gelisim.in
Yurt disi bos is ,eger suanki türkiye sartlarinda biseyleri basaramiyorsan yurdisinda hic basaramassin, ben almanyada yasiyorum inan bana buradaki sartlar türkiye,den beter hazir kurulu bir düzenin var bence düzenini bozupta yurt disina falan cikma elindeki mevcut isini nasil daha iyi hale getirebilirim diye kafa yor bence bos ver amca oglu söyle yapiyor böyle yapiyorlari falan sen kendinden ve kendi isinden sorumlusun dedigim gibi mevcut isine sahip cik daha iyi yapmanin yollarini ara CÖZÜMSÜZLÜK DEGIL CÖZÜM ÜRET

Yerleşim : ALMANYA / Aachen  |  Meslek : Esnaf
m111sahin
Yeni Üye

Toplam 47 yazı
18/09/2011 :  13:07:00  Alıntı
kardeşim seni kesinlikle anlıyorum herkes piyasaya saldırmaya başladı kimse kimseyi tanıyamaz oldu kimsenin kimseye hayrı yok artık para tamamen amaç oldu herkes kendini para kazanmaya kitlemiş sana tavsiyem fazla kafanı yorma azla yetinmeyi kabul et bismillah de oto yıkama-fast food-kantin büfe kuruyemişçi gibi çıtır işlere bak bu işleri de 2 seneden fazla yapma devret çık başka bişey yap

Yerleşim : Türkiye / Bursa  |  Meslek : Danışmanlık
Hakan1972
Yeni Üye

Toplam 3 yazı
18/09/2011 :  14:18:44  Alıntı
Çok ders alınacak bir konu olmuş. Arkadaşa benimde nacizane tavsiyem: Ticarette duygusal olmamak gerekir. Çalıştığın sektörde mutlaka inovasyon yapacağın bi şeyler vardır. Bunları tespit etmeye bak. Yürümek için önce kalkmak gerekir.
Takdir Allah'ındır... Sen tevekkülüne bak.

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : Reklam
akinselcuk
Editör

Toplam 5579 yazı
18/09/2011 :  18:11:15 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Keyf.in
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - ahmetkerimsen
Ormanda tilki en akıllı koyun en saf hayvandır ancak tilki her zaman aç koyun ise tok gezer..


Ben bu lafı nasıl oldu da daha önce hiç duymadım. Pek güzel bir lafmış.

Tilki yediğiğinde karnı iyice doysun diye mi koyun sürekli besili duruyor acaba ?

Denge ne güzel kurulmuş . . .
tamnland.com

Yerleşim : Türkiye / Türkiye  |  Meslek : Diğer
erokas
Üye

Toplam 515 yazı
19/09/2011 :  01:51:54  Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - akinselcuk
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - ahmetkerimsen
Ormanda tilki en akıllı koyun en saf hayvandır ancak tilki her zaman aç koyun ise tok gezer..


Ben bu lafı nasıl oldu da daha önce hiç duymadım. Pek güzel bir lafmış.

Tilki yediğiğinde karnı iyice doysun diye mi koyun sürekli besili duruyor acaba ?

Denge ne güzel kurulmuş . . .


merhabalar,
yukarıdaki sözü bende ilk defa duydum ancak
bu sözden çıkarılacak sonuç bence şudur;
_________
akıllı hesaplayana kadar deli dereyi geçer
_________

isimsizin biri arkadaşım

faaliyet gösterdiğiniz sektörü yazmamışsınız sanırım
yazarsanız eğer
diğer herkes gibi psikolojik nasihat vermek yerine

ticari yeni fikir verebilirim

saygılar...

Yerleşim : Türkiye / Kocaeli  |  Meslek : Reklam
munen
Üye

Toplam 277 yazı
19/09/2011 :  03:28:01  Alıntı
Bence arkadaş, babamın gölgesindeyim, artık bu gölgeden çıkıp kendi gölgemin olmasını istiyorum diyor. Bilmem kimin oğlu olmak değil, bilmem kim denmesini istiyor. Babanın eski, modası geçmiş yöntemleri ile değil yeni çağın ve yeni devrin gereklerine göre dizayn ettiği kendi yöntemleri ile oynamak istiyor. Mutsuz, varlığını göstermek, kendini tatmin etmek istiyor. Gerisi teferruat gibi geldi bana.

Madem paran var, git kendini göster birader. Ne debelenip duruyon; batsan bile babam haklıymış, güneşte amma sıcakmış deyip babanın gölgesine geri dönersin.
İnsan ol yeter !!

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : Bilgisayar-Bilişim
isguc
Üye

Toplam 292 yazı
02/10/2011 :  02:53:16 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Gelisim.in
entrsan yanlız aıle buyuklerın ıznı almak lazım sektore atlamadan bılmelerı sart.
www.kadinforum.net

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Grafiker
tırpan
Üye

Toplam 195 yazı
02/10/2011 :  20:01:24  Alıntı
herşey iyi ama ayda 20 bin kazanıp buda kredilere gidiyorsa orda zaten sıkıntı önceden başlamış demektir...

Yerleşim : Türkiye / Antalya  |  Meslek : İnternet
Gökmen Demet
Üye

Toplam 432 yazı
02/10/2011 :  20:50:16 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Gezin.in
Arkadaşım Amerikayı baban keşfetmiş sen neden kasıyorsun anlamadım. Babanımı kıskanıyorsun. Eğer sektör berbatsa işte sen burada devreye giriyorsun git araştır riske gir anlaşmalar yap broker tut veya bayilikler ver işini büyüt bak de babana sen bana ..... verdin ben ........ yaptım de. Zaten sen iyi olabilirsen sana da iyi derler. Öyle yok şu şöyle yaptı bu böyle söyledi onu bunu aldırırsan sen hiçbirşey yapamazsın. Gençken zorlanmadığın için malesef şuan benim söylediklerime de kızarsın mutlaka zor olan savaşmaktır kolay olan pes etmektir. Sen bizlere göre çok zor durumdasın biz küçükten yeni birşeyler yapmalıyız ama sen var olanı büyütmelisin iyi karar vermelisin çok danışmalı ve en önemlisi aklına güvendiğin bence para ile birini tutman danış ve ona göre karar ver gerçekten Allah yardımcın olsun. Koç ailesi oğluna verdiği şirketi büyütmesini istedi diye onu başına getirmedi o kişi onların oğlu olduğu için orada sende babanın oğlu olduğun için oradasın kaçamazsın ve terk edemezsin senden beklenenleri yapmam gerek akıllı olduğunu göstermen senin elinde hadi başla.....

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Diğer
siyahbeyaz
Yeni Üye

Toplam 29 yazı
03/10/2011 :  02:08:34  Alıntı
kendine isimsizinbiri demekle herşeyi anlatmışsın aslında,en berbat şeylerden biriside insanın özgürlüğünün kısıtlı olmasıdır,mecburiyetler insanı her zaman çaresiz bırakır,çıkmazlarla dolu bir iş,çok değerli bir baba ve onu incitmek istemeyen bir evlat portresi,iş sektörünün ne olduğunu bilmediğim için fazla yorum yapamıycam iş konusunda ama,eminimki baban bu durumlara (başarılara)gelene kadar yüzlerce hata yapmıştır,,,
Hayatta kimseyi değiştiremezsin ve kimse için değişmemelisin..
Hepimiz kaybettiğimiz ya da ulaşamadığımız şeyler için zamanı suçlarız. Oysa zaman bi konuşacak olsa, hepimiz utanırız demiş vatandaşın biri,çokta doğru söylemiş,bence üzerindeki rehaveti at,sıva kollarını ama en önce kendine bir isim bul...
elif

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Esnaf
isot
Yeni Üye

Toplam 3 yazı
03/10/2011 :  09:55:00  Alıntı
Isimsizin biri arkadasim, Diger arkadaslarin dedigi gibi sen bir cok kisiye gore sansli sayilirsin. Bizim peterde zamaninda iyi seyler yapip iyi yerlere gelip ismini gazetelere bile yazdirmisti. fakat 91korfez savasi ile baslayan ve sonrasi akrabalarin dolanbacliklari ile devam eden bir husran ile sonuclandi. Simdi hic bir isi yok ve emekli. Cok sukur basimizda, Ben hep dusunurdum keske o eskilerden kalan kucucukte olsa bir tezgahim olsun diye. Fakat nasip olmadi. Iflas zamani benim universiteyi bitirme surecimde idi. Bende o siralar kalktim bir firmaya girdim ve oradan Yurt disina ciktim ve mucadeleye soluksuz herkes gibi devam ediyoruz. Kendini bence o bu ne yapmis nasil yapmis neden bu boyle olmus seklinde dusunerek fazla yipratma. Elinin altinda bir tezgah var. Bu tezgahi nasil daha iyi yapabilirim ve yukseltebilirim seklinde dusun. Batsan da Ciksan da baba her zaman babadir ve arkandadir. Allah yardimcin olsun

Yerleşim : Çin / Shanghaı  |  Meslek : İthalat / İhracat
rizaozcelik
Yeni Üye

Toplam 20 yazı
12/10/2011 :  10:40:59  Alıntı
sektör ne olursa olsun önemi yok
önemli olan alıcının olması karlı olursa daha da güzel olur
eger dünyayı düşünürsen türkiye ufak bir bölge
senın dükkanında tıkılıp kaldıgın gıbı
ben yurt dısı satısı yapıyorum. allaha şukur
istersen sanada yardımcı olurum daha fazla detay verebılırım
hoşçakal

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Tekstil

0.17 saniye.
23:46:00, 22 Temmuz 2019, Pazartesi

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2019 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım